PDA

Επιστροφή στο Forum : Help: Περίεργο πρόβλημα..HOL με username Otenet...



apopsis
14-06-10, 01:29
Λοιπόν, με κάλεσε ένας γνωστός να κοιτάξω την σύνδεση του του Internet που στην οποία δεν μπορεί να συνδεθεί εδώ και 2 μέρες.
Ο άνθρωπος αυτός είχε παλιοτερα (2008) σύνδεση Οτενετ (conn-x) και εδω και ενα χρόνο εχει HOL -2play νομιζω γιατι δεν πληρώνει πλέον καθόλου Οτε παρα μονο HOL και για τηλεφωνία-.
Ανακάλυψα το εξής "περίεργο" εκει..
Τα username που ειχε τοσο καιρο για να συνδεεται με hol εχει καταληξη otenet.gr....
Προσπαθοντας να καταλαβω τι γίνεται δοκιμασα να τσεκάρω username και pass δοκιμάζοντας αλλαγη στοιχείων στις αντίστοιχες σελίδες (my.otenet.gr kai Hol.gr ...)
για να δω που αντιστοιχεί αυτός ο λογαριασμός.
Και φυσικά δεν τον αναγνώριζε το σιτε της hol (στην οποια ομως ειναι πελάτης..) ενω φαινετε σαν σύνδεση "αορίστου" στην Οτενετ.. που εχει διακοψει εδω και ενα χρόνο..

Τα φώτα σας... πως γίνεται αυτό ? υπάρχει κάποια λογική εξήγηση ?
Και αν ναι γιατί ως τώρα εμπαινε ενω τωρα δεν μπορει να συνδεθει.
Υπ'οψιν το router φαίνεται να συνχρονιζει (αναβει το λαμπακι adsl) οχι ομως αυτο του internet. Μαλιστα επειδή ειχε ακομα το παλιο router του ΟΤΕ και του ειπαν οτι αυτό ισως εχει το προβλημα, δοκιμασα να τοθ βαλω αυτο της ΗΟΛ περνοντας τους ιδιους κωδικους, αλλα αυτο δεν εκανε καμια διαφορα.
Περιοχη: Κομοτηνη, (αν αυτό εχει σημασία).
:hmm:

ariadgr
14-06-10, 09:59
Να μάθει τους κωδικούς του από χολ και να χρησιμοποιήσει αυτούς.

apopsis
15-06-10, 09:40
Λοιπον.. αυτο σκεφτηκα και εγω ομως σε επικοινωνια με την Hol μας ειπαν οτι ΔΕΝ εχει σημασία τι Username / pass θα βαλεις στο router αν εχεις hol ..οτι και να εχει θα δουλεψει. Αυτοί προτείνουν guest / guest αλλα δεν εχει σημασία.
Δεν ξερω πως γίνετε αυτο.
Το περίεργο ομως στην δικια μου περιπτωση ειναι οτι βαζοντας στο my.otenet.gr τους παλιους κωδικους (πχ για αλλαγη password) βγαζει την συνδεση σαν ενεργή (αοριστου χρονου) ... ενω ο φιλος μας εδω εχει αλλαξει παροχο (τηλεφωνια+ιντερνετ) εδω και ενα χρονο. Και ρωτάω... υπαρχει περιπτωση η βαση του ΟΤΕ να μην ενημερωνετε και να "ξεχασαν" να κλεισουν τον λογαριασμο και να ακυρωσουν το username ? η κατι αλλο συμβαινει πχ η Hol να εχει μισθωσει την παλια του γραμμη και/η ... να πληρωνει αυτη τον παλιο λογαριασμο... ? γιατι εχω ακουσει και κατι τετοια σεναρια...

Και μια "παραπλευρη" ερωτηση που εχω αν καποιος μπορει να απαντησει :
Οταν εισαι σε δικτυο μιας εταιριας, και βαλεις κωδικους μιας αλλης θα δουλεψει ?
πχ.. εχεις Forthnet και βαζεις κωδικους απο λογαριασμο OTEnet ? Λιγο αφελης ερωτηση αλλα θα ηθελα να ξερω.

ariadgr
15-06-10, 11:31
Και μια "παραπλευρη" ερωτηση που εχω αν καποιος μπορει να απαντησει :
Οταν εισαι σε δικτυο μιας εταιριας, και βαλεις κωδικους μιας αλλης θα δουλεψει ?
πχ.. εχεις Forthnet και βαζεις κωδικους απο λογαριασμο OTEnet ? Λιγο αφελης ερωτηση αλλα θα ηθελα να ξερω.

Αν είσαι σε ιδιόκτητο δίκτυο (LLU εναλλακτικού), ορισμένοι πάροχοι δεν ελέγχουν κωδικό.
Γι'αυτό είτε βάλεις "guest", είτε "user@otenet.gr" είναι το ίδιο.

nEC
15-06-10, 11:38
η hol δεν κάνει authenticate με το username αλλά με βάση την πόρτα, οπότε ότι και να βάλεις δεν έχει σημασία.

zoug100
15-06-10, 12:18
Ακριβως οπως τα λεει ο φιλος ο nEC.
Και εγω οταν απο connx πηγα σε hol στο ρουτερ ειχα μεσα ακομα το username και το password που ειχα στο connx και συνδεομουν κανονικα.Οποτε μην σε ανησυχει. ;)

arial
15-06-10, 13:29
Στο netfaster σε συνδεει και χωρις να βαλεις κωδικο :) Οποτε οτι και να βαλεις.... ειναι το ιδιο.

pRieStaKoS
15-06-10, 13:34
Zero Touch Configuration (http://www.alliedtelesis.com/media/datasheets/ztc_ds.pdf)

και admin@fbi.com να βάλεις.....σε LLU θα μπει ! :whistle:

Fragkiskos.K
17-06-10, 05:43
Σχετικά με το Authentication ισχύουν τα παραπάνω. Όσο για το account της Otenet απ'όσο ξέρω, το κρατάνε ανοιχτό για κάποιο χρονικό διάστημα για να μην χάσεις το mail account (username@otenet.gr) ;)

Vitruvian78
17-06-10, 10:02
Απλά το περίεργο είναι οτι είναι ακόμη ενεργός απο την ΟΤΕΝΕΤ ενώ έχει ήδη αποχωρήσει....

nEC
17-06-10, 12:18
στις σελίδες της OTENET μπαίνεις με αυτά τα στοιχεία?

@ ADSLgr.com All rights reserved.