PDA

Επιστροφή στο Forum : Παλιά κάρτα γραφικών και Windows 7.



Vicious
13-06-10, 03:51
Παιδιά, θα ήθελα τη βοήθειά σας. Ψάχνω Windows 7 drivers για μία παλιά κάρτα γραφικών και συγκεκριμένα μια NVIDIA GeForce2 mx/mx40 64mb.
Δυστυχώς, αν είδα καλά, στο site της NVIDIA διατίθενται μόνο για ΧΡ και παλαιότερα αυτών λειτουργικά. Μήπως έχετε να προτείνετε κάποια λύση πέραν της πλέον λογικής, που είναι το ν' αγοράσω μια νεώτερη κάρτα;
Ευχαριστώ.

milios17
13-06-10, 04:54
Εκανες καμια αναζητηση μηπως υπαρχει τιποτα? αν και λιγο δυσκολο...

OrderlordTank
13-06-10, 05:10
Κατεβασε τους τελευταιους drivers πριν τους 8χ.χχ (κατα προτιμηση τους 6χ.χχ διοτι μετα απο αυτους η αποδοση των καρτων με 64 mb επεσε) και τρεξε τους σε compatibility mode για Windows XP SP2.

Vicious
13-06-10, 12:48
Ευχαριστώ για τη βοήθεια. :)
Τελικά, το πρόβλημα λύθηκε μετά από αναζήτηση σ' ένα ξένο site, όπου βρήκα αυτό. (http://www.sevenforums.com/drivers/24805-windows-7-geforce2-gts.html)

Φίλε OrderlordTank, δεν πρόλαβα να δοκιμάσω τη λύση σου, καθώς βρήκα τους έτοιμους drivers. :)

cranky
13-06-10, 12:51
Διόρθωσε το λίνκ, γιατί βγάζει στην αρχική σελίδα του sevenforums.com. :)

WAntilles
13-06-10, 13:18
Παιδιά, θα ήθελα τη βοήθειά σας. Ψάχνω Windows 7 drivers για μία παλιά κάρτα γραφικών και συγκεκριμένα μια NVIDIA GeForce2 mx/mx40 64mb.
Δυστυχώς, αν είδα καλά, στο site της NVIDIA διατίθενται μόνο για ΧΡ και παλαιότερα αυτών λειτουργικά. Μήπως έχετε να προτείνετε κάποια λύση πέραν της πλέον λογικής, που είναι το ν' αγοράσω μια νεώτερη κάρτα;
Ευχαριστώ.

Συγγνώμη φίλε μου, τί μηχανάκι είναι αυτό, και έχει κάρτα του 2001;

Διότι ήδη το 2003 είχαμε GeForce σειρά 5 (το φιάσκο της nVidia απέναντι στο ATi R300 και την 9700 Pro).

OrderlordTank
13-06-10, 20:31
Οτι και να χει δεν εχει σημασια.H gforce 2 mx του 2001 ειναι πολυ καλη καρτα της εποχης και ανετα αρκει για εφαρμογες γραφειου σε win7.Ενας p4 με 1gb ram και η εν λογω gpu πιστευω αρκουν.

Vicious
14-06-10, 01:07
@cranky
Διορθώθηκε!:)



Συγγνώμη φίλε μου, τί μηχανάκι είναι αυτό, και έχει κάρτα του 2001;

Διότι ήδη το 2003 είχαμε GeForce σειρά 5 (το φιάσκο της nVidia απέναντι στο ATi R300 και την 9700 Pro).
Πρόκειται για έναν Pentium 4 στα 2,4Ghz με μνήμη 512mb , ο οποίος είναι ο δεύτερος υπολογιστής μου και χρησιμοποιείται κυρίως για δοκιμές διανομών Linux, διαφόρων εκδόσεων νWindows κι άλλων λειτουργικών. Φυσικά και δεν επαρκεί για να καλύψει πιο προχωρημένες ανάγκες μου, αλλά, όπως είπε και ο φίλος OrderlordTank, μια χαρά τα πάει με απλές εφαρμογές στα Windows 7. Και ναι, με μόλις 512mb ram δουλεύει απρόσκοπτα και απροβλημάτιστα (είδα ελάχιστη έως μηδαμινή διαφορά σε σχέση με τα XP ως προς την ταχύτητα) και σίγουρα γρηγορότερα απ' ότι ένας Core 2 duo στα 1,86Ghz, με 1gb ddr2 ram και Geforce 7100 σε περιβάλλον Vista.:)

@ ADSLgr.com All rights reserved.