PDA

Επιστροφή στο Forum : Προβλήματα ταχύτητας



kostas95
17-06-10, 14:40
Παιδιά έχω πρόβλημα με την ταχύτητα της συνδεσής μου. Σας παρακαλώ δείτε τα στοιχεία της γραμμής μου και πείτε μου τι γίνετε. Απέχω 2,5km απο τον σταθμό του ΟΤΕ.

Item Downstream Upstream Unit
SNR Margin 10 23 dB
Line Attenuation 53 31 dB
Data Rate 2996 253 kbps


:worthy:

alex24
17-06-10, 14:46
Πρωτα απ ολα δεν εισαι 2,5 Km συμφωνα με τα χαρακτηριστικα εισαι 4Km μακρια και η ταχυτητα σου ειναι σχεδον μια χαρα.Δεν εχει σχεση με το ποσο απεχεις εσυ στην πραγματικοτητα απο το κεντρο του ΟΤΕ αλλα πως παει η διαδρομη των καλωδιων σου

kostas95
17-06-10, 15:35
Ο διπλανός μου ακριβώς στο διπλανό μου δωμάτιο πιάνει 8mbps :S

alex24
17-06-10, 17:54
Συμφωνα με αυτα που βλεπω παραπανω δεν πας εαν μπορεις να μας παραθεσεις τα στατιστικα του διπλανου σου θα βοηθουσες

nyannaco
17-06-10, 19:13
Μπορεί να έχεις κακή γραμμή, είτε στο κομμάτι του ΟΤΕ, είτε εσωτερικά στοπ κτίριό σου από τον κατανεμητή μέχρι την πρίζα σου. Μπορεί επίσης να φταίει κάποιο τηλέφωνο χωρίς φίλτρο σε κάποια άλλη πρίζα. Βήματα:
1. Πόσταρε τα στατιστικά του γείτονά σου για να δούμε τη διαφορά.
2. Βγάλε όλα τα τηλέφωνα από τις πρίζεςμ βάλε μόνο το modem στην κεντρική πρίζα του σπιτιού, χωρίς splitter, να δεις τί θα γίνει.
3. Αν στο ποροηγούμενο δεν έχεις διαφορά, κάνε το ίδιο βάζοντας το modem κατ'ευθείαν πάνω στον κατανεμητή, ιδανικά έχοντας αποσυνδέσει και το καλώδιο που πάει προς το σπίτι σου (ίσως χρειαστείς βοήθεια ηλεκτρολόγου).
Το 1 θα μας πει αν όντως η απόστασή σου από το DSLAM επιτρέπει μεγαλύτερες ταχύτητες ή όχι.
Το 2 και το 3 θα μας πουν αν υπάρχει πρόβλημα στις συνδέσεις μέσα στο σπίτι, ή από τον κατανεμητή και μέσα.

Godaemon
19-06-10, 20:12
Με 53 attenuation θελω πραγματικα να δω πως μπορει ο διπλανος σου κ πιανει 8...

OxAp0d0
21-06-10, 10:29
Αν ισχύει η ταχύτητα του διπλανού σου τότε υπάρχει καλωδιακό πρόβλημα στο χώρο σου, οπότε what he said:

Μπορεί να έχεις κακή γραμμή, είτε στο κομμάτι του ΟΤΕ, είτε εσωτερικά στοπ κτίριό σου από τον κατανεμητή μέχρι την πρίζα σου. Μπορεί επίσης να φταίει κάποιο τηλέφωνο χωρίς φίλτρο σε κάποια άλλη πρίζα. Βήματα:
1. Πόσταρε τα στατιστικά του γείτονά σου για να δούμε τη διαφορά.
2. Βγάλε όλα τα τηλέφωνα από τις πρίζεςμ βάλε μόνο το modem στην κεντρική πρίζα του σπιτιού, χωρίς splitter, να δεις τί θα γίνει.
3. Αν στο ποροηγούμενο δεν έχεις διαφορά, κάνε το ίδιο βάζοντας το modem κατ'ευθείαν πάνω στον κατανεμητή, ιδανικά έχοντας αποσυνδέσει και το καλώδιο που πάει προς το σπίτι σου (ίσως χρειαστείς βοήθεια ηλεκτρολόγου).
Το 1 θα μας πει αν όντως η απόστασή σου από το DSLAM επιτρέπει μεγαλύτερες ταχύτητες ή όχι.
Το 2 και το 3 θα μας πουν αν υπάρχει πρόβλημα στις συνδέσεις μέσα στο σπίτι, ή από τον κατανεμητή και μέσα.

koumartzis
30-06-10, 15:45
Τα στατιστικά του γείτονα (τα στέλνει ο ίδιος):

Link Information

Uptime: 0 days, 1:08:05
DSL Type: G.992.5 annex A
Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 897 / 9.755
Data Transferred (Sent/Received) [kB/kB]: 0,00 / 0,00
Output Power (Up/Down) [dBm]: 12,0 / 19,0
Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 21,0 / 37,5
SN Margin (Up/Down) [dB]: 10,5 / 11,0
Vendor ID (Local/Remote): TMMB / BDCM
Loss of Framing (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Signal (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Power (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Link (Remote): 0
Error Seconds (Local/Remote): 1 / 0
FEC Errors (Up/Down): 0 / 0
CRC Errors (Up/Down): 0 / 252
HEC Errors (Up/Down): 3.373 / 214

alex24
30-06-10, 18:41
Τοτε υπαρχει καποιο προβλημα με την γραμμη σου παρε την Tellas για βλαβη εαν και δεν νομιζω να καταφερεις τιποτα μιας και η εταιρια <<πασχει>> απο εξυπηρετηση αλλα εαν επιμινεις ισως καταφερεις κατι.Η γραμμη του γειτονα σου ειναι μια χαρα με λιγα περιθωρια αυξησης....

koumartzis
01-07-10, 13:41
Σήμερα ο γείτονας (εγώ) έχει λίγο καλύτερα στατιστικά.

Ευχαριστουμε όλα τα παιδια για τις συμβουλές.

Τώρα, έρχεται η μάχη του τηλεφώνου...

@ ADSLgr.com All rights reserved.