PDA

Επιστροφή στο Forum : Ασπρόμαυρα



Pris
31-05-06, 14:07
Θέλω να περάσω μια έγχρωμη (σίγουρα διότι στην τηλεόραση την βλέπω έγχρωμη) βιντεοκασσέτα στο pc αλλά ενώ έχω εικόνα και ήχο δεν έχω χρώμα. Τι συμβαίνει;

Ευχαριστώ.:oneup:

papdoux
31-05-06, 14:34
Πως συνδεεις τη βιντεοκασσετα με το PC;

Pris
31-05-06, 14:57
To video με το pc...
Αναλογικά με scart

emav
31-05-06, 15:19
Δοκίμασε να αλλάξεις:

α. Το στάνταρ μετάδοσης βίντεο από secam σε pal (μερικές φορές έχεις τη δυνατότητα να επιλέξεις και τη χώρα -- επίλεξε Ιταλία, όχι Γαλλία)

β. Το καλώδιο (μερικοί τύποι καλωδίων δεν μεταδίδουν το χρώμα)

Pris
31-05-06, 15:30
Δοκίμασε να αλλάξεις:

α. Το στάνταρ μετάδοσης βίντεο από secam σε pal (μερικές φορές έχεις τη δυνατότητα να επιλέξεις και τη χώρα -- επίλεξε Ιταλία, όχι Γαλλία)

β. Το καλώδιο (μερικοί τύποι καλωδίων δεν μεταδίδουν το χρώμα)

Το δοκίμασα να αλλάξω το στάνταρ, και δεν παίζει.
Το καλώδιο; Τι να αλλάξω δηλαδή; Όλη την καλωδίωση;

emav
31-05-06, 16:44
Αντιμετώπισα το ίδιο πρόβλημα όταν ήθελα να προβάλω την οθόνη του υπολογιστή μου στην τηλεόραση μέσω S-video/Scart. Όπως είχα διαβάσει τότε, κάποιοι τύποι καλωδίων δημιουργούν πρόβλημα. Στην περίπτωσή μου το πρόβλημα λύθηκε με τρόπο μαγικό όταν πρόσθεσα μια (νεότερης ημερομηνίας παραγωγής) προέκταση μεταξύ του υπολογιστής μου και της τηλεόρασης.

Pris
31-05-06, 16:50
Αντιμετώπισα το ίδιο πρόβλημα όταν ήθελα να προβάλω την οθόνη του υπολογιστή μου στην τηλεόραση μέσω S-video/Scart. Όπως είχα διαβάσει τότε, κάποιοι τύποι καλωδίων δημιουργούν πρόβλημα. Στην περίπτωσή μου το πρόβλημα λύθηκε με τρόπο μαγικό όταν πρόσθεσα μια (νεότερης ημερομηνίας παραγωγής) προέκταση μεταξύ του υπολογιστής μου και της τηλεόρασης.

Μπα;
Να το δοκιμάσουμε τότε...
Άντε πάλι ψάχνε για φίλο να δανειστείς καλώδια...
Anyway ευχαριστώ!:cool:

makagel
31-05-06, 16:51
Kαι μενα το μυαλο μου στο καλωδιο πηγαινει .Αν χρησιμοποιεις ανταπτορα S-video σε RCA μαλλον αυτος θα φταει ( μου εχει τυχει παλαιοτερα)

WAntilles
31-05-06, 18:29
To video με το pc...
Αναλογικά με scart

Αν βρήκες PC που να έχει υποδοχή SCART, πές το μου να το πάρω κι εγώ αμέσως.

papdoux
31-05-06, 18:34
To video με το pc...
Αναλογικά με scart
δηλαδη; scart απο την πλευρα του video σε καλωδια που κατεληγαν στο video-in του PC;

Pris
31-05-06, 19:52
Αν βρήκες PC που να έχει υποδοχή SCART, πές το μου να το πάρω κι εγώ αμέσως.


Ναι απο την μεριά του video scart...
Απο την μεριά του pc τα γνωστά καλώδια.
Αμα πάντως βρώ pc με υποδοχή scart πρώτος θα το μάθεις! :p

@ ADSLgr.com All rights reserved.