PDA

Επιστροφή στο Forum : Memory usage



Σελίδες : [1] 2

Sannin
02-06-06, 04:01
Για ρίχτε μια ματιά εδώ στις εικόνες κάτω! :rofl:

Ιδέα μου είναι ή κάτι δεν πάει καλά;

KLG
02-06-06, 04:25
memory leaks απο δυο κακιστες εφαρμογες.
firefox και... δεν πιστευω να τρεχεις κανα αζουραιο... μεγαλο upload εχεις.

Sannin
02-06-06, 04:45
Ναι σωστά μάντεψες! Ο azureus μας κάνει τη ζημιά (upload έχω σταθερά 10 kb/s, δεν είχα ποτέ πρόβλημα :hmm: )... Δεν ξέρω βέβαια αν επηρεάζει κάπου αυτό αλλό το torrent έχει μέγεθος 8,5 Gbs.

Καλά για την java το ήξερα εδώ και καιρό, αλλά και ο firefox αρχίζει να μου σπάει τα νεύρα τώρα τελευταία. Είναι δυνατόν με 6 tabs σε 4 συνολικά παράθυρα να πιάνει τόση μνήμη; Και του X server πολλά μου φαίνονται...

mrsaccess
02-06-06, 05:03
Χαχα, ο αζουρέας μου πιάνει περισσότερα! 1.65 GB αυτή τη στιγμή! Είσαι λίγος ακόμα! :p :p :p

Σοβαρά τώρα, μην το πιστεύεις 100%. Εδώ ενώ λέει 1.65GB βλέπω πως συνολικά στο σύστημα από τη RAM μου χρησιμοποιούνται μόνο τα 900ΜΒ (πολλά από το folding) ενώ υπάρχουν cached άλλα 250MB (στη RAM και σε swap).

Επομένως κάτι άλλο σημαίνει το virtual memory. Ενδεχομένως το πόσο address space του έχει δώσει προς το παρόν;

narsis
02-06-06, 05:37
Βασικά αν το System Monitor δουλευει με τον ίδιο τρόπο όπως το ps (και δεν νομίζω στο linux να υπάρχει εύκολα άλλος τρόπος) τότε η κατανάλωση μνήμης είναι του προγράμματος που βλέπεις ΜΕ ΟΛΕΣ τις βιβλιοθήκες (shared και μη), οπότε η πραγματική κατανάλωση δεν είναι αυτή, αν και χωράει συζήτηση τι είναι πραγματική κατανάλωση.

Π.χ. Τρέχεις ένα πρόγραμμα KDE, η κατανάλωση μνήμης είναι το πρόγραμμα ΚΑΙ ότι shared από KDE. Φορτώνοντας ένα δεύτερο πρόγραμμα KDE θα μετρηθούν και για το δεύτερο οι κοινές shared βιβλιοθήκες έστω κι αν δεν ξαναφορτώνονται.

Για αυτό και θέλουν τα νούμερα της μνήμης, λίγο περισσότερο προσοχή. Άλλωστε δεν είναι απίθανο αν τα προσθέσεις όλα, να βγαίνει κατανάλωση μεγαλύτερη από τη μνήμη σου και το swap μαζί.

marios88
02-06-06, 06:15
Η virtual memory ειναι η μνημη που απαιτειται απο ενα προγραμμα για να τρεξει ολο απο την αρχη μεχρι το τελος,ομως συνηθως τα προγραμματα δεν χρειαζεται να εκτελεστουν ολοκληρα οποτε και παιρνουμε μονο καποια κομματια τους, πχ ο αζουρεος μπορει θελει 10GB vm αλλα να τρεχει μονο με 50MB πραγματικης μνημης

jimrude
05-06-06, 11:08
memory leaks απο δυο κακιστες εφαρμογες.
firefox και... ωραια που θα ταν να ελειπαν αυτες οι βαρυγδουπες (και ολιγον γελοιες) δηλωσεις... To firefox (ως γνωστον) ειναι highly tunable. Αν κατσεις κι ασχοληθεις λιγο, το φερνεις στα μετρα σου. Εμενα παντως καταλαμβανει κατι παραπανω απο 100ΜΒ total (resident+swap) κι εχω *πολλα* tabs.

Ασε που 8 στις 10 φορες, αυτο εσυ ονομαζεις memory leak, ειναι aggressive caching και απενεργοποιειται βεβαια...

KLG
05-06-06, 16:03
Xαιρομαι jimrude που σε κανωνα γελας με τις γελοιες δηλωσεις μου, ειχα την εντυπωση οτι καλο ειναι προγραμματα τοσο βασικα οσο ενας browser πρεπει να δουλευουν σωστα χωρις "χακιες" και tweaks. Προφανως κανω λαθος, την επομενη φορα που θα χασω μια μερα, προσπαθωντας να κανω τον φφ να δουλευει σωστα, θα σε θυμηθω. Οσο για τα πολλα σoυ tabs και τα 100MB total, αυτα τα "success stories" τα ακουω τζαμπα και βερεσε. Για καθε χρηστη που καταφερνει να να βελτιστοποιησει τον ff, υπαρχουν 10 που αντιμετωπιζουν καθε ειδους προβληματα. Αλλα αυτοι ειναι μαλλον γελοιοι.

jimrude
05-06-06, 16:24
Γενικα, το προβλημα ειναι οτι χανουμε την ουσια προσπαθωντας να κερδισουμε τις εντυπωσεις. Δε μ ενδιαφερουν οι εντυπωσεις, η ουσια ειναι η εξης:
linux<>out of the box
aggressive caching<>memory leaking

WAntilles
05-06-06, 16:36
Xαιρομαι jimrude που σε κανωνα γελας με τις γελοιες δηλωσεις μου, ειχα την εντυπωση οτι καλο ειναι προγραμματα τοσο βασικα οσο ενας browser πρεπει να δουλευουν σωστα χωρις "χακιες" και tweaks. Προφανως κανω λαθος, την επομενη φορα που θα χασω μια μερα, προσπαθωντας να κανω τον φφ να δουλευει σωστα, θα σε θυμηθω. Οσο για τα πολλα σoυ tabs και τα 100MB total, αυτα τα "success stories" τα ακουω τζαμπα και βερεσε. Για καθε χρηστη που καταφερνει να να βελτιστοποιησει τον ff, υπαρχουν 10 που αντιμετωπιζουν καθε ειδους προβληματα. Αλλα αυτοι ειναι μαλλον γελοιοι.

1. Το να εκμεταλλεύεται στο έπακρο ένας browsers τη φυσική RAM του συστήματος δεν είναι "memory leak". Είναι προηγμένος προγραμματισμός, και πολύ καλά κάνει.

2. 2 χρόνια χρησιμοποιώ Firefox + Thunderbird (τον τελευταίο χρόνο με επακριβώς τα ίδια 15 plugins), πριν από αυτά Mozilla Suite και πριν από αυτά Netscape Communicator. Όλα αυτά, 10 χρόνια τώρα, με τα ΙΔΙΑ profiles, σε 2 τελείως διαφορετικά λειτουργικά, σε 2 τελείως διαφορετικά desktops, σε 2 τελείως διαφορετικές αρχιτεκτονικές.

http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=464628&postcount=36

3. Όσο για τους χρήστες στους οποίους αναφέρεσαι, όχι μάλλον, είναι.

TheCondor
05-06-06, 16:49
Δεν το ηξερα να εβαζα 4GB για να δουλεψει o firefox σωστα!

Δεν εχουμε ολοι δυο+ υπολογιστες ομως, και το να λες την πλειοψηφια των χρηστων που αντιμετωπιζουν αυτα τα προβληματα με τον firefox τοσο καιρο τωρα γελοιους, δεν βοηθαει καθολου.

KLG
05-06-06, 16:52
jim δεν καταλαβαινω το συμβολο σου <>

1. WAn προηγμενος προγραμματισμος ο φφ και ο thunderbird? Τωρα θα χρησιμοποιησω μερικες δικες σου εκφρασεις: Ας καγχασω :p Πως ακριβως την εκμεταλλευεται? Εχωντας την εντυπωση οτι ειναι η μια και μοναδικη εφαρμογη που τρεχει στο συστημα? Εμενα αυτο μου φαινεται ανωριμος προγραμματισμος, οι εφαρμογες του μελλοντος κατα την αποψη μου πρεπει να κανουν τα περισσοτερα με τα λιγοτερα. Εκει φαινεται μια καλη εφαρμογη, οταν κανει τα ιδια out of the box με καποια αλλη και καταναλωνει λιγοτερες πηγες. Μπορει για σενα να ειναι default τα 2~4 gb ram, αλλα για μενα δεν ειναι ;)
Μου αρεσει που χρησιμοποιησες σαν πραδειγμα το αλλο κοσμημα: τον thunderbird. Καθε φορα που το ανοιγω, λυπαμαι που δεν μπορω να βλεπω τα email μου ανα μερες και εβδομαδες στο evolution... και βουλιαζω ολο και πιο πολυ στα web interfaces απογοητευμενος....

2. Moυ λες οτι εχεις το ιδιο profile απο το Netscape πριν απο 10 χρονια στο FF σημερα? Θα πρεπει να εχεις μαζεψει μερικα χιλιαδες bookmarks μεσα σε μια δεκαετια... Aυτο που εσυ ονομαζεις συνεχεια και συνεπεια, εγω το ονομαζω στασιμοτητα. Δεν μπορει ενας browser να εχει τοση μεγαλη ηλικια, το ιντερνετ εχει αλλαξει απο τοτε, απορω πως διατηρει τετοια συμβατοτητα. Φανταζομαι ομως οτι σε καθε αναβαθμιση εκανες backup το profile σου, και οτι 10 χρονια πριν ειχες την ιδια συμπεριφορα σε θεματα backup/security που εχεις τωρα? Τι να πω χιλια συγχαρητηρια (δεν ειρωνευομαι). Oσο για το οτι παει απο πλατφορμα σε πλατφορμα, πρωτα εγω παραδεχτηκα πως αυτο ειναι το μεγαλυτερο (και μονο :twisted: ) ατου του.

3. Αρκετα προβληματα αντιμετωπιζουν λογω κακων επιλογων και ρυθμισεων, δεν χρειαζεται να γελαμε με τα χαλια τους, καποιοι στιγμη καποιος θα γελασει με τα δικα μας. (εχω κανα δυο υποψη μου που γελανε καθε φορα που κανω μεγαλη αναβαθμιση :p :p )

WAntilles
05-06-06, 17:00
...οι εφαρμογες του μελλοντος κατα την αποψη μου πρεπει να κανουν τα περισσοτερα με τα λιγοτερα. Εκει φαινεται μια καλη εφαρμογη, οταν κανει τα ιδια out of the box με καποια αλλη και καταναλωνει λιγοτερες πηγες. Μπορει για σενα να ειναι default τα 2~4 gb ram, αλλα για μενα δεν ειναι.

1. Παντού έχω 1GB RAM, ούτε λιγότερη, ούτε περισσότερη (προς το παρόν).

2. Για το τί πρέπει να κάνει μία "καλή εφαρμογή", μάλλον δεν διάβασες το link που παρέθεσα.

3. Μία καλή εφαρμογή, πρέπει καταρχήν να μην έχει "παιδικές", θεμελιώδεις ασθένειες και να κάνει τα αυτονόητα, ήτοι:

- να υποστηρίζει πλήρως ελληνικά (8859-7 & UTF8). Η Όπερα δεν το κάνει.
- να παίρνει πλήρως, αμέσως, και χωρίς ουδεμία παρέμβαση του χρήστη, το native look & feel του desktop στο οποίο τρέχει (Windows + visual styles, Gnome + Themes). Η Όπερα δεν το κάνει.
- να είναι cross-platform. Cross-platform σημαίνει αυτομάτως ότι τηρούνται καί τα 2 παραπάνω.
- να μην έχει πρόβλημα με χρησιμότατα παγκόσμια standards (π.χ. AJAX). Ο Konqueror δεν το κάνει.

Αυτά είναι τα κριτήρια για τον "καλό" web browser σήμερα. Όπως βλέπεις, καμμία άλλη λύση πλην Firefox, δεν τα πληρεί.


Θα πρεπει να εχεις μαζεψει μερικα χιλιαδες bookmarks μεσα σε μια δεκαετια... Aυτο που εσυ ονομαζεις συνεχεια και συνεπεια, εγω το ονομαζω στασιμοτητα. Δεν μπορει ενας browser να εχει τοση μεγαλη ηλικια, το ιντερνετ εχει αλλαξει απο τοτε, απορω πως διατηρει τετοια συμβατοτητα. Φανταζομαι ομως οτι σε καθε αναβαθμιση εκανες backup το profile σου, και οτι 10 χρονια πριν ειχες την ιδια συμπεριφορα σε θεματα backup/security που εχεις τωρα? Τι να πω χιλια συγχαρητηρια (δεν ειρωνευομαι)

Δεν είπα ότι ποτέ 10 χρόνια τώρα δεν "ξασκαρτάρισα" τα bookmarks και τα e-mails μου. Αλλά το format των σχετικών αρχείων είναι το ίδιο, 10 χρόνια τώρα.


Αρκετα προβληματα αντιμετωπιζουν λογω κακων επιλογων και ρυθμισεων, δεν χρειαζεται να γελαμε με τα χαλια τους, καποιοι στιγμη καποιος θα γελασει με τα δικα μας. (εχω κανα δυο υποψη μου που γελανε καθε φορα που κανω μεγαλη αναβαθμιση :p :p )

Όταν έχω βραχνιάσει γράφοντας:

α. Custom profile σε custom directory εκτός Documents & Settings (κατά προτίμηση σε ξεχωριστό partition)
β. Ότι δεν παίζει κανένα μα κανένα ρόλο η εγκατάσταση, αλλά αποκλειστικά και μόνο το profile

και βγαίνει ο άλλος και λέει "πρόβλημα μπλα-μπλα, έκανα uninstall & install και πάλι τα ίδια", τότε πές μου εσύ πραγματικά, πώς θα τους χαρακτήριζες όλους αυτούς;

KLG
05-06-06, 17:18
1. Το ξερω, αλλα εχω διαβασει οτι σκεφτεσαι να βαλεις 4... οποτε το flame παταει και στις μελλοντικες σου επιλογες.

2. Φυσικα και το διαβασα, αλλα εσυ δεν διαβασες αυτο που εγραψα παραπανω, οτι αναγνωριζω σαν μοναδικο ατου του φφ αυτο το cross platform χαρακτηριστικο του. Σου θυμιζω οτ εχω γραψει και εναν οδηγο για το sharing των profiles. Εμενα ομως αυτο το feature μου ειναι παντελως αχρηστο, σιγα μην πηγαινω σε φιλους με το profile μου.. δεν λεω cool feature, αλλα μου ειναι αδιαφορο.

3. Χμμμμ εχεις δοκιμασει οπερα αληθεια?

- να υποστηρίζει πλήρως ελληνικά (8859-7 & UTF8). Η Όπερα δεν το κάνει.
8859-7 υποστηριζει μολις το τσεκαρα, UTF8 oχι οπως και ο φφ στο μηχανημα μου.


- να παίρνει πλήρως, αμέσως, και χωρίς ουδεμία παρέμβαση του χρήστη, το native look & feel του desktop στο οποίο τρέχει (Windows + visual styles, Gnome + Themes). Η Όπερα δεν το κάνει.
Ουτε ο φφ το κανει, το εχουμε ξαναπει αυτο, και τοτε σου ειχα γραψει οτι ο φφ δεν παιρνει τα default κουμπακια του desktop μου, ενω ολοι οι αλλοι gecko browsers τα χρησιμοποιουσαν. Η οπερα ειναι τοσο ασχημη στο gnome, oσο ασχημος ειναι ο φφ σε KDE. Χρησιμοποιωντας ομως μερικα KDE skins για την οπερα καταφερα να την κανω να φαινεται οπως ολες οι KDE εφαρμογες που τρεχω. Οπως ακριβως ο jimrude εκανε τον ff του να πεταει, εγω εκανα την opera να δειχνει ανθρωπινη...


- να είναι cross-platform. Cross-platform σημαίνει αυτομάτως ότι τηρούνται καί τα 2 παραπάνω. cross platform σημαινει να παιρνεις το profile σου και να πηγαινες βολτα. Και σε αυτο λεω πασο :respekt:


- να μην έχει πρόβλημα με χρησιμότατα παγκόσμια standards (π.χ. AJAX). Ο Konqueror δεν το κάνει.

Tρια γκολακια απο τον Λιτμανεν και δεν τους χαλασε... για να μην ξεχνιομαστε κιολας. :p


Αλλά το format των σχετικών αρχείων είναι το ίδιο, 10 χρόνια τώρα.
Πιστευω οτι ο κοπος και η προσπαθεια που εχεις κανει για να το πετυχεις αυτο ειναι πολυ περισσοτερος απο το να εφτιαχνες το profile ξανα απο την αρχη.

megahead13
05-06-06, 17:27
Tρια γκολακια απο τον Λιτμανεν και δεν τους χαλασε... για να μην ξεχνιομαστε κιολας. :p
Που τον θυμήθηκες αυτόν :lol:

KLG
05-06-06, 17:31
Ειναι στανταρ ατακα, 3 γκολακια ριχνει ο Ajax στον Konqueror ;)
φυσικα (c) by WAntilles.

TheCondor
05-06-06, 17:33
Ειναι στανταρ ατακα, 3 γκολακια ριχνει ο Ajax στον Konqueror ;)
φυσικα (c) by WAntilles.

Και 3GB RAM χρειαζεται ο Firefox! Ωραιος συνειρμος :whistle: :cool: :rofl: :rofl:

WAntilles
05-06-06, 17:37
Ουτε ο φφ το κανει, το εχουμε ξαναπει αυτο, και τοτε σου ειχα γραψει οτι ο φφ δεν παιρνει τα default κουμπακια του desktop μου, ενω ολοι οι αλλοι gecko browsers τα χρησιμοποιουσαν. Η οπερα ειναι τοσο ασχημη στο gnome, oσο ασχημος ειναι ο φφ σε KDE.

Εδώ έχουμε ξαναπεί ότι ψεύδεσαι ευθέως, που "δεν το κάνει".

Πρόβλημά σου, και πρόβλημα του KDE.

Ο Firefox κυκλοφορεί compiled είτε against win32 είτε against gtk2. Στο KDE φυσικό είναι να μην φαίνεται σωστά - όπως καμμία εφαρμογή gtk2 δεν φαίνεται σωστά στο KDE - και γι' αυτό φταίει αποκλειστικά και μόνο το KDE.

Ουδόλως με απασχολεί το τί γίνεται στο KDE.

Ορίστε για να δεις:

http://developer.mozilla.org/en/docs/Configuring_Build_Options#Graphics_Toolkit


Graphics Toolkit

ac_add_options --enable-default-toolkit=gtk2|gtk|xlib|qt|cairo-gtk2|cairo-xlib|cairo-windows|windows|mac|cocoa|os2|beos|photon
Selects the graphics toolkit. This is not needed for Windows/OS2/BeOS/Photon, since these platforms automatically select the correct toolkit. It is also not needed on Mac, unless you are building Camino (Camino uses --enable-default-toolkit=cocoa).

On *nix platforms, selects the graphics toolkit to use. GTK2 and GTK are both well-tested. xlib is considered a tier-3 platform. Qt and cairo are experimental, you will find bugs.


Tρια γκολακια απο τον Λιτμανεν και δεν τους χαλασε... για να μην ξεχνιομαστε κιολας. :p

Τώρα με το καινούριο επερχόμενο VBulletin 3.6x πήραμε καί Ronaldinio, Figo, Netved (ή όπως γράφεται), Chevchenko, Ronaldo (ο μικρός).

Εκεί γκολάρες να δεις που θα πέφτουν βροχή. :haha

Ο Konqueror θα πιάνει σκορ Ολυμπιακού στο Champions League. :haha


Πιστευω οτι ο κοπος και η προσπαθεια που εχεις κανει για να το πετυχεις αυτο ειναι πολυ περισσοτερος απο το να εφτιαχνες το profile ξανα απο την αρχη.

Καθόλου κόπος και προσπάθεια, απλά αντιγραφή μερικών αρχείων.

no_logo
05-06-06, 17:44
cross platform σημαινει να παιρνεις το profile σου και να πηγαινες βολτα. Και σε αυτο λεω πασο :respekt:



γιατί στον opera δεν μπορείς να μεταφέρεις τα

bookmarks -> ~/.opera/opera6.adr
wand crap -> ~/.opera/wand.dat
cookie crap -> ~/.opera/cookies4.dat
preference -> ~/.opera/opera6.ini
history -> ~/.opera/global.dat

από λειτουργικό σε λειτουργικό;
Επίσηςε μπορείς ρυθμίζοντας το opera6.ini να έχεις σε κάποιο fat32 partition οτιδήποτε αφορά τον opera, χωρίς να έχει σημασία το λειτουργικό

mrsaccess
05-06-06, 17:51
Απλά να πω πως μπορείς να φας «3 γκολάκια» από τον ajax και παρόλ'αυτά να βγεις πρώτος στον όμιλο. :-k

:twisted:

Eruyome(MMXGN)
05-06-06, 18:02
Εγώ πάντως αντικατέστησα το Αzureus με μtorrent στα win και βρήκα την υγειά μου. Στο Linux έβαλα ktorrent :( Είναι απίστευτο πόσο αγκομαχεί το σύστημα όταν φορτώνει java.

KLG
05-06-06, 18:12
Εδώ έχουμε ξαναπεί ότι ψεύδεσαι ευθέως, που "δεν το κάνει".
Και ομως εχουμε ξαναπει οτι τελικα ειχα δικιο, θυμασαι και την φοτο με τους 8 μου browsers, επειδη το ειχα ανεβασει στο imagehack δεν βρισκω το λινκ. Kριμα γιατι με εβαλες στη διασικασια να φτιαξω κατι αλλο.


Πρόβλημά σου, και πρόβλημα του KDE.
Φυσικα και ειναι προβλημα μου και των μισων χρηστων του Linux που χρησιμοποιουν KDE, οτι ο πιο δημοφιλης browser για λινουξ δεν φαινεται σωστα (και ομως με tweaks φαινεται οκ)

Οπως ειναι προβλημα οσων εχουν προβληματα με φφ λογω κακων ρυθμισεων, οπως ειναι προβλημα οσων κολλανε ιους κατα καιρους. Ωρες ωρες δινεις ενα αλλο νοημα στην λεξη "support" :p Εισαι γεννημενος για Helpdesk

Τσιμπα και το σκρινσοτακι τωρα (και με UTF8 σε ff).

xaxa1982
05-06-06, 18:14
Πρώτα η Java και μετά το flash,είναι σαν πέτρες στο σύστημα!Βράστα!

WandereR
05-06-06, 18:18
γιατί στον opera δεν μπορείς να μεταφέρεις τα

bookmarks -> ~/.opera/opera6.adr
wand crap -> ~/.opera/wand.dat
cookie crap -> ~/.opera/cookies4.dat
preference -> ~/.opera/opera6.ini
history -> ~/.opera/global.dat

από λειτουργικό σε λειτουργικό;
Επίσηςε μπορείς ρυθμίζοντας το opera6.ini να έχεις σε κάποιο fat32 partition οτιδήποτε αφορά τον opera, χωρίς να έχει σημασία το λειτουργικό

αστους μωρε να παιδεύονται!

Firefox rocks!

WAntilles
05-06-06, 18:27
Τσιμπα και το σκρινσοτακι τωρα (και με UTF8 σε ff).

Στο "σκρινσοτάκι" πάντως, δεν κατάλαβα σε ποιά διαφορά αναφέρεσαι.

Eruyome(MMXGN)
05-06-06, 18:45
Για να λέμε και του στραβού το δίκιο, ναι είναι τα χίλια δυο αυτή τη στιγμή ο ff, αλλα σίγουρα ελαφρύς δεν είναι.Στο μόνο σύστημα που δεν μου έχει σπάσει τα νέυρα είναι τα windows.

Και στο linux καλά πάει, αλλα ο epiphany είναι πιο αποδοτικός.

Και νομίζω οτι μπορούμε να παραλέιψουμε την έκδοση για mac απο τον ορισμό cross-platform (όποιος τον έχει χρησιμοποιήσει στο mac καταλαβαίνει)

Μπροστά στον epiphany (rocks) ή στον konqueror είναι ότι είναι το openoffice μπροστά στο gnome office (rulez)

My 2 cc(αμόλυβδη)

GoofyX
05-06-06, 19:06
Στο "σκρινσοτάκι" πάντως, δεν κατάλαβα σε ποιά διαφορά αναφέρεσαι.Αν κατάλαβα καλά από το screenshot, ο KLG αναφέρεται στο βελάκι του Back history που έχει τόσο ο Epiphany, όσο και ο Firefox, και σε σύγκριση με το GEdit, το βελάκι που εμφανίζει ο Firefox δεν είναι ίδιο με του GEdit και Epiphany (που μεταξύ τους είναι ίδια), όπως "όφειλε" να είναι.

Προσωπική μου άποψη είναι ότι αυτό δε λέει τίποτα. Το αν χρησιμοποιεί ο Firefox το GTK+ δεν φαίνεται από το βελάκι, αλλά από το File -> Open του browser, που είναι φυσικά GTK+ κλασικό παράθυρο Open. Και φυσικά το look του Firefox εναρμονίζεται πλήρως με το Gnome theme που χρησιμοποιείς κάθε φορά. Όπως και το ότι GTK+ εφαρμογές μέσα από KDE, όντως δεν εμφανίζονται όπως θα έπρεπε να εμφανίζονται μέσα από Gnome, σε αυτό έχει δίκιο ο WAntilles και μάλλον (δεν μπορώ να είμαι σίγουρος, γιατί πολύ απλά δεν ξέρω πως λειτουργούν αυτά), σε αυτό φταίει όντως το KDE.

KLG
05-06-06, 19:07
WAn στο screenshot δειχνω οτι ο ff δεν δενει αρμονικα με το desktop μου
Δειχνω κομματι του epiphany και του gedit για να καταλαβεις τι εικονιδιο χρησιμοποιω (gartoon) και μετα τον ff για να σου δειξω οτι δεν βλεπει τα εικονιδια τους.

Με αλλα λογια το screenshot αποδικνυει αυτο που εγραψα παραπανω:


Ουτε ο φφ το κανει, το εχουμε ξαναπει αυτο, και τοτε σου ειχα γραψει οτι ο φφ δεν παιρνει τα default κουμπακια του desktop μου, ενω ολοι οι αλλοι gecko browsers τα χρησιμοποιουσαν....

WAntilles
05-06-06, 19:10
Το αν χρησιμοποιεί ο Firefox το GTK+ δεν φαίνεται από το βελάκι, αλλά από το File -> Open του browser, που είναι φυσικά GTK+ κλασικό παράθυρο Open. Και φυσικά το look του Firefox εναρμονίζεται πλήρως με το Gnome theme που χρησιμοποιείς κάθε φορά.

Ααααα μπράβο.


Όπως και το ότι GTK+ εφαρμογές μέσα από KDE, όντως δεν εμφανίζονται όπως θα έπρεπε να εμφανίζονται μέσα από Gnome, σε αυτό έχει δίκιο ο WAntilles και μάλλον (δεν μπορώ να είμαι σίγουρος, γιατί πολύ απλά δεν ξέρω πως λειτουργούν αυτά), σε αυτό φταίει όντως το KDE.

Αυτό ακριβώς λέω εδώ και μήνες.

Ενώ QT εφαρμογές σε Gnome φαίνονται άψογα με τις επιλογές που θα κάνεις από το Kcontrol, χωρίς καμμιά παρέμβαση του χρήστη.

KLG
05-06-06, 19:36
Αν κατάλαβα καλά από το screenshot, ο KLG αναφέρεται στο βελάκι του Back history που έχει τόσο ο Epiphany, όσο και ο Firefox, και σε σύγκριση με το GEdit, το βελάκι που εμφανίζει ο Firefox δεν είναι ίδιο με του GEdit και Epiphany (που μεταξύ τους είναι ίδια), όπως "όφειλε" να είναι.

Προσωπική μου άποψη είναι ότι αυτό δε λέει τίποτα. Το αν χρησιμοποιεί ο Firefox το GTK+ δεν φαίνεται από το βελάκι, αλλά από το File -> Open του browser, που είναι φυσικά GTK+ κλασικό παράθυρο Open

Aναφερομαι σε ολα τα εικονιδια που χρησιμοποιω στο συστημα μου. Ειναι τα gartoon και περιμενα οπως ολες οι εφαρμογες τα βλεπουν, ετσι θα τα βλεπει και ο φφ. Το οτι ειναι gtk εφαρμογη με κανει να θεωρω οτι ειναι bug που δεν τα βλεπει. Μονο στα windows βλεπω καθε εφαρμογη να κανει τα δικα της, και η ομοιογενεια ειναι κατι που κανει να δουλευεις ωρες σε ενα linux DE σαφως καλυτερη εμπειρια απο το windows DE.

Eνας browser αν θελει να εναρμονιζεται με την επιφανεια εργασιας πρεπει να χρησιμοποιει ακριβως τα ιδια εικονιδια με αυτην οπως, οι "φτωχοι" epiphany/galeon/kazehakase και ο 3-0 konqueror, αλλιως δεν το κανει. Οτι αφηνει μια οικεια αισθηση δεν σημαινει οτι εναρμονιζεται πληρως. Απο την στιγμη που μπορει να το κανει, και δεν το κανει, το θεωρω ελλειψη.

Ισχυριζομαι οτι δεν το κανει και για αυτο χρησιμοποιω το screenshot.
/EOF

GoofyX
05-06-06, 19:46
Ο Firefox μάλλον δεν χρησιμοποιεί τα της επιφάνειας εργασίας, γιατί και στα Windows έχει το ίδιο look (όσον αφορά τις εργαλειοθήκες), άρα αυτό σημαίνει ότι χρησιμοποιεί τα δικά του εσωτερικά.

Πάντως, δεν καταλαβαίνω αυτές τις διαμάχες και γιατί ο καθένας προσπαθεί να "πείσει" τον άλλον γιατί αυτό που χρησιμοποιεί είναι καλύτερο από αυτό που χρησιμοποιεί ο άλλος. Να προσπαθούμε πάντα να είμαστε όσο τον δυνατόν πιο αντικειμενικοί μπορούμε - αναγνωρίζοντας τα μειονεκτήματα και πλεονεκτήματα κάθε εφαρμογής - και να έχουμε πάντα υπόψη ότι ο καθένας χρησιμοποιεί αυτό που πιστεύει ότι ανταποκρίνεται στις ανάγκες του καλύτερα, ασχέτως άλλων παραμέτρων. Έχουμε πήξει πια στα flames...

KLG
05-06-06, 19:56
Πάντως, δεν καταλαβαίνω αυτές τις διαμάχες και γιατί ο καθένας προσπαθεί να "πείσει" τον άλλον γιατί αυτό που χρησιμοποιεί είναι καλύτερο από αυτό που χρησιμοποιεί ο άλλος. Να προσπαθούμε πάντα να είμαστε όσο τον δυνατόν πιο αντικειμενικοί μπορούμε - αναγνωρίζοντας τα μειονεκτήματα και πλεονεκτήματα κάθε εφαρμογής - και να έχουμε πάντα υπόψη ότι ο καθένας χρησιμοποιεί αυτό που πιστεύει ότι ανταποκρίνεται στις ανάγκες του καλύτερα, ασχέτως άλλων παραμέτρων. Έχουμε πήξει πια στα flames...

Στην αρχη ξεκινησε πιο φιλικα, στο κατω κατω ολοι εχουμε τις εμμονες μας και που και που μας κυριευουν, αλλωστε οπως εγραψα στην αρχη με τον WAn συμφωνουμε στο 98%. Παρεπιπτοντως το αλλο 1% των διαφωνιων μας (audacius) χρησιμοποιει κανονικα τα εικονιδια μου στα μενου του ;)

Ξεφυγαμε ομως στην πορεια, γιατι οσο και αν καταλαβαινω το υφος του WAn, δεν μπορω να με λενε ψευτη, ουτε για πλακα, και πολυ περισσοτερο ατομα που εκτιμω και σεβομαι τοσο για τις γνωσεις τους, οσο και για τον χαρακτηρα τους.

Γενικως παντως, τα flame δεν ειναι τοσο ασχημα, το προβλημα ειναι οταν μετατρεπονται σε 1 on 1 οπως αυτο εδω.

WAntilles
05-06-06, 20:04
Ειδικά για τα εικονίδια του Firefox, αυτά αποτελούν μέρος των theme του, και επομένως είναι σταθερά και ίδια ανεξαρτήτως πλατφόρμας και OS.

Εάν όμως επιλέξεις να φαίνεται το toolbar καί με περιγραφές αυτών από κάτω, θα δεις, ότι πολύ σωστά, λαμβάνει αυτόματα τις ρυθμίσεις γραμματοσειρών που έχεις ορίσει στο σχετικό σημείο για το desktop που τρέχει.

KLG
05-06-06, 20:17
Προφανως εχουμε διαφορετικη αισθηση του "εναρμονισμου" Αν εσυ θεωρεις ΟΚ να περιοριζεται στις γραμματοσειρες, τοτε πασο. Οπως και να εχει αυτο δεν ειναι xtra feature. Ειναι bug για την οπερα, επειδη θα επρεπε να ειναι αυτονοητη η υπαρξη του, αλλα οχι και feature του ff.

WAntilles
05-06-06, 20:26
Προφανως εχουμε διαφορετικη αισθηση του "εναρμονισμου" Αν εσυ θεωρεις ΟΚ να περιοριζεται στις γραμματοσειρες, τοτε πασο. Οπως και να εχει αυτο δεν ειναι xtra feature. Ειναι bug για την οπερα, επειδη θα επρεπε να ειναι αυτονοητη η υπαρξη του, αλλα οχι και feature του ff.

Στην Όπερα είναι όλα διαλυμένα:

- Οι γραμματοσειρές σε μενού & toolbars
- Το χρώμα και σχήμα των tabs, ενεργού και μή ενεργών
- Το χρώμα και σχήμα του progress bar μέσα σε κάθε tab
- Το χρώμα και σχήμα του progress bar μέσα στην statusbar
- Σχήμα, χρώμα και look & feel οποιονδήποτε controls (π.χ. buttons, optionboxes, checkboxes, listboxes, comboboxes κλπ.) φαίνονται μέσα σε σελίδες

Στον Firefox όλα τα παραπάνω αυτομάτως παίρνουν την native όψη του desktop που τον φιλοξενεί.

TheCondor
05-06-06, 20:51
Οι gtk εφαρμογες φαινονται μια χαρα στο KDE αν γινουν οι καταλληλες ρυθμισεις, οπως αλλωστε και οι Qt-ΚDE σε Gnome περιβαλλον.

Εμενα τουλαχιστον μου τις δειχνει με το ιδιο theme που χρησιμοποιω για το KDE και φαινονται μια χαρα. Μην λετε ο,τι θελετε.

WAntilles
05-06-06, 21:11
Οι gtk εφαρμογες φαινονται μια χαρα στο KDE αν γινουν οι καταλληλες ρυθμισεις, οπως αλλωστε και οι Qt-ΚDE σε Gnome περιβαλλον.

Κάνεις λάθος.

Για να φανούν σωστά σε Gnome περιβάλλον οι εφαρμογές του KDE, δεν χρειάζονται "κατάλληλες ρυθμίσεις".

Ουδεμία ρύθμιση χρειάζεται. Φαίνονται σωστά από τη μάνα τους.

TheCondor
05-06-06, 21:17
Για να εναρμονιστει με το theme ομως θελει να ρυθμισεις τις KDE εφαρμογες να χρησιμοποιουν look που να ταιριαζει καθε φορα με το theme που χρησιμοποιεις στο Gnome. Αυτο εννοω.

Σε αυτα δεν υπαρχει σωστο-λαθος. Υπαρχει μου αρεσει δεν μου αρεσει. Λαθος θα ηταν να μην εμφανιζονται κουμπια-μενου κτλ.

Εγω παντως ποτε δεν ειχα προβλημα με τις gtk εφαρμογες στο KDE, εβαζα ενα θεμα να ταιριαζει στο υπολοιπο περιβαλλον και ημουν μια χαρα. Οπως αλλωστε εκανα και τοσο καιρο οσο ειχα gnome.

logan11
05-06-06, 21:22
Σιγά το πράγμα.
ΠΟΤΕ να μην τα δείξει τα εικονίδια του KDE. Μια χαρά είναι και τα δικά του. ΕΛΕΟC :p
Το θέμα είναι να βοηθήσουμε το παλικάρι που ξεκίνησε το νήμα στο πρόβλημα που αντιμετωπίζει.

Προσωπικά είχα προβλήματα με μεγάλη κατανάλωση μνήμης από τον ΦΦ στα Windows αλλά μόνο στην έκδοση 1.5.0.

TheCondor
05-06-06, 21:25
Σιγά το πράγμα.
ΠΟΤΕ να μην τα δείξει τα εικονίδια του KDE. Μια χαρά είναι και τα δικά του. ΕΛΕΟC :p
Το θέμα είναι να βοηθήσουμε το παλικάρι που ξεκίνησε το νήμα στο πρόβλημα που αντιμετωπίζει.

LOL. Δεν καταλαβες μαλλον, μιλαμε για Gnome-KDE και για το πως φαινονται οι εφαρμογες του ενος στο αλλο, οχι για τον firefox αν θα δειξει τα εικονιδια του KDE.



Προσωπικά είχα προβλήματα με μεγάλη κατανάλωση μνήμης από τον ΦΦ στα Windows αλλά μόνο στην έκδοση 1.5.0.

Στον WAntilles πεστα που λεει οτι τετοια προβληματα δεν ειχε ποτε ο firefox. :worthy:

logan11
05-06-06, 21:33
LOL. Δεν καταλαβες μαλλον, μιλαμε για Gnome-KDE και για το πως φαινονται οι εφαρμογες του ενος στο αλλο, οχι για τον firefox αν θα δειξει τα εικονιδια του KDE.



Στον WAntilles πεστα που λεει οτι τετοια προβληματα δεν ειχε ποτε ο firefox. :worthy:

1--> Ξεκόλλα. Έχω καταλάβει πολύ καλά. :rtfm::p
Εδώ και 2 σελίδες μιλάτε για τα εικονίδια του ΦΦ και ότι στο KDE δεν δείχνει αυτά του εκάστωτε Theme αλλά τα δικά του.
Ε λοιπόν τα δικά του είναι ΜΙΑ ΧΑΡΑ εικονίδια, και τα πλαίσια διαλόγου επίσης, και τα μενού και και και...

2--> είχα πιάσει κάτι 500άρες σε MB χρήσης από τον ΦΦ.

xaxa1982
05-06-06, 21:36
Ο Firefox πάντα είχε και έχει memory leaks,αλλά αυτό δε σημαίνει ότι είναι χειρότερος από τον Opera.Ο firefox για μένα είναι αναντικατάστατος για κάποια μικρά πράγματα που έχει(τα οποία είναι δύσκολο να τα εξηγήσω) οπότε για μένα ο Opera είναι καταδικασμένος...

KLG
05-06-06, 21:38
Οχι logan εδω και 2 σελιδες λεω οτι ο ff δεν χρησιμοποιει τα default εικονιδια του gnome desktop.
Τα εικονιδια ειναι το προβλημα μου, οχι τα πλαισια και οχι οι γραμματοσειρες. Καταληξαμε στο οτι:



Ειδικά για τα εικονίδια του Firefox, αυτά αποτελούν μέρος των theme του, και επομένως είναι σταθερά και ίδια ανεξαρτήτως πλατφόρμας και OS.

Εάν όμως επιλέξεις να φαίνεται το toolbar καί με περιγραφές αυτών από κάτω, θα δεις, ότι πολύ σωστά, λαμβάνει αυτόματα τις ρυθμίσεις γραμματοσειρών που έχεις ορίσει στο σχετικό σημείο για το desktop που τρέχει.


Καποιοι δεν εχουν προβλημα με αυτο και καποιοι... αλλος εχω
;)

TheCondor
05-06-06, 21:40
1--> Ξεκόλλα. Έχω καταλάβει πολύ καλά. :rtfm::p
Εδώ και 2 σελίδες μιλάτε για τα εικονίδια του ΦΦ και ότι στο KDE δεν δείχνει αυτά του εκάστωτε Theme αλλά τα δικά του.
Ε λοιπόν τα δικά του είναι ΜΙΑ ΧΑΡΑ εικονίδια, και τα πλαίσια διαλόγου επίσης, και τα μενού και και και...

Λαθος. Στο Gnome επρεπε να γινοταν αυτο συμφωνα με τα λεγομενα καποιων αλλων παιδιων, οχι στο KDE. Ειναι gtk εφαρμογη οχι KDE οποτε δεν μπορει να εχει τα ιδια εικονιδια με το KDE.




2--> είχα πιάσει κάτι 500άρες σε MB χρήσης από τον ΦΦ.

Αν αυτο δεν ειναι προβλημα τοτε τι ειναι ?? ( γενικα μιλαω )

500ΜΒ απο internet browser δεν πιστευω πως ειναι κατι το αμελητεο. ( αυτο παει σε οσους υποστηριζουν οτι ο firefox ειναι ελαφρυς, οτι ΔΕΝ ειναι memory hog κτλ )

WandereR
05-06-06, 21:41
Ο Firefox πάντα είχε και έχει memory leaks,αλλά αυτό δε σημαίνει ότι είναι χειρότερος από τον Opera.Ο firefox για μένα είναι αναντικατάστατος για κάποια μικρά πράγματα που έχει(τα οποία είναι δύσκολο να τα εξηγήσω) οπότε για μένα ο Opera είναι καταδικασμένος...

Μμμ δεν αμφιβαλλώ οτι μπορεί να είναι καταδικάσμενος, εστω και για την υποκειμενικη δική σου κρίση, αλλά θα ήθελα πολύ να ακούσω μερικά μικρα πράγματα που κάνουν τη διαφορά.

Σπάνια συναντάω feature της φοφης που να μην γίνεται και μάλιστα συνήθως γίνεται με καλύτερο τρόπο.


Λαθος. Στο Gnome επρεπε να γινοταν αυτο συμφωνα με τα λεγομενα καποιων αλλων παιδιων, οχι στο KDE. Ειναι gtk εφαρμογη οχι KDE οποτε δεν μπορει να εχει τα ιδια εικονιδια με το KDE.


Αν αυτο δεν ειναι προβλημα τοτε τι ειναι ?? ( γενικα μιλαω )

500ΜΒ απο internet browser δεν πιστευω πως ειναι κατι το αμελητεο. ( αυτο παει σε οσους υποστηριζουν οτι ο firefox ειναι ελαφρυς, οτι ΔΕΝ ειναι memory hog κτλ )
Δεν καταλαβαίνετε οτι αυτό είναι πρόβλημα του λινουξ. KDE&GNOME δεν είναι σκινς, είναι ντεσκτοπ ενβαιρονμεντς, είναι διαφορετικά απις κλπ. Δεν υποχρεούται κανείς να έχει προβλέψει να τρέχει native και στα 2 DE. Είναι πρόβλημα του λινουξ, και εφόσον σας αρέσει αυτή η κατάσταση θα πρέπει να το λουστείτε.

Η όπερα είναι άλλη υπόθεση επειδή πάντα μιμείται το OS, δεν το χρησιμοποιεί αν εξαιρέσουμε open/save dialogs και μενούς. Τα κουμπιά Οκ cancel και οτιδήποτε άλλο σχεδόν είναι proprietary κώδικας

logan11
05-06-06, 21:55
Οχι logan εδω και 2 σελιδες λεω οτι ο ff δεν χρησιμοποιει τα default εικονιδια του gnome desktop.
Τα εικονιδια ειναι το προβλημα μου, οχι τα πλαισια και οχι οι γραμματοσειρες. Καταληξαμε στο οτι:



Καποιοι δεν εχουν προβλημα με αυτο και καποιοι... αλλος εχω
;)

Ρε παιδιά ΣΙΓΑ το πρόβλημα πια. Ξεκολλίστε λίγο. Πρόβλημα είναι να μήν εκτυπώνει πχ. (ή Η κάρτα γραφικών να δείχνει το απόλυτο σκοτάδι... γκούχουΑΤΙγκούχου).:rofl:
Αλλά όχι ότι έχει διαφορετικό σετ εικονιδίων ή δεν ξέρω και γω τι άλλο παρόμοιο.

Όποιος ξέρει κάνα trick για να μειώσουμε την χρήση μνήμης στον ΦΦ ας το πεί για να βοηθήσει.

TheCondor
05-06-06, 21:57
Δεν καταλαβαίνετε οτι αυτό είναι πρόβλημα του λινουξ. KDE&GNOME δεν είναι σκινς, είναι ντεσκτοπ ενβαιρονμεντς, είναι διαφορετικά απις κλπ. Δεν υποχρεούται κανείς να έχει προβλέψει να τρέχει native και στα 2 DE. Είναι πρόβλημα του λινουξ, και εφόσον σας αρέσει αυτή η κατάσταση θα πρέπει να το λουστείτε.

Η όπερα είναι άλλη υπόθεση επειδή πάντα μιμείται το OS, δεν το χρησιμοποιεί αν εξαιρέσουμε open/save dialogs και μενούς. Τα κουμπιά Οκ cancel και οτιδήποτε άλλο σχεδόν είναι proprietary κώδικας
Και ποιος σου ειπε οτι αυτο ειναι προβλημα?

Τι θα πρεπει να λουστουμε δηλαδη?

Την υπαρξη επιλογης για παραπανω απο ενα Desktop Environment με απειρα skins το καθενα και απλετες ρυθμισεις για το οτιδηποτε? :respekt: :respekt:


Ρε παιδιά ΣΙΓΑ το πρόβλημα πια. Ξεκολλίστε λίγο. Πρόβλημα είναι να μήν εκτυπώνει πχ. (ή Η κάρτα γραφικών να δείχνει το απόλυτο σκοτάδι... γκούχουΑΤΙγκούχου).:rofl:
Αλλά όχι ότι έχει διαφορετικό σετ εικονιδίων ή δεν ξέρω και γω τι άλλο παρόμοιο.

Όποιος ξέρει κάνα trick για να μειώσουμε την χρήση μνήμης στον ΦΦ ας το πεί για να βοηθήσει.
Konqueror, epiphany, galeon. Καποιον σοβαρο browser δηλαδη ;) :p

WandereR
05-06-06, 21:59
Και ποιος σου ειπε οτι αυτο ειναι προβλημα?

Τι θα πρεπει να λουστουμε δηλαδη?

Την υπαρξη επιλογης για παραπανω απο ενα Desktop Environment με απειρα skins το καθενα και απλετες ρυθμισεις για το οτιδηποτε? :respekt: :respekt:


Μα αυτό σου λέω, αν σου αρέσει μη διαμμαρτυρεσαι επειδή μια εφαρμογή φαινεται άσχημη στο KDE σου ,επειδή απλα ,δεν φτιάχτηκε για αυτό.

TheCondor
05-06-06, 22:00
Μα αυτό σου λέω, αν σου αρέσει μη διαμμαρτυρεσαι επειδή μια εφαρμογή φαινεται άσχημη στο KDE σου ,επειδή απλα ,δεν φτιάχτηκε για αυτό.

Που ειδες να διαμαρτυρομαι ?

KLG
05-06-06, 22:00
Όποιος ξέρει κάνα trick για να μειώσουμε την χρήση μνήμης στον ΦΦ ας το πεί για να βοηθήσει.
Ας απαντησει ο jimrude, που βρισκοντας γελοια την διαπιστωση μου περι ποσο μνημοβορος ειναι ο φφ με τσιγκλησε να ξεκινησω αυτο το flame....

@ ADSLgr.com All rights reserved.