PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα του router ή του ΟΤΕ;



N.I.C
15-06-10, 12:25
Καλημέρα στην παρέα! Νεοσύλλεκτος :p εδώ καλώς σας βρίσκω :).
Αντιμετωπίζω ένα θέμα τις τελευταίες μέρες με την σύνδεση στο Internet. Πιο συγκεκριμένα, έχει εδώ και 4 μέρες περίπου που οι ταχύτητες για κάποιο χρονικό διάστημα είναι τραγικές! Αφού δεν συνδέονται ούτε καν MSN, Skype κλπ ούτε σελίδες ανοίγουν, τίποτα, νέκρα. Μετά, αφού περνά κανένα 15 λεπτό, αρχίζουν να ανεβαίνουν, και ενώ είμαι στην 24αρα, κατεβάζω με 40-70kbps! Δοκίμασα από τα γνωστά sites Apple, NV κλπ, ακόμα και από τον ftp της otenet, τα ίδια χάλια και εκεί! Το περίεργο όμως ποιο είναι: τα στατιστικά της γραμμής στο router μένουν τα ίδια, εκτός της ταχύτητας που από ~11, με ρίχνει στα 9949. Δεν συνέρχεται ούτε με reboot. Το router είναι το Netgear DGN2000, πέρασα και το πιο πρόσφατο firmware (1.1.8), επέστρεψα και στο παλιό (1.1.1) τα ίδια, έκανα και hard reset στο router, πέρασα πάλι από την αρχή όλες τις ρυθμίσεις, τίποτα. Τι λέτε να έπαθε στα καλά καθούμενα; Το router μας απόχαιρετά ή ο ΟΤΕ παίζει μαζί μου :wall:;
Παραθέτω και μια pic από τα στατιστικά της γραμμής:

http://img17.imageshack.us/img17/2950/txte.th.jpg (http://img17.imageshack.us/i/txte.jpg/)

Με αυτά εδώ, από NV/Quicktime/ftp.otenet.gr πιάνω μόλις 37kbps :(

Ευχαριστώ προκαταβολικά :oneup:.

antonis556
15-06-10, 12:42
Ο συγχρονισμος εχει μειωθει λογω crosstalk ...

N.I.C
15-06-10, 12:53
cross τι; :p Noob here :oops:
Το γεγονός όμως ότι "σέρνεται" η γραμμή και πλέον παίζει οκ όποτε γουστάρει που μπορεί να οφείλεται; Γιατί ακόμα και στα 9κατι να κλειδώνω, δεν είναι λογικό να πηγαίνει με ~70kbps. Το ίδιο και το upload που είναι εξίσου χαμηλό (~50). Am I right;

yiapap
15-06-10, 13:10
Ψάξε μήπως μοιράζεσαι τη γραμμή σου με κάτι (π.χ. κάποιο μαμούνι). Δεν δικαιολογούνται αυτά τα νούμερα, ούτε αυτή η συμπεριφορά της γραμμής. Επίσης τσέκαρε σε κάποια άλλη σελίδα τα error packets μήπως είναι ιδιαίτερα αυξημένα (αν και δεν πιστεύω).

N.I.C
15-06-10, 13:16
Αν σε έπιασα, προφανώς θα εννοείς αν κάποιος μπαίνει από το ασύρματό ή κάνένας ιος κλπ. Ήταν τα πρώτα πράγματα που σκέφτηκα, και το έχω κλείσει εντελώς, αν και το είχα κλειδωμένο με WPA2, καθώς επίσης και έχω καρατσεκάρει το PC για τα πάντα.
Αυτό λέω και'γω, κάτι παίζει. Και δυστυχώς δεν έχω το router του ΟΤΕ εδώ να δοκίμαζα αυτό :(. Τα error packets πως τα βλέπω;

ghbgr
15-06-10, 13:18
live cd linux -> δοκίμασε να κατεβάσεις κάτι -> ξέρεις αν το θέμα ειναι στο λειτουργικό σου / pc σου.
επίσης αν βρεις κανένα router φίλου θα βοηθούσε να δεις πως συμπεριφέρεται.
τηλέφωνο στο τμήμα τεχνικής υποστήριξης του παρόχου ακόμα και αν δεν ευθύνονται αυτοί. μπορούν να σε βοηθήσουν.

Α! και :welcome:

yiapap
15-06-10, 13:21
+1 σε αυτό που λέει ο ghbgr
Για τα error packets εξαρτάται από τον router σου (κοινώς δεν έχω ιδέα :)). Κάποια σελίδα σαν αυτή που ανεβάσες είναι.

N.I.C
15-06-10, 15:09
Λοιπόν σε Ubuntu πάει κανονικά 1.02-1.10 Mbps από ftp.otenet.gr. Την ίδια στιγμή, στα Win7 x64 ξεκινάει μεν από 1.00Mbps και πέφτει κατακόρυφα στα ~700kbps (αυτό εννοούσα πριν όποτε γουστάρει δουλεύει.Έτσι ξαφνικά τώρα από 70kbps στα ~700kbps). Επίσης στο netbook που τρέχω ΧΡ, και εκεί όλα οκ από 1.25-1.00Mbps. Άρα προφανώς κάτι φταίει στα 7. Το θέμα είναι τι; Έτρεξα ξανά full scan με AVG τίποτα, με το AntiMalwares Byte τίποτα. Έτρεχε κάτι services στο backround (google chrome updater, JAVA SE updater κλπ) τα έκοψα όλα, πάλι τίποτα. Το θέμα όμως είναι, ότι αν όντως κάτι έτρεχε στο backround και μου έτρωγε bandwidth, θα το έβλεπα γιατί θα τρεμόπαιζε το λαμπάκι στο router, πράγμα που δεν συμβαίνει.
Τι στο καλό; :worthy:

EDIT: Για τα error packets δυστυχώς δεν βρήκα τίποτα φίλε yiapap. Ότι στοιχεία δίνει για την γραμμή, είναι αυτά που ανέβασα πιο πάνω, εκτός και αν δεν τα βρίσκω εγώ (αλλά έψαξα όλο το interface του).

yiapap
15-06-10, 15:13
Λοιπόν σε Ubuntu πάει κανονικά 1.02-1.10 Mbps από ftp.otenet.gr. Την ίδια στιγμή, στα Win7 x64 ξεκινάει μεν από 1.00Mbps και πέφτει κατακόρυφα στα ~700kbps (αυτό εννοούσα πριν όποτε γουστάρει δουλεύει.Έτσι ξαφνικά τώρα από 70kbps στα ~700kbps). Επίσης στο netbook που τρέχω ΧΡ, και εκεί όλα οκ από 1.25-1.00Mbps. Άρα προφανώς κάτι φταίει στα 7. Το θέμα είναι τι; Έτρεξα ξανά full scan με AVG τίποτα, με το AntiMalwares Byte τίποτα. Έτρεχε κάτι services στο backround (google chrome updater, JAVA SE updater κλπ) τα έκοψα όλα, πάλι τίποτα. Το θέμα όμως είναι, ότι αν όντως κάτι έτρεχε στο backround και μου έτρωγε bandwidth, θα το έβλεπα γιατί θα τρεμόπαιζε το λαμπάκι στο router, πράγμα που δεν συμβαίνει.
Τι στο καλό; :worthy:

EDIT: Για τα error packets δυστυχώς δεν βρήκα τίποτα φίλε yiapap. Ότι στοιχεία δίνει για την γραμμή, είναι αυτά που ανέβασα πιο πάνω, εκτός και αν δεν τα βρίσκω εγώ (αλλά έψαξα όλο το interface του).Δεν χρειάζεται να ψάξεις άλλο τη γραμμή ή το router. Ο ένοχος είναι κάπου κρυμμένος στον υπολογιστή με τα 7ρια. Ψάξε κάποιο εργαλειάκι όπως το NetLimiter για να δεις τι πραγματικά συμβαίνει (δλδ να δεις το bandwidth usage/process)

ghbgr
15-06-10, 15:18
Το θέμα όμως είναι, ότι αν όντως κάτι έτρεχε στο backround και μου έτρωγε bandwidth, θα το έβλεπα γιατί θα τρεμόπαιζε το λαμπάκι στο router, πράγμα που δεν συμβαίνει.
Τι στο καλό; :worthy:

υπάρχει περίπτωση το mal που έχεις να κάνει τη δουλειά του όταν πας να κάνεις download εσύ.
σε safe mode με υποστήριξη δικτύου τι ταχύτητα πιάνεις? μήπως καταφέρεις και βρεις τον ένοχο μέσα από τα startup progz.
το καλύτερο που έχεις να κάνεις μετά από full scan (safe mode) και κανένα πρόγραμμα για malware.

η χειρότερη λύση είανι πάντα το format.

και κάτι τελεύταιο. δοκίμασε να απενεργοποιήσεις τα auto update και την επαναφορά των win . και δοκίμασε να κατεβάσεις.

N.I.C
15-06-10, 16:04
Λοιπόν, πριν μπω σε Safe Mode να δω από κει τι γίνεται, σκέφτηκα να δώ το Ethernet. Αλλάζω λοιπόν πρώτα το καλώδιο στο 2ο ethernet της μητρικής, τα ίδια. Το επιστρέφω στο πρώτο. Αλλάζω το καλώδιο στο router και από το 3ο ethernet, το βάζω στο 4ο (4 υποδοχές ethernet έχει σύνολο). Ε νέκρωσε εντελώς :eek:. Να δείχνει κάτω αριστερά στα Win 7 ότι συνδέθηκε στο δίκτυο, πρόσβαση Internet κλπ, και να μην ανοίγει τίποτα, ούτε σελίδες, ούτε καν την σελίδα του interface του. Λέω τι διάολο; και σκέφτομαι αφού στο 4ο, που είναι το τελευταίο, δεν παίζει καθόλου, και στο 3ο που ήταν έτσι και έτσι (μια έπαζε οκ μια όχι), δεν το βάζω στην πρώτη θύρα;
Ε λοιπόν εκεί παίζει μια χαρά:blink:. 1.06Μbps σταθερά από ftp.otenet.gr/ntua.gr.
Εντομεταξύ θυμάμαι ξεκάθαρα στο manual που έλεγε ότι δεν υπήρχε καμία διαφορά μεταξύ των θυρών αυτών (απλές ethernet RJ-45 για LAN είναι), πράγμα που το επιβεβαίωσα και εδώ (ftp://downloads.netgear.com/files/DGN2000_SM_20May08.pdf). Άρα τα παίζει το router; :confused:

ghbgr
15-06-10, 16:23
αφου είπες ότι με το λαπτοπ .. και με linux cd όλα οκ!
αρα δεν έχει να κανει με τις θύρες.. ασε που μου φαίνεται και κάπως πέριεργο ..
μπορεί απλά το ζωάκι που έχεις να μη σου τρωει πάντα τη γραμμη

yiapap
15-06-10, 16:27
Λοιπόν, πριν μπω σε Safe Mode να δω από κει τι γίνεται, σκέφτηκα να δώ το Ethernet. Αλλάζω λοιπόν πρώτα το καλώδιο στο 2ο ethernet της μητρικής, τα ίδια. Το επιστρέφω στο πρώτο. Αλλάζω το καλώδιο στο router και από το 3ο ethernet, το βάζω στο 4ο (4 υποδοχές ethernet έχει σύνολο). Ε νέκρωσε εντελώς :eek:. Να δείχνει κάτω αριστερά στα Win 7 ότι συνδέθηκε στο δίκτυο, πρόσβαση Internet κλπ, και να μην ανοίγει τίποτα, ούτε σελίδες, ούτε καν την σελίδα του interface του. Λέω τι διάολο; και σκέφτομαι αφού στο 4ο, που είναι το τελευταίο, δεν παίζει καθόλου, και στο 3ο που ήταν έτσι και έτσι (μια έπαζε οκ μια όχι), δεν το βάζω στην πρώτη θύρα;
Ε λοιπόν εκεί παίζει μια χαρά:blink:. 1.06Μbps σταθερά από ftp.otenet.gr/ntua.gr.
Εντομεταξύ θυμάμαι ξεκάθαρα στο manual που έλεγε ότι δεν υπήρχε καμία διαφορά μεταξύ των θυρών αυτών (απλές ethernet RJ-45 για LAN είναι), πράγμα που το επιβεβαίωσα και εδώ (ftp://downloads.netgear.com/files/DGN2000_SM_20May08.pdf). Άρα τα παίζει το router; :confused:Κάνε την εξής δοκιμή:
Βρες ένα καλώδιο που παίζει σίγουρα.
Κάρφωσε την ταχύτητα σε 10Mbps Full Duplex (κάπου στις ιδιότητες της Σύνδεσης Δικτύου είναι). Δες αν αυτό λύνει ή αμβλύνει το πρόβλημα. Αν το λύνει/αμβλύνει πας για καινούργιο router (έχω πετάξει ένα Zyxel έτσι).

N.I.C
15-06-10, 16:29
αφου είπες ότι με το λαπτοπ .. και με linux cd όλα οκ!
αρα δεν έχει να κανει με τις θύρες.. ασε που μου φαίνεται και κάπως πέριεργο ..
μπορεί απλά το ζωάκι που έχεις να μη σου τρωει πάντα τη γραμμη

Με το λαπτοπ ήταν ασύρματα οχι με ethernet. Αλλά ναι μέσω Linux ήταν οκ...
Θα αφήσω να περάσει κάποιο διάστημα να δω πως θα πάει και θα επανέλθω αύριο με νεότερα. Θα ρίξω και ένα scan@safe mode το βράδυ για καλό και για κακό μαζί με λίγο αγιασμό και καμιά προσευχή :bless: μπας και...

ghbgr
15-06-10, 16:35
οι προσευχές πάντα βοηθούν!! :p
εγω το ρίχνω και στο αλκοόλ .. δεν βοηθάει πολύ στη λύση .. αλλά βοηθάει στα νεύρα μου :drunk:

καλή τύχη.

N.I.C
15-06-10, 16:37
Κάνε την εξής δοκιμή:
Βρες ένα καλώδιο που παίζει σίγουρα.
Κάρφωσε την ταχύτητα σε 10Mbps Full Duplex (κάπου στις ιδιότητες της Σύνδεσης Δικτύου είναι). Δες αν αυτό λύνει ή αμβλύνει το πρόβλημα. Αν το λύνει/αμβλύνει πας για καινούργιο router (έχω πετάξει ένα Zyxel έτσι).

Ένα έχω που ήταν μαζί με το router. Είναι σχετικά καινούριο όμως.
Εννοείς στον Enthernet Controller της μητρικής φαντάζομαι σωστά; 10Mbps Πλήρως αμφίδρομα;

yiapap
15-06-10, 16:38
εγω το ρίχνω και στο αλκοόλ .. δεν βοηθάει πολύ στη λύση .. αλλά βοηθάει στα νεύρα μου :drunk:Παίζει αυτό. Έχω εκτοξεύσει, κλοτσήσει και τσαλαπατήσει πολύ hardware, όχι πάντα με τα επιθυμητά αποτελέσματα! :mrgreen: :drunk:

........Auto merged post: yiapap πρόσθεσε 0 λεπτά και 49 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Εννοείς στον Enthernet Controller της μητρικής φαντάζομαι σωστά; 10Mbps Πλήρως αμφίδρομα;Ναι, εκεί. Και συνέχισε τις δοκιμές μέσω της ασύρματης σύνδεσης.

N.I.C
15-06-10, 16:54
Χεχε.. να πω την αμαρτιά μου, έφαγε μια σφαλιαρίτσα αλλά απαλή, συνοδευόμενη από τα καταλληλα επίθετα βέβαια.. το καημένο το γραφειάκι όμως..:punch::rant:

........Auto merged post: N.I.C πρόσθεσε 13 λεπτά και 48 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Έτσι ακριβώς έχουν τα πράγματα. Με το 10Mbps full duplex, και στην 3η θύρα που έπαιζε έτσι και έτσι, και στην 4η που δεν έμπαινε καθόλου, παίζει μια χαρά όλα οκ. Βάζοντας την αυτόματη ρύθμιση, στην 4η θύρα πάλι dead, και στη 3η τα ίδια παντελάκη τα ίδια παντελή μου, ~600kbps πήγαινε τώρα... Μόνο η 1η παίζει οκ.

yiapap
15-06-10, 16:58
Έτσι ακριβώς έχουν τα πράγματα. Με το 10Mbps full duplex, και στην 3η θύρα που έπαιζε έτσι και έτσι, και στην 4η που δεν έμπαινε καθόλου, παίζει μια χαρά όλα οκ. Βάζοντας την αυτόματη ρύθμιση, στην 4η θύρα πάλι dead, και στη 3η τα ίδια παντελάκη τα ίδια παντελή μου, ~600kbps πήγαινε τώρα... Μόνο η 1η παίζει οκ.
Όχι για πολύ! :bless:

N.I.C
15-06-10, 17:09
Όχι για πολύ! :bless:

Δηλαδή να το περιμένω ε; Θα τα φτύσει εντελώς; :medic:
Πάλι καλά είναι εφόρου ζωής απότι βλέπω η εγγύηση@Πλαίσιο. Ελπίζω να μην μου πουν καμιά ιστορία για αγρίους πάλι..
Ευχαριστώ πολύ παιδιά για την πολύτιμη βοήθεια :up:

N.I.C
23-06-10, 23:48
Τελικά τα έφαγε τα ψωμιά του, και στην 1η θύρα αρχίζει να τα παίζει :wounded:. Δευτέρα πουρνό πουρνό Πλαίσιο για RMA. Απότι είδα έχουν το ίδιο οπότε λογικά θα παίξει αντικατάσταση. Λέτε να το προσπαθήσω για πιστωτικό/επιστροφή το καινούριο 2000αρι, και να πάω σε κάποιο άλλο; Είδα αυτό (http://www.plaisio.gr/Peripherals/Networks/Modem-Router/Wireless-Modem-Routers/NETGEAR-DGND3300-WIRELESS-MODEM-ROUTER-N-300MBPS-DUAL-BAND-ANNEX-A-DGND3300.htm). Δεν με πειράζει να δώσω και την διαφόρα των 40ε (100 είχα πάρει το 2000). Γενικά παίζει καμια καλύτερη πρόταση σε αυτά τα χρήματα πέρα από το 2000αρι;

yiapap
24-06-10, 10:01
Εγώ πάντως πήρα πρόσφατα το DGN2000 wireless-n και είμαι πολύ ευχαιρστημένο από τις δυνατότητές του ως modem-router.
Θα σου πρότεινα να μην δώσεις παραπάνω χρήματα για router αλλά να πάρεις ένα Gigabit switch και να χρησιμοποιείς αυτό!
Προσωπικά έχω βάλει/χρησιμοποιήσει 2 τέτοια (http://www.syncom.gr/pegasus/products01/show00.php?code=311&pcode=SHOW_PROD311) και είμαι εξαιρετικά ικανοποιημένος!

N.I.C
25-06-10, 11:07
Εγώ πάντως πήρα πρόσφατα το DGN2000 wireless-n και είμαι πολύ ευχαιρστημένο από τις δυνατότητές του ως modem-router.
Θα σου πρότεινα να μην δώσεις παραπάνω χρήματα για router αλλά να πάρεις ένα Gigabit switch και να χρησιμοποιείς αυτό!
Προσωπικά έχω βάλει/χρησιμοποιήσει 2 τέτοια (http://www.syncom.gr/pegasus/products01/show00.php?code=311&pcode=SHOW_PROD311) και είμαι εξαιρετικά ικανοποιημένος!

Χμμ όντως καλή ιδέα το switch, θα χρειαστώ απότι φαίνεται και παραπάνω ethernet θύρες, γιατί θα μπουν 2 pc ακόμα στο δίκτυο του σπιτιού.
Τώρα μέχρι την Δευτέρα πειράζει να το κρατήσω 10Mbps full duplex που παίζει σίγουρα ή θα χειροτερέψει το πράγμα; :hmm:
Ευχαριστώ :oneup:

yiapap
25-06-10, 13:57
Τώρα μέχρι την Δευτέρα πειράζει να το κρατήσω 10Mbps full duplex που παίζει σίγουρα ή θα χειροτερέψει το πράγμα; :hmm: "Everything works till it doesn't"
Σύμφωνα με το νόμο του Μέρφυ ο router θα τα φτύσει το Σάββατο στις
20:00 - [χρόνος που χρειάζεσαι για να πας σε πολυκατάστημα]
Εσύ αποφασίζεις αν αξίζει το ρίσκο. Αν είναι απλά να χάσεις μερικές ώρες παιχνιδιού, μην αγχώνεσαι. Αν είναι να χάσεις προθεσμία που λήγει τη Δευτέρα... :whistle:

@ ADSLgr.com All rights reserved.