PDA

Επιστροφή στο Forum : Καινουργιο DVD Recorder



Makelaris
30-01-04, 19:57
Ενδιαφερομαι να αγορασω ενα DVD Recorder και ειμαι μεταξυ NEC 1300 ή 2500,SONY DW-U14A.Aκουσα οτι περιμενουμε να βγουν νεα δισκακια με πολυ μεγαλυτερες χωρητικοτητες.Αληθεια θα μπορω με ενα απο τα παραπανω να τα διβαζω/γραφω η πρεπει να ανατρεχω στο PLEXTOR-708A (νομιζω οτι θα τα υποστηριζει με upgrade απο το site της PLEXTOR.Aληθευει;)

demisone
30-01-04, 20:11
Makelaris, νομιζω οτι και το pioneer θα δινει αυτη τη δυνατοτητα. Για να καταλαβεις στην επισημη πρωτη παρουσιαση εγγραφης διπλης στρωσεως DVD χρησιμοποιηθηκε το μοντελο που κυκλοφορει τωρα με αλλαγμενο firmware. Ισως θα επρεπε να περιμενεις λιγακι ακομα.....

dantouan
30-01-04, 20:12
Με τα καταλληλα προγραμματα φιλε ολα γινονται ανεξαρτητα τι dvd-r συσκευη εχεις.Αλλωστε η καινουργια τεχνολογια θα ειναι σιγουρα στην αρχη πολυ ακριβη και θα αντιμετωπιζει προβληματα νεοτητας.Επισης και το plextor γραφει σε ταχυτητα χ8 μονο τα dvd+r τα οποια ειναι και πιο ακριβα απο τα dvd-r. Και μην ξεχνας με το καταλληλο software ολα γινονται :wink:

demisone
30-01-04, 20:14
dantouan, δεν ξερεις ακριβως αν γινεται για καποιο μοντελο γιατι δεν ειναι θεμα "κλειδωματος" απλα μπορει να μην εχει αρκετα δυνατο φακο εγγραφης ωστε να μπορεσει να γραψει σωστα και την δευτερη στρωση του δισκου

Makelaris
30-01-04, 20:52
Απο τα μοντελα που αναφερω ποιο θα επιλεγατε και γιατι; Μαλλον κλινω προς το NEC 1300.Τι λετε;

Lord_Flasheart
30-01-04, 22:20
Σαν αφελής θα αφήσω το στίγμα μου ΚΑΙ σε αυτό το topic ρωτώντας..."ποια ΑΚΡΙΒΩΣ είναι η ιδαφορά στις διαφορες τεχνολογίες εγγραψιμων DVDs?"


:P:P:P:P:P :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

xlntstay
30-01-04, 22:57
Mακρια απο ΝΕC :!: :!: .Συμβουλη που αν δεν την ακολουθησεις πολυ πιθανον να με θυμηθεις δυσαρεστα οταν θα πρεπει να αγοραζεις μονο ακριβα DVD-R για να γραψεις. :wink:

Aegis
30-01-04, 23:46
μπορείς να περιμένεις λίγο ακόμα ή να τσιμπήσεις το plextoraki. είναι πολύ καλό και η τιμή του έχει αρχίσει να πέφτει.

tsarbo
31-01-04, 00:02
Επισης και το plextor γραφει σε ταχυτητα χ8 μονο τα dvd+r τα οποια ειναι και πιο ακριβα απο τα dvd-r.

Ελάχιστα πιο ακριβά και όχι σε όλα τα μαγαζιά. Στο e-shop τα TAIYO YUDEN έχουν μόνο 4 λεπτά διαφορα ( http://www.e-shop.gr/sql/search_ana.phtml?category=DVD-Re ). Στην Disc Impex που τα αγοράζω εγώ έχουν ακριβώς την ίδια τιμη (πριν μερικές μέρες που πήρα 1.15ε +φπα το ένα αν πάρεις τουλάχιστον 50, για μικρότερες ποσότητες δεν θυμάμαι).


Αληθεια θα μπορω με ενα απο τα παραπανω να τα διβαζω/γραφω η πρεπει να ανατρεχω στο PLEXTOR-708A (νομιζω οτι θα τα υποστηριζει με upgrade απο το site της PLEXTOR.Aληθευει

Απο ότι διαβάζω σε ξένα φόρουμ το plextor δεν πρόκειται να αναβαθμιστεί ούτε ώστε να να γράφει dvd-r σε 8X, ούτε ώστε να γράφει σε dual layer. Αυτά από email που έχουν στείλει διάφοροι στην plextor. Πάντως είναι πολύ καλό μηχάνημα έχω γράψει γύρω στ 80 dvd+r μέχρι στιγμής και δεν μου έχει κάψει ούτε ένα. Στο συστήνω ανεπιφύλακτα.

dantouan
31-01-04, 00:18
Παιδια μην ξεχνατε οτι οταν με το καλο βγουν αυτα τα dvd dual layer μαλλον θα ειναι πολυ ακριβα οποτε πιος ο λογος να παρουμε το τελευταιο dvd και τα τελευταια δισκακια οταν καλιστα κανουμε την δουλεια μας και με την υπαρχουσα τεχνολογια ασε που οταν κυκλοφορησουν δισκακια 8,5 gb να ειστε σιγουροι οτι οι εταιριες παραγωγης ταινιων δεν θα κατσουν ετσι...

dantouan
31-01-04, 00:20
Παντοσ συμφωνω απολυτα με τουσ φιλους tsarbo και aegis και συνιστω ανεπιφιλακτα τον plextora .... :!:

unstoppable
31-01-04, 00:26
Εγω παντως με το nec 2500 ειμαι υπερευχαριστημενος(ειδικα για την τιμη που το πηρα, 139€ τελικη) και θεωρειται οτι κανει τις ποιοτικοτερες εγγραφες.Σε οσα δισκακια εχω δοκιμασει(αν και δεν ειναι πολλα) δεν ειχα προβλημα

XTCgr
31-01-04, 02:22
θα πρότεινα το Pioneer 107 ή A07 όπως το βρεί κανείς 160euro τελική DVD-R 8X & DVD+R 8X

alefgr
31-01-04, 03:17
Είχα το NEC 1300 για 1 μήνα. Δεν παρουσίασε κανένα πρόβλημα στα φθηνά δισκάκια του Πλαισίου Sentinel DVD+R x4.

tsarbo
31-01-04, 03:25
θα πρότεινα το Pioneer 107 ή A07 όπως το βρεί κανείς 160euro τελική DVD-R 8X & DVD+R 8X

Φαίνεται πολύ καλό drive αλλά προς το παρόν έχει κατά την γνώμη μου 2 μειονεκτήματα:
1. Γράφει με ταχύτητα 8Χ μόνο σε δισκάκια 8Χ που γενικά είναι δυσεύρετα αλλά ειδικά στην Ελλάδα δεν πρέπει να υπάρχουν κάθόλου (απ' όσο έχω ψάξει, διορθώστε με αν κάνω λάθος), σε αντίθεση με το plextor και νομίζω το liteon και το sony που γράφουν 8Χ σε dvd+r 4X. Στο μέλλον αυτό δεν θα είναι πρόβλημα μιας και σίγουρα θα ερθουν dvd+-r 8x αλλά ίσως να είναι πρόβλημα για κάποιον που θέλει να γράψει σε 8x τώρα. (Βέβαια όταν έρθουν τα δισκάκια 8χ, θα πέσει αρκετά η τιμή των 4χ οπότε μάλλον κερδισμένοι θα βγούν οι κάτοχοι plextor αφού θα μπορούν να γράφουν τα φτηνότερα dvd+r 4x σε οκταπλή ταχύτητα).
2. Γράφει cd-r σε ταχύτητα 24χ ενώ τα plextor, sony, nec, btc και liteon γράφουν σε 40χ. Νομίζω είναι αρκετά σημαντικό για κάποιον που θέλει να αντικαταστήσει ένα υπάρχων cd-rw drive με ένα dvd+-rw χωρίς να έχει σημαντική μείωση στην ταχύτητα εγγραφής cd-r.

xlntstay
31-01-04, 16:07
Οταν λεω φθηνα δεν εννοω αυτα που αγοραζετε με θηκουλα κ.λ.π. Μιλαω για αγορα των χυμα χωρις θηκη με 0.9 ευρω το DVD.Aυτα εχουν προβλημα να γραψουν τα NEC(πχ Princo x2 και καποια χ4).

unstoppable
31-01-04, 19:44
Το nec2500 γραφει 8Χ σε Τayo Yuden 4X(DVD+R και DVD-R).

guru
01-02-04, 01:51
Εγώ πήρα το ASUS DRW-0402P/D (http://www.plaisio.gr/IWCatProductPage.process?Section_Id=904&Nav_Section_Id=27&Catalog_Id=1&Product_Id=155909&Merchant_Id=1&sts_cid=3) (DVD+RW 4x/2,4x, DVD-RW 4x/2x/12x, CD-R/RW 16x/10x/32x). Βέβαια τότε είχε 177 € (χωρίς ΦΠΑ)... Γράφω όμως μόνο σε DVD-R της TDK, γιατί θέλω η συλλογή μου να μην εξαφανιστεί εύκολα!

@ ADSLgr.com All rights reserved.