PDA

Επιστροφή στο Forum : Το router βραζει...



alekos_ep91
15-06-10, 13:09
τωρα τελευταια,κατι μερες δηλαδη,εχω παρατηρησει οτι το ρουτερ(netfaster iad) κυριολεκτικα βραζει.οχι μονο απο κατω στην μεταλλικη βαση αλλα και απο πανω στο πλαστικο καλυμα.επισης προχτες και σημερα,ενω δειχνει οτι εχω κανονικα συνδεση,σαν να μπλοκαρει ενα πραγμα και δεν μπορω να μπω σε καμια σελιδα...μονο αν το κανω restart(το ρουτερ)...
σκεφτηκα οτι η υπερβολικη θερμοκρασια ειναι το προβλημα μιας και το ρουτερ δουλευει κανονικα.λεω να φτιαξω μια βασουλα με ενα ανεμιστηρα 92mm,που μου περισσευει,ωστε να το ψυχω...

εσεις τι λετε? θα κανω δουλεια?

Dark-Side
15-06-10, 13:16
Εγώ θα σου έλεγα να πεις το πρόβλημα σου στην Τ/Υ. Μπορεί να σου στείλουν το καινούργιο, αν και αυτό είναι αρκετά ζεστό....

alekos_ep91
15-06-10, 13:18
τωρα μολις διαβαζα το τοπικ για το καινουριο ρουτερ...
το θεμα ειναι ομως τι να τους πω? οτι ζεσταινεται υπερβολικα,στειλτε μου καινουριο?δεν νομιζω να το δεχτουνε...

matelas
15-06-10, 13:23
Θα σου το αλλάξουν. Απ 'οτι κατάλαβα έχεις το netfaster 1, ζεσταίνετε αρκετά αυτό το router, αλλά αφού λες ότι δεν μπορείς να μπείς και σε σελίδες και θέλει restart αν τους το πείς θα σου στείλουν το netfaster 2.

Πάρε ένα τηλέφωνο. ;)

alekos_ep91
15-06-10, 13:25
λες ε? θα το δοκιμασω να δω τι θα μου πουν...μαλλον θα τους στειλω email γιατι τηλεφωνο οσες φορες εχω παρει,περιμενω πολυυυυυ ωρα...οχι οτι το email θα το δουν αμεσως αλλα τεσπα...

matelas
15-06-10, 13:27
Με το τηλέφωνο θα εξυπηρετηθείς ποιο γρήγορα. Έχει και σύστημα για να αφήσεις το τηλέφωνο σου και να σε καλέσουν αυτοί σε λίγα λεπτά. Με email μπορεί να περιμένεις και 4 μέρες.

alekos_ep91
15-06-10, 13:28
ωχ λες? θα παρω τηλεφωνο τοτε...tnx

Dark-Side
15-06-10, 13:34
Τηλέφωνο να κάνεις... Έτσι κι αλλιώς δεν υπάρχει χρέωση απο hol προς T/Y hol

alekos_ep91
15-06-10, 21:05
λοιπον πηρα τηλεφωνο,δηλωθηκε σαν βλαβη και μιλησα και με τεχνικο.αυτο που μου πε ειναι οτι δεν βλεπει αποσυνδεσεις και δεν μπορει να το δηλωσει σαν βλαβη για να προχωρησουμε σε κατι αλλο...
του πα οτι ζεσταινεται υπερβολικα και δεν ανταποκρινεται αλλα μου πε οτι και να στο αλλαξω παλι ιδιο θα σου δωσω που ζεσταινεται.αυτα,μου λεει,ετσι ζεσταινονται...

harris
15-06-10, 21:09
.αυτα,μου λεει,ετσι ζεσταινονται...

Αληθές αυτό που σου είπε. Όχι απλά ζεσταίνονται... Βράζουν κυριολεκτικά! Αυγό τηγανίζεις πάνω τους! ;)

Αυτό δεν σημαίνει όμως ότι κολλάνε κιόλας. Εμένα δεν κόλλησε ποτέ το Iad2 που είχα, όσο και να έβρασε ;)

alekos_ep91
15-06-10, 21:14
εγω παντως ποτε δεν ειχα καποιο ιδιαιτερο προβλημα,του το πα.
αλλα τον τελευταιο μηνα εχουν αρχισει τα παρατραγουδα...ενω τα λεντακια ειναι ολα κανονικα αναμμενα,κατι φορες το ρουτερ 'κομπλαρει' και εκεινη την ωρα δεν εχω ιντερνετ.εκεινη την ωρα απλα βραζει το ρουτερ...το κανω ρεσταρτ και ολα ενταξει.
τεσπα τωρα εκανα αυτο που μου προτεινε και ο τεχνικος. εβαλα ενα αλλο ρουτερ (linksys wag200g) για να δω τι θα παρουσιαστει...
για να ειμαι ησυχος βεβαια,και να μην 'καει' τιποτα,εφτιαξα ενα cooler για το ρουτερ με ενα 92mm ανεμιστηρακι που ειχα...η διαφορα στην θερμοκρασια φαινεται οτι ειναι μεγαλη. βαζω το χερι μου απανω και δεν ζεσταινεται πολυ.

harris
15-06-10, 21:16
εγω παντως ποτε δεν ειχα καποιο ιδιαιτερο προβλημα,του το πα.
αλλα τον τελευταιο μηνα εχουν αρχισει τα παρατραγουδα...ενω τα λεντακια ειναι ολα κανονικα αναμμενα,κατι φορες το ρουτερ 'κομπλαρει' και εκεινη την ωρα δεν εχω ιντερνετ.εκεινη την ωρα απλα βραζει το ρουτερ...το κανω ρεσταρτ και ολα ενταξει.
τεσπα τωρα εκανα αυτο που μου προτεινε και ο τεχνικος. εβαλα ενα αλλο ρουτερ (linksys wag200g) για να δω τι θα παρουσιαστει...
για να ειμαι ησυχος βεβαια,και να μην 'καει' τιποτα,εφτιαξα ενα cooler για το ρουτερ με ενα 92mm ανεμιστηρακι που ειχα...η διαφορα στην θερμοκρασια φαινεται οτι ειναι μεγαλη. βαζω το χερι μου απανω και δεν ζεσταινεται πολυ.

Αυτό που σου λέω είναι πως, αν και θα ήταν λογικό, δεν είναι σύνηθες να κολλάνε λόγω της θερμοκρασίας. Τηρουμένων των αναλογιών εξάλλου, βράζουν χειμώνα / καλοκαίρι.

Όταν λες ότι κολλάει, τι ακριβώς κάνει; Δεν σου ανοίγει σελίδες στο net; Έχεις προσπαθήσει όταν κολλάει να μπεις στο user interface; Μπαίνει; :hmm:

alekos_ep91
15-06-10, 21:18
ναι ακριβως,εκεινη την ωρα δεν μπαινει σε σελιδες,τιποτα.
στο user interface δεν εχω δοκιμασει να μπω εκεινη την ωρα.
αν μπει ή δεν μπει σημαινει κατι?μπορει να εχω επικοινωνια με το ρουτερ αλλα οχι adsl...ή μηπως οχι?

harris
15-06-10, 21:24
αν μπει ή δεν μπει σημαινει κατι?μπορει να εχω επικοινωνια με το ρουτερ αλλα οχι adsl...ή μηπως οχι?

Αν δεν μπει απλά σημαίνει ότι όντως έχει κολλήσει τελείως (ίσως και λόγω της θερμοκρασίας). Αν μπαίνει όμως σημαίνει ότι κάτι άλλο συμβαίνει που δεν έχει να κάνει με την θερμοκρασία, αλλά κάποια γενικότερη δυσλειτουργία του ρούτερ...

Dark-Side
15-06-10, 21:26
Αν δεν μπει απλά σημαίνει ότι όντως έχει κολλήσει τελείως (ίσως και λόγω της θερμοκρασίας). Αν μπαίνει όμως σημαίνει ότι κάτι άλλο συμβαίνει που δεν έχει να κάνει με την θερμοκρασία, αλλά κάποια γενικότερη δυσλειτουργία του ρούτερ...

harris κάποιο παιδί στο forum είπε πως η hol ετοιμάζει νέο router... Έχετε εσείς κάποια πληροφορία;

alekos_ep91
15-06-10, 21:28
και στις 2 περιπτωσεις για αλλαγη δεν παω? ή θα μου πουνε παλι "δεν βλεπω αποσυνδεσεις..."??

........Auto merged post: alekos_ep91 πρόσθεσε 1 λεπτά και 17 δευτερόλεπτα αργότερα ........

αα και κατι αλλο...ειδα εδω στο forum κατι για netfaster iad 2...ο τεχνικος δεν μου ανεφερε τιποτα τετοιο παρα μονο οτι αν ειχα προβλημα θα μου εδινε παλι το 1 που βραζει...

harris
15-06-10, 22:01
harris κάποιο παιδί στο forum είπε πως η hol ετοιμάζει νέο router... Έχετε εσείς κάποια πληροφορία;

Όχι, δεν ξέρω κάτι :)

........Auto merged post: harris πρόσθεσε 1 λεπτά και 24 δευτερόλεπτα αργότερα ........


και στις 2 περιπτωσεις για αλλαγη δεν παω? ή θα μου πουνε παλι "δεν βλεπω αποσυνδεσεις..."??

Το πιθανότερο :)


αα και κατι αλλο...ειδα εδω στο forum κατι για netfaster iad 2...ο τεχνικος δεν μου ανεφερε τιποτα τετοιο παρα μονο οτι αν ειχα προβλημα θα μου εδινε παλι το 1 που βραζει...


Εσύ πιο από τα δύο έχεις; Αν θυμάμαι το γράφει στο interface του... αν όχι, βγαλ'το μια φωτογραφία να σου πούμε :p

dikal
15-06-10, 23:39
Έγραψε ότι έχει μεταλλική βάση, οπότε είναι το παλιό Netfaster.

Στείλε με mail το πρόβλημα που έχεις (αυτά που γράφεις να εκφράζουν βεβαιότητα και όχι "ίσως, μπορεί, δεν είμαι σίγουρος κλπ" ) και ζήτα αντικατάσταση με το 2. Αλλά νομίζω ότι έτσι κι αλλιώς το 2 στέλνουν πλέον.

matelas
15-06-10, 23:44
Έγραψε ότι έχει μεταλλική βάση, οπότε είναι το παλιό Netfaster.

Στείλε με mail το πρόβλημα που έχεις (αυτά που γράφεις να εκφράζουν βεβαιότητα και όχι "ίσως, μπορεί, δεν είμαι σίγουρος κλπ" ) και ζήτα αντικατάσταση με το 2. Αλλά νομίζω ότι έτσι κι αλλιώς το 2 στέλνουν πλέον.

+1 στα παραπάνω. :oneup:

valen_gr
16-06-10, 00:34
harris κάποιο παιδί στο forum είπε πως η hol ετοιμάζει νέο router... Έχετε εσείς κάποια πληροφορία;

ποιος.... που?!

pagos
16-06-10, 00:42
Παιδες το ιδιο προβλημα ειχα κι εγω με της netgear to dgn 2000.κολουσε απο τη ζεστη και εκανα και test και μου εδειχνε 2 μβ ταχυτητα.κανε ενα test να δεις.οταν το αλαξα με αλλο ολα κανονικα.πλεον ειναι αχρηστο.λειτουργει κανα 2 ωρο κανονικα και μετα κολανε ολα.δεν υπαρχει γυρισμος δυστιχως.

matelas
16-06-10, 08:23
ποιος.... που?!

εδώ (http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=3544483&postcount=292).Αν και στην γραμμή μου μόνο το netfaster είναι βράχος.

alekos_ep91
16-06-10, 09:26
ναι εγω το netfaster iad 1 εχω...αφου προκειται καποια στιγμη να βγαλουν και πιο καινουριο απο το 2, τοτε θα περιμενω. προς το παρον κανω την δουλεια μου με το linksys και βλεπουμε για αργοτερα...

antonis556
16-06-10, 10:12
Το netfaster ειναι περιπου το ιδιο με το Pirelli . Παρατηρω τελευταια οτι βραζει ελεινα , τωρα που ειναι και καλοκαιρι . Μηπως να τα πεταμε στην καταψυξη για καμια ωρα για να στρωσουν ? :p

alekos_ep91
16-06-10, 10:22
εγω,οπως ειπα και παραπανω,εφτιαξα cooler με ενα 92mm ανεμιστηρακι για να ψυχω το ρουτερ...φαινεται οτι κανει δουλεια

Dark-Side
16-06-10, 10:41
ποιος.... που?!

Sorry Valen δεν θυμάμαι ποιος.... πρέπει να είναι στο νήμα με το Netfaster IAD2

alekos_ep91
16-06-10, 11:17
παιδια να ρωτησω και κατι αλλο...
το cooler που φτιαξα τροφοδοτηται απο μια θυρα usb.το προβλημα ειναι οτι οταν κλεινω το pc το ανεμιστηρακι συνεχιζει να λειτουργει,δηλαδη οι usb εχουν ακομα ρευμα.
εχω ψαξει για διαφορες wake up επιλογες στο bios αλλα ολα ειναι disabled. ισως υπαρχει καποιο jumper στην μητρικη ωστε να κοβει το ρευμα στις usb.

θα εχω προβλημα αν αφηνω το ανεμιστηρακι να λειτουργει συνεχεια?

Dark-Side
16-06-10, 11:20
Απλά το ανεμιστηράκι θα χαλάσει πιο σύντομα.... Ούτως ή άλλως δεν θα το χρειαστείς παραπάνω από 3 μήνες....

alekos_ep91
16-06-10, 11:21
ναι ενταξει δεν με νοιαζει το ανεμιστηρακι...
ελεγα μηπως στην μητρικη θα εχω καποιο προβλημα...αλλα οκ τοτε no problem

Dark-Side
16-06-10, 11:23
Μπορείς αν θέλεις να κλείνεις το ανεμιστηράκι να κλείσεις απο πίσω το τροφοδοτικό ;)

alekos_ep91
16-06-10, 11:25
ε δυσκολο γιατι το κουτι το χω μεσα σε γραφειο και μου ειναι δυσκολο να φτασω το διακοπτη. ελεγα μηπως εβαζα διακοπτακι στο καλωδιο που δινω ρευμα στο ανεμιστηρακι...αλλα μαλλον θα το αφην μερα νυχτα να ψυχει το ρουτερ...για 2-3 μηνες δηλαδη...

pRieStaKoS
16-06-10, 12:06
harris κάποιο παιδί στο forum είπε πως η hol ετοιμάζει νέο router... Έχετε εσείς κάποια πληροφορία;


Όχι, δεν ξέρω κάτι :)
Βιάζεστε !!! :whistle:

@ ADSLgr.com All rights reserved.