PDA

Επιστροφή στο Forum : Αλήθεια ή ψέμματα ???



digital.power
16-06-10, 21:01
Γειά σας,

σήμερα με πήραν τηλέφωνο απο την Wind για να ενεργοποιήσω τηλεφωνία και ADSL σε αυτούς, ενώ είμαι ήδη στον ΟΤΕ.
Μου είπαν ότι η τηλεφωνική γραμμή μου υποστηρίζεται απο την οπτική ίνα (τα έργα που έκαναν περυσι περνώντας οπτικές ίνες μέσα απο όλες τις πόλεις) τους στην περιοχή μου και ότι θα έχω ταχύτητα 24 Mbps καθαρή.
Τον ρωτάω (μήπως δεν άκουσα καλά): 24 Mbps ή εως 24 Mbps? .. και μου απαντάει 24 Mbps .. ΚΑΘΑΡΑ !!!!
Τον ρωτάω ξανά, θα χρησιμοποιήσετε την υπάρχουσα γραμμή του ΟΤΕ .. μου απαντάει όχι θα πάει παράλληλα με τον ΟΤΕ, και χωρίς ΠΑΓΙΟ ΟΤΕ (αυτό μου το έλεγε σε κάθε φράση του). Μόλις του λέω ότι είμαι σχετικός με τον χώρο της ADSL .. κάπως φρέναρε .. και τον ξαναρωτάω ΕΙΣΤΕ ΣΙΓΟΥΡΟΣ ΓΙΑ ΤΟ 24 MBPS ... (και τον προειδοποιώ να προσέξει τι απάντηση θα δώσει δεδομένου ότι η κλήση μας καταγραφόταν) .. απαντά .. 18 Mbps σας το εγγυώμαι (έπεσε λίγο:p).
Τον ξαναρωτάω .. τι εννοείται παράλληλα με την γραμμή του ΟΤΕ ? Θα εγκαταστήσετε νέα γραμμή ?? ΟΧΙ απαντάει .. ε τότε του λέω θα χρησιμοποιήσετε την υπάρχουσα γραμμή χαλκού του ΟΤΕ που έρχεται στο σπίτι μου .. σωστά? ΟΧΙ μου λέει !!!!
Ε τότε πως θα γίνει? του λέω !!! Τελικά, το κατάλαβε κι αυτός ότι έτσι θα γινόταν, μόνο που είπε ότι την ευθύνη βλάβης της τηλεφωνικής γραμμής θα την είχαν αυτοί και όχι ο ΟΤΕ ! Δηλαδή όταν θα υπήρχε βλάβη στην γραμμή αυτοί θα την διόρθωναν.
Και τον ξαναρωτάω, δηλ. αν π.χ. η βλάβη είναι μέσα στο ΚΑΦΑΟ θα σας αφήσει ο ΟΤΕ να επέμβεται εκεί ?? Η απάντηση δεν δόθηκε ποτέ .. και έμεινε να αιωρείται εν κενώ.
Εν κατακλείδι .. του είπα ότι αν η Wind θέλει να φέρει τα "πάνω - κάτω" στην ευρυζωνικότητα (όπως αρχικά μου είπε ο εν λόγω κύριος) θα πρέπει να ενημερώνει τους ενδιαφερόμενους με απτά επειχειρήματα, π.χ. τον ρώτησα ότι εφόσον λέει ότι θα χρησιμοποιηθεί το ΝΕΟ δίκτυο οπτικών ινών .. να μου πει σε πόση απόσταση περίπου περνά η Οπτική Ίνα απο την περιοχή μου έτσι ώστε να μετρήσω την απόσταση και να κάνω υπολογισμούς και συγκρίσεις με την υπάρχουσα γραμμή που έχω, και φυσικά να δω αν με συμφέρει να πάω σε αυτούς. Φυσικά, τέτοιου είδους απάντηση ήξερα ότι δεν θα έπαιρνα ποτέ, και τέλος του λέω .. "ΑΡΑ ΤΟ ΜΟΝΑΔΙΚΟ ΣΑΣ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΘΑ ΕΧΩ ΠΑΓΙΟ ΟΤΕ"... ΟΚ .. μας τα είπαν κι άλλοι !!!

Ερώτηση προς εσάς, παίζει η χρησιμοποίηση του νεου δικτύου οπτικών ινών ή είναι μούφα ??? Αν ΝΑΙ, μόνο η Wind θα έχει πορόσβαση σε αυτό (επειδή εγώ είχα ακούσει ότι θα χρησιμοποιηθεί απο όλους τους παρόχους ή ότι είναι ΜΟΝΟ για τον ΟΤΕ).

Περιμένω την απάντησή σας και σχόλια για τον παραπάνω sales man της Wind :)

prodromosfan
16-06-10, 21:06
Σαφώς και όχι φιλε μου.
Ολα οσα σου ειπε ειναι ψεμματα εκτος απο το οτι δεν θα πληρωνεις παγιο στον ΟΤΕ.

Συνηθως ειναι εταιρίες που βαζουν υπαλληλους να παιρνουν αβερτα τηλεφωνα
και οσους πιασουν πελατες παιρνουν ποσοστο.

Vitruvian78
17-06-10, 09:34
Σαφώς και όχι φιλε μου.
Ολα οσα σου ειπε ειναι ψεμματα εκτος απο το οτι δεν θα πληρωνεις παγιο στον ΟΤΕ.

Συνηθως ειναι εταιρίες που βαζουν υπαλληλους να παιρνουν αβερτα τηλεφωνα
και οσους πιασουν πελατες παιρνουν ποσοστο.

Έτσι ακριβώς! Πρώτη ξεκίνησε η hol και τώρα συνεχίζει η Wind......αλήθεια η Τελλάς τί έγινε;; Υπάρχει ακόμη;;

digital.power
18-06-10, 03:20
Έτσι ακριβώς! Πρώτη ξεκίνησε η hol και τώρα συνεχίζει η Wind......αλήθεια η Τελλάς τί έγινε;; Υπάρχει ακόμη;;

Η Tellas συγχωνεύθηκε (ή αγοράστηκε) με την Wind !!
Μάλιστα η Wind δίνει ως ιστοσελίδα της το tellas.gr (όπως μου είπε και ο Κύριος με τον οποίο μίλησα τηλεφωνικά).

Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας
18-06-10, 10:08
Ούτε αυτοί ξέρουν...Εγώ επικοινώνησα με το customer service της wind, λέω "θέλω να μιλήσω για θέματα λογαριασμών για σταθερή" και μου λέει "ααα...άρα θέλετε να μιλήσετε με την tellas"!!!

Τι μας νοιάζει αφού πλέον που βάλανε οπτικές ίνες θα πιάνουμε 24 ΚΑΘΑΡΑ

beeftech
18-06-10, 17:11
Τι μας νοιάζει αφού πλέον που βάλανε οπτικές ίνες θα πιάνουμε 24 ΚΑΘΑΡΑ

μου έρχεται ίλιγγος από την ταχύτητα

funkyjohny
20-06-10, 18:14
χάλια η κατάσταση...

dreamer996
14-07-10, 23:57
Παιδια και εγω δουλευω σε μια τετοια εταιρεια που κανει προωθηση στη wind... Digital power, περιττο να σου πω οτι οι πιο πολυ υπαλληλοι θα ξεροκαταπιναν με τρομο ακουγοντας τις ερωτησεις σου. Γιατι πολυ απλα δεν ξερουν να σου απαντησουν! Μαζι μ'αυτους δε ξερουν ουτε καν οι υπευθυνοι μας...

Μπορουμε να απαντησουμε μονο τις απλες ερωτησεις που κανει ενας κοινος οικιακος χρηστης... Απλα τουλαχιστον εμεις δεν πουλαμε τοσο φουμαρα για να κανουμε πωλησεις. Λεω ξεκαθαρα στους περισσοτερους οτι θα εχετε ΕΩΣ 24 mbps και οτι η ταχυτητα σας εξαρταται απο πολλους παραγοντες! Που και που πεταμε και ενα γενικο "σε καποιες περιοχες εχουμε περασει και οπτικες ινες" που μας εχουν πει να πουμε...

Εγω τουλαχιστον προσπαθω να "υπερβαλλω" οσο λιγοτερο μπορω.. Ο συναδερφος που σε πηρε ηταν απαραδεκτος και λογικα πληρωνοταν ΜΟΝΟ με τη καθε αιτηση που εκανε. Σημαντικο αυτο!

ipo
15-07-10, 00:09
Είναι απίστευτοι οι τύποι και χρειάζονται μερικές καταγγελίες στη Γενική Γραμματεία Καταναλωτή για παραπλάνηση για να στρώσει το τοπίο, που έχει πήξει στο ψέμα και στις υπεραισιόδοξες υποσχέσεις.

Η "οπτική ίνα στο σπίτι" έχει γίνει καραμέλα στην προώθηση πωλήσεων. Και καλά για εμάς που ξέρουμε. Τι θα πάθουν όμως όσοι δεν ξέρουν ή έχουν ακούσει απλά λίγα πράγματα και είναι επιρρεπείς στα λόγια που έχουν πει οι διευθυντές στους υπαλλήλους να λένε;

dreamer996
15-07-10, 00:11
Κ γω μαζι σου ειμαι φιλε ipo! Γιατι ακουω κατι κουλα κ γω εν ωρα εργασιας και προσπαθω να σταθω στο υψος μου! :p

vasileios13
15-07-10, 01:54
Παιδια και εγω δουλευω σε μια τετοια εταιρεια που κανει προωθηση στη wind... Digital power, περιττο να σου πω οτι οι πιο πολυ υπαλληλοι θα ξεροκαταπιναν με τρομο ακουγοντας τις ερωτησεις σου. Γιατι πολυ απλα δεν ξερουν να σου απαντησουν! Μαζι μ'αυτους δε ξερουν ουτε καν οι υπευθυνοι μας...

Μπορουμε να απαντησουμε μονο τις απλες ερωτησεις που κανει ενας κοινος οικιακος χρηστης... Απλα τουλαχιστον εμεις δεν πουλαμε τοσο φουμαρα για να κανουμε πωλησεις. Λεω ξεκαθαρα στους περισσοτερους οτι θα εχετε ΕΩΣ 24 mbps και οτι η ταχυτητα σας εξαρταται απο πολλους παραγοντες! Που και που πεταμε και ενα γενικο "σε καποιες περιοχες εχουμε περασει και οπτικες ινες" που μας εχουν πει να πουμε...

Εγω τουλαχιστον προσπαθω να "υπερβαλλω" οσο λιγοτερο μπορω.. Ο συναδερφος που σε πηρε ηταν απαραδεκτος και λογικα πληρωνοταν ΜΟΝΟ με τη καθε αιτηση που εκανε. Σημαντικο αυτο!

Έλεος ρε παλικάρια...:respekt:

beeftech
15-07-10, 13:23
ΕΩΣ 24 mbps


δεν θα έχουν εώς 24. "θα έχεις ως 24" σημαίνει ότι η ταχύτητα θα κυμαίνεται και μπορεί να πιάσει και 24.

το ακριβέστερο είναι "θα έχουν μέγιστη ονομαστική ταχύτητα μικρότερη από 24."

άλλο το ένα άλλο το άλλο.

διαφημιστικά κόλπα, εκμεταλλεύονται λεπτές ασάφειες για να παραπλανήσουν.:rtfm:

dreamer996
15-07-10, 15:59
δεν θα έχουν εώς 24. "θα έχεις ως 24" σημαίνει ότι η ταχύτητα θα κυμαίνεται και μπορεί να πιάσει και 24.

το ακριβέστερο είναι "θα έχουν μέγιστη ονομαστική ταχύτητα μικρότερη από 24."

άλλο το ένα άλλο το άλλο.

διαφημιστικά κόλπα, εκμεταλλεύονται λεπτές ασάφειες για να παραπλανήσουν.:rtfm:

Ναι εχεις δικιο... Εγω τους λεω γυρω στο 15 ρι το πολυ παντως... Αλλα οντως, αυτο το "εως 24" εχει γινει η καραμελα ολων.. :down: :mad:

antonis556
15-07-10, 16:03
Εμενα μια φορα με πηρε τηλεφωνο μια και μου κανει μια ενημερωση για τις υπηρεσιες της Wind . Της λεω δεν ενδιαφερομαι , μου λεει μισο λεπτο κυριε , τι εταιρεια εχετε εσεις ? ON της λεω . ΟΝ μου λεει ? Και ειστε ευχαριστημενος ? Πολυ της λεω . Μου κανει μετα , μα κυριε η Wind δεν εχει καμια σχεση με την ΟΝ . Με αυτη την εταιρεια ειναι ζητημα να πιανετε 7Mbps . (Δεν μιλαω) και λεει μετα , αν ερθετε στην wind σας εγγυωμαι οτι 80% θα εχετε πολυ καλυτερες υπηρεσιες και διπλασια ταχυτητα . Θα πιανετε 15Mbps ... Της λεω , οχι ευχαριστω και το κλεινω . (Ενας θεος ξερει πως κρατηθηκα απο τα γελια .... :rofl:)

prodromosfan
15-07-10, 16:11
εμένα με πηρε την προηγουμενη βδομαδα
ενας απο τη hol,
καμια σχεση με όσους πωλητες εχω ακουσει
ακολουθει διαλογος:
-Παρακαλώ;
-Ναι, καλημερα.
-Καλημέρα.
--.............
-Τι θέλετε;
-Απο Ηοl τηλεφωνώ.
......................
-Και τι θέλετε;
Ακολουθει σιωπή.
-Τι εταιρία τηλεφώνου εχετε;
-Siemens.
-Μπορείτε να βαλετε Hol........
...............
Siemens;
-Ναι, Siemens γραφει πανω το τηλέφωνο, άρα αυτή θα έχω.
............
-Θες κάτι άλλο;
- Ναι η Hol προσφέρει....


κριμα που χτυπαγε η αλλη γραμμη και αναγκαστηκα να τον κλεισω.
Θα χε πεσει ενα δουλεμα, εν τω μεταξυ βαριοταν να μιλησει, και ηταν μολις 10 η ωρα το πρωι.

antonis556
15-07-10, 16:14
Χαχαχαχα , τι ακυρος διαλογος ? Τι σχεση εχει η μαρκα του τηλεφωνου ? :rofl:

beeftech
15-07-10, 16:15
ο κακομοίρης θα ήταν ή καινούριος ή πολύ ντροπαλός, καλά που δεν τον αποπείρες, χαχαχα :)

prodromosfan
15-07-10, 16:17
αμα ειχα χρονο θα ειχα ὔλικο να γελαω μεχρι σημερα.
πρωτη φορα που εχω τυψεις που εκλεισα το τηλεφωνο σε τηλεπωλητη.

anta_n
19-07-10, 07:02
Αυτά είναι! Απερίγραπτοι οι τύποι!!! Πρέπει το παιδί να έφαγε τρελή κρυάδα στη δουλειά και να απλά να μην το έχει το προφίλ του πωλητή. Είναι όμως κι αυτοί οι πάροχοι.. Αφού το κάνετε που το κάνετε, όσοι το κάνετε, κάντε το σωστά τουλάχιστον, κάντε μια εκπαίδευση στους ανθρώπους τι να λένε όταν πιάνουν τηλέφωνο!!! Και δεν αναφέρομαι σε κάτι παραμύθια για ιδιόκτητα δίκτυα που έλεγαν μια περίοδο κατα συροή κάτι πωλητές τους πάλι! :-)

beeftech
22-07-10, 00:06
αφού οι 99 στους 100 παραμυθιάζονται μια χαρά... τι να ταλαιπωρούνται για το υπόλοιπο 1%?

nyannaco
22-07-10, 08:48
Να δεις πώς μου την είπανε εκείνη τη λέξη στα Κινέζικα... δεοντολογία;;;

ipo
22-07-10, 10:11
Να δεις πώς μου την είπανε εκείνη τη λέξη στα Κινέζικα... δεοντολογία;;;
Η δεοντολογία πρέπει όμως να κατοχυρώνεται και θεσμικά, αφού όπως φαίνεται η ηθική δεν υπάρχει σε μερικούς πωλητές. Ας έδιναν τη δυνατότητα μεγάλης αποζημίωσης στην πελάτη και επιπλέον πρόστιμο για την εταιρεία στην περίπτωση που λένε ψέματα και θα βλέπαμε μεγάλη διαφορά στη συμπεριφορά των τμημάτων προώθησης πωλήσεων.

nyannaco
22-07-10, 13:16
Η δεοντολογία πρέπει όμως να κατοχυρώνεται και θεσμικά, αφού όπως φαίνεται η ηθική δεν υπάρχει σε μερικούς πωλητές. Ας έδιναν τη δυνατότητα μεγάλης αποζημίωσης στην πελάτη και επιπλέον πρόστιμο για την εταιρεία στην περίπτωση που λένε ψέματα και θα βλέπαμε μεγάλη διαφορά στη συμπεριφορά των τμημάτων προώθησης πωλήσεων.Αυτή είναι η μία περίπτωση, η επιβολή από την Πολιτεία. Η άλλη περίπτωση είναι η επιβολή από τον ίδιο τον πάροχο - πελάτη των εταιρειών τηλεπώλησης, που αν ήθελε σαφώς και θα μπορούσε να επιβάλει τους όρους του (π.χ. δεν λέμε φίδια και δεν τάζουμε λαγούς με πετραχήλια στον καταναλωτή). Προφανώς όμως εκτός από την πολιτεία, ούτε οι πάροχοι σκάνε ιδιαίτερα. Κρίμα που δεν διαβάζουν και λίγο εισαγωγικά συγγράμματα marketing, θα μάθαιναν ότι διαχρονικά οι καταναλωτές επιβραβεύουν τις εταιρείες που τους λένε αλήθεια και καταποντίζουν όποιες τους κοροϊδεύουν.

Onyx_
23-07-10, 08:37
Σε διάστημα 3 εβδομάδων μας έχουν παρει απο την Wind, 5 διαφορετικοί τηλεπωλητές.Ακριβως τα ίδια είπανε και σε εμένα,οπτικές ίνες αλλα όχι μέχρι το σπίτι, ταχύτητα όχι μέχρι αλλά 24Mbps, άψογο service κτλ κτλ κτλ.

Την επόμενη όμως είμαι προετοιμασμένος:

http://www.youtube.com/watch?v=QoGn_x_vjRc :p

Εταιρεία που να σπαμάρει περισσότερο (ειλικρινά σταματήστε τα sms με προσφορές καθε λιγο και λιγάκι) δεν έχω δει και μόνο που επιμένουν τόσο ήταν για εμένα καθοριστικό ώστε να μην παω σε αυτούς.

Διαβάζω στο forum τι περνάνε και αυτοί που πήγαν...

μπλες
23-07-10, 09:46
Σε διάστημα 3 εβδομάδων μας έχουν παρει απο την Wind, 5 διαφορετικοί τηλεπωλητές.Ακριβως τα ίδια είπανε και σε εμένα,οπτικές ίνες αλλα όχι μέχρι το σπίτι, ταχύτητα όχι μέχρι αλλά 24Mbps, άψογο service κτλ κτλ κτλ.

Την επόμενη όμως είμαι προετοιμασμένος:

http://www.youtube.com/watch?v=QoGn_x_vjRc :p

Εταιρεία που να σπαμάρει περισσότερο (ειλικρινά σταματήστε τα sms με προσφορές καθε λιγο και λιγάκι) δεν έχω δει και μόνο που επιμένουν τόσο ήταν για εμένα καθοριστικό ώστε να μην παω σε αυτούς.

Διαβάζω στο forum τι περνάνε και αυτοί που πήγαν...

φιλε μακρια δες τα δικα μου χαλια δυο μηνες με νεκρη γραμμη και χτες με πηρε καποιος απο την wind να με ρωτηση τη προβλημα εχω :?: :wall: ειναι τσιρκα !

thama
23-07-10, 11:01
Σαφώς και όχι φιλε μου.
Ολα οσα σου ειπε ειναι ψεμματα εκτος απο το οτι δεν θα πληρωνεις παγιο στον ΟΤΕ.


Αν το κοιτάξεις ουσιαστικά, και το ΧΩΡΙΣ ΠΑΓΙΟ ΟΤΕ, ψέμμα είναι.

Ποια η διαφορά από το να δίνω ένα πάγιο στον ΟΤΕ ή να το δίνω στην Wind (κ στην κάθε Wind) κ στη συνέχεια αυτή να δίνει ένα τμήμα του στον ΟΤΕ ;

nyannaco
23-07-10, 11:29
Αν το κοιτάξεις ουσιαστικά, και το ΧΩΡΙΣ ΠΑΓΙΟ ΟΤΕ, ψέμμα είναι.

Ποια η διαφορά από το να δίνω ένα πάγιο στον ΟΤΕ ή να το δίνω στην Wind (κ στην κάθε Wind) κ στη συνέχεια αυτή να δίνει ένα τμήμα του στον ΟΤΕ ;Εντάξει, είπαμε πολλά τα στραβά των εναλλακτικών (το συγκεκριμένο δε αφορά μόνο τη Wind), αλλά μην πάμε και στο άλλο άκρο ρε παιδιά, να αναθεματίζουμε τα πάντα. Να θυμίσω ότι στα πρώτα χρόνια του ADSL στην Ελλάδα ο κανόνας για όσους επέλεγαν εναλλακτικό ήταν η μεριζόμενη πρόσβαση, όπου ο πελάτης πλήρωνε ΚΑΙ πάγιο ΟΤΕ. Από την άλλη, η διαφημιστική επικοινωνία απευθυνόταν προς τις μάζες, χωρίς να προϋποθέτει τεχνικές γνώσεις από τον πελάτη -στόχο. Για τους δύο αυτούς λόγους, το "χωρίς πάγιο ΟΤΕ" προβλήθηκε με μεγάλη έμφαση, και έχει... ξεμείνει. Δεν σημαίνει όμως ότι είναι ψέμα.

thama
23-07-10, 11:49
Σε κάθε περίπτωση θα προτιμούσα "Χωρίς να πληρώνετε λογαριασμό στον ΟΤΕ". Πιο ειλικρινές και πιο τίμιο.

Οσον αφορά το "χωρίς πάγιο ΟΤΕ" δεν είναι αλήθεια. Γιατί ΚΑΙ ουσιαστικά, ο πελάτης δεν αποδεσμεύεται από τον ΟΤΕ. Όταν γίνει η μαμακία, ο τεχνικός του ΟΤΕ δεν θα φτιάξει τη γραμμή;
Και ο ΟΤΕ, αυτό το κάνει για την ψυχή της μάνας του. Όχι γιατί εισέπραξε ένα πάγιο....

beeftech
23-07-10, 11:49
δεν είναι ψέμα, αλλά εξίσου δεν θα ήταν ψέμα αν λέγανε "ΧΩΡΙΣ ΠΑΓΙΟ ΦΑΓΕ". δεν ξέρω αν με πιάνεις

ipo
23-07-10, 12:00
Όταν γίνει η μαμακία, ο τεχνικός του ΟΤΕ δεν θα φτιάξει τη γραμμή;
Και ο ΟΤΕ, αυτό το κάνει για την ψυχή της μάνας του. Όχι γιατί εισέπραξε ένα πάγιο....
Μία χαρά πληρώνεται ο ΟΤΕ για τη συντήρηση του δικτύου. Τόσο για την περίπτωση της πλήρους όσο και για την περίπτωση της μερικής αποδέσμευσης του τοπικού βρόχου. Νομίζω ότι τα ποσά είναι 8,5 και 2€/μήνα αντίστοιχα. Συν τέλος αποδέσμευσης γραμμής, συν τέλος κατασκευής νέου βρόχου (65€), συν τέλος διακοπής. Τα παίρνει χοντρά από πολλές μεριές.

tsorbi
23-07-10, 12:15
http://www.otewholesale.gr/NewWholesalePricelists/tabid/214/language/el-GR/Default.aspx

thama
23-07-10, 12:16
Μία χαρά πληρώνεται ο ΟΤΕ για τη συντήρηση του δικτύου. Τόσο για την περίπτωση της πλήρους όσο και για την περίπτωση της μερικής αποδέσμευσης του τοπικού βρόχου. Νομίζω ότι τα ποσά είναι 8,5 και 2€/μήνα αντίστοιχα. Συν τέλος αποδέσμευσης γραμμής, συν τέλος κατασκευής νέου βρόχου (65€), συν τέλος διακοπής. Τα παίρνει χοντρά από πολλές μεριές.

Αυτό ακριβώς θέλω να πώ ipo. Από το λογαριασμό του πελάστη στη Forthnet πχ που είναι περίπου τα 33 € +ΦΠΑ / μήνα, τα 8.5 € αφορούν το πάγιο που πληρώνει η Forthnet στον ΟΤΕ για την γραμμή του πελάτη. Άρα και σε αυτες τις συνδέσεις που διαφημίζονται "χωρίς πάγιο ΟΤΕ", υπάρχει ενσωματωμένο στο πακέτο ενα κρυφό πάγιο ΟΤΕ.

nyannaco
23-07-10, 13:32
Μου φαίνεται ότι παίζουμε με τις λέξεις τώρα... ουσιαστικά αυτό που σου λέει ο κάθε πάροχος είναι ότι, αξιότιμε κε υποψήφιε πελάτα, δεν θα πληρώνεις επιπλέον πάγιο ξεχωριστά στον ΟΤΕ, παρά μόνο το δικό μου λογαριασμό. Υπάρχει κανείς που καταλαβαίνει κάτι άλλο;
Από εκεί και πέρα, αφού καλώς ή κακώς το last mile ανήκει στον ΟΤΕ, είναι αυτονόητο ότι ο πάροχος θα του το πληρώσει, όπως εξίσου αυτονόητο είναι ότι το κόστος αυτό θα καλυφθεί από το πάγιο που πληρώνει ο πελάτης στον πάροχο. Πώς να γίνει αλλιώς δηλαδή; Ποιός πάροχος αντέχει το κόστος να εγκαθιστά χαλκό μέχρι το σπίτι του πελάτη, και ποιός πελάτης είναι διατεθειμένος να το πληρώσει αυτό, για να μην πληρώνει εμμέσως το ΟΤΕ; Αν κάποιος θέλει να μην δίνει μία στο ΟΤΕ ούτε έμμεσα, υπάρχει η λύση: κινητό και ADSM. Και υπομονή μέχρι να έρθει το FTTH (αν δεν είναι κι αυτό του OTE :twisted:).

tsorbi
23-07-10, 13:40
Για το FTTH θα δείξει το μέλλον.
Για το FTTC που είναι προ των πυλών όπως φαίνεται θα είναι του ΟΤΕ.

thama
23-07-10, 13:42
Μου φαίνεται ότι παίζουμε με τις λέξεις τώρα... ουσιαστικά αυτό που σου λέει ο κάθε πάροχος είναι ότι, αξιότιμε κε υποψήφιε πελάτα, δεν θα πληρώνεις επιπλέον πάγιο ξεχωριστά στον ΟΤΕ, παρά μόνο το δικό μου λογαριασμό. Υπάρχει κανείς που καταλαβαίνει κάτι άλλο;
Από εκεί και πέρα, αφού καλώς ή κακώς το last mile ανήκει στον ΟΤΕ, είναι αυτονόητο ότι ο πάροχος θα του το πληρώσει, όπως εξίσου αυτονόητο είναι ότι το κόστος αυτό θα καλυφθεί από το πάγιο που πληρώνει ο πελάτης στον πάροχο. Πώς να γίνει αλλιώς δηλαδή; Ποιός πάροχος αντέχει το κόστος να εγκαθιστά χαλκό μέχρι το σπίτι του πελάτη, και ποιός πελάτης είναι διατεθειμένος να το πληρώσει αυτό, για να μην πληρώνει εμμέσως το ΟΤΕ; Αν κάποιος θέλει να μην δίνει μία στο ΟΤΕ ούτε έμμεσα, υπάρχει η λύση: κινητό και ADSM. Και υπομονή μέχρι να έρθει το FTTH (αν δεν είναι κι αυτό του OTE :twisted:).

Όσοι γνωρίζουν τι συμβαίνει, ασφαλώς και καταλαβαίνουν τι γίνεται. Εσύ τι πιστεύεις; Ο πολύς κόσμος καταλαβαίνει; Εκτιμώ πως όχι.

Όσον αφορά το παιχνίδι με τις λέξεις, είναι θέμα που το ξεκίνησαν οι πάροχοι. Διαφημίζουν ανεξαρτητοποίηση από τον ΟΤΕ, χωρίς παγιο ΟΤΕ, κ όταν έρθουν τα σκούρα: Φταίει ο ΟΤΕ. Συγγνώμη κι όλας, αλλά χε$τ#κα.

μπλες
23-07-10, 14:42
Για το FTTH θα δείξει το μέλλον.
Για το FTTC που είναι προ των πυλών όπως φαίνεται θα είναι του ΟΤΕ.

τη ειναι αυτα ρε παιδια:hmm:

thama
23-07-10, 15:10
FTTH: Fiber To The Home -> Οπτική Ίνα στο Σπίτι
FTTC: Fiber To The Cabinet-> Οπτική Ίνα στο Καφάο

beeftech
23-07-10, 15:18
τη ειναι αυτα ρε παιδια:hmm:


πράματα που διαφημίζουνε και χρεώνουνε αλλά που δεν θα κάνουν καμία διαφορά στο τέλος.

τί έγινε; σου βάλανε τηλέφωνο; όχι; α μην ανησυχείς... θα βάλουνε FIBER TO THE HOME δικέ μου!!! την έκανες πάλι, άντε!!!

μπλες
23-07-10, 19:56
πράματα που διαφημίζουνε και χρεώνουνε αλλά που δεν θα κάνουν καμία διαφορά στο τέλος.

τί έγινε; σου βάλανε τηλέφωνο; όχι; α μην ανησυχείς... θα βάλουνε FIBER TO THE HOME δικέ μου!!! την έκανες πάλι, άντε!!!

μπα σιγα μην μου βαλουν τηλ το πανε να μου βαλουν τηλ μια και καλη με αυτο το πως το λετε ρε για το καλο μου δουλευουν τα παιδια στην τελας τωρα καταλαβα γιατι θα ειμαι κανα δυο χρονια χωρις τηλ:rofl::rofl::rofl::rofl:

Nick2k2
02-08-10, 22:20
Ναι ουσιαστικά από το πάγιο του ΟΤΕ δεν απαλλάσσεσαι τελείως απλά το πληρώνεις έμμεσα. Όμως από την στιγμή που εγώ για τις υπηρεσίες που πλήρωνα μέχρι πρότινος στην Tellas 40€ για double play στον ΟΤΕ είναι 45€ και για αυτές που δίνω τώρα στην Ontelecoms 25€ για triple play στον ΟΤΕ έχει 58€ για ποιόν λόγο να προτιμήσω τον ΟΤΕ, και απο την στιγμή που η γραμμή μου πάει απρόσκοπτα χωρίς προβλήματα. Aπλά ο ΟΤΕ είναι εκτός ανταγωνισμού πιστεύω για κάποιες υπηρεσίες αλλά υπάρχουν κάποιες περιοχές που δεν μπορείς να τον αποφύγεις, είτε γιατί δεν υπάρχουν εναλλακτικοί στην περιοχή είτε γιατι οι ταχύτητες είναι μικρές, κυρίως στην επαρχία και τα νησιά. Αρκετοί βέβαια παρόλες τις τιμές συνεχίζουν να τον προτιμούν επειδή υπάρχει γενικά καλύτερη ποιότητα δικτύου και επειδή οι γραμμές είναι δικές του και άλλα τέτοια, κυρίως στην τηλεφωνία. Οκ δεν διαφωνώ αλλά εγώ που έχω απαλλαχτεί απο τον ΟΤΕ εδώ και 4 χρόνια περίπου δεν είχα ποτέ κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα ούτε με το τηλέφωνο ούτε με το Internet. Και φυσικά οι τιμές έχουν πέσει αρκετά τώρα σε σχέση με τότε.

tasanas
08-08-10, 18:27
Πάντα ο ΟΤΕ ήταν ακριβότερος. Ως ένα σημείο αυτό δικαιολογείται από το γεγονός ότι πρέπει να συντηρεί το δίκτυο. Εμένα βέβαια σαν καταναλωτή δε με ενδιαφέρουν τα έξοδα του (ιδιωτικού πλέον) ΟΤΕ (όπως και κανενός άλλου παρόχου). Με ενδιαφέρουν τα έξοδα τα δικά μου. Οι ενναλλακτικοί έχουν καλές προσφορές πχ εδώ (http://www.forthnet.gr/templates/corporateProductsDetails2.aspx?c=10012420) που η forthnet δίνει 20% έκπτωση

geopapath23
08-08-10, 20:25
Ακριβώς και εγώ το ίδιο πιστεύω.
Εμένα με ενδιαφέρει πως πληρώνω με forthnet ένα λογαριασμό φθηνότερο από τον ΟΤΕ και δεν νιώθω πως παίρνω κάτι λιγότερο, αντιθέτως.
Τώρα εμένα δεν με ενδιαφέρει τι γίνεται από πίσω. Από την τσέπη μου μη μου τα παίρνουνε :)

talidipa
09-08-10, 22:44
Παιδιά κακά τα ψέματα τον ΟΤΕ τόσα χρόνια τον πληρώνουμε "κερατιάτικα", συγγνώμη για την έκφραση, αλλά τόσα λεφτα για συντήρηση δικτύου, ωισάφι πια. Θα είχα οπτική είνα μέχρι και στην ταράτσα του σπιτιού μου. Είναι όπως ο λογαριασμός της ΔΕΗ, πληρώνεις 20 ευρώ μονο για την Ερτ που δε με ρώτησε και κανένας αν θέλω να την πληρώνω. 20 ευρώ έχει η νόβα και 20 πληρώνω και γαι την Ερτ, το ίδιο είναι? Τώρα πια με τους νέους παρόχους οι τιμές είναι χαμηλότερες και οι ταχύτητες πολύ μεγαλύτερες! Χώρια τα συνδυαστικά πακέτα που εξοικονομούν πολύ στον καταναλωτή. Όσο περισσότερες υπηρεσίες παίρνεις τόσο μεγαλύτερες εκπτώσεις έχεις. Όχι σαν τον ΟΤΕ που χρεώνεσαι εξτρά για κάθε νέο πακέτο που βάζεις.

ipo
13-08-10, 14:12
Ακριβώς και εγώ το ίδιο πιστεύω.
Εμένα με ενδιαφέρει πως πληρώνω με forthnet ένα λογαριασμό φθηνότερο από τον ΟΤΕ και δεν νιώθω πως παίρνω κάτι λιγότερο, αντιθέτως.
Τώρα εμένα δεν με ενδιαφέρει τι γίνεται από πίσω. Από την τσέπη μου μη μου τα παίρνουνε :)
Εμένα με νοιάζει πολύ τι γίνεται από πίσω, διότι η FORTHnet έχει κακή τεχνική υποστήριξη και με είχε κάθε χρόνο 2 εβδομάδες off-line. Άλλοι γνωστοί μου είχαν μείνει 3 έως 5 εβδομάδες χωρίς τηλέφωνο με απαράδεκτες δικαιολογίες και καθυστερήσεις. Αν λοιπόν κάποιος θέλει ποιότητα και σεβασμό στο ενδεχόμενο πρόβλημα που πιθανώς θα αντιμετωπίσει, τότε πάει σε ΟΤΕ. Διαφορετικά κάνει οικονομία και δέχεται να υποστεί τις δικαιολογίες της FORTHnet και να μείνει χωρίς internet και τηλέφωνο για εβδομάδες. Τέλος οι γραμμές του ΟΤΕ είναι σαφώς ανώτερες σε θέμα bandwidth με το εξωτερικό και το εσωτερικό, αφού η FORTHnet αρνείται να συνδεθεί πλήρως στο GRIX και υποβαθμίζει αυτόβουλα την ποιότητα του δικτύου της.

Το δίλημμα είναι συγκεκριμένο: Ποιότητα ή οικονομία;

beeftech
13-08-10, 18:51
δεν καταλαβαίνω γιατί είμαι υποχρεωμένος να θυσιάσω κάτι από τα 2?

είναι αδιανόητο να ζητήσει κάποιος στοιχειώδη ποιότητα υπηρεσίας (όπως είπες εσύ, όχι να είσαι χωρίς τηλέφωνο για βδομάδες κάθε χρόνο) και λογικές τιμές; (όχι 40 ευρά το μήνα για internet...)

ipo
13-08-10, 18:56
δεν καταλαβαίνω γιατί είμαι υποχρεωμένος να θυσιάσω κάτι από τα 2?
Διότι αυτό σου προσφέρει η αγορά. Σίγουρα θα ήταν καλύτερο να έδιναν ποιοτικές υπηρεσίες οι εναλλακτικοί πάροχοι, αλλά αυτή τη στιγμή το δίλημμα τίθεται όπως ακριβώς το έγραψα πριν.

sta8ista
15-08-10, 13:23
Δεν πολύ καταλαβαίνω τι είνια όλα αυτά που λέτε πιο πάνω αλλά εγώ ξέρω ότι η Τελλάς με έχει αφήσει και μήνα χωρίς τηλέφωνο. ΔΕν με νοιάζει αν φταίει ο ΟΤΕ ή αυτή . τυτό που με νοιάζει ότι οτι εγώ δεν έιχα τηλ και κανένας από τους 2 δεν με βοηθούσε. Ας τα βρούν μεταξύ τους για το καλό των πελατών. Εμένα με έχουν κουράσει κι οι 2 πάντως. Το ψάχνω να την κάνω για άλλο πάροχο μπας και βρω την υγειά μου.

jdtech
24-08-10, 14:32
Ειδικά σε θέματα support είμαι κι εγώ της άποψης ότι από τη στιγμή που είμαι σε εναλλακτικό και έχω πρόβλημα , τότε ο πάροχος μου οφείλει να συννενοηθεί με τον ΟΤΕ αν χρειάζεται για να λυθεί το πρόβλημά μου. Ο ΟΤΕ επίσης θα πρέπει να εξυπηρετεί αυτά τα αιτήματα άμεσα.

sta8ista
29-08-10, 21:39
Ο ΟΤΕ όταν έχεις φύγει από αυτόν απλά σταματάει να ασχολείται μαζί σου. Τέλος ρε παιδί μου, δε με νοιάζεις. Οπότε γενικά η συμπεριφορά του στους άλλους είναι απλά διαδικαστική και πολλές φορές ανύπαρκτη.

@ ADSLgr.com All rights reserved.