PDA

Επιστροφή στο Forum : Η φινλανδική κυβέρνηση εξετάζει την αποποινικοποίηση των ελεύθερων Wi-Fi



ipo
13-06-10, 14:45
Όσον αφορά στη μη εξουσιοδοτημένη χρήση των ελεύθερων δικτύων Wi-Fi, η κυβέρνηση της Φινλανδίας, μάλλον παίρνει τη θέση: Αν δεν μπορείς να τα αντιμετωπίσεις, αποδέξου τα.

Σύμφωνα με το φινλανδικό site yle.fi, το Υπουργείο Δικαιοσύνης ερευνά την αποποινικοποίηση της χρήσης ελεύθερων ασύρματων δικτύων, εξαιτίας του μεγάλου πλήθους τους και της εκτεταμένης χρήσης τους από άτομα που δεν έχουν τη σχετική άδεια.

Η φινλανδική κυβέρνηση επεσήμανε επίσης τη δυσκολία παρακολούθησης των δικτύων για μη εξουσιοδοτημένη χρήση και την απουσία επιβλαβούς δραστηριότητας μέσω αυτών. Επιπλέον, δεν είναι πάντοτε ξεκάθαρο πότε ένα απροστάτευτο δίκτυο αποτελεί δημόσιο hotspot και πότε πρόκειται για ιδιωτικό δίκτυο, το οποίο ο ιδιοκτήτης του θεωρεί ασφαλές, μη θέλοντας να αφιερώσει χρόνο για το κλείδωμά του ή μην ξέροντας πώς να το κάνει.

Η απόφαση αυτή προσεγγίζει την κοινή λογική, αν και οι Φινλανδοί θα πρέπει να καταλάβουν ότι πολλά από αυτά που λένε και κάνουν μέσα από ένα απροστάτευτο ασύρματο δίκτυο, είναι δυνητικά προσβάσιμα από πολλούς, είτε βρίσκονται στο διπλανό δωμάτιο, είτε κινούνται στη γειτονιά με κάποιο όχημα (wardriving).



Πηγή: The Register (http://www.theregister.co.uk/2010/06/12/finland_unsecured_wifi/)

javster
13-06-10, 17:02
Ως συνήθως οι Σκανδιναβοί είναι δεκαετίες μπροστά σε τέτοια θέματα...:respekt:

Zus
13-06-10, 20:44
Ωχ ωχ θα εξαγριωθούν οι hackerαδες που ξέρουν να τα κλειδώνουν με κλειστά μάτια, ενώ η κυρα Κατίνα που αποφάσισε να δοκιμάσει το broadband όχι....

A_gamer
13-06-10, 22:43
Ως συνήθως οι Σκανδιναβοί είναι δεκαετίες μπροστά σε τέτοια θέματα...:respekt:

Έχω την εντύπωση πως εδώ δεν ήταν ποτέ παράνομα.

ipo
13-06-10, 22:47
Έχω την εντύπωση πως εδώ δεν ήταν ποτέ παράνομα.
Ναι, εμείς είμαστε τόσο πίσω σε θεσμικά θέματα για το διαδίκτυο, που δεν έχουν προλάβει ακόμα να το ποινικοποιήσουν. Οι Φινλανδοί είναι λοιπόν δύο βήματα μπροστά από εμάς: Πρώτα το ποινικοποίησαν και τώρα θέλουν να το αποποινικοποιήσουν. :p

Πέρα από την πλάκα, πιστεύω ότι η Ελλάδα είναι από τις πιο ελεύθερες χώρες του πλανήτη, σε θεσμικά ζητήματα. Αν μάθαινε ο κόσμος να μην ανοίγει την τηλεόραση και να αποφεύγει την κατευθυνόμενη ενημέρωση και θα είχαμε στη χώρα μας την τέλεια Δημοκρατία.

WAntilles
13-06-10, 23:01
Εδώ πήγαν πολλά χρόνια πίσω οι Φινλανδοί.

panic
14-06-10, 00:10
Εδώ πήγαν πολλά χρόνια πίσω οι Φινλανδοί.

Δεν σε πιάνω. Υποθέτω πως είσαι κατά;

sdikr
14-06-10, 00:21
Αλήθεια τι θα πούνε αν υπάρχει επιβλαβή δραστηριότητα;
Ακόμα αφαιρούν την ευθύνη απο τον κάτοχο της γραμμής; ή απλά αν γίνει κάτι την πάτησε;

WAntilles
14-06-10, 00:43
Δεν σε πιάνω. Υποθέτω πως είσαι κατά;

Σαφέστατα.

ikar6
14-06-10, 01:05
Εδώ πήγαν πολλά χρόνια πίσω οι Φινλανδοί.

Συμφωνώ ότι είναι λάθος να αφήνεις ξεκλείδωτο το δίκτυό σου αλλά θεωρώ ότι η ποινικοποίηση αποτελεί ακραία στάση. Άλλωστε οι περισσότεροι ιδιοκτήτες "ελεύθερων" δικτύων φαντάζομαι ότι δεν το έκαναν εκ πεποιθήσεως αλλά λόγω αμάθειας (ναι, υπάρχουν και τέτοιοι ακόμα στη Σκανδιναβία!):whistle:

aiolos.01
14-06-10, 01:28
Δε μας λέει όμως τι θα γίνει αν κάποιος πχ χρησιμοποιήσει το δίκτυο σου και κάνει μια απάτη. Προφανώς η "απουσία επιβλαβούς δραστηριότητας" που επικαλούνται δεν ισχύει πάντα.

ipo
14-06-10, 01:36
Δε μας λέει όμως τι θα γίνει αν κάποιος πχ χρησιμοποιήσει το δίκτυο σου και κάνει μια απάτη. Προφανώς η "απουσία επιβλαβούς δραστηριότητας" που επικαλούνται δεν ισχύει πάντα.
Ναι, σημαντικό αυτό. Το έθιξε και ο sdikr πιο πάνω. Η ουσία όμως της στάσης της κυβέρνησης είναι ότι δεν είναι δυνατόν να κυνηγάς κόσμο για κάτι που στατιστικά είναι αμελητέο.

Εδώ μας φακέλωσαν τα καρτοκινητά, επειδή κάποιος την κοπάνησε με ελικόπτερο από τη φυλακή. Δηλαδή έδωσαν ως αφορμή την εξαίρεση.

Δεν μπορείς να νομοθετείς με βάση ενδεχόμενα μικρής πιθανότητας και να καταστρέφεις τη ζωή ολόκληρης κοινωνίας επειδή "μπορεί να συμβεί το κακό". Έτσι λειτουργεί ο στρατός, με "διαταγές" από το γενικό επιτελείο που φροντίζουν να μην ξανασυμβεί το παραμικρό κακό. Μετά από τόσα χρόνια στρατού, έχουν συμβεί όλα σχεδόν τα άσχημα πιθανά ενδεχόμενα και τελικά γίνεται η ζωή στους στρατιωτικούς δύσκολη (ή παράτυπη), αφού οφείλουν να εφαρμόζουν τις οδηγίες για τα πιο απίθανα σενάρια.

pelasgian
14-06-10, 01:57
Αν κάτι δεν ελέγχεται, δεν επιτρέπεται.

Αποκτήσαμε τσάμπα κινητό internet, από τότε που έγινε γνωστό το σε ποιον ανήκει το καρτοκινητό.

Αν για να αποκτήσουμε μία δυνατότητα, η προϋπόθεση είναι ο «μεγάλος αδελφός», τότε «ρυθμίζοντας» όλα αυτά τα «θέματα» γρήγορα και αποτελεσματικά, θα αποκτήσουν οι νομοταγείς πολίτες όλες τις λειτουργίες που θέλουν και θα πάψουν οι «αυτο-οργανώσεις» με πολλά περιθώρια για plausible deniability.

Στη τελική, αν όλοι πλέον έχουν ελεύθερη πρόσβαση στο διαδίκτυο, όπου και να είναι, ποιος θα ασχοληθεί με το «ελεύθερο honeypot» της γειτονιάς;

Εγώ όσες φορές το άνοιξα ελεύθερο, το έκανα για να πάρω πραγματικά mac address πάντως και να δω πόσοι στέλνουν passwords ανοικτά. Τρομακτικά ευρήματα :) :lol:

(Οι περισσότεροι δε ήταν γείτονες και δεν ήξεραν καν ότι έμπαιναν από το δίκτυό μου).

ST2008
14-06-10, 11:36
να κι ένα debate που θα αγγίξει για δεκαετίες όλα τα κοινωνικά στρώματα ...
μου θυμίζει λίγο το θέμα της αποποινικοποίησης της χρήσης κάνναβης ... θα βγει και ο πρωθυπουργός της χώρας και θα παραδεχθεί ότι σαν φοιτητής έκανε κι αυτός χρήση ελεύθερου WiFi :rofl:

WAntilles
14-06-10, 11:40
Εδώ μας φακέλωσαν τα καρτοκινητά, επειδή κάποιος την κοπάνησε με ελικόπτερο από τη φυλακή. Δηλαδή έδωσαν ως αφορμή την εξαίρεση.

Ορθότατα έπραξαν με τα καρτοκινητά.

Το επόμενο που θα πρέπει να ισχύσει δια νόμου, θα πρέπει να είναι όλες οι συσκευές τηλεφωνίας (κινητής, σταθερής, dial-up modems, netmods, VoIP ATAs κλπ.) να απαγορεύεται να έχουν απόκρυψη αριθμού καλούντος.

ipo
14-06-10, 11:45
Το επόμενο που θα πρέπει να ισχύσει δια νόμου, θα πρέπει να είναι όλες οι συσκευές τηλεφωνίας (κινητής, σταθερής, dial-up modems, netmods, VoIP ATAs κλπ.) να απαγορεύεται να έχουν απόκρυψη αριθμού καλούντος.
Σε αυτό συμφωνώ κι εγώ. Από τη στιγμή που κάποιος αποφασίζει να καλέσει το τηλέφωνό σου, πρέπει να ξέρεις ποιος είναι. Αν δεν του αρέσει να δηλώνει την ταυτότητά του, ας μην καλεί.

penetrator
14-06-10, 13:00
Ναι; Αν θέλω να βρω κάποιον που μου χρωστάει, θα μπορεί να με αποφύγει πολύ πιο εύκολα! :P

malakudi
14-06-10, 13:26
Σε αυτό συμφωνώ κι εγώ. Από τη στιγμή που κάποιος αποφασίζει να καλέσει το τηλέφωνό σου, πρέπει να ξέρεις ποιος είναι. Αν δεν του αρέσει να δηλώνει την ταυτότητά του, ας μην καλεί.

Νομίζω ποιο απλό είναι να δωθεί μία υπηρεσία ώστε να μπλοκάρεις κλήσεις χωρίς caller id από τον πάροχο. Να μη χτυπάει καθόλου το τηλέφωνό σου δηλαδή αν έχεις ενεργοποιήσει την φραγή κλήσεων σε anonymous.

aroutis
14-06-10, 13:39
Νομίζω ποιο απλό είναι να δωθεί μία υπηρεσία ώστε να μπλοκάρεις κλήσεις χωρίς caller id από τον πάροχο. Να μη χτυπάει καθόλου το τηλέφωνό σου δηλαδή αν έχεις ενεργοποιήσει την φραγή κλήσεων σε anonymous.
Γιατι να μην ειναι αυτό που λέει ο Wan και να ειναι value added service ;

Εννοειται οτι συμφωνώ με τον Wan σε αυτό που ειπε, οι φιλανδοί πηγαν πισω με αυτό που καναν.

uncharted
14-06-10, 13:58
δικτυα τυπου AWMN μαλλον δεν υπαρχουν στην φινλανδια, ε? θα μου πεις τι να το κανουν εκει το metropolitan wifi, αφου εχουν γρηγορες συμμετρικες ενσυρματες γραμμες


Νομίζω ποιο απλό είναι να δωθεί μία υπηρεσία ώστε να μπλοκάρεις κλήσεις χωρίς caller id από τον πάροχο. Να μη χτυπάει καθόλου το τηλέφωνό σου δηλαδή αν έχεις ενεργοποιήσει την φραγή κλήσεων σε anonymous.
αυτη ειναι σαφεστατα πιο δημοκρατικη λυση

και για οσους αναρωτιουνται τι εννοω, διαβαστε αυτο (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=397296)

WAntilles
14-06-10, 14:08
αυτη ειναι σαφεστατα πιο δημοκρατικη λυση

και για οσους αναρωτιουνται τι εννοω, διαβαστε αυτο (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=397296)

Δεν είναι θέμα δημοκρατίας.

Είναι θέμα στοιχειώδους σεβασμού του άλλου, και της ηρεμίας-ησυχίας του.

Δεν μπορεί ο κάθε πλασιε-διαφημισο-τρόμπας να σε παίρνει τηλέφωνο.

Μόνο και μόνο που σε παίρνει τηλέφωνο, και αυτό χτυπάει, ήδη σε έχει ενοχλήσει.

Για τις περιπτώσεις σαν αυτή που αναφέρει ο uncharted και όπου ενώ έχει δοθεί η συγκατάθεση να σε πάρουν τηλέφωνο, πρέπει σαφώς να μην αποκαλυφθεί ο αριθμός, ας θεσπιστεί από την ΕΕΤΤ μία λίστα με fixed caller-IDs το κάθε entry της οποίας θα μπορεί να χρησιμοποιεί πολύ συγκεκριμένος φορέας.

Έτσι π.χ. να λέει "Τεχνική υποστήριξη aDSL ΟΤΕ".

Αλλά μόνο αυτοί - της τεχνικής υποστήριξης - να μπορούν να το χρησιμοποιήσουν.

Όχι π.χ. και από ένα OTE-shop για να σου πασάρουν συνδέσεις Cosmote ή Conn-X.

mx1001
14-06-10, 14:19
Και φυσικά εκτός από τα free spots , μη ξεχνάτε οτί υπάρχουν και τα WEP spots !!.

Good bless WEP !!!!... :rofl:

lewton
14-06-10, 16:43
Εντελώς off-topic, αλλά η λύση με τις κλήσεις από απόκρυψη έχει βρεθεί στη Γαλλία.
Μπορείς να έχεις ενεργοποιήσει την δωρεάν υπηρεσία "πείτε μου ποιός είστε". Όταν είναι ενεργοποιημένη, κάθε φορά που σε καλεί κάποιος με απόκρυψη βγαίνει η αυτόματη τηλεφωνήτρια και του λέει "Καλημέρα σας, ο κύριος Wantilles επιθυμεί να ακούσει ποιός είστε πριν δεχθεί την κλήση σας επειδή καλείτε με απόκρυψη". Ο καλών αφήνει το μήνυμά του αν θέλει και τότε χτυπάει το τηλέφωνό σου (αν δεν αφήσει μήνυμα δε θα καταλάβεις καν ότι είχες την κλήση), και ακούς την αυτόματη τηλεφωνήτρια να σου λέει "έχετε το τάδε μήνυμα από απόκρυψη", παίζει το μήνυμα, και μετά σε ρωτάει αν θέλεις να πάρεις την κλήση ή όχι.
Τόσο απλά. :)

graphi
14-06-10, 17:29
[...]
Το επόμενο που θα πρέπει να ισχύσει δια νόμου, θα πρέπει να είναι όλες οι συσκευές τηλεφωνίας (κινητής, σταθερής, dial-up modems, netmods, VoIP ATAs κλπ.) να απαγορεύεται να έχουν απόκρυψη αριθμού καλούντος.

Καλά, επειδή δεν αρέσει εσάς, να ισχύσει και νόμος. Δεν ντρέπεστε που γράφετε και μόνο κάτι τέτοιο;

Να μου πείτε να υπάρξει φραγή εισερχόμενων από απόκρυψη αριθμού, να σας πω ναι. Αλλά να θέλετε να επιβάλετε σε όλο τον κόσμο την δική σας προτίμηση; Σε λίγο θα μας πείτε και πως να φάμε.

Με βγάλατε και εκτός θέματος.

tanST
14-06-10, 19:54
Καλά, επειδή δεν αρέσει εσάς, να ισχύσει και νόμος. Δεν ντρέπεστε που γράφετε και μόνο κάτι τέτοιο;

Να μου πείτε να υπάρξει φραγή εισερχόμενων από απόκρυψη αριθμού, να σας πω ναι. Αλλά να θέλετε να επιβάλετε σε όλο τον κόσμο την δική σας προτίμηση; Σε λίγο θα μας πείτε και πως να φάμε.

Με βγάλατε και εκτός θέματος.

Πολύ σωστός φίλε μου. Όπως ξέρουμε η ελευθερία του ενός σταματάει εκεί που αρχίζει η ελευθερία του άλλου. Αν κάποιος δεν θέλει να φαίνεται ο αριθμός του, γιατί πρέπει εσύ να τον αναγκάσεις για το αντίθετο; Καλύτερο θα ήταν να μπορεί αυτός που δεν θέλει να τον ενοχλούν αριθμοί με απόκρυψη να ενεργοποιεί κάποια υπηρεσία που φράζει εισερχόμενες κλήσεις με απόκρυψη. Έτσι μένουν και οι μεν και οι δε ευχαριστημένοι.
Και για να επιστρέψω στο θέμα μας, γιατί πρέπει να αναγκάζεις κάποιον που δεν θέλει να κλειδώσει το wifi του, να το κάνει με τον βούρδουλα; Επειδή είναι δύσκολο να πιάσεις κάποιον που τυχόν θα κάνει κάποια παρανομία; Κόψε τον λαιμό σου και βρες τον αυτόν που παρανομεί. Δεν είναι δυνατόν να θεωρείς εν δυνάμει συνεργό και αυτον που δεν κλείδωσε το router του!!

tsabasid
14-06-10, 20:07
Το υποχρεωτικό φακέλωμα στα καρτοκινητά είναι κατακριτέο. Καλά, αυτά περί απαγόρευσης της απόκρυψης είναι απλά τραγικά. Όποιος δε θέλει να δέχεται κλήσεις με απόκρυψη υποθέτω μπορεί να κάνει τις ρυθμίσεις του με τον πάροχό του, και να τελειώνει εκεί η δουλειά. Τώρα η ποινικοποίηση του ανοικτού Wi-Fi δικτύου μου φαίνεται λίγο υπερβολή. Εκτός πια αν η χρήση τους σε εγκληματικές ενέργειες έχει αυξηθεί τόσο πολύ, οπότε είναι θέμα εθνικής ασφάλειας πλέον. :p

ikar6
14-06-10, 21:48
Εντελώς off-topic, αλλά η λύση με τις κλήσεις από απόκρυψη έχει βρεθεί στη Γαλλία.
Μπορείς να έχεις ενεργοποιήσει την δωρεάν υπηρεσία "πείτε μου ποιός είστε". Όταν είναι ενεργοποιημένη, κάθε φορά που σε καλεί κάποιος με απόκρυψη βγαίνει η αυτόματη τηλεφωνήτρια και του λέει "Καλημέρα σας, ο κύριος Wantilles επιθυμεί να ακούσει ποιός είστε πριν δεχθεί την κλήση σας επειδή καλείτε με απόκρυψη". Ο καλών αφήνει το μήνυμά του αν θέλει και τότε χτυπάει το τηλέφωνό σου (αν δεν αφήσει μήνυμα δε θα καταλάβεις καν ότι είχες την κλήση), και ακούς την αυτόματη τηλεφωνήτρια να σου λέει "έχετε το τάδε μήνυμα από απόκρυψη", παίζει το μήνυμα, και μετά σε ρωτάει αν θέλεις να πάρεις την κλήση ή όχι.
Τόσο απλά. :)

Εξαιρετικό!

intech
14-06-10, 22:19
Ναι; Αν θέλω να βρω κάποιον που μου χρωστάει, θα μπορεί να με αποφύγει πολύ πιο εύκολα! :P

Δεν είναι δικό σου δικαίωμα να τον βρείς. ειναι θέμα των αρχών.
Το αν δουλεύουν (οι αρχές) η οχι, είναι εντελώς διαφορετικό.

@ lewton...Ακόμα περιμένω, μια απάντηση, απο τον Απρίλιο, αλλά σε καταλαβαίνω, ολα ΟΚ.

WAntilles
14-06-10, 23:30
Εντελώς off-topic, αλλά η λύση με τις κλήσεις από απόκρυψη έχει βρεθεί στη Γαλλία.
Μπορείς να έχεις ενεργοποιήσει την δωρεάν υπηρεσία "πείτε μου ποιός είστε". Όταν είναι ενεργοποιημένη, κάθε φορά που σε καλεί κάποιος με απόκρυψη βγαίνει η αυτόματη τηλεφωνήτρια και του λέει "Καλημέρα σας, ο κύριος Wantilles επιθυμεί να ακούσει ποιός είστε πριν δεχθεί την κλήση σας επειδή καλείτε με απόκρυψη". Ο καλών αφήνει το μήνυμά του αν θέλει και τότε χτυπάει το τηλέφωνό σου (αν δεν αφήσει μήνυμα δε θα καταλάβεις καν ότι είχες την κλήση), και ακούς την αυτόματη τηλεφωνήτρια να σου λέει "έχετε το τάδε μήνυμα από απόκρυψη", παίζει το μήνυμα, και μετά σε ρωτάει αν θέλεις να πάρεις την κλήση ή όχι.
Τόσο απλά. :)

Δεν είναι λύση.

Ήδη έχω χάσει τον χρόνο μου και την ηρεμία μου, ήδη έχω οχληθεί, για να ακούσω το μήνυμα αυτού του τρόμπα.

Φανερός Πράκτωρ
14-06-10, 23:35
καλά, πόσοι σε παίρνουν από απόκρυψη καθημερινά;

lewton
15-06-10, 01:42
Δεν είναι λύση.

Ήδη έχω χάσει τον χρόνο μου και την ηρεμία μου, ήδη έχω οχληθεί, για να ακούσω το μήνυμα αυτού του τρόμπα.

Ο τρόμπας μπορεί να είναι φίλος σου που για κάποιο λόγο δε μπορεί να σε πάρει παρά μόνο με απόκρυψη.
Επίσης, όταν παίρνουν από διαφημιστικές κλπ απλά το κλείνουν γιατί ξέρουν ότι εφόσον έχεις ενεργοποιήσει την υπηρεσία δεν υπάρχει περίπτωση να απαντήσεις. Άρα δε θα ενοχληθείς καν.

MNP-10
15-06-10, 08:08
δικτυα τυπου AWMN μαλλον δεν υπαρχουν στην φινλανδια, ε? θα μου πεις τι να το κανουν εκει το metropolitan wifi, αφου εχουν γρηγορες συμμετρικες ενσυρματες γραμμες

Βασικα ακομα και αν ειχαν, τα οποια ενδεχομενως θα εβγαιναν παρανομα απο μια τετοια νομοθεσια, θα μπορουσαν να εχουν password-protected WiFi με ενα γνωστοποιημενο password.

Πχ 3.000 wifi routers να εχουν ολα τον ιδιο κωδικο προσβασης (πχ password: AWMN). Ετσι τηρεις το γραμμα του νομου (με το να μην ειναι ανοιχτο το δικτυο αλλα password protected) αλλα στην ουσια τον παρακαμπτεις αφου δινεις το password σε ολους :p

Παντως για τουριστικες χωρες οπως η Ελλαδα που θα επρεπε να εχουμε free wifi παντου, θα ηταν μεγαλη οπισθοδρομηση μια ενδεχομενη ποινικοποιηση.

knowlton
15-06-10, 10:23
@MNP-10: Σωστή κι εμπεριστατωμένη άποψη.

@Wan: Σε λίγο καιρό δεν θα υπάρχουν κλήσεις με απόκρυψη απ' τα διάφορα call-centers. Απλά θα τοποθετούν κάποιο άσχετο νούμερο που όμως θα φαίνεται σωστό, αλλά δeν θα είναι ενεργό. CallerID spoofing λέγεται και θα είναι σύντομα κοντά μας.

ipo
15-06-10, 10:28
Ο τρόμπας μπορεί να είναι φίλος σου που για κάποιο λόγο δε μπορεί να σε πάρει παρά μόνο με απόκρυψη.
Γι' αυτό έχει αξία ως νόμος, διότι τότε δε θα υπάρχει τηλέφωνο με απόκρυψη. Αυτό πρέπει να συνδυαστεί με υποχρεωτική δυνατότητα εύρεσης του ατόμου που σε καλεί από τον αριθμό που βλέπεις (ώστε να μη φαίνεται αριθμός ό,τι να 'ναι). Κάποια από τα τηλεφωνήματα με απόκρυψη που δεχόμαστε είναι χρήσιμα και άλλα ενοχλητικά. Αν ο χρήστης επιλέξει να τα κόψει όλα, τότε χάνει και τις σημαντικές κλήσεις.

Φυσικά συμφωνώ ότι η δωρεάν γαλλική υλοποίηση που ανέφερες είναι πολύ καλύτερη από οποιοδήποτε νόμο.

uncharted
15-06-10, 10:36
Γι' αυτό έχει αξία ως νόμος, διότι τότε δε θα υπάρχει τηλέφωνο με απόκρυψη.
υπαρχουν και θα υπαρχουν τα καρτοτηλεφωνα

παντως ουτε εγω συμφωνω με την καταργηση της αποκρυψης, παρ' ολο που συχνα-πυκνα με πρηζουν με τηλεπωλησεις (τελευταια με εχει βαλει στο ματι η HOL)

η γαλλικη λυση ειναι ανωτερη μακραν

WAntilles
15-06-10, 10:41
@Wan: Σε λίγο καιρό δεν θα υπάρχουν κλήσεις με απόκρυψη απ' τα διάφορα call-centers. Απλά θα τοποθετούν κάποιο άσχετο νούμερο που όμως θα φαίνεται σωστό, αλλά δeν θα είναι ενεργό. CallerID spoofing λέγεται και θα είναι σύντομα κοντά μας.

Επίσης απαράδεκτο.

ipo
15-06-10, 10:45
υπαρχουν και θα υπαρχουν τα καρτοτηλεφωνα
Αυτή τη στιγμή ναι, αργότερα όμως όχι. Φυσικά ανωνυμία προσφέρουν, έτσι κι αλλιώς, από τη στιγμή που δέχονται ανώνυμες κάρτες.

Θυμάμαι παλιότερα που γνωστοί μου έκαναν πλάκα, καλώντας καρτοτηλέφωνο και το απαντούσαν περαστικοί. Αργότερα βγήκε η απόκρυψη σε αυτά και ίσως η φραγή εισερχόμενων κλήσεων.

knowlton
15-06-10, 13:43
Σαφώς και απαράδεκτο, αλλά το ανέφερα για καταλάβουμε ότι ούτε η Γαλλική λύση μπορεί να μας προστατεύσει, αφού αναγνώριση κλήσης θα υπάρχει κανονικά.

graphi
15-06-10, 13:47
Πριν λίγους μήνες είχα πάει σε ένα σπίτι όπου ο ασύρματος δρομολογητής ερχόταν κλειδωμένος και ο κωδικός υπήρχε σε αυτοκόλλητο από την κάτω του μεριά.

Φανερός Πράκτωρ
15-06-10, 18:47
Ο τρόμπας μπορεί να είναι φίλος σου που για κάποιο λόγο δε μπορεί να σε πάρει παρά μόνο με απόκρυψη.
Επίσης, όταν παίρνουν από διαφημιστικές κλπ απλά το κλείνουν γιατί ξέρουν ότι εφόσον έχεις ενεργοποιήσει την υπηρεσία δεν υπάρχει περίπτωση να απαντήσεις. Άρα δε θα ενοχληθείς καν.

Συμφωνώ, υπάρχουν και περιπτώσεις που το δίκτυο έχει πρόβλημα και δεν βγάζει το νούμερο σου. Εμένα με το voip τηλέφωνό μου, μου έχει συμβεί κάποιες φορές.

hoannis
16-06-10, 11:21
Ποινικοποίηση των ελεύθερων WIFI?
Συμφωνώ υπό έναν όρο.
Θα κλειδωθεί κάθε χιλιοστό καλωδίου του ΟΤΕ.

Και μην μου πείτε ότι είναι κλειδωμένα στα ΚΑΦΑΟ.

Υπάρχουν χιλιόμετρα καλωδίων που είναι στο έλεος του καθενός και την ευθύνη την φέρει
και ο ΟΤΕ αλλά και εμείς οι ίδιοι.

Για να μην μπορεί λοιπόν κάποιος να βρει ένα ΄΄ξεκλείδωτο΄΄ καλώδιο και πραγματοποιήσει μία ποινικά κολάσιμη πράξη
π.χ. να πάρει τηλ. για να βρίσει τον πρωθυπουργό και να φανεί ότι είναι από το νούμερο του σπιτιού μας.

θα ΄΄κλειδώσουμε΄΄ όλοι τα καλώδια του ΟΤΕ
Ο ΟΤΕ τα δικά του και εμείς τα δικά μας
μαζί φυσικά και τους WIFI routers.

Επιπλέον όλα τα κινητά τηλ. θα είναι κλειδωμένα με βαριά αλυσίδα επάνω μας και με λουκέτα ασφαλείας.
Γιατί μπορεί κάποιος να μας τα κλέψει και να πραγματοποιήσει ποινικά κολάσιμες πράξεις.

Και όποιος αφήσει κατι από αυτά ξεκλείδωτο να μπαίνει μέσα ισόβια.

panic
16-06-10, 15:05
Ποινικοποίηση των ελεύθερων WIFI?
Συμφωνώ υπό έναν όρο.
Θα κλειδωθεί κάθε χιλιοστό καλωδίου του ΟΤΕ.

Και μην μου πείτε ότι είναι κλειδωμένα στα ΚΑΦΑΟ.

Υπάρχουν χιλιόμετρα καλωδίων που είναι στο έλεος του καθενός και την ευθύνη την φέρει
και ο ΟΤΕ αλλά και εμείς οι ίδιοι.

Για να μην μπορεί λοιπόν κάποιος να βρει ένα ΄΄ξεκλείδωτο΄΄ καλώδιο και πραγματοποιήσει μία ποινικά κολάσιμη πράξη
π.χ. να πάρει τηλ. για να βρίσει τον πρωθυπουργό και να φανεί ότι είναι από το νούμερο του σπιτιού μας.

θα ΄΄κλειδώσουμε΄΄ όλοι τα καλώδια του ΟΤΕ
Ο ΟΤΕ τα δικά του και εμείς τα δικά μας
μαζί φυσικά και τους WIFI routers.

Επιπλέον όλα τα κινητά τηλ. θα είναι κλειδωμένα με βαριά αλυσίδα επάνω μας και με λουκέτα ασφαλείας.
Γιατί μπορεί κάποιος να μας τα κλέψει και να πραγματοποιήσει ποινικά κολάσιμες πράξεις.

Και όποιος αφήσει κατι από αυτά ξεκλείδωτο να μπαίνει μέσα ισόβια.

ΧΑΑΧΧΑΧΧΑΑΧ Ελιωσα στο γελιο! :rofl:

@ ADSLgr.com All rights reserved.