PDA

Επιστροφή στο Forum : HOL voip - Το netfaster είναι απαραίτητο??



latebeat
17-06-10, 03:34
Γεια χαρά,

πρόσφατα γύρισα από εξωτερικό και διαπίστωσα πως η μητέρα μου άλλαξε τον πάροχο σταθερής τηλεφωνίας στο σπίτι απο vodafone σε hol χωρίς να ρωτήσει κανένα από τα 2 ωραία της παιδάκια!! :clap:
Anyway, το πρόβλημα είναι το εξής... εγώ μένω στο ισόγειο και η μητέρα μου στον 4ο!
Μέχρι τώρα εγώ είχα internet από vodafone (hol) με τον δικό μου εξοπλισμό (cisco c877) και η μητέρα μου είχε το σταθερό στον 4ο με την συσκευή της vodafone που παίρνει την sim πάνω της.
Δυστυχώς όμως τώρα διαπίστωσα πως δεν είναι pstn υπηρεσία της hol αλλά voip..

Καθώς λοιπόν δεν είμαι διατεθημένος να αλλάξω τον cisco modem/router που χρησιμοποιώ...
υπάρχει τρόπος να έχω την σταθερή τηλεφωνία της hol είτε μέσω του netfaster, είτε μέσω του fritz (έχω ένα απο την vodafone) παίρνοντας wan από το cisco;

Λύσεις ATA οπως cisco η linksys pap2t μπορούν να παίξουν, η υπάρχει θέμα με την mac-address του netfaster;

Τηλεφώνησα σήμερα στην εξυπηρέτηση πελατών να μου πουν αν υπάρχει διαθεσημότητα για pstn και θα μου απαντήσουν σύντομα. Επίσης μου είπαν ότι θέλουν €70 για να ξαναγυρίσω στην vodafone σαν έσχατη λύση...

Fragkiskos.K
17-06-10, 05:33
Δυστυχώς όπως ανέφερες όντως παίζει θέμα με την MAC του Netfaster. Δεν νομίζω να λειτουργήσει διαφορετικά. Πρέπει να έχεις το Netfaster πάνω στη γραμμή. Οπότε ούτε ΑΤΑ λειτουργούν. Προσπάθησε όμως να στο αλλάξουν σε PSTN εάν υπάρχει δυνατότητα στην περιοχή. Από Vodafone σε Hol πάντα γυρνάει σε Voip.

Ελπίζω να βοήθησα ;)

vanels
17-06-10, 10:22
Και βεβαια μπορεις να το κανεις,απλως δεν θα'χεις τηλ.για περιπου 15ωρες.

Vitruvian78
17-06-10, 14:47
Γεια χαρά,

πρόσφατα γύρισα από εξωτερικό και διαπίστωσα πως η μητέρα μου άλλαξε τον πάροχο σταθερής τηλεφωνίας στο σπίτι απο vodafone σε hol χωρίς να ρωτήσει κανένα από τα 2 ωραία της παιδάκια!! :clap:
Anyway, το πρόβλημα είναι το εξής... εγώ μένω στο ισόγειο και η μητέρα μου στον 4ο!
Μέχρι τώρα εγώ είχα internet από vodafone (hol) με τον δικό μου εξοπλισμό (cisco c877) και η μητέρα μου είχε το σταθερό στον 4ο με την συσκευή της vodafone που παίρνει την sim πάνω της.
Δυστυχώς όμως τώρα διαπίστωσα πως δεν είναι pstn υπηρεσία της hol αλλά voip..

Καθώς λοιπόν δεν είμαι διατεθημένος να αλλάξω τον cisco modem/router που χρησιμοποιώ...
υπάρχει τρόπος να έχω την σταθερή τηλεφωνία της hol είτε μέσω του netfaster, είτε μέσω του fritz (έχω ένα απο την vodafone) παίρνοντας wan από το cisco;

Λύσεις ATA οπως cisco η linksys pap2t μπορούν να παίξουν, η υπάρχει θέμα με την mac-address του netfaster;

Τηλεφώνησα σήμερα στην εξυπηρέτηση πελατών να μου πουν αν υπάρχει διαθεσημότητα για pstn και θα μου απαντήσουν σύντομα. Επίσης μου είπαν ότι θέλουν €70 για να ξαναγυρίσω στην vodafone σαν έσχατη λύση...

Η μητέρα σου έκανε πολύ σωστή κίνηση και πήρε τη γραμμή εξολοκλήρου στην hellas online μιας και η ποιότητα της τηλεφωνίας είναι κλάσεις ανώτερη απο αυτή της σταθερής της Vodafone (αν μπορούσες να την πεις και σταθερή!!). Επιπλέον νομίζω οτι δεν είχε και άλλη επιλογή, όλοι οι συνδρομητές της Vodafone έχουν απορροφηθεί πλέον από την hellas online, οπότε όλοι αναγκαστικά πάνε στα πακέτα double-play της hellas online, τα οποία επαναλαμβάνω είναι πολυ καλύτερα απο αυτό που έδινε η Vodafone και επιπλέον έχεις πολύ καλύτερες προσφορές και στην κινητή τηλεφωνία. Εμένα μου έχουν φάει τα αυτιά με δελεαστικότατες προσφορές, αλλά έχω δέσμευση συμβολαίου και δεν την κάνω την κίνηση.

Dark-Side
17-06-10, 14:51
Θα περιμένεις απάντηση απο την hol για pots τηλεφωνία μιας και αυτή είναι η καλύτερη λύση. Στην θέση σου θα απεύφευγα την επιστροφή στην vodafone

Vitruvian78
17-06-10, 14:54
Θα περιμένεις απάντηση απο την hol για pots τηλεφωνία μιας και αυτή είναι η καλύτερη λύση. Στην θέση σου θα απεύφευγα την επιστροφή στην vodafone

Ναι +1 κι απο εμένα, ξέχνα τη vodafone για σταθερή τηλεφωνία και ιντερνετ.....πιστεύω οτι θα ΄μείνεις πλήρως ικανοποιημένος στην hol

latebeat
17-06-10, 23:26
Παιδία ευχαριστώ για τις απαντήσεις..
Δεν έχω κανένα πρόβλημα με την hol απλά δεν είχαμε κανένα πρόβλημα με την vodafone. Το "σταθερό" δούλευε μια χαρά και μας βόλευε υπερβολικά με το θέμα ισόγειο - 4ος καθώς δεν χρειάστηκε κάν να τραβήξω καλώδια. Το ίντερνετ μέσω hol είναι φοβερά αξιόπιστο και γρήγορο και πληρώναμε μόνο €35 συνολικά.
Τέλοσπάνων, ότι έγινε, έγινε. Περιμένω απάντηση προς το παρόν από hol για pots τηλεφωνία...

........Auto merged post: latebeat πρόσθεσε 2 λεπτά και 27 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Και βεβαια μπορεις να το κανεις,απλως δεν θα'χεις τηλ.για περιπου 15ωρες.

Μπορείς να μου πεις τι και πώς ή να με παραπέμψεις σε παλιότερο πόστ;

Στην τεχνική υποστήριξη όπως επίσης σε πολλά ποστς εδώ διάβασα ότι δεν γίνεται λόγω mac address registration.

mondeo
17-06-10, 23:57
Κι εγώ μετά από μετάβαση από Vodafone σε HOL είχα αρχικά τηλεφωνία Voip:down: οπότε αναγκαστικά Netfaster.Στη συνέχεια λόγω κάποιων προβλημάτωω ζήτησα μετάβαση σε POTS και έκτοτε όλα καλά.:up:

@ ADSLgr.com All rights reserved.