PDA

Επιστροφή στο Forum : Αποσυνδεσεις εδω και κανα διμηνο+



Vlassis
12-06-10, 19:19
Εδω και 2 μηνες εχω -ξαφνικα- προβλημα στη γραμμη...εχω οτε εδω και 6-7 χρονια(αρχισα με ondsl και μετα πηγα connx,και επειτα connxtalk και connxtv)
Το προβλημα ειναι οτι αποσυνδεεται το ρουτερ..και δεν μπορει να συγχρονισει..!
Εχω παρει σε συνολο καμια 35αρια φορες τηλ στην τεχνικη υποστηριξη μεσα σε αυτο το διμηνο...
Για περιπου ενα μηνα μου λεγανε οτι κοιτανε την γραμμη οι τεχνικοι τους και οτι κανουν τα δικα τους.Τον επομενο μηνα ηρθε τεχνικος(2 φορες μαλιστα)και κατεληξε στο οτι χρειαζονταν αλλαγη τα καλωδια απο το σπιτι μεχρι το καφαο...και ετσι το εδωσε για αλλαγη.
Την επομενη εβδομαδα ηρθαν και τα αλλαξαν(ξεχναμε οτι ηρθαν και την επομενη μερα επειδη ο 2ος και 3ος οροφος δεν ειχε τηλεφωνο λογω αποτυχιας συνδεσης των καλωδιων...ναι εγω μενω 1ο)
Επειτα δεν ειχα καμια αλλαγη στις αποσυνδεσεις...και οταν λεω για αποσυνδεσεις μιλαμε για 3-4 ωρες χωρις ιντερνετ,βεβαια εχει πιασει και 24ωρο...
Anyway ηρθε παλι τεχνικος την παρασκευη και μου ειπε,οτι θα μου αλαξουν απο εκει που παιρνω ιντερνετ(το dslam νομιζω ειναι αυτο),και οτι θα με παρει το σουκου να δει εαν εγινε τιποτα αλλιως απο δευτερα μου κοβει το connxtv και με παει σε 2αρα(προφανως οι αποσυνδεσεις θα παραμεινουν..)γιατι δεν μενει λεει κατι αλλο να κανει και απο εκει κ περα εαν δεν φτιαχτει φταινε οι γραμμες του οτε..

Ετσι λοιπον μεσα στην απελπισια μου αποφασισα να σας γραψω για να παρω γνωμες και συμβουλες :worthy:
πχ
να παω σε αλλο δικτυο?
εαν οχι τι αλλο μπορω να κανω?

Σας παραθετω και μια σουμα απο το system log του ρουτερ(baudtec)
το τελευταιο ειναι σημερινο.. :(
73751

Επισης η γραμμη υποτιθεται οτι εγινε 24αρα με τις αναβαθμισεις αλα πιανω ενα σταθερο 11αρι..
Καποιες φορες βεβαια μου πηγε ακομα και στα 2 με 3..

Vlassis
13-06-10, 22:04
Τελικα η υποβαθμιση(σε 2αρα) θα γινει την δευτερα και απο τι μου ειπανε λογικα οι αποσυνδεσεις θα σταματησουν...(αν και δεν το νομιζω)
Οποτε θα ηθελα παρα πολυ να με συμβουλεσει καποιος για το τι να κανω απο εδω και περα!:(
Οποιαδηποτε συμβουλη ευπροσδεκτη!
(Συγνωμη για το διπλο ποστ..)

john84
14-06-10, 10:23
Αν σου ειναι ευκολο postαρε λιγο τα στατιστηκα της γραμμης σου απο το ρουτερ σου.

Vlassis
14-06-10, 13:29
SNR Margin: 19.6 11.4 db
Line Attenuation: 7.8 7.4 db
Data Rate: 11085 920 kbps

Με ξαναπηρε ο τεχνικος και μου πε οτι την τριτη θα γινει τελικα η υποβαθμιση.
Σε ευχαριστω john για το ενδιαφερον αλλα το θεμα ειναι τελιωμενη υποθεση και οποτε θελω καμια συμβουλη στο τι με συμφερει να κανω απο κει και επειτα :(

antonis556
14-06-10, 14:10
Δυστυχως το προβλημα ειναι το Connx-tv . Εχεις πολυ ψηλο SNR και αυτο σε ριχνει σε συγχρονισμο . Οπως και να εχει ομως θα επρεπε να ησουν πιο πανω ... Με τετοια στατιστικα η γραμμη σου ειναι για 20 + ...

wesker
14-06-10, 17:52
Aντι να πας σε 2αρα γιατί δεν κόβεις μόνο το Con-X TV?

xmperop1
14-06-10, 21:22
Με τίποτα να μην δεχτείς την υποβάθμιση αλλά να απαιτήσεις να διορθωθεί το πρόβλημα.
Η γραμμή σου φαίνεται αρκετά καλή και δεν δικαιολογούνται αποσυνδέσεις.
Το μόνο που θα δεχτείς είναι αλλαγή πόρτας στο dslam.
Φυσικά έχεις ελέγξει τον χώρο σου νομίζω

Vlassis
15-06-10, 01:25
@antonis556 Κιομως εχω δοκιμασει να βγαλω το tv και οι αποσυνδεσεις συνεχιστηκαν :( (οταν λεω οτι το εβγαλα εννοω εβγαλα το καλωδιο απο το ρουτερ,μηπως εαν κρατησω μονο connxtalk να φτιαξει η γραμμη?)
στην αρχη επιανα 21 αλλα μετα επεσε στα 11 και επειτα επιανα 2-3 κ τωρα παλι 11... :(

@wesker το προβλημα δεν εμφανιστηκε με το που εβαλα tv,απλα εμφανιστηκε :( (μια μερα ξαφνικα)

@xmperop1 λες ε?ο ιδιος τεχνικος παντως εχει ερθει και τις τρεις φορες και εχει απελπιστει και ο ιδιος με το προβλημα,μου ειπε επισης οτι τα εχει κανει ολα...επισης οπως λεω και παραπανω αλλαγη στο dslam εγινε την παρασκευη..και το σαββατο ειχα αποσυνδεσεις (παλι) :(

Ευχαριστω για το ενδιαφερον σας :worthy:

wesker
15-06-10, 11:05
E τότε ρε συ Βλάσση αφού όπως λες εμφανίστικε ξαφνικά μια μέρα συμφωνώ με τον xmperop1. Ας κόψουν τον λαιμό τους στον ΟΤΕ να δουν τι φταίει.

xmperop1
15-06-10, 21:47
@antonis556 Κιομως εχω δοκιμασει να βγαλω το tv και οι αποσυνδεσεις συνεχιστηκαν :( (οταν λεω οτι το εβγαλα εννοω εβγαλα το καλωδιο απο το ρουτερ,μηπως εαν κρατησω μονο connxtalk να φτιαξει η γραμμη?)
στην αρχη επιανα 21 αλλα μετα επεσε στα 11 και επειτα επιανα 2-3 κ τωρα παλι 11... :(

@wesker το προβλημα δεν εμφανιστηκε με το που εβαλα tv,απλα εμφανιστηκε :( (μια μερα ξαφνικα)

@xmperop1 λες ε?ο ιδιος τεχνικος παντως εχει ερθει και τις τρεις φορες και εχει απελπιστει και ο ιδιος με το προβλημα,μου ειπε επισης οτι τα εχει κανει ολα...επισης οπως λεω και παραπανω αλλαγη στο dslam εγινε την παρασκευη..και το σαββατο ειχα αποσυνδεσεις (παλι) :(

Ευχαριστω για το ενδιαφερον σας :worthy:

Δεν υπάρχει για μένα το"έχει απελπιστεί" δεν μου λέει τίποτα .
Η σύνδεση σου αποτελείται από την πόρτα του dslam, ΄τις καλωδιώσεις του κατανεμητή,το κύριο δύκτιο,το απερχόμενο δύκτιο και από τις καλωδιώσεις του σπιτιού σου.
Πρέπει όποιος ασχολείται με το θέμα να πιστοποιήσει την καλή λειτουργία του κάθε κομματιού χαλκού και υλικού.
Ελπίζω να μην έχεις κάποιο φωτιστικό δίπλα στο μοντεμ με τις καινούριες λάμπες οικονομίας.

Vlassis
16-06-10, 23:26
Update:

Ξαναηρθε ο τεχνικος και μου τα ξαναπε αλλη μια φορα και του ειπα οτι δεν με ενδιαφερει τιποτα και οτι ο οτε πρεπει να κοψει τον κωλο του να το φτιαξει.Ο τεχνικος συμφωνησε μαζι μου και απαντησε λεγωντας μου για αλλη μια φορα οτι δεν μενει να κανει κατι αλλο,γιατι τα εχει κανει ολα και οτι φταινε τα καλωδια του οτε.
Ε με την συζητηση ειπαμε να γινει το εξης:
να συνδεθει το ρουτερ απευθειας με το καλωδιο στην εισοδο της πολυκατοικιας μηπως φταινε τα καλωδια του σπιτιου.
Αφου εγινε κ αυτο θα παρακολουθησει την γραμμη ο τεχνικος για 3 μερες και υστερα θα δουμε.
Επισης μου ειπε οτι αν γινει υποβαθμιση σε 2αρα θα τρωω το πολυ μια αποσυνδεση(αλλα τι αποσυνδεση...για κανα 5αωρο)οποτε ποιο το νοημα να παω σε 2αρα... :(
Ετσι λοιπον μετα 3 ημερες εαν εχω ξαναφαει αποσυνδεση θα παω στο κοντινοτερο καταστημα και θα τους τα ψαλλω γιατι η υπομονη μου εξαντληθηκε...

Thanks για τις απαντησεις σας.Θα σας κραταω ενημερους με το θεμα.

Επισης θα ηθελα αντωνη να γινεις λιγο πιο συγκεκριμενος και να μου πεις γιατι φταιει το connxtv.
(το snr μου αφου ειναι μεγαλο σημαινει οτι εχω καλη γραμμη,σωστα?_

@ ADSLgr.com All rights reserved.