PDA

Επιστροφή στο Forum : Ρυθμίσεις Zyxel 650R-33 (over isdn)



apognwsh
30-01-04, 22:19
Έχω ένα Zyxel 650R-33 (over isdn), isp:Otenet 384/128, os:XP prof
O router συνδέεται μέσω ethernet στο pc (lan card: Level One FNC-0109TX)
Όταν προσπαθώ να συνδέθω μου βγάζει error 678
Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει γιατί δεν αντέχω άλλο!! plzzzz

enwsitis21
30-01-04, 22:35
Έχω ένα Zyxel 650R-33 (over isdn), isp:Otenet 384/128, os:XP prof
O router συνδέεται μέσω ethernet στο pc (lan card: Level One FNC-0109TX)
Όταν προσπαθώ να συνδέθω μου βγάζει error 678
Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει γιατί δεν αντέχω άλλο!! plzzzz

Υποθέτω πως το tcp/ip της κάρτας έχει παραμετροποιηθεί σωστά, εάν το modem έχει συγχρονίσει, πρέπει να δείς τις ρυθμίσεις στο modem, εάν έχεις PPPoA από τον ΟΤΕ πρέπει να επιλέξεις ως multiplexing method " VC Based ", εάν είναι PPPoE τότε πρέπει να βάλεις "LLC", και στις δύο περιπτώσεις VPI=8 και VCI=35.Τσέκαρε επίσης ότι είναι enable η κάρτα δικτύου.

apognwsh
31-01-04, 02:53
Υποθέτω πως το tcp/ip της κάρτας έχει παραμετροποιηθεί σωστά, εάν το modem έχει συγχρονίσει, πρέπει να δείς τις ρυθμίσεις στο modem, εάν έχεις PPPoA από τον ΟΤΕ πρέπει να επιλέξεις ως multiplexing method " VC Based ", εάν είναι PPPoE τότε πρέπει να βάλεις "LLC", και στις δύο περιπτώσεις VPI=8 και VCI=35.Τσέκαρε επίσης ότι είναι enable η κάρτα δικτύου.


1)Όταν λες σωστά τι εννοείς ακριβώς? (Το λαμπάκι dsl ανάβει πάντος οσο αφορά το συγχρονισμό). 2)Σε ποιό tab πρέπει να πάω για να αλλάξω από PPPoA σε PPPoE και αντίστροφα? 3)Που πάω για να ορίσω VPI και VCI?
Επειδή οι γνώσεις μου οσο αφορά adsl είναι μηδαμινές αν θες περιέγραψε μου πως να κάνω μια νέα σύνδεση οι οποία θα λειτουργεί.
Ευχαριστώ εκ'των προτέρων και περιμένω απάντηση.

enwsitis21
31-01-04, 08:42
Υποθέτω πως το tcp/ip της κάρτας έχει παραμετροποιηθεί σωστά, εάν το modem έχει συγχρονίσει, πρέπει να δείς τις ρυθμίσεις στο modem, εάν έχεις PPPoA από τον ΟΤΕ πρέπει να επιλέξεις ως multiplexing method " VC Based ", εάν είναι PPPoE τότε πρέπει να βάλεις "LLC", και στις δύο περιπτώσεις VPI=8 και VCI=35.Τσέκαρε επίσης ότι είναι enable η κάρτα δικτύου.


1)Όταν λες σωστά τι εννοείς ακριβώς? (Το λαμπάκι dsl ανάβει πάντος οσο αφορά το συγχρονισμό). 2)Σε ποιό tab πρέπει να πάω για να αλλάξω από PPPoA σε PPPoE και αντίστροφα? 3)Που πάω για να ορίσω VPI και VCI?
Επειδή οι γνώσεις μου οσο αφορά adsl είναι μηδαμινές αν θες περιέγραψε μου πως να κάνω μια νέα σύνδεση οι οποία θα λειτουργεί.
Ευχαριστώ εκ'των προτέρων και περιμένω απάντηση.

Τη σελίδα του router από τον browser σου τη βλέπεις;Αν δεν κάνω λάθος πρέπει να είναι 192.168.1.1, άρα λοιπόν στην αρχική σελίδα του web interface πρέπει να βρείς την επιλογή για να δημιουργήσεις ένα wan interface με τις παραμέτρους που σου ανέφερα στο προηγούμενο post.Το tcp/ip της κάρτας δικτύου προσωπικά πιστεύω ότι πρέπει να έχει ip address, subnet , gateway και dns.Αν δεν ξέρεις τι να δηλώσεις πάρε στο provider σου να ρωτήσεις.

b0fh
31-01-04, 15:11
Errrr...nope... Πρέπει να κάνει obtain IP και DNS automatically...
At least, εγώ το έχω έτσι και παίζει μια χαρά :)

enwsitis21
31-01-04, 15:17
Errrr...nope... Πρέπει να κάνει obtain IP και DNS automatically...
At least, εγώ το έχω έτσι και παίζει μια χαρά :)

Όπως νομίζετε παληκάρια.....

b0fh
31-01-04, 18:35
Errrr...nope... Πρέπει να κάνει obtain IP και DNS automatically...
At least, εγώ το έχω έτσι και παίζει μια χαρά :)

Όπως νομίζετε παληκάρια.....

Mε τέτοιο avatar και παλικάρι?
Δεν θα το'λεγα :)
Aλλά όπως είπα και νωρίτερα, εγω έτσι το έχω και παίζει μια χαρά :)

enwsitis21
31-01-04, 18:40
Errrr...nope... Πρέπει να κάνει obtain IP και DNS automatically...
At least, εγώ το έχω έτσι και παίζει μια χαρά :)

Όπως νομίζετε παληκάρια.....

Mε τέτοιο avatar και παλικάρι?
Δεν θα το'λεγα :)
Aλλά όπως είπα και νωρίτερα, εγω έτσι το έχω και παίζει μια χαρά :)

Καλά.....γράψε λάθος...ελπίζω να μήν είσαι κανένας πισωγλέντης.....με τόσα που βλέπουν τα μάτια μας καθημερινά.....

b0fh
31-01-04, 18:44
axXaxAXaxAXaxAXaxAXaxAXaxAXaxaxAXaxAX
Ok ok δεν ξαναμιλάω η γυναίκα :lol:

dpetka2001
31-01-04, 19:17
και να μην παιρνει αυτοματα διευθυνση παλι δουλευει αν του δωσεις εσυ στα TCP/IP Properties και μετα ορισεις και σωστα τα ΝΑΤ connections..επισης δες εδω (http://www.adslgr.com/forum/viewtopic.php?t=3563) για τις ρυθμισεις..ειναι ενας πολυ καλος οδηγος..

apognwsh
31-01-04, 22:58
Tελικά κατάφερα να συνδεθώ αλλά μετά απο κάποιο χρονικό όριο ή ποσότητα πακέτων (kb)
σταματάει η παροχή internet!(ούτε η δυνατότητα σύνδεσης στο web configuration του
router δεν ειναι εφικτη!). Δοκίμασα και PPPoE μέσω LLC όπως και PPPoA μέσω VC!Καμία
ιδέα?

buffos
01-02-04, 05:01
Μια ιδεα
Για πανε στο ταμπ του Zyxel, security και για αρχη αποεπελεξε ΟΛΑ τα κουτακια.

Και πες μας αν εγινε τιποτα

IlliGoS
01-02-04, 23:54
Το συγκεκριμένο modem που έχεις zyxel 650r-33 το οποίο έχω και εγώ παρουσιάζει ένα συγκεκριμένο πρόβλημα: δεν δουλευει με κάποιες κάρτες δικτύου στα 100Μ. Μετά απο κάποια ώρα σταματάει να μεταφέρει δεδομένα.

Εάν πας στις ρυθμίσεις τις κάρτας δικτύου και αλλάξεις την ταχύτητα σε 10Μ θα είσαι ΟΚ.

apognwsh
02-02-04, 04:56
Κάτι τέτιο νομίζω οτι τρέχει αλλά δεν βρίσκω από που να αλλάξω από 100 σε 10.? (Έχω την FNC-0109TX της Level One) περιμένω απάντηση...

apognwsh
02-02-04, 05:14
Το βρίκα τελίκα, το άλλαξα και το πρόβλημα δεν υπάρχει πια!!!!~!@@
THNXXXXXXX!!!!! :lol: :lol: :lol:

Nick2k2
03-02-04, 12:28
Το συγκεκριμένο modem που έχεις zyxel 650r-33 το οποίο έχω και εγώ παρουσιάζει ένα συγκεκριμένο πρόβλημα: δεν δουλευει με κάποιες κάρτες δικτύου στα 100Μ. Μετά απο κάποια ώρα σταματάει να μεταφέρει δεδομένα.

Εάν πας στις ρυθμίσεις τις κάρτας δικτύου και αλλάξεις την ταχύτητα σε 10Μ θα είσαι ΟΚ.

Αυτό να λέγεται.Εγώ έχω το 650r-31 και ενώ δούλευε κανονικά ανα κάποιες άσχετες στιγμές πάγωνε τελείως η σύνδεση και κολλούσε ανα μερικά δευτερόλεπτα όλο το σύστημα ώσπου μετά απο λίγο αν κουνούσα το mouse έβγαζε μπλέ οθόνη.Και δεν ήξερα τι έφταιγε.Στον event viewer έλεγε κάτι για buffer overflow του mouse αλλά ήξερα οτι δεν έφταιγε αυτό μιας και τα προβλήματα άρχισαν λίγες μέρες αφότου έβαλα dsl.Μετά θυμήθηκα οτι και άλλοι είχαν κάτι παρόμοια συμπτώματα και πήγα και γύρισα την κάρτα στα 10M και απο τότε είναι όλα οκ :)

Greg
04-02-04, 19:02
Έχω το ZYXEL 652R-11 (over POTS) και κάπου κάπου κάνει τα ίδια (demo της forthnet)... αλλά να αλλάξω την κάρτα δικτύου σε 10Μ ούτε συζήτηση γιατί έχω δίκτυο 100Μ.

Υπάρχει άλλη λύση ή κάποιο support για το συγκεκριμένο θέμα. Ξέρει κανείς κάτι άλλο.

Greg.

ΥΓ. Να πω βέβαια την αμαρτία μου η σύνδεση του Modem είναι προς το παρόν με στριφτό χειροποίητο καλωδιάκι :lol: και από εκεί πάει στο τηλ. κέντρο στη γραμμή του fax το οποίο παραδόξως δουλεύει κανονικά (χωρίς φίλτρο ή splitter :shock: ).

Kerl
05-02-04, 14:14
Τα προβήματα τέτοιου είδους ποιο πολύ έχουνε να κάνουνε με κακής ποιότητας καλωδίωση που δεν αντέχει σοβαρή λειτουργία στα 100 Mbps. Η λύση είναι συνήθως πέταμα το προχειροφτιαγμένο χειροποίητο καλώδιο και αντικαταστάση του με εργοστασιακό . Μιλάω για την σύνδεση υπολογιστών - router - switch.

Greg
05-02-04, 18:48
ΟΚ... δίκιο έχεις ... μόλις έβαλα το splitter που παραλίγο να χαλάσω (!), λόγω μλκίας μου, και δουλεύει σίγουρα καλύτερα... αλλά θα το μετρήσω και θα πω.

Α... και κάτι άλλο ... να μετράμε kB/sec ή kb/sec... τί είναι καλύτερο?

@ ADSLgr.com All rights reserved.