PDA

Επιστροφή στο Forum : Τv tuner χωρίς ήχο!



johnkall69
01-06-06, 14:19
Καλημέρα :),

Μόλις έκανα εγκατάσταση τους drivers του tv tunner αλλά με το που άνοιξα το prog του να δώ διαπίστωσα έκπληκτος πώς δεν έχει ήχο......!!!!!
Τι να πώ ... όταν το είχα στο παλιό pc έπαιζε κυριλέ.

Θέλω να επισημάνω πως αυτό που μου έκανε μεγάλη περιέργεια είναι ότι όταν άλλαζα τα κανάλια η μουσική που άκουγα εκείνη την στιγμή στο winamp διακοπτότανε για 1 δευτερόλεπτο και μετά ξανάρχισε!

Τα παρακάτω είναι σίγουρα ελεγμένα:
1. Το καλώδιο (σύνδεσης tv tunner - soundcard) δεν έχει έχει φθορές και συνδέεται σίγουρα στην κάρτα ήχου στην υποδοχή Line-in
2. Δεν έχω Mute στο Line-in ούτε απο το prog του tv tunner ούτε απο τα windows.
3. Δοκίμασα restart και να ξανακάνω setup τους drivers & του tv tunner και της κάρτας ήχου!

Η κάρτα ήχου που έχω είναι η CREATIVE SOUND BLASTER X-FI XTREME MUSIC.
Στο παλιό pc είχα την Live 5.1 !

Kαμία ιδέα? :(

wishbone
01-06-06, 15:19
Εφοσον εχεις τσεκαρει αυτα που λες, δες κ μεσα απο το προγραμμα του tvtuner τι εχεις επιλεξει σαν audio device/mixer κ σαν tv playback input (ή καπως ετσι) το line in. Παιξε λιγο με τις ρυθμισεις απο το soiftware του tv tuner.
Τελος δοκιμασε κ με αλλο προγραμμα οπως το christv.

JoeBar
01-06-06, 19:57
Έχεις ρυθμίσει το FlexiJack από τα properties της X-Fi σε Line in/Mic in;

Patentman
03-06-06, 02:11
Την εξοδο ηχου την εχεις απο SPDIF ή αναλογικη;

Σε μενα η onboard καρτα δεν μπορει να βγαζει ψηφιακη εξοδο απο την αναλογικη line-in.
Εχω μια sb live και το κανει. Τωρα δεν ξερω ποσο σχετικο ειναι αφου λογικα η X-FI XTREME πρεπει να μπορει. Ισως να μην μπορει να λειτουργησει σαν Full Duplex και ετσι να δοκιμασεις να μην κανεις αναπαραγωγη απο αλλο προγραμμα (winamp) ταυτοχρονα με το TV Tuner.

Valerov
04-06-06, 11:52
Έχεις δοκιμάσει να συνδέσεις τα ηχεία σου κατευθείαν στο TV Tuner? Κάντο και δες αν πέρνεις ήχο.

@ ADSLgr.com All rights reserved.