PDA

Επιστροφή στο Forum : Πανόραμα Θεσσαλονίκης offline από το πρωί του Σαββάτου 12/6/2010



euri
13-06-10, 17:37
Από το πρωί του Σαββάτου 12/6/2010 το Πανόραμα Θεσσαλονίκης (ή μέρος αυτού) δεν έχει πρόσβαση στο Internet μέσω ADSL, λόγω εργασιών αναβάθμισης.

Σύμφωνα με τα λεγόμενα των εκπροσώπων του 1242, ξεκίνησε κάποια αναβάθμιση στα DSLAM της περιοχής. Η σύνδεση όμως αυτή τη στιγμή, σχεδόν 36 ώρες μετά (από τη στιγμή που το διαπίστωσα εγώ), δεν έχει αποκατασταθεί, και "καταβάλλουν κάθε προσπάθεια για την επίλυση της βλάβης".

Πιο συγκεκριμένα, ο router έχει συνδεσιμότητα με το DSLAM (το ATM interface συγχρονίζει), αλλά δεν μπορεί να πάρει ΙΡ. Σε κάθε επικοινωνία μου με το 1242 λάμβανα και διαφορετική απάντηση: αναβάθμιση DSLAM, αναβάθμιση BBRAS, βλάβη στην περιοχή, κλπ.

Κατά την τελευταία επικοινωνία μου με το 1242 η εκπρόσωπος είπε ότι, κατόπιν διαταγής από τα κεντρικά του ΟΤΕ, όλες οι κλήσεις στο 1242 από το Πανόραμα Θεσσαλονίκης για αναφορά προβλημάτων πρόσβασης θα δηλώνονται ως βλάβη και θα έρχεται τεχνικός να ελέγξει τη γραμμή.


Ερωτήσεις:

Υπάρχει κάπου ανακοίνωση για προγραμματισμένες εργασίες στην εν λόγω περιοχή;
Αν πρόκειται για γενικότερη βλάβη, όπως αναφέρουν οι εκπρόσωποι του 1242, γιατί να έρθει τεχνικός να ελέγξει τη γραμμή του συνδρομητή;
Γιατί κάθε φορά κατά την επικοινωνία μου με το 1242 έπαιρνα και διαφορετική απάντηση;

:evil:

ΥΓ:
Ας είναι καλά το F2G με το 1,5 GB...

kadronarxis
14-06-10, 12:33
Παικταρά τι έγινε τελικά;

minus
14-06-10, 12:45
Πριν μερικες μερες το ιδιο ακριβως ειχε συμβει και στον Ευοσμο Θεσσαλονικης. Επι δυο μερες σχεδον δεν μπορουσα να παρω IP και μου ειπανε απο το ΟΤΕ οτι κατι φτιαχνανε στο κεντρο. Και εγω δε μπορεσα να βρω καπου ανακοινωση για εκεινες τις μερες.

euri
14-06-10, 12:46
Μέχρι και σήμερα το πρωί, πριν φύγω για τη δουλειά, δεν είχε επανέλθει.

Τώρα είμαι στη δουλειά και δεν μπορώ να ξέρω, αλλά υπάρχει περίπτωση να έχει επανέλθει, καθώς ο ρουτερ δείχνει να απαντάει σε ping requests (αλλά επειδή έχω dynamic dns υπάρχει πάντα η περίπτωση να είναι κάτι άλλο :p ).

Θα το δω όταν πάω σπίτι το απόγευμα και θα ενημερώσω.

kadronarxis
14-06-10, 12:53
εύχομαι να διορθωθεί. Εδώ Σάββατο απόγευμα φτιάξανε τη δική μου!
τσίτα ο ΟΤΕ.

paularas
14-06-10, 13:04
Πανοραμα έχει 2x dslam τα οποία ήταν να τα αναβαθμίσουν μεσα στο σουκου. Το ένα το έκαναν (πανω στο χωριό) αλλα στου Ν.751 μάλλον το ξεχάσανε.

Για αυτούς που καλούνε το 1242 ή όπως στο καλο είναι οι βλάβες για adsl τζάμπα το κάνουμε μιας και αυτοί πάνε απλά και δηλώνουνε την βλάβη και μετά για κακή μας τύχη είναι στα χέρια του 121 και του ανάλουγου συνεργείου βλαβών.

Με τα λίγα μετα πολλά, τζάμπα στεναχωριέστε και στεναχωριόμαστε. Όποτε θυμηθούν και πάνε να το ανοίξουν τότε θα έχουμε ξανά ip και internet.

Υπ1: ναι, όλοι συνγχρονιζόμαστε, παίρνουμε ταχύτητα αλλά δεν έχουμε ip
Υπ2: ναι, είτε ξεχάσανε να ανοίξουνε το dslam είτε δεν έβαλαν καλά κάποια κάρτα
Υπ3: δεν είναι πρώτη φορά που γίνεται αυτό. Απλά συνήθως ήταν καθημερινή και το περνούσαν στο ντούκου να μην έχει για 1 μερα ΝΕΤ. Απλά έτυχε σε εμας το σουκου και έχουμε φάει το τσιβδί και περιμένουμε ποτέ με το καλό θα μας θυμηθούνε τα παιδάκια απο το συνεργείο
Υπ4: το internet στο σπίτι είναι και εργαλείο δουλείας εκτός απο χαβαλέ, γι αυτό έχω σκάσει ποτε θα μας συνδέσουν μιας και είμαι τωρα στο γραφείο και με το που πάω σπίτι πρέπει να συνεχίσω να δουλεύω...

Αυτα... περαστικά μας....

Υπ5: ας είναι καλά το f2g με 7 μέρες ενεργοποίησης :p

paularas
14-06-10, 15:19
Μολις επέστρεψα σπίτι και είναι up. Μάλιστα συνδέθηκα και λίγοοο πιο ψηλά απο ότι τις άλλες φορές με τον ίδιο θόρυβο

euri
14-06-10, 15:50
Άντε και στα δικά μας :p

yiapap
14-06-10, 15:59
Άντε και στα δικά μας :pΑπό το στόμα σου και στου Παναή τ' αυτί
(είμαι offline από Παρασκευή μεσημέρι... Πριν λίγο με ενημέρωσαν ότι για άλλη μια φορά έχω SDSL 256up 256down:crazy:... Τους είπα να αφήοσυν τις @@ και να αλλάξουν ζεύγος... αν βρει ο καημένος ο Αποστόλης κανένα φυσιολογικό)

euri
14-06-10, 20:27
Τελικά και η δική μου σύνδεση εντάξει πλέον.

cmaniac
14-06-10, 20:40
Από το στόμα σου και στου Παναή τ' αυτί
(είμαι offline από Παρασκευή μεσημέρι... Πριν λίγο με ενημέρωσαν ότι για άλλη μια φορά έχω SDSL 256up 256down:crazy:... Τους είπα να αφήοσυν τις @@ και να αλλάξουν ζεύγος... αν βρει ο καημένος ο Αποστόλης κανένα φυσιολογικό)

Ματαιοτης ματαιοτητων τα παντα ματαιοτης... :twisted:

Μηπως να ψαξεις για κανενα "φυσιολογικο" σπιτι? :p

ubuntubu
14-06-10, 21:17
Από το στόμα σου και στου Παναή τ' αυτί
(είμαι offline από Παρασκευή μεσημέρι... Πριν λίγο με ενημέρωσαν ότι για άλλη μια φορά έχω SDSL 256up 256down:crazy:... Τους είπα να αφήοσυν τις @@ και να αλλάξουν ζεύγος... αν βρει ο καημένος ο Αποστόλης κανένα φυσιολογικό)

Περιμένω την μέρα (αναβάθμιση της 2άρας) που θα δούμε στη γραμμή σου , 512 up και 256 down :crazy:

maik
14-06-10, 23:57
Περιμένω την μέρα (αναβάθμιση της 2άρας) που θα δούμε στη γραμμή σου , 512 up και 256 down :crazy:

Τοσο εχει και ακομα πιο πανω, αλλα ειναι πλεονεκτης:p

yiapap
15-06-10, 09:48
Τοσο εχει και ακομα πιο πανω, αλλα ειναι πλεονεκτης:p
320down 448up
Μετά όμως έπεσε και είχα

κενό Up κενό Down :p

ubuntubu
15-06-10, 17:16
Οι χαμουτζήδες είδαν φώς

http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=399875

Εσάς πότε θα ενεργοποιηθεί η ίνα ;

πες μου τώρα οτι δεν έχετε ίνα

euri
15-06-10, 17:18
Αμέ! Στους Ελαιώνες Πυλαίας, περίπου 4-5 χιλιόμετρα νοτιότερα από κει που είμαι.

Αλλά μην το πεις στο yiapap και στεναχωρεθεί :p

ubuntubu
15-06-10, 17:26
Η ερώτηση απευθυνόταν στον yiapap. :lol:
Πέσαμε και σε δύσκολη περίοδο.
Με το σκάλισμα στη Siemens ,κολλήσανε κάποιες προμήθειες υλικών.
Έτσι έχουμε ίνες ,που δεν ενεργοποιούνται λόγω έλλειψης εξοπλισμού. :(

ubuntubu
15-06-10, 17:32
73850
............

antonis556
15-06-10, 18:21
73850
............

Dslam ? :hmm:

yiapap
16-06-10, 09:48
Οι χαμουτζήδες είδαν φώς

http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=399875

Εσάς πότε θα ενεργοποιηθεί η ίνα ;

πες μου τώρα οτι δεν έχετε ίναΦυσικά και έχουμε Ίνα!
http://im2.yupi.gr/y2/400_H_Ina_Lazopoyloy_Stis_Pistes__4__large.jpg
(c) 2010 by nnn

@ ADSLgr.com All rights reserved.