PDA

Επιστροφή στο Forum : τί έχεις γιάννη; τι είχα πάντα...



Σελίδες : [1] 2 3

beeftech
18-06-10, 18:52
(τα μεταφέρω από άλλο thread)

έκανα αίτηση 30 μαρτίου.

μου ενεργοποίησαν την γραμμή αρχές μαΐου (πριν είχα forthnet, μόνο τηλ)

μου ενεργοποίησαν την dsl 8 μαΐου

η dsl δεν δούλευε (σύνδεση για 10", αποσύνδεση)

κάπου 20κάτι μαΐου ενημέρωσα ότι δεν δουλεύει (έλειπα από το σπίτι)

στις 7 ήρθαν στο σπίτι να πάρουν μετρήσεις. Βρήκαν βραχυκύκλωμα στα 300 μέτρα από το σπίτι μου

ακόμα τίποτα.

από χθες, μάλιστα, σταμάτησε να δουλεύει και το τηλέφωνο (η dsl το βιολί της, σύνδεση αποσύνδεση)

έχω βαρεθεί να περιμένω, κοντεύει μήνας και μου έχουν έρθει ήδη 2 λογαριασμοί. συν το ότι σταμάτησε να δουλεύει το τηλέφωνο. θα παίρνω από το κινητό να χρεώνομαι να περιμένω στη γραμμή;;;

να τι σκέφτομαι να τους στείλω:

"κλείσαμε μήνα να φτιάχνετε την dsl.

έχουν έρθει 2 (δύο) λογαριασμοί ( €3,80 + €3,34 )

χθες, σταμάτησε να δουλεύει και η τηλεφωνική. η dsl συνεχίζει με την ίδια συμπεριφορά όπως πάντα (σύνδεση για μερικά δευτερόλεπτα, αποσύνδεση, και πάλι από την αρχή).

Ενημερώνω ότι δεν θα περιμένω άλλο. Έτσι, αν: τη Δευτέρα, 21 ιουνίου (σημ: η αίτηση έγινε 30 ΑΠΡΙΛΗ) στις 12 το μεσημέρι, η dsl δεν έχει αξιόλογη σταθερότητα και ταχύτητα (1) θα διακόψω το συμβόλαιο και, εκτός των ποσών που αναγράφονται στους λογαριασμούς που ήδη έχω (τα οποία θα εξοφλήσω), δεν θα δεχθώ άλλη χρέωση για το "κόστος αποσύνδεσης", για τον απλούστατο λόγο ότι ακόμα η dsl δεν έχει δουλέψει καθόλου, ποτέ, και από χθες (δηλ. Πέμπτη 18 ιουνίου 2010) δεν έχω ούτε τηλέφωνο.

(1): τουλάχιστο το μισό αυτού που διαφημίζετε, γιατί νοιώθω κορόιδο να πληρώνω για 24 ενώ τελικά έχω 10, αν είχατε κλιμακωτή χρέωση δεν θα πείραζε"



τώρα που με πήραν τηλέφωνο... μου είπαν ότι η γραμμή μου είναι εκτός λειτουργίας επειδή ο οτές περνάει καινούρια καλώδια :hmm:

και θέλει λέει 3-5 εργάσιμες

δηλαδή εγώ τηλέφωνο... από την μεθεπόμενη βδομάδα

δεν θα έπρεπε να μου πούνε κάτι πριν το κόψουνε;

θέλει 5 μέρες να βάλουν ένα καλώδιο; πού θα φτάσει το καλώδιο ρε παιδιά!

........Auto merged post: beeftech πρόσθεσε 13 λεπτά και 40 δευτερόλεπτα αργότερα ........

τώρα τους στέλνω αυτό...

"λέγομαι --------

μου είπατε σήμερα ότι φτιάχνετε τη γραμμή μου, -------- και μου είπατε ότι αυτό θα πάρει μέρες. ΔΕΝ ενημερώσατε ότι θα διακοπεί η υπηρεσία και ότι η διακοπή θα διαρκέσει μέρες. Το προσπερνώ αυτό.

όμως, αν καλέσω το τηλέφωνό μου, --------, δείχνει ότι καλεί, οπότε όποιος με παίρνει τηλέφωνο ΔΕΝ θα καταλάβει ότι η γραμμή μου έχει πρόβλημα, θα νομίζει ότι δεν απαντώ, ότι λείπω κτλ

πρέπει να λέει 'ο αριθμός που καλείτε δεν λειτουργεί προσωρινά για τεχνικούς λόγους' ή κάτι παρεμφερές που να πληροφορεί για την κατάσταση.

το τηλ μου είναι --------
"

nikos_kar77
19-06-10, 22:51
Να τους πεις να ενεργοποιήσου την προώθηση κλήσεως στο κινητό σου χωρίς χρεώσει.
Το έχουν κάνει σε γνωστό μου.

beeftech
20-06-10, 00:17
καλή ιδέα!!! ευχαριστώ!

χαιρετίσματα στη γαστούνη \m/

OxAp0d0
21-06-10, 10:26
Σόρυ, αλλά δε πληρώνεις για 24MB. Πληρώνεις για ταχύτητες ΕΩΣ 24ΜΒ και τα 10 που πιάνεις είναι μια χαρά.
Τώρα για τις διακοπές στην υπηρεσία, κουράγιο και ελπίζω να ξεμπερδέψεις σύντομα.

beeftech
21-06-10, 15:54
πάλι τα ίδια...

η εταιρία δεν είναι χαζή να σε χρεώσει για π.χ. 12 και συ να πιάνεις 24. Η εταιρία, για ποιά ταχύτητα λες βάζει αυτή τη χρέωση; Με βάση ποιά ταχύτητα τιμολογεί; είναι πιθανό η εταιρία να τιμολόγησε για 12Mbps; όχι βέβαια. Ακόμα και στο καζίνο άμα κερδίσεις και πάλι είναι κερδισμένη η μπάνκα. εξ'ορισμού δεν γίνεται να χάσει. η εταιρία έχει φροντίσει να χρεώνει ώστε να έχει το μέγιστο δυνατό κέρδος. ο λογαριασμός είναι για 24. είναι στάνταρ αυτό. είτε πιάσεις 1 είτε 24, πληρώνεις την ίδια τιμή. η ταχύτητα που θα πιάσω, όμως, είναι λαχείο. τυχαία. δεν γίνεται να την ξέρω από πριν. ούτε μου τη λένε. το δίκαιο θα ήταν να μετρούν τη γραμμή σου και να σου λένε "τόσο πιάνει. σύμφωνοι;" σε όλες τις δουλειές του κόσμου σου λένε τι θα κάνουν, σου λένε τι να περιμένεις και αμα γίνει συμφωνία προχωράει. εδώ όμως "κλείνουμε το συμβόλαιο και μετα ό,τι σου κάτσει". αφού δεν είναι γνωστό τι πουλάνε. τί πουλάνε τελικά; λαχείο; ίσως δουλέψει η γραμμή σου, ίσως όχι, ίσως πιάσεις 1 ίσως 20, αλλά θα πληρώνεις τα ίδια; συγγνώμη, αυτό λέγεται κοροϊδία.

είναι κορόιδο όποιος χάφτει την απάτη αυτή και απ'ότι βλέπω είναι πολλοί.

αυτή το φορά όμως δεν θα εστιάσω στο ότι σε "ρίχνουν", αλλά γιατι δεν αντιμετωπίζουν τους πελάτες τους καθώς πρέπει: από 30 μαρτίου που έγινε η αίτηση, 7 μαΐου που 'συνδέσανε' το νετ ( δεν έλεγξαν καν αν δουλεύει. τώρα φτιάχνουν τις συνδέσεις. τί κάνανε τόσο καιρό άμα δεν το ελέγξανε; Τώρα βάζουν τα καλώδια; πριν τι κάναν και τους έπαιρνε καιρό; αναπτήρα αγοράζεις και ο περιπτεράς πριν στον δώσει δοκιμάζει αν ανάβει. στυλό αγοράζεις και το δοκιμάζουν άμα γράφει. αμάξι αγοράζεις, έχει εγγύηση καλής λειτουργίας. σπίτι αγοράζεις, ικανοποιεί συγκεκριμένες προδιαγραφές... αλλά όπως είπα, δεν θα εστιάσω σε αυτό), νετ δεν έχω. την πέμπτη (17 ιουνίου) σταμάτησε να δουλεύει το σταθερό:


απροειδοποίητα,
για ένας θεός ξέρει πόσο. "μέχρι 5 εργάσιμες" (υποννοούν οτί κάτι τους εμποδίζει να τους πάρει παραπάνω; ) λένε,
αν με τηλεφωνήσει κανείς δίνει σήμα ότι καλεί,
μου λένε 'είναι στα χέρια του οτέ'. άμα ήθελα να ακούω για οτέ θα έμενα στον οτε.


δεν είναι δίκαιο να χρεωθώ το τέλος 'αποσύνδεσης', αυτό είναι δεδομένο, η σύνδεση ποτέ δεν δούλεψε όπως πρέπει, όπως συμφωνήθηκε.

αλλά εγώ δεν θεωρώ δίκαιο να επωμισθώ ούτε το κόστος επιστροφής στον προηγούμενο πάροχο. θα ρωτήσω το κέντρο προστασίας καταναλωτή και την εεττ αν ευσταθεί αυτό.

αναμείνατε...

beeftech
22-06-10, 16:19
χθες πήραν πάλι τηλέφωνο (γιατί εγώ δεν μπορώ να πάρω τηλέφωνο)

τους ζήτησα να κάνουν εκτροπή στο κινητό μου (wind) αλλά λέει θα χρεώνομαι. μάλιστα... ναι καλα οκ περίμενε...

μου είπαν ότι "το βράδυ μάλλον θα ολοκληρωθεί η επισκευή" (ή κάτι τέτοιο τέλος πάντων).

τώρα ακόμα τα ίδια.

το απόγευμα θα ακυρώσω το συμβόλαιο, είτε το φτιάξανε είτε όχι.

ΔΕΝ θέλω να μπλέξω με εταιρία που από την πρώτη μέρα κάνει τέτοια.

beeftech
23-06-10, 15:59
σήμερα πήρε η τελάς τηλέφωνο και μου είπανε ότι οι επισκευές ολοκληρώθηκαν :clap: και ότι άλλαξαν την πόρτα :hmm: .

φυσικά τίποτα δεν άλλαξε στην κατάσταση μου:lol:, εξακολουθώ να μην έχω τόνο στο σταθερό και η dsl πέφτει αμέσως μετα τον συγχρονισμό :lol:

τους το είπα και μου είπαν θα προωθήσουν το αίτημά μου.:rolleyes:

με τόσες προωθήσεις σε λίγο θα φτάσω στον Άρη :rofl:

elina
23-06-10, 16:06
για ποια περιοχη μιλαμε?

beeftech
23-06-10, 17:08
χαλκίδα

beeftech
23-06-10, 22:35
μίλησα με την τελάς περίπου στις 8 η ώρα σήμερα.

λέει, ότι στο "σύστημα", βλέπουν:

1) 2 κλειστές υποθέσεις (κλεισμένο σημαίνει 'διορθωμένο') και

2) ότι σήμερα, 23 ιουνίου, δηλώθηκε βλάβη ότι το τηλέφωνό μου είναι νεκρό.

δηλαδή, όταν το μεσημέρι με ρωτήσανε αν διορθώθηκε το πρόβλημα και τους απάντησα "όχι, εξακολουθεί να μην δουλεύει τίποτα, ούτε το τηλέφωνο ούτε η dsl"...

... αυτοί το κατέγραψαν, εκείνη την ώρα, ως καινούρια βλάβη. ενώ οι ίδιοι μου είχαν πει, από μέρες πριν (από την παρασκευή 18) ότι το τηλέφωνο μου είναι νεκρό επειδή ο οτέ κάνει εργασίες/ περνάνε καλώδιο (σήμερα το είπαν "αλλάξανε πόρτα" )

δηλαδή ακόμα δεν έχει γίνει απολύτως τίποτα.... ενώ έχουν διορθώσει βλάβες... που δηλώθηκαν σήμερα... μάλλον... δήλωσα βλάβη μόλις τελείωσαν οι διορθώσεις βλαβών. δηλαδή πριν δούλευε, ενώ τώρα όχι. δεν ξέρω. ακούγεται μπερδεμένο...

... δεν έχω λόγια :worthy:

nyannaco
24-06-10, 08:57
Φίλε μου απορώ με την υπομονή σου... γιατί δεν την κάνεις τρέχοντας, δεν έχεις ακόμα αρκετά δείγματα εξυπηρέτησης / υποστήριξης Tellas;

beeftech
24-06-10, 15:56
μεγάλε... σωστά το προσεγγίζεις το θέμα και όπως είδες παραπάνω έτοιμος ήμουν. όμως, σκέφτηκα κάτι παράλληλα: πες ότι φεύγω και ακυρώνω το συμβόλαιο και ότι δεν πληρώνω τα τέλη κοπανιστού αέρα ΣΥΓΓΝΩΜΗ απενεργοποίησης ήθελα να πω.
τότε:
τηλέφωνο θα εξακολουθώ να μην έχω, ένα αυτό, δεύτερον για να διορθωθεί η γραμμή μου θα πρέπει πάλι να επέμβει ο οτέ, μόνο που θα καθυστερήσει ακόμα περισσότερο.

beeftech
06-07-10, 19:40
παρασκευή 25 ιουνίου επανήλθε το σταθερό, ίντερνετ εξακολουθώ να μην έχω

6 ιουλίου, (επέστρεψα από την πάτρα) μου λένε ότι αλλάξανε πόρτα και ότι "έκλεισε η βλάβη".

φυσικά ίντερνετ δεν έχω...

μπλες
06-07-10, 21:45
μεγαλε υπομονη μιλαμε οτι μπλεξαμε με πολυ μεγαλα τσιρκα δες τα δικα μου χαλια και περνε κουραγιο:gun:

beeftech
06-07-10, 22:15
τα διαβάζω και τα δικά σου

αυτό που μου κάνει εντύπωση σε κάθε περίπτωση

είναι ότι πρόκειται για κάτι που χρησιμοποιεί πολύς κόσμος. δεν είναι δική μας ιδέα να βάλουμε ιντερνετ/τηλέφωνο.

είναι γνωστή τεχνολογία. δεν εφευρέθηκε πέρσι, ούτε περιμένουμε το CERN να μας πει πως να κάνουμε τις συνδέσεις.

είναι κάτι ηλεκτρικό. καλώδια και μηχανήματα. δεν είναι ίωση ή τι διάολο άλλο, που θα σου πει ο γιατρός "έκανα ό,τι είναι γνωστό στην επιστήμη της ιατρικής... από δω και πέρα είναι τύχη"

αλλά παρ'όλα αυτά

έχουνε περάσει 3 μήνες... έχω ξεχάσει πιά... πότε έκανα την αίτηση; θυμάμαι τέλος μάρτη...

ίντερνετ έπρεπε να είχα από μάιο.

τί τους πήρε 1 μήνα; ΤΙ; αφού το ίντερνετ δεν δουλεύει, ένα μήνα τί κάνανε;

μου φαίνεται θα πάρω αγκαζέ τους τεχνικούς και θα πάμε να τα φτιάξουμε παρέα... θα μου αρνηθούν; θα τους πάρει και θα τους σηκώσει...

μια που το θυμήθηκα... οι τεχνικοί δεν είναι προσβάσιμοι λέει από το τηλέφωνο... το κέντρο τους δηλαδή ΔΕΝ μπορεί να με συνδέσει με τεχνικό. (όχι. το 'τεχνικό τμήμα' απ'ότι φαίνεται δεν έχει τεχνικούς, δηλαδή δεν είναι τεχνικοί αυτοί με τους οποίους μιλάς όταν καλέσεις ΕΣΥ το τεχνικό τμήμα)

FEFOS93
07-07-10, 00:13
Καλησπερα

Φιλε μου και εγω εχω ενα παρομοιο προβλημα με σενα με την διαφορα οτι εμενα δουλευουν ολα τηλ+ιντερνετ ( αν και ειμαι σε διαφορετικη εταιρια cyta.ελπιζω να μην πειραζει που ποσταρα)

Λοιπον και εγω εβαλα 8αρα αλλα 8 δεν πιανω με καμια Παναγια αλλα πιανω μονο 1,6mbps
πηρα τηλ. και μου ειπαν οτι εχουν κανει την συνδεση.
Ξαναπερνω μετα απο 2 μερες και τους λεω το προβλημα μου και μου λενε οτι θα το λυσουν αμεσα.(λεω απο μεσα αντε να δουμε τι θα δουμε ).
Παιρνουν τηλ. και λενε πως το προβλημα λυθηκε,μπαινω στο ιντερνετ αντε παλι τα ιδια.
Παιρνω μετα απο κανα μισαωρο τηλ. και τους λεω οτι το προβλημα δεν λυθηκε και μου λενε οτι καποιο προβλημα θα υπαρχει και θα το λεισουν απο κει χωρις την παρεμβαση τεχνικου στο σπιτι.
Ξαναπαιρνω την επομενη μερα τηλ. και ξαναλεω το προβλημα μου ( το modem ειναι κλειδωμενο στα 8,η γραμμη εχει αναβαθμιστει στα 8 αλλα εγω ειμαι ακομα με 1.6)
Και μου λενε οτι θα το λυσουν σε 2-3 εργασιμες μερες και οτι η βλαβη ειναι ανοικτη.

Εχω μια απορια στις Γερμανιες και στις Αγγλιες και στις Αμερικες ειναι εξισου δυσκολο να κανουν μια συνδεση ή εστω να την διορθωσουν.
Με το που κλισεις το τηλ. αφου τους εχεις κανει τα παραπονα το εχουν φτιαξει,πριν ακομα κλεισεις το τηλ.

Παιδια ελπιζω να μην σας ζαλισα με το προβλημα μου αν και ξερω οτι δεν επρεπε να ποσταρω σε αυτο το thread.
Παντως beeftech ενα ξερω ολες οι εταιριες ( εκτος απο τον οτε με ελλαχιστες περιπτωσεις) εχουν προβλημα.
Και κατι αλλο ΚΟΥΡΑΓΙΟ :cool:

vasileios13
07-07-10, 10:45
Καλησπερα

Φιλε μου και εγω εχω ενα παρομοιο προβλημα με σενα με την διαφορα οτι εμενα δουλευουν ολα τηλ+ιντερνετ ( αν και ειμαι σε διαφορετικη εταιρια cyta.ελπιζω να μην πειραζει που ποσταρα)

Λοιπον και εγω εβαλα 8αρα αλλα 8 δεν πιανω με καμια Παναγια αλλα πιανω μονο 1,6mbps
πηρα τηλ. και μου ειπαν οτι εχουν κανει την συνδεση.
Ξαναπερνω μετα απο 2 μερες και τους λεω το προβλημα μου και μου λενε οτι θα το λυσουν αμεσα.(λεω απο μεσα αντε να δουμε τι θα δουμε ).
Παιρνουν τηλ. και λενε πως το προβλημα λυθηκε,μπαινω στο ιντερνετ αντε παλι τα ιδια.
Παιρνω μετα απο κανα μισαωρο τηλ. και τους λεω οτι το προβλημα δεν λυθηκε και μου λενε οτι καποιο προβλημα θα υπαρχει και θα το λεισουν απο κει χωρις την παρεμβαση τεχνικου στο σπιτι.
Ξαναπαιρνω την επομενη μερα τηλ. και ξαναλεω το προβλημα μου ( το modem ειναι κλειδωμενο στα 8,η γραμμη εχει αναβαθμιστει στα 8 αλλα εγω ειμαι ακομα με 1.6)
Και μου λενε οτι θα το λυσουν σε 2-3 εργασιμες μερες και οτι η βλαβη ειναι ανοικτη.

Εχω μια απορια στις Γερμανιες και στις Αγγλιες και στις Αμερικες ειναι εξισου δυσκολο να κανουν μια συνδεση ή εστω να την διορθωσουν.
Με το που κλισεις το τηλ. αφου τους εχεις κανει τα παραπονα το εχουν φτιαξει,πριν ακομα κλεισεις το τηλ.

Παιδια ελπιζω να μην σας ζαλισα με το προβλημα μου αν και ξερω οτι δεν επρεπε να ποσταρω σε αυτο το thread.
Παντως beeftech ενα ξερω ολες οι εταιριες ( εκτος απο τον οτε με ελλαχιστες περιπτωσεις) εχουν προβλημα.
Και κατι αλλο ΚΟΥΡΑΓΙΟ :cool:

Ώρες-ώρες δεν ξέρω που βρίσκετε την υπομονή ρε παιδιά... Μπράβο σας...!!!:respekt:

FEFOS93
07-07-10, 15:17
Σημερα 2 η ωρα το μεσημερι χτυπαει το σταθερο.Το σηκωνω και ηταν απο την cyta και μου λενε οτι το προβλημα εχει λυθει ( αν λυθηκε ειμαι ο σουπερμαν ).
Κλεινω το τηλ. παω στο pc να δοκιμασω το ιντερνετ μπαινω κανω ολα τα τεστ που εκανα και την προηγουμενη φορα και τι να ΔΩ 1.6 mbps σε ολα τα τεστ.

beeftech
08-07-10, 10:00
Μ είναι Mega, m είναι mili, Β είναι Byte, b είναι bit... οπότε να υποθέσω ότι ήθελες να πεις 1.6 Mbps ? :whistle: anyway αυτό είναι άλλο θέμα, το τί γίνεται με την cyta, όπως είπες και συ είναι λιγάκι εκτός θέματος... αλλά οκ ευπρόσδεκτη η ένδειξη συμπαράστασης... :whistle:

εγώ πήρα απάντηση από την ΕΕΤΤ, η ΕΕΤΤ έστειλε αίτημα στην wind να δώσει αναφορά τι έχει κάνει για τα προβλήματα. τώρα περιμένω...

FEFOS93
09-07-10, 01:18
Ελπιζω να λυθει το προβλημα σου γιατι το δικο μου μαλλον γιοκ. :(

beeftech
12-07-10, 16:22
τους πήρα τηλ

μου είπαν πως σήμερα το πρωί στείλαν αίτημα στην "μαράκ" (κάπως έτσι τέλος πάντων) να έρθουν τεχνικοί στο σπίτι μου να πάρουν μετρήσεις.

οπότε τώρα περιμένω να με πάρει η μαράκ τηλέφωνο για να κλείσουμε ραντεβού... και να περιμένω το ραντεβού

μετά θα περιμένω να πάρει απάντηση η τελλάς και μετά θα έχω σαπίσει.

internal
13-07-10, 10:58
Η δικιά μου ερώτηση είναι πιάνει κανείς με τελλάς όχι 24 αλλά κοντά στα 20 ? Το δικό μου "ταβάνι" 9999 d/l και 999. Όλους σε προκαθορισμένα προφίλ με "κόφτη" μας έχουν ?????

christhenis
13-07-10, 12:44
Ελπιζω να λυθει το προβλημα σου γιατι το δικο μου μαλλον γιοκ. :(

Στο router στα στατιστικά λέει ακόμα ότι είσαι 2 mbps?

beeftech
13-07-10, 16:18
αν εμένα κλειδώνει στα 10 θα φύγω... 4 μήνες στο περίμενε κ τελικά να μην πιάνει ούτε το μισό από αυτό που διαφημίζουν; κάτσε ρε φίλε...

1600KB; γυρίσαμε στο 2005;

επί του θέματος: η "μαρακ" ακόμα δεν πήρε τηλέφωνο...

FEFOS93
14-07-10, 03:28
Στο router στα στατιστικά λέει ακόμα ότι είσαι 2 mbps?

Οχι ενταξει εμενα τελικα το εφτιαξαν το προβλημα. Και τωρα εχω 6.80 Mbps download,
και 1Mbps upload.

thenetpoet
14-07-10, 15:52
Η δικιά μου ερώτηση είναι πιάνει κανείς με τελλάς όχι 24 αλλά κοντά στα 20 ? Το δικό μου "ταβάνι" 9999 d/l και 999. Όλους σε προκαθορισμένα προφίλ με "κόφτη" μας έχουν ?????
Στο γραφείο μου στο Μαρούσι συνδέομαι στα 23000 και κατι ψιλά

........Auto merged post: thenetpoet πρόσθεσε 1 λεπτά και 39 δευτερόλεπτα αργότερα ........


αν εμένα κλειδώνει στα 10 θα φύγω... 4 μήνες στο περίμενε κ τελικά να μην πιάνει ούτε το μισό από αυτό που διαφημίζουν; κάτσε ρε φίλε...

1600KB; γυρίσαμε στο 2005;

επί του θέματος: η "μαρακ" ακόμα δεν πήρε τηλέφωνο...

ολοι οι πάροχοι διαφημίζουν μέχρι 24..

nyannaco
14-07-10, 16:38
Στο γραφείο μου στο Μαρούσι συνδέομαι στα 23000 και κατι ψιλάΕχεις όμως οικιακή σύνδεση, ή μήπως επαγγελματική; Δεν το αντιμετωπίζουν με τον ίδιο τρόπο.

internal
14-07-10, 19:02
Μα δεν είναι δυνατόν όλα τα άλλα διαμερίσματα με άλλουσ παροχους να κλειδώνουν πάνω από 20 κι εγώ στα 10. Ούτε τα μισά από όσα λένε. Το έως 24 άντε να είναι πραγματικό 20, αντε 16 να είναι κ αυτό αποδεκτό στην περίπτωσή μου , αλλά 10 ??? Σε κέντρο πόλης ? Με όλους τους άλλους παροχούς να πλησιάζουν το 24 ? Από Νοέμβρη που λήγει το συμβόλαιο το σκέφτομαι να αποχωρήσω.....

beeftech
15-07-10, 13:08
ολοι οι πάροχοι διαφημίζουν μέχρι 24..

πιπίλα την καλά την καραμέλα. αν ποτέ καταλάβεις ότι πρόκειται περί απάτης, ανοήτως καλυμμένης διαφημιστικής παραπλάνησης, εδώ θα είμαι, δεν θα σου κρατάω κακία

επί του θέματος (για να μην φεύγουμε πολύ off topic :p )

μόλις πήρα εγώ την marac (από τη δευτέρα περιμένω τηλέφωνό τους... για να κλείσουμε ραντεβού να έρθουν για μετρήσεις). μου είπανε ότι έχουν κλεισμένο ραντεβού για σήμερα.

...

με πήραν τηλέφωνο και έκλεισα ραντεβού μαζί τους χωρίς να το πάρω χαμπάρι;

θα με πάρουν τηλέφωνο, λέει, αφού πρώτα συνεννοηθούν για το ποιός έκανε τι.

UPDATE:

μόλις με πήραν από την τελλάς να με ρωτήσουν αν θα είμαι στο σπίτι μου σε κανα μισάωρο...

σύμπτωση; ή το ξεχάσανε και τους το θύμησα εγώ, σήμερα, παίρνοντας τηλέφωνο τη marac;

μου φαίνεται από δω και στο εξής θα τους παίρνω κάθε 3 ώρες να τους πρήζω χχχχχ, γιατί φαίνεται έτσι μόνο κουνιούνται.

σαν τα γελάδια που θέλον πρόγκιγμα με το παλούκι για να προχωρήσουν.

beeftech
15-07-10, 16:21
μόλις τώρα οι τεχνικοί ελέγχουν τη γραμμή. είμαστε στην εισαγωγή της πολυκατοικίας και οι τεχνικοί μετράνε.

άντε να δούμε...

thenetpoet
15-07-10, 17:28
Εχεις όμως οικιακή σύνδεση, ή μήπως επαγγελματική; Δεν το αντιμετωπίζουν με τον ίδιο τρόπο.
οικιακη εχω, γιατι παλια το εταιρικο ηταν μεχρι 12 και εγώ ήθελα παραπάνω :)

........Auto merged post: thenetpoet πρόσθεσε 3 λεπτά και 11 δευτερόλεπτα αργότερα ........


πιπίλα την καλά την καραμέλα. αν ποτέ καταλάβεις ότι πρόκειται περί απάτης, ανοήτως καλυμμένης διαφημιστικής παραπλάνησης, εδώ θα είμαι, δεν θα σου κρατάω κακία

επί του θέματος (για να μην φεύγουμε πολύ off topic :p )

μόλις πήρα εγώ την marac (από τη δευτέρα περιμένω τηλέφωνό τους... για να κλείσουμε ραντεβού να έρθουν για μετρήσεις). μου είπανε ότι έχουν κλεισμένο ραντεβού για σήμερα.

...

με πήραν τηλέφωνο και έκλεισα ραντεβού μαζί τους χωρίς να το πάρω χαμπάρι;

θα με πάρουν τηλέφωνο, λέει, αφού πρώτα συνεννοηθούν για το ποιός έκανε τι.

UPDATE:

μόλις με πήραν από την τελλάς να με ρωτήσουν αν θα είμαι στο σπίτι μου σε κανα μισάωρο...

σύμπτωση; ή το ξεχάσανε και τους το θύμησα εγώ, σήμερα, παίρνοντας τηλέφωνο τη marac;

μου φαίνεται από δω και στο εξής θα τους παίρνω κάθε 3 ώρες να τους πρήζωχχχχχχχ, γιατί φαίνεται έτσι μόνο κουνιούνται.

σαν τα γελάδια που θέλον πρόγκιγμα με το παλούκι για να προχωρήσουν.

no problem, το ιδιο πραμα λεμε.. μέχρι 24 γιατι πρακτικά μόνο κατά προσσέγγιση μπορούν να γνωρίζουν σε τι ταχύτητα θα συνδεθεί ο συνδρομητής..Φυσικά με το που παραλαμβάνεται το κύκλωμα από τον πάροχο, με DLM βλέπει ακριβώς την κατάσταση της γραμμής και τι μπορεί να σηκώσει.

uncharted
15-07-10, 17:35
@thenetpoet

το προβλημα πρακτικα με την wind, ειναι οτι και διπλα απο το Α/Κ να μενεις, δεν προκειται να πιασεις καθαρα 24, γιατι σου πετσοκοβει τον συγχρονισμο με το γνωστο gap!

τετοιο gap ειχε και η forthnet και σιγα-σιγα το καταργει (κατοπιν αιτηματος εστω), η wind τι κανει για αυτο? :hmm:

thenetpoet
16-07-10, 07:53
η βασικη διαφορά της wind (tellas) είναι οτι είχε πάντα το target snr υψηλότερα από τους άλλους παρόχους για περισσότερη σταθερότητα στη σύνδεση. Θα αλλάξει όμως και αυτό σε λίγο καιρό προς το καλύτερο (χαμηλότερο snr), όπως έχουν αλλάξει αρκετά πράγματα τους τελευταίους 6-7 μήνες.

uncharted
16-07-10, 16:16
η βασικη διαφορά της wind (tellas) είναι οτι είχε πάντα το target snr υψηλότερα από τους άλλους παρόχους για περισσότερη σταθερότητα στη σύνδεση. Θα αλλάξει όμως και αυτό σε λίγο καιρό προς το καλύτερο (χαμηλότερο snr), όπως έχουν αλλάξει αρκετά πράγματα τους τελευταίους 6-7 μήνες.
δεν απαντας στο ερωτημα μου για το gap... :whistle: γιατι?

το target SNR δεν ειναι προβλημα, γιατι μπορεις να το αλλαξεις και μονος σου απο το CPE (π.χ. Netgear DGN2000 + DMT)

το gap ομως? :rolleyes:

thenetpoet
17-07-10, 09:26
δεν απαντας στο ερωτημα μου για το gap... :whistle: γιατι?

το target SNR δεν ειναι προβλημα, γιατι μπορεις να το αλλαξεις και μονος σου απο το CPE (π.χ. Netgear DGN2000 + DMT)

το gap ομως? :rolleyes:

το target snr αν σου έχει ρυθμίσει το προφιλ μεχρι κάποια στάθμη db, δεν μπορείς να το πειράξεις κάτω από αυτό το όριο. έχει ξανα αναφερθεί σε άλλο thread.

για το gap τι ακριβώς εννοείς? gap σε συχνότητες πχ RFI? αν ναι και αυτό θα αλλάξει σύντομα.

beeftech
17-07-10, 10:31
τουλάχιστο, αν το κάνουν έτσι, με σκοπό σταθερότερη γραμμή, θα πρέπει να λένε τι επίπεδο σταθερότητας πετυχαίνουν (μία αποσύνδεση τη βδομάδα... ή μία το μήνα...)

αλλιώς είναι δικαιολογίες.

thenetpoet
17-07-10, 10:54
όλα αυτά χρειάζονται dlm για να είναι ελεγχόμενα, σταθερά και στην μεγιστη απόδοση που μπορεί να υποστηρίξει ο χαλκός κάθε συνδρομητή. Μόνο έτσι εξασφαλίζεις οτι δεν θα έχεις αποσυνδέσεις ακόμα και με χαμηλό snr.

beeftech
17-07-10, 11:56
δεν ξέρω τι χρειάζεται ούτε με νοιάζει η τεχνολογία που υπάρχει από πίσω.

άμα ήθελα να μπλέξω με τα τεχνικά, θα είχα φροντίσει να είμαι από την άλλη πλευρά του φράχτη.

σαν πελάτης ακούω ότι η σύνδεσή μου είναι πιό αργή για χάρη σταθερότητας. πρέπει με κάποιο τρόπο να μου το πιστοποιούν αυτό.

thenetpoet
19-07-10, 21:28
ο μονος τροπος να σου το πιστοποιήσει κάποιος είναι να αφήσει τη γραμμή σου να ανεβάσει όσο γίνεται και μετά να δεις τα disconnections. Στην αρχή όταν πρωτοσυνδέθηκα, είχα 8,5mbps χρονισμό και 900 disconnections την ημέρα. Κλείδωσα στα 7 και disconnections 0.. Το λογικό είναι με το DLM να τεστάρεις τη γραμμή του κάθε πελάτη, να δείς τι πραγματικά μπορεί να σηκώσει με σταθερότητα και να το κλειδώσεις εκεί...

beeftech
20-07-10, 13:51
8.5 σε 7 είναι απολύτως λογικός συμβιβασμός.

... αν όντως η γραμμή αντέχει τόσο...

αν η εταιρία ήταν σοβαρή πάντως, θα σου έλεγε "πλήρωσε όσο πιάνεις. 24Μβ? 24 ευρά. 8Μβ? 8 ευρά. (παράδειγμα κλιμάκωσης)" γιατί είναι κομματάκι κοροϊδία να πληρώνει τα ίδια ένας που πιάνει 1,6Μβ και ένας που πιάνει 16Μβ...

SfH
20-07-10, 14:15
αν η εταιρία ήταν σοβαρή πάντως, θα σου έλεγε "πλήρωσε όσο πιάνεις. 24Μβ? 24 ευρά. 8Μβ? 8 ευρά. (παράδειγμα κλιμάκωσης)" γιατί είναι κομματάκι κοροϊδία να πληρώνει τα ίδια ένας που πιάνει 1,6Μβ και ένας που πιάνει 16Μβ...

Για να κάνω το δικηγόρο του διαβόλου ( πολύ τον κάνω τελευταία, μάλλον θα του ζητήσω μισθό :p ), γιατί να έχει ο πάροχος αναλογική κλιμάκωση στις τιμές όταν τα κόστη του δεν πλησιάζουν καν αναλογική κλιμάκωση ? Χωρίς να έχω κάποια ιδαίτερα στοιχεία, δεν πιστεύω ότι αυτός που συγχρονίζει στα 16 κοστίζει πάνω από 2-3 ευρώ ( και αν ) παραπάνω στην εταιρία από αυτόν που συγχρονίζει στα 1.6. Αλλού είναι τα μεγάλα κόστη της υπηρεσίας, κι αυτά δεν είναι αναλογικά με το ρυθμό συγχρονισμού του πελάτη.

Αξίζει λοιπόν για τέτοια διαφορά κόστους να έχει ξεχωριστό προϊόν ( το οποίο από μόνο του, σαν "ένα ακόμα προϊόν" , έχει κάποιο έξτρα κόστος, πολύ μικρό βέβαια, για την εταιρία ) ?

beeftech
21-07-10, 09:08
ακόμα ένας που έχει πιστέψει την καραμέλα.

και άμα νομίζεις ότι συνδρομητές που κλειδώνουν στα 1.6 επιβαρύνουν εξίσου το δίκτυο όπως και συνδρομητές που κλειδώνουν στα 16... οκ, διαφορά στην ταχύτητα μιας τάξης μεγέθους... αλλά δεν παίζει ρόλο; τί να πω...

επί του θέματος: χθες πήρα τηλέφωνο, κοιτάνε τη βλάβη, είπανε κάτι για τον οτέ, υποσχέθηκαν ότι θα βιαστούν, κτλ κτλ...

SfH
21-07-10, 12:01
ακόμα ένας που έχει πιστέψει την καραμέλα.

και άμα νομίζεις ότι συνδρομητές που κλειδώνουν στα 1.6 επιβαρύνουν εξίσου το δίκτυο όπως και συνδρομητές που κλειδώνουν στα 16... οκ, διαφορά στην ταχύτητα μιας τάξης μεγέθους... αλλά δεν παίζει ρόλο; τί να πω...

Ας υποθέσουμε ότι, στην κλίμακα που αγοράζουν bandwidth προς εξωτερικό οι isp μας, τους κοστίζει 15Ε/mbit ( μπορεί να είναι και φθηνότερο, ειδικά για μερικούς *γκούχου*οτε*γκούχου* ). Ας υποθέσουμε επίσης ότι έχουμε contention ratio 1/60 κι ας αγνοήσουμε την εγχώρια κίνηση (που είναι σχεδόν τσάμπα ) και το αρχικό κόστος του δικτύου ( που είναι εφάπαξ και δεν επηρεάζεται ιδιαίτερα από την ταχύτητα του συνδρομητή ). Η διαφορά 1.6->16 είναι γύρω στα 3.5 ευρώ κόστος. Το κόστος του βρόχου είναι γύρω στα 10Ε το μήνα. Το εφάπαξ του cpe είναι τουλάχιστον 50 ευρώ. Το εφάπαξ της γραμμής είναι γύρω στα 80 αν θυμάμαι καλά. H πόρτα στο dslam ας πούμε ότι έχει γύρω στα 25Ε ( αν είναι φθηνό το dslam ). Τα διοικιτικά κόστη, ενοίκια, συνεγκαταστάσεις, μισθοδωσίες, λογιστήρια, κόστη τεχνικής υποστήριξης, κόστη διαφιμήσεων, ακόμα και ο ίδιος ο ΦΠΑ, είναι πολύ παραπάνω από τα υποθετικά μας 3.5 ευρώ ανά σύνδεση. Όλα αυτά, δεν επηρεάζονται καθόλου από το ρυθμό συγχρονισμού της γραμμής.

beeftech
21-07-10, 21:32
την συμφέρει περισσότερο να κλειδώνεις στα 1.6 κ να σε χρεώνει για 24, ναι ή όχι;

με περισσότερα λόγια, κοστολογεί με τρόπο που και 24 να κλειδώνεις να έχει κέρδος και απο κει και πέρα χρεώνει τους πάντες, είτε πιάνουν 1 είτε 24 με την ίδια χρέωση. τώρα, τί την συμφέρει; να πιάνουν χαμηλά ή ψηλά; έστω και λίγο. χαμηλά φυσικά.

uncharted
21-07-10, 21:42
την συμφέρει περισσότερο να κλειδώνεις στα 1.6 κ να σε χρεώνει για 24, ναι ή όχι;

με περισσότερα λόγια, κοστολογεί με τρόπο που και 24 να κλειδώνεις να έχει κέρδος και απο κει και πέρα χρεώνει τους πάντες, είτε πιάνουν 1 είτε 24 με την ίδια χρέωση. τώρα, τί την συμφέρει; να πιάνουν χαμηλά ή ψηλά; έστω και λίγο. χαμηλά φυσικά.
πρεπει να ειναι η 243η φορα που θιγει καποιος αυτο το "θεμα"...

ΟΧΙ κατηγορηματικα

για περισσοτερα εδω (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?p=2769402&highlight=%CF%83%CF%89%CE%BB%CE%B7%CE%BD%CE%B1#post2769402) θα βρεις μια καλη IMHO αναλυση

beeftech
22-07-10, 00:02
σωλήνες ε; καλό αυτό... μου θύμησε τον gore. παρατηρώ και το ιδιαίτερα ενθαρρυντικό banned παρακάτω... εντύπωση μου προκαλεί ότι ο banned έχει σοβαρά αντεπιχειρήματα με τα οποία γενικά συμφωνώ.

ευτυχώς που υπάρχει η επιλογή να ακυρωθεί το συμβόλαιο αν ο πελάτης δεν είναι ικανοποιημένος με την ταχύτητα κλειδώματος...

γιατί αλλιώς με τις απάτες αυτές......

επί του θέματος, τί λέμε για ταχύτητα, κάτσε να πιάσει το ίντερνετ, κλείσαμε αισίως 2 μήνες που κοιτάνε τη γραμμή. ... πόντο πόντο να ελέγχανε τον χαλκό, θα είχανε τελειώσει... τι στο διάολο πια; τι ζήτησα ο ταλαίπωρος; ίντερνετ στην κορυφή του Όλυμπου;

SfH
22-07-10, 00:19
την συμφέρει περισσότερο να κλειδώνεις στα 1.6 κ να σε χρεώνει για 24, ναι ή όχι;

με περισσότερα λόγια, κοστολογεί με τρόπο που και 24 να κλειδώνεις να έχει κέρδος και απο κει και πέρα χρεώνει τους πάντες, είτε πιάνουν 1 είτε 24 με την ίδια χρέωση. τώρα, τί την συμφέρει; να πιάνουν χαμηλά ή ψηλά; έστω και λίγο. χαμηλά φυσικά.
Μαζί σου, εμένα μπορεί να με συμφέρει να απαιτώ να μου πουλήσουν ferrari για 10 ευρώ. Δεν πάει να πει ότι είναι και λόγικο όμως. Πόσο μάλλον στο θέμα μας, του internet, που με το χαμηλότερο price point θεωρώ αρκετά πιθανό μερικοί isp να μπαίνουν μέσα. Ναι, αν την 24αρα τη χρεώνανε "premium", θα ήμουν μαζί σου όσον αφορά να μη χρεώνουν το ίδιο κάποιον που απέχει πολύ από αυτά.

MNP-10
22-07-10, 05:46
Βασικα η απαιτηση για αναλογικη χρεωση ειναι οτι πιο λογικο. Οι παροχοι ευχαριστως θα εδιναν αναλογικη χρεωση, αν ο ΟΤΕ δεχονταν και αυτος αναλογικη χρεωση στην υπηρεσια. Απ'τη στιγμη που ο ΟΤΕ εχει fixed κοστολογιο, αναγκαστικα και ο παροχος μπαινει μεσα. Το ολο σκηνικο δλδ ξεκιναει απ'το ΕΕΤΤ-ΟΤΕ και μετα παει στον εναλλακτικο παροχο.

Θα αλλαξει ποτε αυτο? Δυσκολα.. λογω του ποιοτητα/αποσταση. Αυτος που μενει στα 5 χιλιομετρα πιανει πχ 1 mbps... αλλα εχει 5 χιλιομετρα καλωδιο (!). Ο αλλος που μενει στα 200 μετρα απ'το αστικο κεντρο του ΟΤΕ πιανει 24 αλλα εχει 200 μετρα καλωδιο πχ.

Αν εσυ εβαζες/συντηρουσες καλωδια, τι θα χρεωνες περισσοτερο? Το 200 μετρα ή το 5 χιλιομετρα? Το δευτερο... τωρα το οτι αυτος πιανει 1 mbps αντι για 24, "προβλημα του"... ναι μεν εχει 25 φορες μικροτερη ταχυτητα, αλλα εχει και 25 φορες μακρυτερο καλωδιο/εξοδα. Αρα πως γινεται να χρεωθει με βαση τη ταχυτητα και οχι τα εξοδα?

Παρ'ολα αυτα, η ΕΕΤΤ χρεωνει τις γραμμες με average.. πχ 8.5Ε το μηνα (δινει ο εναλλακτικος στον ΟΤΕ), ειτε η γραμμη ειναι 100 μετρα, ειτε ειναι 10 χιλιομετρα. Απο μια αποψη ειμαστε τυχεροι που ο ΟΤΕ δε πληρωνεται "με το μέτρο", αλλιως οσοι πιαναμε μικρες ταχυτητες οχι μονο θα κλαιγαμε τη μοιρα μας, αλλα θα πληρωναμε και τα μαλλιοκεφαλα μας.

Λογω της αναλογιας αποστασης/εξτρα κοστους, οι ασυρματες τεχνολογιες ειναι πολυ καταλληλοτερες για αναλογικη χρεωση. Οι ενσυρματες ειναι το αντιθετο (οσο αυξανεται η αποσταση, και πεφτει η ποιοτητα, η τιμη ανεβαινει - οχι λογω μειωμενης ποιοτητας, αλλα λογω αποστασης).

Btw, το κοστος επιβαρυνσης του δικτυου του παροχου ειναι ουτε 10-15% σε σχεση με το συνολο της τιμης που πληρωνουμε. Το περισσοτερο παει για αλλα πραγματα (οτε, λειτουργια εταιρειας, εξοπλισμος κτλ). Ουσιαστικα μονο αυτο το 10-15% μπορει να αναλογικοποιηθει αναλογα τη καταναλωση.

Πχ πες οτι ο παροχος παιρνει 20Ε και του βγαινει

* internet bandwidth 3Ε/μηνα
* OTE = 9E/μηνα
* ΦΠΑ = 4Ε/μηνα
* Λειτουργια επιχειρησης = 4Ε/μηνα

ΟΤΕ, ΦΠΑ, Λειτουργια ειναι ανελαστικα. Το bandwidth (αν πχ με 3Ε παιρνεις 24) μπορει να γινει 0.3Ε αν παρεις 2.4 mbps πχ..

Απ'την αλλη υπαρχει και το αλλο... Τι νοειται ως καταναλωση? Η παροχη ή η καταναλωση? Πχ η ΕΥΔΑΠ δε σε χρεωνει με το ποσες ιντσες ειναι η σωληνα της παροχης, αλλα με την καταναλωση νερου (κυβικα μετρα που ξοδεψες). Ετσι και στο internet, καποιος μπορει να εχει 2 mbps κατεβαζοντας 1 terabyte το μηνα και αλλος 20 mbps, κατεβαζοντας 100 gigabyte το μηνα. Ποιος ειναι ο πιο οικονομικος για τον ISP? Φαινομενικα ο πρωτος. Πρακτικα ο δευτερος, κατα 10 φορες.

uncharted
22-07-10, 06:37
πολυ σωστη η επισημανση για το μηκος βροχου και το αναλογικο κοστος

δεν ειναι τυχαιο που ο υποβροχος κοστιζει €6,5 (αν θυμαμαι καλα)...

beeftech
22-07-10, 08:39
οκ, το πας εκεί. δεκτόν.

υπάρχει θέμα όμως: εγώ πληρώνω αυτό που ζητάνε για να συντηρούν καλώδια και όλα αυτά που γράφεις.

εγώ, το δικό μου μέρος της συμφωνίας το τηρώ.

αυτοί γιατί δεν τηρούν το δικό τους μέρος της συμφωνίας; όταν είδα το καφαό ανοιχτό ήταν λες και κάποιος κουβάδιασε καλώδια εκεί μέσα. ο τεχνικός του οτέ που το πείραζε εκείνη την ώρα κατέβαζε χριστοπαναγίες.

δεύτερον, το ότι έχει μεγαλύτερο μήκος καλωδίων δεν είναι μόνο μειονέκτημα... γιατί σημαίνει ότι επεκτείονται οι δραστηριότητες. πιάνεις Α πλήθος συνδρομητών με 1μ καλώδιο, δεν πιάνεις μόνο 2Α πλήθος συνδρομητών με 2μ καλώδιο.

"Ποιος ειναι ο πιο οικονομικος για τον ISP? Φαινομενικα ο πρωτος. Πρακτικα ο δευτερος, κατα 10 φορες.'

όχι. αν ο πάροχος έχει γραμμή που αντέχει peak Α αιτήσεις/δευτερόλεπτο... υπάρχει τέλος πάντων κάποιο όριο στο οποίο οι συνδρομητές θα αρχίσουν να στρεσάρουν το δίκτυο... άλλο να έχεις 10 συνδρομητές που κλειδώνουν στο 1Μ και κατεβάζουν συνέχεια, όταν έχεις 10ΜΒ δίκτυο και άλλο να έχεις 10 συνδρομητές που κλειδώνουν στα 20 και σου γκρινιάζουν τις ώρες αιχμής... το ξαναλέω: τον συμφέρει να κλειδώνεις χαμηλά. δεν είναι υποχρεωμένος να προσπαθεί να ανεβάσει την ταχύτητα (η πιπίλα που λέμε "είναι 'εώς' 24 κύριε...") οπότε το εκμεταλλεύεται αυτό για να μειώνει τις αποσυνδέσεις (λιγότερες κλήσεις για διορθώσεις) και να μην φορτώνεται πολύ το δίκτυό του.

@ ADSLgr.com All rights reserved.