PDA

Επιστροφή στο Forum : hol tv box



Σελίδες : [1] 2

vlad
15-06-10, 22:24
Καλησπερα o αποκωδικοποιητησ τησ hol παιζει mpeg4
ευχαριστω προκαταβολικα:rofl:

pRieStaKoS
16-06-10, 12:07
Δεν χρειάζεται......έχεις ήδη ψηφιακό σήμα απο την hol

valen_gr
16-06-10, 13:17
φανταζομαι εννοει για digea, οπως της ΟΝ....

dleyteris
18-06-10, 11:32
Απο σημερα που ξεκινησε η digea υπαρχει περιπτωση να δουμε ακομα πιο βελτιωμενη εικονα στο΄hol tv στα καναλια που προσφερει?
Η hol σε ποιο κεντρο ειναι συνδεδεμενη? Αιγινα η Υμηττο?

HRC_NT
19-06-10, 12:36
Η HOL λογικά λαμβάνει τα κανάλια στις εγκαταστάσεις της μέσω οπτικής ίνας ή link.Αν έκανε λήψη από Υμηττό μέσω απλής επίγειας κεραίας,τότε η εικόνα πιθανότατα να είχε είδωλα τα οποία θα περνούσαν φυσικά και στους συνδρομητές!Εφόσον λοιπόν κάνει λήψη μέσω οπτικής ή link,τότε η εικόνα των καναλιών που προσφέρει θα πρέπει να είναι ανάλογη με αυτή της Digea.Ο αποκωδικοποιητής της HOL TV σύμφωνα με τα χαρακτηρίστηκα που έχει στο site δεν έχει επίγεια λήψη (mpeg4 ή οτιδήποτε άλλο).

ramdox
19-06-10, 18:16
λιγο ασχετο με το θεμα αλλα αν μπορει καποιος ας βοηθησει παρακαλω.Αντιμετωπιζω τρελλο κολλημα με το IPTV.ΝΕΤ παιζει με διακοπες 2 λεπτων περιπου,το ιδιο και MEGA,ενω τα υπολοιπα παιζουν κανονικα.Μπορει καποιος αλλος που εχει IPTV να δει αν του κανει και εκεινου το ιδιο προβλημα?

gangel
19-06-10, 18:35
λιγο ασχετο με το θεμα αλλα αν μπορει καποιος ας βοηθησει παρακαλω.Αντιμετωπιζω τρελλο κολλημα με το IPTV.ΝΕΤ παιζει με διακοπες 2 λεπτων περιπου,το ιδιο και MEGA,ενω τα υπολοιπα παιζουν κανονικα.Μπορει καποιος αλλος που εχει IPTV να δει αν του κανει και εκεινου το ιδιο προβλημα?Αυτά τα 2 μαζί με αλτερ ετ1 έχουν γενικότερο πρόβλημα στη hol και αναζητείται λύση...

ramdox
19-06-10, 21:31
Αυτά τα 2 μαζί με αλτερ ετ1 έχουν γενικότερο πρόβλημα στη hol και αναζητείται λύση...

Ευχαριστω για την αμεση απαντηση,ας ελπισουμε οτι θα φτιαχτει συντομα:)

nm96027
20-06-10, 13:27
Και εγώ σήμερα παρατήρησα το ίδιο πρόβλημα με mega και κάποια άλλα κανάλια.

gmmour
20-06-10, 14:16
λιγο ασχετο με το θεμα αλλα αν μπορει καποιος ας βοηθησει παρακαλω.Αντιμετωπιζω τρελλο κολλημα με το IPTV.ΝΕΤ παιζει με διακοπες 2 λεπτων περιπου,το ιδιο και MEGA,ενω τα υπολοιπα παιζουν κανονικα.Μπορει καποιος αλλος που εχει IPTV να δει αν του κανει και εκεινου το ιδιο προβλημα?

Κι εδώ μία από τα ίδια! Με Mega, ANT1, ΕΡΤ, ειδικά στο MyTV, μεγάλο πρόβλημα! Έχει τρελαθεί το set-top box!

gangel
20-06-10, 21:56
Αυτά τα 2 μαζί με αλτερ ετ1 έχουν γενικότερο πρόβλημα στη hol και αναζητείται λύση...Ακομα τίποτα απο χτες που μου το παν απο την εξυπηρετηση πελετών... Λέτε να παίζει κανένα σενάριο αφαίρεσης καναλιών όπως καλη ώρα με την ον;

ramdox
21-06-10, 00:21
δεν νομιζω να κανουν αφαιρεση καναλιων.Περιεργο ομως να το κανει σε 4 μονο καναλια.

nm96027
21-06-10, 19:38
Tώρα έχει λαλήσει η δική μου holtv και στην θέση του Mega έχει το 06, ενώ εχω ανακατέψει και άλλα κανάλια...

gangel
21-06-10, 20:58
Tώρα έχει λαλήσει η δική μου holtv και στην θέση του Mega έχει το 06, ενώ εχω ανακατέψει και άλλα κανάλια...Έτσι ακριβώς και σε εμένα. Μήπως βρήκαν κάποια πρόχειρη λύση ώστε να παίζουν τα μεγάλα κανάλια και να κολλάνε τα 06 κτλ; Ίσως το πρόβλημα εντοπίζεται σε συγκεκριμένες θέσεις καναλιών, τι να πω...

........Auto merged post: gangel πρόσθεσε 48 λεπτά και 42 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Έτσι ακριβώς και σε εμένα. Ίσως το πρόβλημα εντοπίζεται σε συγκεκριμένες θέσεις καναλιών, τι να πω...Τα ονόματα των καναλιών έχουν φτιάξει τώρα αλλά υπάρχει πρόβλημα με την ΕΤ3 ακόμη.

gmmour
22-06-10, 16:27
Το Mega πήγε στο 41!

dleyteris
22-06-10, 18:10
μιλησα με τεχνικη εξυπηρετηση ακομα υφισταται τεχνικο προβλημα αγνωστο ποτε θα διορθωθει

vlad
23-06-10, 23:29
Ολεσ οι εγγραφεσ που εχω κανει,δεν παιζει καμμια μωλισ παταω το rec σκαλωνει και κανει restart και εξακολουθει να κολλαει η ert3

dleyteris
25-06-10, 23:47
πρεπει να τα εφτιαξαν τα καναλια.. επανηλθαν στις θεσεις τους..

gangel
28-06-10, 10:46
Το ΕΤ3 το έχετε; Σε εμένα λεχει χαθεί!

pRieStaKoS
28-06-10, 10:47
Το ΕΤ3 το έχετε; Σε εμένα λεχει χαθεί!

Η Βουλή και η ΕΤ3 είναι προσωρινά εκτός

dleyteris
28-06-10, 18:22
me 2 Αγνοουνται.. ρε παιδια εμεις θα δουμε καλυτερη εικονα <θεωρητικα>, <πρακτικα> λογω digea ή οχι .. Επιμένω γιατι με ειχαν διαβεβαιώσει 2 τεχνικοι της hol..

pRieStaKoS
29-06-10, 00:35
me 2 Αγνοουνται.. ρε παιδια εμεις θα δουμε καλυτερη εικονα <θεωρητικα>, <πρακτικα> λογω digea ή οχι .. Επιμένω γιατι με ειχαν διαβεβαιώσει 2 τεχνικοι της hol..
Δεν έχετε καταλάβει ακόμα πως το σήμα στην IPTV είναι ήδη ψηφιακό και αποκωδικοποιείται απο το Motorola STB (ή οποιοδήποτε άλλο Set-To-Box), που έχετε παραλάβει......... Άλλο digea, άλλo IPTV. Το σήμα έρχεται διαφορετικά. Η ποιότητα είναι το θέμα. :rtfm:

gangel
29-06-10, 00:44
Δεν έχετε καταλάβει ακόμα πως το σήμα στην IPTV είναι ήδη ψηφιακό και αποκωδικοποιείται απο το Motorola STB (ή οποιοδήποτε άλλο Set-To-Box), που έχετε παραλάβει......... Άλλο digea, άλλo IPTV. Το σήμα έρχεται διαφορετικά. Η ποιότητα είναι το θέμα. :rtfm:Η hol απο που το παιρνει το σήμα νομίζεις ψηφιακά; απο το διάστημα; Αν είχες παρατηρήσει την ετ3 πχ αλλά και άλλα καναλια τα μετεδιδει με είδωλα πράγμα που σημαίνει ότι οχι μόνο το σήμα δεν είναι ψηφιακό αλλά οτι το λαμβάνει με κεραία...

nm96027
29-06-10, 01:02
Έχω την αίσθηση και την μη-επιβεβαιωμένη πληροφόρηση πως το σήμα τη holtv ΔΕΝ είναι ψηφιακό.

pRieStaKoS
29-06-10, 14:06
Η hol απο που το παιρνει το σήμα νομίζεις ψηφιακά; απο το διάστημα; Αν είχες παρατηρήσει την ετ3 πχ αλλά και άλλα καναλια τα μετεδιδει με είδωλα πράγμα που σημαίνει ότι οχι μόνο το σήμα δεν είναι ψηφιακό αλλά οτι το λαμβάνει με κεραία...

xaxaxaxa χάσε κάνα pack, λόγω θορύβου και θα τα βλέπεις σαν να έχεις καταράχτη

jkont
29-06-10, 14:11
Καλά και δεν μπορούσαν να πάρουν σήμα από μια συνδρομή της ΝΟΒΑ;

Τουλάχιστον τώρα με τη Digea ίσως να εκσυγχρονιστούν λίγο.

Αν και διαβλέπω ατονία του ενδιαφέροντος της HOL για τον τομέα IPTV.

gangel
29-06-10, 16:48
xaxaxaxa χάσε κάνα pack, λόγω θορύβου και θα τα βλέπεις σαν να έχεις καταράχτηΥπόψην ότι δεν έχω καθόλου σπασίματα στην εικόνα. Τη διαφορά θα τη καταλάβεις αν παρατηρήσεις τη ΝΕΤ με τα είδωλα πχ και το Sport+ που έχει άριστη εικόνα γιατί ο μόνος τρόπος για να το λαμβάνει η hol είναι ψηφιακά! Βέβαια ακόμα και το Sport+ έχει εμφανώς χειρότερη εικόνα από το να το παίρνεις κατευθείαν από τη κεραία σου λόγω της συμπίεσης που γίνεται στο iptv ;)

ΥΓ: Ειδικά όποιος έχει 42" και πάνω μπορεί να εντοπίσει εύκολα τις διαφορές αυτές!

vlad
30-06-10, 19:26
Ρε παιδια δειτε το discovery και μετα πειτε μου για διαφορα στην εικονα.Τα χρωματα εχουν υποστη μια αλλοίωση η΄μου φαινεται

Delijohn
24-07-10, 00:57
Ρε παιδιά έχω μείνει χωρίς τηλεόραση.. ο μόνος είμαι;;;; Δεν παίζει τπτ! No signal..
Είχα πρόβλημα και με το σερφάρισμα αλλά έστρωσε! :help::help::help:

pRieStaKoS
24-07-10, 01:04
Ρε παιδιά έχω μείνει χωρίς τηλεόραση.. ο μόνος είμαι;;;; Δεν παίζει τπτ! No signal..
Είχα πρόβλημα και με το σερφάρισμα αλλά έστρωσε! :help::help::help:

restart router και Motorola

Delijohn
24-07-10, 01:08
Να' σαι καλά φίλε μου για την άμεση απάντηση. Το ρούτερ το έκανα. Το motorola το κάνουμε πατώντας συνεχόμενα το power;;; Βασικά το έκανα, αλλά κι από πριν, ξεκινούσε και αφού έδειχνε τις 3 τελίτσες και την πρώτη οθόνη hol, έσβηνε και μαύρη οθόνη. Και πάμε πάλι...

pRieStaKoS
24-07-10, 01:20
Πήγαινε 192.168.2.1 > Status > VC3 και δεν αν παιρνει 10άρα IP.

Αν όχι....πάρε 13844 να σου περάσουν ρυθμίσεις IPTV στο router.
Αν έχει, βγάλε το Motorola απο την πρίζα, άνοιξέ το παλι και περίμενε το σημα της hol. Θα ανοιξει μονο του.

Delijohn
24-07-10, 01:22
Παίρνει 10άρα, κανονικά. Ήμουν έτοιμος να κάνω release και renew αλλά ας δοκιμάσω να το τραβήξω κι από το ρεύμα.
Tίποταααα, τπτ δεν δουλεύει... έτσι ξαφνικά έμεινα χωρίς tv. Τώρα δεν παίρνω μη τους ξυπνήσω αλλά ως αύριο το μεσημέρι αν δεν το φτιάξουν θα γίνει χαμός. Δε θα χάσω εγώ την f1 επειδή ψόφησε το motorola... :mad::down:

Delijohn
27-07-10, 15:11
Βασικά κάτι έκαναν από το τεχνικό τμήμα και Κυριακή πρωί με κάλεσαν στο κινητό και μετά από λίγο όλα έπαιζαν ρολόι. Πάντως δεν έκαναν απλά restart γιατί δοκιμάσαμε 2-3 πράγματα και με restart είχα προσπαθήσει κι εγώ. Τέλος καλό όλα καλά όμως... :cool:

vlad
02-08-10, 14:53
Καλησπερα αυτα που γραφω στον σκληρο της hol μπορω να τα μεταφερω σε εναν αλλο σκληρο:hmm:

nm96027
02-08-10, 15:01
Όχι, το έχουμε ξανασυζητήσει...

vlad
02-08-10, 15:06
ok :scared:

vlad
21-08-10, 10:10
Εχω παρατηρησει οτι εαν ανοιξω πρωτα τον αποκωδικοποιητη και μετα την τηλεοραση μου βγαζει την οθονη χωρισμενη στα δυο για πιο λογο συμβαινει αυτο

pRieStaKoS
21-08-10, 10:43
Εχω παρατηρησει οτι εαν ανοιξω πρωτα τον αποκωδικοποιητη και μετα την τηλεοραση μου βγαζει την οθονη χωρισμενη στα δυο για πιο λογο συμβαινει αυτο
HDMI ?

vlad
21-08-10, 11:12
HDMI ?

ναι:oneup:

pRieStaKoS
21-08-10, 11:23
ναι:oneup:
Γι'αυτο....

vlad
21-08-10, 11:25
Γι'αυτο....

πλακα κανεις:crazy:

Delijohn
21-08-10, 13:46
Έχω το ίδιο setup και τα ανοίγω και τα κλείνω με όποια σειρά να'ναι... δε μπορώ να καταλάβω τι εννοείτε πως αυτό φταίει..:hmm:

pRieStaKoS
21-08-10, 16:58
πλακα κανεις:crazy:


Έχω το ίδιο setup και τα ανοίγω και τα κλείνω με όποια σειρά να'ναι... δε μπορώ να καταλάβω τι εννοείτε πως αυτό φταίει..:hmm:

Δοκιμάστε και οι 2 με SCART και ξαναελάτε να μου πείτε αν κάνει το ίδιο.....:cool:

Delijohn
21-08-10, 19:12
Όχι, παρεξήγηση. Εμένα δεν κάνει τίποτα! :cool:
Κι ούτε πρόκειται να κάθομαι να αλλάζω καλώδια!
:closed:

vlad
23-08-10, 08:09
Kαλημερα μπορω να μεταφερω την εικονα του tvbox σε δευτερη τηλεοραση και αν ναι,με ποιο εξαρτημα:hmm:
Στο μενου χαθηκε η ερτ 3 υπαρχει καποιο προβλημα:hmm:

vlad
07-09-10, 22:20
Υπαρχει καποιο θεμα με την iptv γιατι εγω τα βλεπω ολα μαυρα:hmm:

Delijohn
07-09-10, 22:23
Υπάρχει, πήρα στην εξυπηρέτηση και ρώτησα. Δεν ξέρουν πότε θα επανέρθει....

vlad
07-09-10, 22:28
Υπάρχει, πήρα στην εξυπηρέτηση και ρώτησα. Δεν ξέρουν πότε θα επανέρθει....

Μωλις τους πηρα τηλεφωνο μπας και ηταν δικο μου προβλημα,αλλα μου ειπαν οτι σε ολη την ελλαδα εχουν προβλημα.Φανταζεσαι να μπουν και οι συνδρομητες της forthnet τι εχει να γινει:lol:

dleyteris
07-09-10, 22:46
Ναι οι παντες ... απο αυριο μαλλον <εκτιμηση>

@ ADSLgr.com All rights reserved.