PDA

Επιστροφή στο Forum : Προτεινετε μου εναν Μακ



gallahant
02-06-06, 01:20
Καλησπερα, σκεφτομαι καποια στιγμη του χρονου:p να παρω εναν Μακ για τη δουλεια μου (ειμαι γραφιστας). Ποιος θα ταιριαζει καλυτερα στις αναγκες μου? Να μην ειναι πολυ τσιμπιμενος απο μεριας κοστους ομως.

Ευχαριστω

katafitos
02-06-06, 01:42
Καλα μεχρι του χρονου θα βγουνε 1002! :p
Εγω θα ψηνομουν για ενα macbook :cool:
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=39512

Κατα τα αλλα δεν γνωριζω τιποτα απο mac :p

gallahant
02-06-06, 02:06
Οχι οχι δεν θελω φορητο, desktop θελω

katafitos
02-06-06, 02:29
Ε τοτε ριξε μια ματια στο παρακατω: Εγω (βεβαια δεν ξερω απο Mac) ξεχωρισα τα imac και powermac
http://www.systemgraph.gr/index.php?op=modload&modname=Price_List&action=pricelistview&pageid=121

macgiorgosgr
02-06-06, 03:38
Γραφίστας ε; Photoshop, Illustrator και τατοιαύτα; Προετοιμάσου για αρκετό σύρσιμο λόγω Rosetta...

gallahant
02-06-06, 03:48
Photoshop βασικα. Τι εννοεις?

Πύρρος
02-06-06, 11:56
Οι νέοι intel macs τρέχουν προς το παρόν το photoshop κλπ μέσω emulation, με μεγάλο κόστος στην ταχύτητα. Η επόμενη έκδοση θα τρέχει κανονικά, αλλά μέχρι τότε θα υποφέρεις.

Η άλλη λύση είναι να πάρεις ένα power mac που είναι το μόνο μοντέλο που δεν έχει περάσει σε intel, είναι όμως τσιμπημένοι.

Αλλιώς μπορείς να ψάξεις για κανένα G5 imac που ίσως έχει ξεμήνει κάπου, αλλά δεν νομίζω ότι αξίζει τα λεφτά που θα δώσεις.


edit (ενώ το έγραφα :p) : Λες ότι θα τον πάρεις του χρόνου. Τότε μάλλον σε βλέπω με imac ή το dual core mini. Με λίγη τύχη μέχρι τότε θα έχει βγει/βγαίνει intel-native έκδοση του photoshop.


Βασικά το line-up της apple είναι αρκετά απλό:
macbook: Φτηνοί φορητοί. Χάλια κάρτα γραφικών. 13.3"
macbook pro: Ακριβοί φορητοί. Αξιοπρεπέστατη γραφικών. 15.5" και 17".
mac mini: ένα macbook σε διαστάσεις ράδιοCD αυτοκινήτου. Χωρίς οθόνη.
imac: Ένα macbook pro σε desktop. Ολος ο υπολογιστής είναι πίσω από την οθόνη, βγαίνει σε 17" και 20", έχει αναβαθμισιμότητα φορητού.
Power Mac: Το μόνο tower της apple, προς το παρόν δεν βγαίνει με intel επεξεργαστή. Κυκλοφορεί με ένα ή δύο dual core G5 και είναι αντίστοιχα τσιμπημένος.

gallahant
02-06-06, 12:38
Τι θα βγει αν ξερεις σε imac μεχρι του χρονου? Γιατι εκει με βλεπω να κλεινω, ειναι καλοι? Οχι και με το μινι για την δουλεια βρε συ:p

Πύρρος
02-06-06, 13:08
Αν εξαιρέσεις την (ανύπαρκτη) κάρτα γραφικών, ένα dual core mini δεν έχει πολλά να ζηλέψει από ένα imac για τη δουλειά που τον θες.

Λογικά δεν θα δούμε τρομερές αλλαγές στους imacs. Η υπάρχουσα σύνθεση είναι αρκετά καλή, οπότε δεν νομίζω ότι υπάρχουν περιθώρια για θεαματικές βελτιώσεις. Από εκεί και πέρα, μικροβελτιώσεις σίγουρα θα υπάρξουν (πχ merom αντί core duo).

Το ζήτημα για εσένα δεν είναι το hardware. Ενας μεσαίος dual core + όση μνήμη μπορείς να αγοράσεις θα σου έρθουν καλά. Το πρόβλημα είναι να έχει βγει το photoshop για intel.

gallahant
02-06-06, 13:27
Λογικα ομως εγω για την δουλεια που το θελω, θα μου χρειαζεται μια καρτα γραφικων στυλ quadro για 2d ετσι?

nickolas2005
02-06-06, 13:41
Γενικά τους imac δεν τους αναβαθμίζουν συχνά? Πότε η apple βγάζει συνήθως νέες εκδόσεις?

Πύρρος
02-06-06, 13:44
Για photoshop; Δεν κάνει διαφορά η γραφικών.


Γενικά τους imac δεν τους αναβαθμίζουν συχνά? Πότε η apple βγάζει συνήθως νέες εκδόσεις?
Τους αναβαθμίζουν, απλά δεν προβλέπω μεγάλες αλλαγές. Λογικά σε ένα χρόνο θα έχουν λίγο μεγαλύτερο δίσκο, γρηγορότερο επεξεργαστή (ίσως άλλης γενιάς), καλύτερη γραφικών. Τίποτα όμως που θα σε έκανε να πεις "Γουάου, θα πάρω iMac ΤΩΡΑ".

Παραδείγματα του "Θα πάρω * τώρα":
iMac/mini/macbook με dual core επεξεργαστή (ειδικά όταν πριν είχαν ενα μισοψώφιο G4).
Σοβαρή γραφικών στον iMac (σοβαρή == παίζει καλά το WoW)
Ύπαρξη του Boot Camp.

gallahant
02-06-06, 14:00
Οποτε να παω για εναν imac?

nickolas2005
02-06-06, 14:08
Οποτε να παω για εναν imac?

Παμε μαζί..Εγώ μέχρι τα μέσα του μηνός θα τον έχω πάντως...:)

hpstg
02-06-06, 14:10
Να πας για ένα δυνατό pc. Με το Rossetta θα σέρνεται το σύμπαν και αν πάρεις G5 είναι τσάμπα λεφτά.

Πάρε PC, εκτός αν χρειάζεσαι κάποιο συγκεκριμένο πρόγραμμα που δεν υπάρχει.

nickolas2005
02-06-06, 14:23
Να πας για ένα δυνατό pc. Με το Rossetta θα σέρνεται το σύμπαν και αν πάρεις G5 είναι τσάμπα λεφτά.

Πάρε PC, εκτός αν χρειάζεσαι κάποιο συγκεκριμένο πρόγραμμα που δεν υπάρχει.

Eγώ τον θέλω τον mac για serfarisma, οffice να ακούω μουσική και να βλέπω video...Δεν πιστεύω να υπάρχει τίποτα πιο καλάισθητο και ευκολόχρηστο απο ότι ο iMac...

Πύρρος
02-06-06, 15:25
Να πας για ένα δυνατό pc. Με το Rossetta θα σέρνεται το σύμπαν και αν πάρεις G5 είναι τσάμπα λεφτά.

Πάρε PC, εκτός αν χρειάζεσαι κάποιο συγκεκριμένο πρόγραμμα που δεν υπάρχει.

Η αγορά θα γίνει σε κανα χρόνο. Μέχρι τότε θα υπάρχει μάλλον το CS3 που θα τρέχει κανονικά.

kostthem
02-06-06, 21:15
Αν πάρεις τον mac όπως λες του χρόνου πάρε έναν iMac και είσαι ok. Αρχές 2007 θα έχει βγει το Photoshop Universal.
Αν πρέπει να αγοράσεις τώρα και να δουλεύεις Photoshop, τότε πάρε PC.


Eγώ τον θέλω τον mac για serfarisma, οffice να ακούω μουσική και να βλέπω video...Δεν πιστεύω να υπάρχει τίποτα πιο καλάισθητο και ευκολόχρηστο απο ότι ο iMac...


Οχι δεν υπάρχει. Με διαφορά από οτιδήποτε άλλο κυκλοφορεί.
(και άσε τους φίλους να ψάχνουν... το κουτί)

gallahant
02-06-06, 23:04
Eγώ τον θέλω τον mac για serfarisma, οffice να ακούω μουσική και να βλέπω video...Δεν πιστεύω να υπάρχει τίποτα πιο καλάισθητο και ευκολόχρηστο απο ότι ο iMac...

Καλα εστ εχεις ξεφυγει ρε παιδι μου, τι fileserver θα φτιαξεις , τι imac θα παρεις για σερφαρισμα, τι να πω, ανηψιος της Ωναση εισαι?:lol: :lol:

kadronarxis
02-06-06, 23:30
Περίμενε λίγο ακόμη, και κάποια στιγμή μετά το καλοκαίρι αγόρασε τον powermac.
Θα έχει μέσα τους καινούργιους monroe της intel.

gallahant
02-06-06, 23:32
monroe ε?:lol: μηπως θες να πεις conroe?:twisted:

kadronarxis
02-06-06, 23:46
ohh yes...oh yes:rofl:
Όσον αφορα το macbook, είναι πολύ καλή επιλογή, αλλά δεν θέλεις φορητό όπως είπες.

WAntilles
03-06-06, 18:17
Οι iMac είναι πέταμα χρημάτων γιατί κάθε φορά ξαναγοράζεις την οθόνη.

kostthem
03-06-06, 18:22
Κάτι σαν τα λάπτοπ ένα πράγμα...

Αστεία πράγματα, το μηχανάκι είναι γαμάτο. Το αγόρασε (το 20άρι) ένας φίλος, του έριξα και windows επάνω για να του είναι πιο εύκολο το switching και τελικά... μόνο το Mac OS ανοίγει. Πάντως και τα windows τα πηγαίνει σφαίρα.

WorldCitizeN
03-06-06, 19:06
iMac, Εγγύηση.. Και μέχρι να βγει native Photoshop, το κάνεις emulation με Windows, ή Dual Bool με BootCamp.. Aν και μέχρι του χρόνου που λες, θα έχουν γίνει άλματα..

Patentman
03-06-06, 20:03
Καλα με συγχωρειτε, αυτο δεεεεεεεεεεεν το ηξερα...

Η κατ`εξοχην χρηση των macintosh πηγε περιπατο με τους intel-mac και σεις το λετε προοδος;

nickolas2005
03-06-06, 21:42
Οι iMac είναι πέταμα χρημάτων γιατί κάθε φορά ξαναγοράζεις την οθόνη.

Δεν το έπιασα αυτό wan...:hmm:

kostthem
04-06-06, 01:06
Καλα με συγχωρειτε, αυτο δεεεεεεεεεεεν το ηξερα...

Η κατ`εξοχην χρηση των macintosh πηγε περιπατο με τους intel-mac και σεις το λετε προοδος;


Τι εννοείς; Απλά μία μόνο εταιρία δεν έχει βγάλει ακόμα την σουίτα της native σε intel. Δεν σημαίνει πως ήρθαν τα πάνω κάτω.
Η όλη διαδικασία τελικά έγινε πολύ πιο γρήγορα από ότι περίμενα.

Πύρρος
04-06-06, 02:04
Δεν το έπιασα αυτό wan...:hmm:

Αγοράζεις σήμερα ένα iMac. Καλά μέχρι εδώ.

Αυριο (πες 2μιση χρόνια από σήμερα), τον βρίσκεις αργό, και θες κάτι με καλύτερη γραφικών πχ. Μαζί με τον υπολογιστή που θα πάρεις, θα πρέπει να πάρεις και οθόνη, μια και ο παλιός imac μένει με τη δικιά του.

Το πρόβλημα περιορίζεται, αν έχεις μια ανάγκη για δεύτερο PC κάπου, οπότε μεταφέρεις τον παλιό imac ολόκληρο.

yiapap
04-06-06, 02:41
Μα κανείς τελικά δεν απάντησε το προφανές;
Πάρε ένα Big Mac
Μια Mac Pherson
Έναν Mac Leod ("There can be only one")
Έναν Μακ Ντάκ να σου μείνουν και χρήματα!

Eruyome(MMXGN)
05-06-06, 18:15
Αγοράζεις σήμερα ένα iMac. Καλά μέχρι εδώ.

Αυριο (πες 2μιση χρόνια από σήμερα), τον βρίσκεις αργό, και θες κάτι με καλύτερη γραφικών πχ. Μαζί με τον υπολογιστή που θα πάρεις, θα πρέπει να πάρεις και οθόνη, μια και ο παλιός imac μένει με τη δικιά του.

Το πρόβλημα περιορίζεται, αν έχεις μια ανάγκη για δεύτερο PC κάπου, οπότε μεταφέρεις τον παλιό imac ολόκληρο.

Δεν νομίζω πάντως οτι τα μηχανάκια αυτά "παλιώνουν" γρήγορα.

Θα πρότεινα να περιμένει να βγεί το photoshop για να πάρει το μοντέλο (imac ή macmini) που θα χει βγεί τότε. Αν το χρειαζόταν αυτήν την στιγμή, θα του πρότεινα ή να πάρει το mac και να υπομείνει το rosetta, ή να πάρει ένα branded pc αλλα να το κρατήσει (θα χρειαστεί αλλιώς να ξανα-αγοράσει το photoshop; Δεν ξέρω την πολιτική της adobe σε περίπτωση αλλαγής πλατφόρμας, αν θα πρέπει να το ξανα-αγοράσεις κτλ.

Πάντως αν δεν βιάζεσαι, λίγη υπομονή μέχρι να βγεί το CS3 για intel :) (θα χουνε βγεί και οι mac με conroe μέχρι τότε)


Καλα εστ εχεις ξεφυγει ρε παιδι μου, τι fileserver θα φτιαξεις , τι imac θα παρεις για σερφαρισμα, τι να πω, ανηψιος της Ωναση εισαι?:lol: :lol:

Που το περίεργο, και εγώ έτσι το χρησιμοποιώ (άντε παίζω και wow και κάνω και τις εργασίες της σχολής).

Η μία χρήση δεν αποκλείει την άλλη :)

gallahant
05-06-06, 22:00
Οχι απλα το σχολιο το εκανα για το παιδι επειδη ειχε ανοιξει και ενα νημα που θελει να στησει fileserver και λεει τωρα οτι θα παρει και imac Και λεω που τα βρισκει ολα αυτα τα λεφτα :p

Gothic
17-07-06, 23:41
Καλησπερα, σκεφτομαι καποια στιγμη του χρονου:p να παρω εναν Μακ για τη δουλεια μου (ειμαι γραφιστας). Ποιος θα ταιριαζει καλυτερα στις αναγκες μου? Να μην ειναι πολυ τσιμπιμενος απο μεριας κοστους ομως.

Ευχαριστω
Mac που να ταιριάζει στις ανάγκες ενός γραφίστα και να μην είναι τσιμπημένος, δέν υπάρχει. :cool: Δεν είμαι αντιΜακικός και έχω δουλέψει με αρκετούς, απλά αν σε νοιάζει το κόστος, δεν είναι η καλύτερη επιλογη.

kadronarxis
18-07-06, 02:49
όπως τα γράφει ο Gothic.
Για έναν powermac με τους καινούργιους core 2, υπολόγιζε 1800-2000 ευρώ.

@ ADSLgr.com All rights reserved.