PDA

Επιστροφή στο Forum : Αν Ειναι Δυνατον ...



vandofan21r
01-06-06, 09:46
22/05/2006 Βρίσκεται σε τελικό στάδιο υλοποίησης από ΟΤΕ
18/05/2006 Βρίσκεται σε τελικό στάδιο υλοποίησης από ΟΤΕ
15/05/2006 Βρίσκεται σε τελικό στάδιο υλοποίησης από ΟΤΕ
11/05/2006 Βρίσκεται σε τελικό στάδιο υλοποίησης από ΟΤΕ
09/05/2006 Βρίσκεται σε τελικό στάδιο υλοποίησης από ΟΤΕ
04/05/2006 Καθυστέρηση λόγω μη διαθεσιμότητας πόρτας στο δίκτυο του ΟΤΕ
02/05/2006 Καθυστέρηση λόγω μη διαθεσιμότητας πόρτας στο δίκτυο του ΟΤΕ
27/04/2006 Καθυστέρηση λόγω μη διαθεσιμότητας πόρτας στο δίκτυο του ΟΤΕ
20/04/2006 Καθυστέρηση λόγω μη διαθεσιμότητας πόρτας στο δίκτυο του ΟΤΕ
18/04/2006 Καθυστέρηση λόγω μη διαθεσιμότητας πόρτας στο δίκτυο του ΟΤΕ
13/04/2006 Καθυστέρηση λόγω μη διαθεσιμότητας πόρτας στο δίκτυο του ΟΤΕ
10/04/2006 Καθυστέρηση λόγω μη διαθεσιμότητας πόρτας στο δίκτυο του ΟΤΕ
07/04/2006 Καθυστέρηση λόγω μη διαθεσιμότητας πόρτας στο δίκτυο του ΟΤΕ
03/04/2006 Καθυστέρηση λόγω μη διαθεσιμότητας πόρτας στο δίκτυο του ΟΤΕ
30/03/2006 Καθυστέρηση λόγω μη διαθεσιμότητας πόρτας στο δίκτυο του ΟΤΕ
27/03/2006 Καθυστέρηση λόγω μη διαθεσιμότητας πόρτας στο δίκτυο του ΟΤΕ
23/03/2006 Καθυστέρηση λόγω μη διαθεσιμότητας πόρτας στο δίκτυο του ΟΤΕ
20/03/2006 Καθυστέρηση λόγω μη διαθεσιμότητας πόρτας στο δίκτυο του ΟΤΕ
13/03/2006 Καθυστέρηση λόγω μη διαθεσιμότητας πόρτας στο δίκτυο του ΟΤΕ
12/03/2006 Καταχώρηση στο σύστημα του ΟΤΕ
10/03/2006 Αποστολή αίτησης προς ΟΤΕ
09/03/2006 Παραλαβή και καταχώρηση της αίτησης από FORTHnet

Θα μου πείτε τώρα όλοι κάνε λίγο ακόμα υπομονή !!!Μετα από τόσα τηλεφωνηματα στον οτε μετα απο τοσο καιρο μου ειπαν οτι ειμαι σε pcm και δεν μπορει η γραμμη μου να γινει adsl και πρεπει να περιμενω !!! Απο Μάρτιο ομως περιμενω τοσο καιρο δεν μπορουσε καποιος να μου το πει . Τι μπορω να κανω και που μπορω να καταγκειλω κατι τετιο Ευχαριστω !!!!

pelasgian
01-06-06, 09:50
Τίποτα απολύτως.
Μη γίνουμε «γραφικοί» ως φόρουμ καταγγελάτων εδώ πέρα. :lol:

Είσαι σε pcm, shit happens, θα το φτιάξουν!
Το να το ξέρεις, δεν θα το έφτιαχνε πιο γρήγορα!

Αυτά τα πράγματα, κάνεις την αίτηση και το ΞΕΧΝΑΣ.
Τότε γίνεται πιο γρήγορα.
Μη γίνουμε «άντρα θέλω, τώρα τον θέλω!» ;)

Άντε, καλό μήνα, καλά μπάνια, θα έρθει και το adsl!

vandofan21r
01-06-06, 09:55
Καλα τωρα αυτο ειναι απαντηση ουτε στον οτε δεν δινουν τετιες απαντησεις για να σε ξεφωρτοθουνε ... Αλλο λεω να μου ειχαν πει οτι ειμαι σε pcm και τοσο καιρο που περιμενω για πορτα να την είχαν αλλαξει την γραμμη μπενω με pstn οπου το ποιο πολυ που ποιανει ειναι 12kbps !!!!

papdoux
01-06-06, 09:57
Καλο μηνα και καλως ηρθες στο forum.

Αυτο που μπορεις να κανεις ειναι να ζητησεις ISDN για το σπιτι. Αν γινει αυτο τοτε θα σε βγαλουν απο PCM για να σε γυρισουν σε ISDN και μετα μπορεις να εχεις και aDSL. Αν η αιτηση σου για ISDN δε γινει αποδεκτη τοτε σε βλεπω να μενεις πολυ καιρο στο PCM και χωρις aDSL.

Παντως, μπορεις να πας στη forthnet και να ζητησεις τα λεφτα σου πισω αφου δε μπορει να σου παρεχει την υπηρεσια.

Σκεψου προς το παρον (θα σου κανει καλο στη ψυχικη σου ηρεμια), το καλοκαιρι, την θαλασσα, την παραλια και αλλα τετοια ;)

vandofan21r
01-06-06, 10:05
Και ειχε και Ports απο την αρχη σε ισδν τι τραβαω ποια τα νυχια σου πρεπει να μυριζεις με τον οτε ... Παιδια εγω ειμαι φοιτητης και ετσι κι αλλιως τωρα φευγω σε 1 μηνα το πολυ ελπιζω να ειμαι Συρο με τις καταληψεις και ολα αυτα πάντος ντροπη ειναι ξεφτιλισμενοι ολοι τους vivodi αλλη φορα με δικο της δικτυο !!! Τοσο καιρο δεν βλεπανε οτι ειμαι σε pcm να το αλλαξουν !!!

papdoux
01-06-06, 11:08
Δεν στο αλλαζουν αμα δεν το ζητησεις. Οσο εισαι σε PCM, εκει θα μενεις αμα δεν το ζητησεις εσυ. Και για να αναγκαστουν να στο αλλαξουν, πρεπει να ζητησεις ISDN. Αλλιως θα σε αφησουν εκει και στο περιμενε.

yiapap
01-06-06, 11:49
Δεν στο αλλαζουν αμα δεν το ζητησεις. Οσο εισαι σε PCM, εκει θα μενεις αμα δεν το ζητησεις εσυ. Και για να αναγκαστουν να στο αλλαξουν, πρεπει να ζητησεις ISDN. Αλλιως θα σε αφησουν εκει και στο περιμενε.
Μου αρέσει που το θεωρούμε και λογικό.
Δηλαδή γιατί αν κάνει αίτηση ISDN θα του αφαιρέσουν το φερέσυχνο ενώ τώρα που έκανε αίτηση ADSL δεν του το αφαιρούνε;
Είναι ή δεν είναι κλασσική απατεωνίστικη λογική;

apok
01-06-06, 13:43
Aπλά αν κάνει για Isdn γραμμή αίτηση τότε θα αναγκαστουν να του φέρουν καινούργιο καλώδιο, γιατί η Isdn δεν περνάει απο Pcm. Εφόσον λοιπόν του φέρουν κανούργιο καλώδιο τότε θα μπορεί να έχει και adsl

val_andrio
01-06-06, 14:33
Να ρωτήσω κατι...ολίγον άσχετο....ας το μεταφέρει κάποιος moderator αν θεωρεί ότι έχει ξανα συζητηθεί...και περνώ στην ερώτηση.
Στην περίπτωση που έχεις ίδι γραμμή από ΟΤΕ και θέλεις να γυρίσεις σε κάποιο πακέτο φυσικά για οικονομικό λόγο...πότε είναι η καλίτερη στιγμή να διακόψεις την υπάρχουσα γραμμή? Μπορεί να προκαλέσει κόλημα στην διαδικασία ενεργοποίησης της καινούργιας, η προϋπάρχουσα γραμμή?!

nikosg7
01-06-06, 15:35
Ναι! Εαν κάνεις αίτηση σε κάποιον provider χωρίς να έχει διακοπεί η γραμμή σου ο provider θα φάει άκυρο απο οτε και μετά θα σε πάρουν τηλ.και θου πούνε το και το...
Οπότε κάνε αίτηση διακοπής πρώτα και αφου σιγουρευτείς οτι έγινε,τότε στείλε την αίτηση σου στον provider.
Ετσι ακριβώς την είχα πατήσει και εγώ και μέχρι να βγει άκρη......καληνύχτα!

val_andrio
01-06-06, 17:05
το θέμα είναι να μείνω όσον το δυνατό λιγότερο χωρίς DSL ομως ... ....

nikosg7
01-06-06, 19:35
Βάλε πόσο χρόνο θα σου πάρει να γίνει η διακοπή και πόσο να ξανασυνδεθείς.
1 με 1.5 μήνα δε το γλυτόνεις :mad:
Εγώ φλεβάρη ξεκίνησα τις διαδικασίες μάιο είδα φώς!!!!

yiapap
02-06-06, 11:25
Aπλά αν κάνει για Isdn γραμμή αίτηση τότε θα αναγκαστουν να του φέρουν καινούργιο καλώδιο, γιατί η Isdn δεν περνάει απο Pcm. Εφόσον λοιπόν του φέρουν κανούργιο καλώδιο τότε θα μπορεί να έχει και adsl
Το ίδιο ακριβώς θα μπορούσε να γίνεται όταν κάνει αίτηση ADSL κάποιος!
Τι είναι πιο συμφέρον τα +3€ / μήνα της ISDN ή τα +15€ (Minimum) μιας ADSL?

apok
02-06-06, 11:30
Το ίδιο ακριβώς θα μπορούσε να γίνεται όταν κάνει αίτηση ADSL κάποιος!
Τι είναι πιο συμφέρον τα +3€ / μήνα της ISDN ή τα +15€ (Minimum) μιας ADSL?

Eννοείται το 2ο.. Αλλά Pcm σημαίνει ότι απο το Καφάο στον κατανεμητή πάει ΜΟΝΟ ένα καλώδιο, το οποιο διασπάται σε συχνότητες για να μπορεί όλη η πολυκατοικία να έχει τηλεφωνικά νούμερα.
Άρα μιλάμε για γειτονιές στις οποίες η υποδομές είναι αρχαίες.
Το ότι κάποιος σε pcm θα ζητήσει Isdn δε σημαίνει άμεσα και οτι θα μπορουν να την βάλουν.. Μπορεί να μην υπάρχει ούτε δείγμα ελεύθερου ζεύγους, οπότε ο καταναλωτής θα μείνει με.. το pcm στο χέρι :p

yiapap
02-06-06, 11:40
Eννοείται το 2ο.. Αλλά Pcm σημαίνει ότι απο το Καφάο στον κατανεμητή πάει ΜΟΝΟ ένα καλώδιο, το οποιο διασπάται σε συχνότητες για να μπορεί όλη η πολυκατοικία να έχει τηλεφωνικά νούμερα.
Άρα μιλάμε για γειτονιές στις οποίες η υποδομές είναι αρχαίες.
Το ότι κάποιος σε pcm θα ζητήσει Isdn δε σημαίνει άμεσα και οτι θα μπορουν να την βάλουν.. Μπορεί να μην υπάρχει ούτε δείγμα ελεύθερου ζεύγους, οπότε ο καταναλωτής θα μείνει με.. το pcm στο χέρι :p
Αυτό που συνήθως κάνουν (λένε οι κακές φήμες) είναι να αλλάξουν το ζεύγος ("εσύ μ' αυτόν, εσύ μ'αυτόν" που λέει και το ανέκδοτο) και να βάλουν κάποιον άλλον ταλαίπωρο στο ζεύγος που έχει το PCM.
Όμως λόγω... καθαρά βλακείας... είτε αλλάζουν το ζεύγος είτε φέρνουν καινούργιο αυτό γίνεται μόνο με αίτηση ISDN και όχι ADSL! Αυτό κατακρίνω.

apok
02-06-06, 11:43
Μα δε γίνεται αυτό που λες.. ένα ζεύγος έχει όλη η πολυκατοικία.. Οπότε δεν μπορεί να αλλαχθεί με άλλον :p
Το κατακριτέο δεν ειναι μονο αυτό!! Ειναι ότι εν έτη 2006 υπάρχουν ακομα γειτονιές ολάκερες που πέφτουν σε pcm

KaPo_y0
02-06-06, 11:45
μία από τα ίδια και εγώ και isdn να ζητήσεις δύσκολα θα σου βάλουν... εγώ 4 μήνες στο περίμενε είμαι για να βγάλουν το pcm και από ότι βλέπω θα περάσει και το καλοκαίρι

yiapap
02-06-06, 11:46
Μα δε γίνεται αυτό που λες.. ένα ζεύγος έχει όλη η πολυκατοικία.. Οπότε δεν μπορεί να αλλαχθεί με άλλον :p
Το κατακριτέο δεν ειναι μονο αυτό!! Ειναι ότι εν έτη 2006 υπάρχουν ακομα γειτονιές ολάκερες που πέφτουν σε pcm
Δεν είναι απαραίτητο ότι έχει μόνον ένα ζεύγος. Πολλές φορές υπάρχουν περισσότερα από ένα (με τη λογική "άσε μερικά μήπως θέλει κάποιος ISDΝ") απλά επειδή δεν καλύπτουν ΟΛΑ τα διαμερίσματα σε κάποιο απ' όλα μπαίνει το PCM και γίνεται διαμερισμός ;)

eye
02-06-06, 13:09
Είμουν και εγώ από τους άτυχους που μέχρι πριν μερικά χρόνια είχα pcm και συνδεόμουν στο internet με pstn σε ταχύτητες 10-15 kbit/sec μέχρι που έβαλα isdn. Αυτό που θα ήθελα να ρωτήσω είναι τι γίνεται σε περίπτωση που θελήσω να καταργήσω την idsn ? Επιστρέφω σε pcm ?

Tony_Ts
02-06-06, 14:33
το θέμα είναι να μείνω όσον το δυνατό λιγότερο χωρίς DSL ομως ... ....
Παραγγέλνεις νέα τηλεφωνική σύνδεση (έχει δωρεάν ενεργοποίηση στην περίπτωση που είναι η δεύτερη στον ίδιο χώρο), ενεργοποιείς το πακέτο ADSL σε αυτήν κι όταν όλα παίξουν κανονικά, καταργεις την παλιά τηλεφωνική γραμμή. Πιστεύω ότι είναι ο μοναδικός τρόπος αν δε θέλεις να μείνεις χωρίς ιντερνετ.

Όλα αυτά αν δε σε ενδιαφέρει ο υπάρχον τηλεφωνικός αριθμός σου...:whistle:

Jheremias
02-06-06, 19:07
Παιδιά και γω έμαθα οτι δεν έχω πόρτες...

Υπομονή τώρα κανά 2-μηνο και βλέπουμε! 10 χρόνια είμαστε με dialup, άλλο ένα δίμηνο θα με πειράξει; :rofl: :twisted:

Πάντως στο 134 ορκίζονται ότι σε 20 μέρες περίπου βάζουν νέες :rofl: πόρτες :-P:down:

To καλύτερο το είπε ένας φίλος: Κάνεις αίτηση και το ξεχνάς. Αλλιώς βασανίζεσαι..!

Ardeloth
03-06-06, 09:32
Καλα το μεγα ερωτημα ειναι με ποιο δικαιωμα σε ριχνουν σε pcm αφου πληρωνεις κανονικα παγιο σαν να ερχεται ενα καλωδιο αποκλειστικα γιασενα αλλα τσπ. . . Λεπτομεριες. . . Ελλαδισταν RuleZzZzZz!

papdoux
03-06-06, 10:47
Μου αρέσει που το θεωρούμε και λογικό.
Δηλαδή γιατί αν κάνει αίτηση ISDN θα του αφαιρέσουν το φερέσυχνο ενώ τώρα που έκανε αίτηση ADSL δεν του το αφαιρούνε;
Είναι ή δεν είναι κλασσική απατεωνίστικη λογική;
Αν και τα ειπες με Αροκ, δεν λεω οτι το θεωρω λογικο αλλα τι γινεται απο μερια του ΟΤΕ.
Απο εκει και περα, οτι και να πουμε ειναι θεμα κοστους. :whistle:

papdoux
03-06-06, 10:48
Καλα το μεγα ερωτημα ειναι με ποιο δικαιωμα σε ριχνουν σε pcm αφου πληρωνεις κανονικα παγιο σαν να ερχεται ενα καλωδιο αποκλειστικα γιασενα αλλα τσπ. . . Λεπτομεριες. . . Ελλαδισταν RuleZzZzZz!
ΤΟ παγιο ειναι για να δικαιολογει καλωδιο αποκλειστικα ή για να εχεις τηλεφωνο;

manoulamou
03-06-06, 12:50
Καλα το μεγα ερωτημα ειναι με ποιο δικαιωμα σε ριχνουν σε pcm αφου πληρωνεις κανονικα παγιο σαν να ερχεται ενα καλωδιο αποκλειστικα γιασενα αλλα τσπ. . . Λεπτομεριες. . . Ελλαδισταν RuleZzZzZz!
Επειδη ειμαι ασχετη αλλα βλεπω πολλους τελευταια να διαμαρτυρωνται σχετικα,
(ισως ειμαι λιγο off topic) μπορει καποιος να μου εξηγησει γιατι εβαλαν σε καποιους
ιδιως σε πολυκατοικιες pcm/φερεσυχνο αντι του κλασικου τυπου συνδεσης των υπολοιπων?
Βαζουν ακομη ή το εκαναν μονο παλιοτερα και ειναι καθαρα τεχνικοι λογοι ή κοστους?

Patentman
03-06-06, 13:08
Για να μην συνδεουν διαφορετικα καλωδια σε καθε μια γραμμη.
Αυτο ειχε δυο λογους: α) Οικονομια και β) ευκολια & οργανωση (για τον ΟΤΕ/πολυκατοικια/περιβαλλον/Καφαο/κτλ).
Ηταν λυση της προ ψηφιακου κεντρου εποχης (αν δεν κανω λαθος) αλλά νομιζω οτι εξακολουθει σε παλια κεντρα να υφισταται σαν επιλογη (ενας πιο ειδικος θα ηταν καλυτερα να διαφωτισει στο τελευταιο).

yiapap
03-06-06, 13:09
Επειδη ειμαι ασχετη αλλα βλεπω πολλους τελευταια να διαμαρτυρωνται σχετικα,
(ισως ειμαι λιγο off topic) μπορει καποιος να μου εξηγησει γιατι εβαλαν σε καποιους
ιδιως σε πολυκατοικιες pcm/φερεσυχνο αντι του κλασικου τυπου συνδεσης των υπολοιπων?
Βαζουν ακομη ή το εκαναν μονο παλιοτερα και ειναι καθαρα τεχνικοι λογοι ή κοστους?
Γιατί δεν είχαν αρκετά ζευγάρια χαλκού να καταλήγουν στην περιοχή και στην πολυκατοικία.
Το PCM είναι ένα πράμα σαν το Splitter της ADSL. Όπως το splitter από ένα μοναδικό ζευγάρι περνάει και φωνή και data, έτσι και το PCM αλλάζει τις συχνότητες και περνάει πολλά κανάλια φωνής πάνω από ένα ζεύγος χαλκού.
Όμως με αυτό τον τρόπο κάποια από τα κανάλια φωνής πέφτουν πάνω στις συχνότητες που χρησιμοποιεί η ISDN και η ADSL και γι αυτό δε γίνεται όταν είσαι σε φερέσυχνο να βάλεις τέτοιες υπηρεσίες ;)

@ ADSLgr.com All rights reserved.