PDA

Επιστροφή στο Forum : Tellas Απορίες



DarkSky
02-06-06, 02:16
Μένω επαρχεία (Τρίπολη) και με ΟΤΕ και ΟΤΕΝΕΤ (384) πληρώνω γύρω στα 34 ευρώ τον μήνα, ενώ από κατέβασμα ~40kb/s Είδα την προσφορά της Τellas που με 46 ευρώ το δίμηνο δίνει 512 (με δικό μου εξοπλισμό). Επειδή δε γουστάρω να μένω offline περιμένοντας ενεργοποιήσεις κλπ. χωρίς κανένα αποτέλεσμα θα ήθελα να ρωτήσω αν αξίζει τον κόπο. Θα έχω καλές ταχύτητες ή θα μείνω μ*λ*κ*ς με τον 1 χρόνο συμβόλαιο ?

Επίσης πρέπει πρώτα να διακόψω την adsl γραμμή και μετά να κάνω αίτηση ?
Από ενεργοποίηση πόσες μέρες παίρνει περίπου (ρωτάω εσάς, γιατί όσες φορές έχω ρωτήσει τον isp την έχω πατήσει) ?

ermis333
02-06-06, 07:31
Μένω επαρχεία (Τρίπολη) και με ΟΤΕ και ΟΤΕΝΕΤ (384) πληρώνω γύρω στα 34 ευρώ τον μήνα, ενώ από κατέβασμα ~40kb/s Είδα την προσφορά της Τellas που με 46 ευρώ το δίμηνο δίνει 512 (με δικό μου εξοπλισμό). Επειδή δε γουστάρω να μένω offline περιμένοντας ενεργοποιήσεις κλπ. χωρίς κανένα αποτέλεσμα θα ήθελα να ρωτήσω αν αξίζει τον κόπο. Θα έχω καλές ταχύτητες ή θα μείνω μ*λ*κ*ς με τον 1 χρόνο συμβόλαιο ?

Επίσης πρέπει πρώτα να διακόψω την adsl γραμμή και μετά να κάνω αίτηση ?
Από ενεργοποίηση πόσες μέρες παίρνει περίπου (ρωτάω εσάς, γιατί όσες φορές έχω ρωτήσει τον isp την έχω πατήσει) ?


Το κατέβασμά σου είναι άψογο, η Tellas πάντως ποτέ δεν είχε σπουδαίο πρόβλημα με ταχύτητες, μια χαρά τα πάει, από εκεί και πέρα όλα εξαρτώνται από το κέντρο (dslam) της γειτονιάς σου.

Τώρα σε ότι αφορά το πακέτο της προσφοράς (με δικό σου εξοπλισμό) αυτό ΔΕΝ έχει χρονική δέσμευση, είναι αορίστου χρόνου (βέβαια μην κάνεις καμια μαλακία και τικάρεις κανά κουτάκι που λέει 12 μήνες ή τίποτα τέτοιο στο συμβόλαιο).

Τώρα το πόσες μέρες θα πάρει είναι ρίσκο, καταρχήν πρέπει να είσαι σίγουρος ότι έχει ελεύθερες πόρτες το DSLAM, από εκεί και πέρα πρέπει να διακόψεις μόνος σου την ADSL επικοινωνώντας με τον ΟΤΕ και μετά να προβείς σε νέα αίτηση στην Τελλάς.

Εγώ πάντως έχω Tellas 1Μβιτ και πληρώνω 57Ε το μήνα σε ΟΤΕ+Τελλάς, με την προσφορά θα πλήρωνα περί τα 20Ε λιγότερα (39.90) αλλά ούτε κάν το σκέφτομαι και αυτό γιατί δεν θα άντεχα να μείνω χωρίς internet για κανά 20ήμερο:down:

DarkSky
02-06-06, 08:02
Κατ' αρχήν ευχαριστώ για την απάντηση! :D
Δεν νομίζω να μην υπάρχουν ελεύθερες θύρες στο DSLAM, αλλά καλύτερα να ρωτήσω τον ΟΤΕ.
Τι εννοείς 20 μέρες ? Όταν δεν υπάρχουν πόρτες ? Ή απλώς τόσο διαρκεί η διαδικασία ?

DarkSky
02-06-06, 08:58
Περίμενε... Πήγα να κάνω την αίτηση online και μου λέει κάτι για "Διάρκεια Σύμβασης (για σύνδεση ADSL)"... Τι είναι αυτό ? Σημ. εγώ θέλω και πρόσβαση και γραμμή από την Tellas... Αλλά δεν μπορώ να δεσμευθώ για 12 μήνες, αν δε μου αρέσει μετά τι θα κάνω ?

ermis333
02-06-06, 10:44
Περίμενε... Πήγα να κάνω την αίτηση online και μου λέει κάτι για "Διάρκεια Σύμβασης (για σύνδεση ADSL)"... Τι είναι αυτό ? Σημ. εγώ θέλω και πρόσβαση και γραμμή από την Tellas... Αλλά δεν μπορώ να δεσμευθώ για 12 μήνες, αν δε μου αρέσει μετά τι θα κάνω ?

Πρώτα πρέπει να καλέσεις 13800 να σου εξηγήσουν.

Βασικά όμως πρέπει πρώτα να πάρεις τον ΟΤΕ να ρωτήσεις αν υπάρχουν διαθέσιμες πόρτες, μετά να πάρεις πάλι τον ΟΤΕ και να τους ζητήσεις ακύρωση της ADSL σου, όταν ακυρωθεί κάνεις αίτηση στην Tellas κτλ. η διαδικασία μπορεί να πάρει από 10 μέρες εώς και 20+ γενικά μην πολυπιστεύεις τις διάφορες μπούρδες για 12 μέρες εγγυημένα κτλ.

Η σωστή αίτηση πάντως γίνεται από εδώ http://www.tellas.gr/adsl/offer.asp

@ ADSLgr.com All rights reserved.