PDA

Επιστροφή στο Forum : Θα πρέπει και η HOL, να ακολουθήσει το παράδειγμα του OTE με τα MiniDSLAM...;



Σελίδες : [1] 2

DaveMurray
21-06-10, 23:33
Το νήμα τα λέει όλα...

Θα ασχοληθούμε κατά πόσον υπάρχει η δυνατότητα να γίνει κάτι τέτοιο, και γενικά ότι αφορά τα mini dslam για την HOL.....

Πάμε να αρχίσουμε τις προσευχές, όλοι μαζί αδέρφια!!!!! (:p)

επειδή το φαινόμενο τίνει να γίνει "επιδημία", η παρών φηφορορία, απευθύνεται ΜΟΝΟ στους συνδρομητές της HOL... Παρακαλώ να μην συνεχίζετε να ψηφίζετε όσοι έχετε άλλο πάροχο... Φυσικά, δεν απαγορεύεται το να πείτε/αναπτύξετε την γνώμη σας, αλλά χωρίς ψήφο, αν είναι δυνατόν παρακαλώ....

mondeo
21-06-10, 23:36
Ψήφισα Φυσικά Και Ναι.
Τι άλλο να ψήφιζα;

DaveMurray
21-06-10, 23:38
Χεχε αυτό να μου πείς :p

sdikr
21-06-10, 23:40
οχι φυσικά θα πρέπει να φέρει οπτική ίνα τίποτα λιγότερο δεν γίνεται δεκτό

DaveMurray
21-06-10, 23:41
μην κοροιδεύεις :p :p :lol:

arial
21-06-10, 23:41
Αμα δεν φερει ftth, ολα τα αλλα ειναι ασημαντα :p

cranky
21-06-10, 23:44
Φυσικά και ναι.

Νikosanagn
21-06-10, 23:46
E.... Φυσικά! και Ναι!...

DaveMurray
21-06-10, 23:48
Mάλιστα: ΗΟL, έλα άρχισε να ξηλώνεσαι ----> σωκράτη, αφού όπως πας θα πουλήσεις τον Ολυμπιακό, και θα πάρεις λεφτά από το φτωχαδάκι τον Μαρινάκη, ε ΞΗΛΩΣΟΥ, να κάνεις τους πελάτες σου να σε αγαπάνε πιο πολύ :p :p

----

Παιδιά, να συζητούμε και όλας όμως.... δεν αρκεί μόνο μια ψήφος :)

tdc
21-06-10, 23:54
Στο poll επρεπε να εχει μονο το ναι.. :p
Αρχισε ο ΟΤΕ τα mini-dslam? Σε ποιες περιοχες?

NoDsl
21-06-10, 23:55
οχι φυσικά θα πρέπει να φέρει οπτική ίνα τίποτα λιγότερο δεν γίνεται δεκτό

Πληροφορίες* αναφέρουν οτι ήδη δίνει οπτικές 2 δε χόοουμ "ανόητε".

*απο ενημερωμένους πωλητές


sdikr
21-06-10, 23:55
μην κοροιδεύεις :p :p :lol:

τότε εσύ γιατί κοροϊδεύεις;

Αν θελαν το πλαίσιο νόμου υπάρχει θα το κάνανε, δεν συμφέρει όμως, οπότε με αυτό στην σκέψη, ποιο πιθανό είναι να δώσουν οπτική παρά mini

Spanos
21-06-10, 23:56
Γιατί δεν έχει εκεί που προσφερεί επιδοτούμενο;:what:

Αν εννοείτε στα αστικά κέντρα, όσο είδαμε τα mini dslam του OTE αλλο τόσο θα δούμε απο εναλλακτικούς.

DaveMurray
21-06-10, 23:58
@sdikr

δεν το έπιασα ομολογώ, δίνεις κάποια βοήθεια....;

ο OTE, πως το κάνει...; χωρίς πλαίσιο νόμου...; Και πλαίσιο νόμου σε τι ακριβώς...; Εγώ βλέπω να στρυφογυρίζουν mini dslam στην κοντινή περιοχή μου από τον ΟΤΕ (σχιστο κορυδαλλού για παράδειγμα που εγκαταστάθηκε πρόσφατα) και απορώ, η μάλλον ΖΗΛΕΨΑ.....

@Spanos

εδώ και αρκετό καιρό, ο OTE, με αργούς ρυθμούς βέβαια, εγκαταστεί mini dslam σε αστικά κέντρα, που οι συνδρομητές, συχνα πυκνά έχουν μεγάλες αποστάσεις, πχ σε μεγάλους σε έκταση δήμους.... Εδώ και αρκετό τώρα πια καιρό το κάνει.... δεν ειναι φαντασία αυτό... :)

NoDsl
22-06-10, 00:02
εδώ και αρκετό καιρό, ο OTE, με αργούς ρυθμούς βέβαια, εγκαταστεί mini dslam σε αστικά κέντρα, που οι συνδρομητές, συχνα πυκνά έχουν μεγάλες αποστάσεις, πχ σε μεγάλους σε έκταση δήμους.... Εδώ και αρκετό τώρα πια καιρό το κάνει.... δεν ειναι φαντασία αυτό... :)

Νομίζω οτι πάτε να μπείτε με λογική πελάτη στη λογική επιχείρησης. Είναι λάθος...

sdikr
22-06-10, 00:03
@sdikr

δεν το έπιασα ομολογώ, δίνεις κάποια βοήθεια....;

ο OTE, πως το κάνει...; χωρίς πλαίσιο νόμου...; Και πλαίσιο νόμου σε τι ακριβώς...; Εγώ βλέπω να στρυφογυρίζουν mini dslam στην κοντινή περιοχή μου από τον ΟΤΕ (σχιστο κορυδαλλού για παράδειγμα που εγκαταστάθηκε πρόσφατα) και απορώ, η μάλλον ΖΗΛΕΨΑ.....

Δεν το κάνει χωρίς πλαίσιο νόμου, όπως και για τους εναλλακτικούς υπάρχει ο υποβρόχος, (για να βάλουν πχ το δικό τους Μini στον καφάο)
Αλλά δεν είναι κάτι φθηνό, βλέπεις δεν έχει την φυσική συνεγκατάσταση εκεί

Αν θέλανε λοιπόν θα μπορούσαν να το κάνουν εδώ και πολύ καιρό.

DaveMurray
22-06-10, 00:03
για ανέπτυξε μας την λογική σου NoDsl...:)

που είναι το λάθος, να κάνει και η HOL, ότι και ο OTE....; προς όφελος φυσικά των καταναλωτών της...;

Spanos
22-06-10, 00:16
ο OTE, πως το κάνει...; χωρίς πλαίσιο νόμου...; Και πλαίσιο νόμου σε τι ακριβώς...; Εγώ βλέπω να στρυφογυρίζουν mini dslam στην κοντινή περιοχή μου από τον ΟΤΕ (σχιστο κορυδαλλού για παράδειγμα που εγκαταστάθηκε πρόσφατα) και απορώ, η μάλλον ΖΗΛΕΨΑ.....

Αφου το ξέρεις οτι το Σχιστό είναι μια ιδιαίτερη περιοχή

NoDsl
22-06-10, 00:44
για ανέπτυξε μας την λογική σου NoDsl...:)

που είναι το λάθος, να κάνει και η HOL, ότι και ο OTE....; προς όφελος φυσικά των καταναλωτών της...;


Δεν είναι η δική μου λογική. Είναι κοινή λογική. Πιστευεις οτι βάζουν dslam για να κάνουν ψυχικό; νομίζεις they give a damn αν συγχρονίζεις με 0.5mbps ή με 16;

Κάθε κίνηση γίνεται μετά απο μελέτη υπολογίζοντας παράγοντες που ίσως δεν πάει ακριβώς το μυαλό μας αλλά για τους οποίους μετράνε πολλά στοιχεία.

Αν δεν γίνεται να έχεις κέρδος τουλάχιστον μην μπαίνεις μέσα λέει η λογική. Γιατί πολλοί μπάινουν μέσα σήμερα. Θα δείς σιγά σιγά να πέφτουν μαυρες λίστες σε πελάτες... Καιρόc γαρ εγγύc.

DaveMurray
22-06-10, 00:49
Τειρεσίας και για τους χρήστες Internet....;

Χμ, nice :p

arial
22-06-10, 00:53
Εμενα που μου εχει ερθει ο τελευταιος λογαριασμος €0.97 , και σκεφτομαι να μη το πληρωσω, λετε να μπω σε μαυρο καταστιχο? :p

cranky
22-06-10, 00:57
Θα το πληρώσεις με τον επόμενο, και θα γλυτώσεις.
Εκτός κι' αν είναι πραγματικά ο "τελευταίος". :lol:

arial
22-06-10, 01:00
Θα το πληρώσεις με τον επόμενο, και θα γλυτώσεις.
Εκτός κι' αν είναι πραγματικά ο "τελευταίος". :lol:

Aπο τον Φεβρουαριο που ενεργοποιηθηκα πληρωνω τετοια μικροποσα, μακαρι να με εχουν ξεχασει :whistle:

cranky
22-06-10, 01:06
Θα τα θυμηθούν μαζεμένα, και θα σου βγεί η HOL, δυαράκι επιπλωμένο. http://img687.imageshack.us/img687/9189/hehew.gif

arial
22-06-10, 01:09
Μα βρε cranky εχουν και τους 3 μηνες δωρεαν , αν κανεις online αιτηση :p

cranky
22-06-10, 01:12
Ε, πέσ' το, βρε μarial, μην τους κακολογώ τσάμπα τους ανθρώπους. http://img238.imageshack.us/img238/2885/facepalmua8.gif

fire12345
22-06-10, 01:15
Φυσικά και ναι αλλά δεν το βλέπω...

Νikosanagn
22-06-10, 03:51
τότε εσύ γιατί κοροϊδεύεις;

Αν θελαν το πλαίσιο νόμου υπάρχει θα το κάνανε, δεν συμφέρει όμως, οπότε με αυτό στην σκέψη, ποιο πιθανό είναι να δώσουν οπτική παρά mini

Να φανταστώ οτι οι πελάτες που θα έρθουν μετά απο αυτές τις εγκαταστάσεις λόγω τις βελτίωσης των υπηρεσιών δεν θα αποσβέσουν το κόστος της εγκατάστασης mini dslams. σε κάποιο χρονικό x διάστημα ε?

iakinthos
22-06-10, 09:50
Μα και βέβαια ναι στα μίνι dslams

matelas
22-06-10, 10:02
Εγώ θα συμφωνήσω με τον sdikr.

Δεν είναι και τόσο απλό να το κάνει. (όχι λόγο χρημάτων).

DaveMurray
22-06-10, 10:19
matelas, εξήγησε μας, γιατί....;

Πως είναι για τον ΟΤΕ απλό, και για την "εν δυνάμει δεύτερη εταιρεία" στην ελλάδα, να μην είναι...; που είναι το πρόβλημα....;

το κόστος, το όποιο κόστος, θα το αποσβέσει στο πι και φι, έτσι και μάθουν συνδρομητές, ότι η HOL, εγκαθιστά mini dslam σε περιοχές (επιλεγμένες) που υπάρχει το πρόβλημα των αποστάσεων (πχ μεγάλοι δήμοι με μόνο ένα αστικό κέντρο εξυπηρετώντας συνδρομητές που η πλειοψηφία τους μπορεί να είναι από 2,5+ km και άνω), αχανείς αποστάσεις στην επαρχία κτλ κτλ...)

Και οι υφιστάμενοι πελάτες θα ανασάνουν, και θα παραμείνουν στην εταιρεία, αλλά και νέοι πελάτες θα προσελκυθούν αφού, θα γνωρίζουν, ότι δεν θα ταλαιπωρηθούν, επειδή: "Μας συγχωρείτε κύριε, έτσι λειτουργεί το aDSL δεν μπορούμε κάνουμε ΤΙΠΟΤΑ" ενώ τρόποι, υπάρχουν ΠΟΛΛΟΙ....

treli@ris
22-06-10, 10:33
Λειπει η επιλογη: "Δε με ενδιαφερει η εγκατασταση miniDSLAM ..." :whistle: :twisted:

matelas
22-06-10, 10:38
Θα πω μόνο αυτό, πριν λίγο καιρό είχα πάει σε μια ημερίδα και ήταν ένας εκπρόσωπος της hol (αυτός ήταν (http://www.youtube.com/watch?v=jfgZPG7CEl0)) για να μιλήσει για το holtv, στο τέλος του κάναν κάποιες ερωτήσεις σχετικά με τις αποστάσεις (μιας και η IPTV χρειάζεται αρκετά mbps), η κουβέντα έφτασε σε mini dslams, η απάντηση ήταν πως υπάρχει αρκετή γραφειοκρατία και δεν μπορούν να βγούνε στους δρόμους και να σκάβουν χωρίς να έχουν αδεία. Δεν ξέρω γιατί αλλά τον πίστεψα.

Papados
22-06-10, 10:44
Τι θέλω?
Φυσικά miniDSLAM και εξω από την πορτα μου μάλιστα....

Τι θα γίνει?
Τίποτα! Θέλετε λόγω νομοθεσίας, θέλετε λόγω κόστους (που δεν θα αποσβεστεί), θέλετε λόγω της λογικής ότι και έτσι κονομάμε γιατί να επενδύσουμε περισσότερα, θελετε...............

DaveMurray
22-06-10, 10:51
επενδύοντας, "κονομάς" περισσότερα, όχι το αντίθετο... αυτό ξέρω εγώ...

σχεδιάζεις, βελτιώνεις, προσθέτεις, κερδίζεις....

δεν σχεδιάζεις, δεν βελτιώνεις, παρατάς, περιμένεις το άγιο πνευμα.... ΧΑΝΕΙΣ....

αν δεν κάνεις τπτ, και το "πουλάκι" πετάξει, πάει πέταξε.....

Εγώ πιστεύω, ότι θα αποσβεστεί στο ΠΙ ΚΑΙ ΦΙ....

Papados
22-06-10, 11:18
Με τον πολεμο τιμων που γινετε λιγο δυσκολο στην παρουσα φαση.
Βεβαια παρέχοντας ποιοτικές υπηρεσίες είναι η καλυτερη διαφήμιση που μπορει να κανει η εταιρία.

Μονο αν το δει σαν επενδυση για το μελλον (μακρινο στην παρουσα φαση) ή για να την μπει στους αλλους εναλλακτικους.

Vitruvian78
22-06-10, 12:21
Για ποιά MiniDSLAMs του ΟΤΕ μιλάτε παιδιά;;;;; Μένω μέσα στο λεκανοπέδιο σε κεντρικότατο δήμο, και λόγο απόστασής πάνω απο 2 δεν πιάνω. Κατά τον ΟΤΕ δεν υπάρχει πρόβλημα!! Αφού πιάνουμε έστω 2 δεν τίθεται θέμα για τον ΟΤΕ!! Οπότε για ποιά MiniDSLAMs του ΟΤΕ μιλάτε;;

gskarts
22-06-10, 12:52
Μπράβο ρε DaveMurray, με έκανες και γέλασα εν μέσω κρίσης!

Αντιλαμβάνεσαι για τι κόστος επένδυσης μιλάμε? Εδώ δεν έχει βγάλει ούτε τα 1/10 από τις ως τώρα επένδυσης, θες να ξεκινήσει νέες! Τι στιγμή που ο καταναλωτής ψάχνει το πιο φθηνό….!

Ο ΟΤΕ, εάν και όταν το κάνει, έχει τον «όγκο» για κάτι τέτοιο με την υποστήριξη πάντα DT και κράτους - σαν last mile (και βάλε) owner. Την ίδια στιγμή υπάρχει τεχνικό πρόβλημα σε κάτι τέτοιο όταν το last mile το έχει ο ΟΤΕ. Τι θα κάνουμε, μικτονόμηση πάνω στα πεζοδρόμια από καμπίνα σε καμπίνα? Με 5-6 καμπίνες, μία για κάθε πάροχο? ΔΕΝ παίζουν αυτά!!

Dark-Side
22-06-10, 13:03
Εδώ δεν έχει λεφτά να ξεμπουκώσει τις διασυνδέσεις με το εξωτερικό θα βάλει miniDSLAM;

Ntalton
22-06-10, 13:04
Εγω ψηφησα πως δεν νομιζω πως εχει τα χρηματα που χρειαζονται για μια ενεργεια σαν και αυτη. Απο μονη της η Hol, δε μπα να χει και 430000000000 χλμ οπτικες ινες σε καθε σοκακι της Ελλαδας,να εχει χωρητηκοτητα δικτυου 400pbps και διασυνδεση με το εξωτερικο 92tbps, δεν γινονται αυτα. Η επενδυση χρηζει συνεργασια με τους παροχους και αυτο δεν προκειται να γινει ποτε. Αντε το πολυ να αρχιζουν να ψιλοβαζουν στις πιο πυκνοκατοικημενες περιοχες. Και γιαυτο θα τους βοηθησει η ΕΕΤΤ, αφηνοντας τους να κανουν συνεγκατατασταση στις εγκαταστασεις του ΟΤΕ.

DaveMurray
22-06-10, 13:07
Μπράβο ρε DaveMurray, με έκανες και γέλασα εν μέσω κρίσης!

δεν είμαι κωμικός ηθοποιός, για να σε κάνω να γελάσεις.... Αν ψάχνεις για κωμικούς, δες προς "επιθεωρήσεις" μεριά....

Μιλάμε/ω σοβαρά, δεν έχω σκοπό να κάνω κάποιον "να γελάσει"....

----

με το "μπούκωμα" δεν συμφωνώ.... δίνει χρήματα, όποτε το κρίνει, και αναβαθμίζει.... μπορεί να "αργεί" αλλά το κάνει.... άσχετα με το αν εμείς οι χρήστες, όταν το θέλουμε, το θέλουμε και ΤΩΡΑ.... :) (και πάντα θα το θέλουμε "ΤΩΡΑ".... δεν αλλάζει σε αυτό, σε κανέναν μας....)


Για ποιά MiniDSLAMs του ΟΤΕ μιλάτε παιδιά;;;;; Μένω μέσα στο λεκανοπέδιο σε κεντρικότατο δήμο, και λόγο απόστασής πάνω απο 2 δεν πιάνω. Κατά τον ΟΤΕ δεν υπάρχει πρόβλημα!! Αφού πιάνουμε έστω 2 δεν τίθεται θέμα για τον ΟΤΕ!! Οπότε για ποιά MiniDSLAMs του ΟΤΕ μιλάτε;;

Αυτά που εγκαθιστούνται, αραία και που, η και "συχνά".... Παρακολούθα σωστότερα, και θα δεις για πια "mini dslam" μιλάμε....

Ntalton
22-06-10, 13:09
επενδύοντας, "κονομάς" περισσότερα, όχι το αντίθετο... αυτό ξέρω εγώ...

σχεδιάζεις, βελτιώνεις, προσθέτεις, κερδίζεις....

δεν σχεδιάζεις, δεν βελτιώνεις, παρατάς, περιμένεις το άγιο πνευμα.... ΧΑΝΕΙΣ....

αν δεν κάνεις τπτ, και το "πουλάκι" πετάξει, πάει πέταξε.....

Εγώ πιστεύω, ότι θα αποσβεστεί στο ΠΙ ΚΑΙ ΦΙ....

Αν ομως τελικα η επενδυση δεν βγει κερδοφορης, τι γινεται; Εχουμε ζημια.
Δεν νομιζω να το αφησει ετσι ο Κοκκαλης, αν ηταν να κανει μια επνδυση θα εκανε μια σιγουρη επενδυση. Κατι που ειναι αρκετα δυσκολο στις μερες μας(μαζι με την α-συνεργασια των αλλων παροχων) .

DaveMurray
22-06-10, 13:15
δεν θα βγεί, αντιθέτως θα είναι "χρυσοφόρα"......

όπως είπε και ένας άλλος:

όταν βελτιώνεις τις υποδομές σου, είναι η καλύτερη διαφήμιση, προσελκύεις, δεν διώχνεις.....

και πιο ακριβές


Βεβαια παρέχοντας ποιοτικές υπηρεσίες είναι η καλυτερη διαφήμιση που μπορει να κανει η εταιρία.

Αν θέλει μια εταιρεία, να κάνει κινήσεις προσέλκυσης πελατών, θα πρέπει να κάνει πράγματα, να μην περιμένει το Αγιο Πνεύμα να κατέβει.... Δεν θα κατέβει ποτέ, για κανέναν....

Dark-Side
22-06-10, 13:17
Αν ομως τελικα η επενδυση δεν βγει κερδοφορης, τι γινεται; Εχουμε ζημια.
Δεν νομιζω να το αφησει ετσι ο Κοκκαλης, αν ηταν να κανει μια επνδυση θα εκανε μια σιγουρη επενδυση. Κατι που ειναι αρκετα δυσκολο στις μερες μας(μαζι με την α-συνεργασια των αλλων παροχων) .

Μα γιατί να κάνει κάτι που θα έχουν και άλλοι πάροχοι; Σκοπός είναι να δώσει άλλο επίπεδο υπηρεσιών σε συγκεκριμένους πελάτες (απομακρυσμένους από τα dslams) έτσι ώστε να την επιλέξουν.

gskarts
22-06-10, 13:17
δεν είμαι κωμικός ηθοποιός, για να σε κάνω να γελάσεις.... Αν ψάχνεις για κωμικούς, ψάξε προς τις "επιθεωρήσεις"....

Μιλάμε/ω σοβαρά, δεν έχω σκοπό να κάνω κάποιον "να γελάσει"....


ΕΕΕ, ναι! Εάν κατάλαβες η φράση «με έκανες και γέλασα» είχε μεταφορική έννοια και δείχνει ότι κάτι τέτοιο ακούγεται πιο πολύ σαν αστείο παρά σαν περίπτωση. Όπως και να έχει, δεν είχα κάποια κακοπροαίρετη πρόθεση…

Περιμένω όμως τα σχόλιά σου σε αυτά που είπα κυριολεκτώντας…

Dark-Side
22-06-10, 13:20
το "μπούκωμα" δεν συμφωνώ.... δίνει χρήματα, όποτε το κρίνει, και αναβαθμίζει.... μπορεί να "αργεί" αλλά το κάνει.... άσχετα με το αν εμείς οι χρήστες, όταν το θέλουμε, το θέλουμε και ΤΩΡΑ.... :) (και πάντα θα το θέλουμε "ΤΩΡΑ".... δεν αλλάζει σε αυτό, σε κανέναν μας....)
.

Διαφωνώ καθέτως.... θέλω να μου προσφέρει σωστές υπηρεσίες καθ' όλη την διάρκεια του έτους και όχι κάθε δεύτερο μήνα... Δεν θέλω να έχω τον ένα μήνα 70ms προς k-play και τους άλλους 2 μήνες 100+.

DaveMurray
22-06-10, 13:22
@gskarts

όμορφα....


Αντιλαμβάνεσαι για τι κόστος επένδυσης μιλάμε? Εδώ δεν έχει βγάλει ούτε τα 1/10 από τις ως τώρα επένδυσης ---> με ει πρέπει, θες να ξεκινήσει νέες! Τι στιγμή που ο καταναλωτής ψάχνει το πιο φθηνό….!

έχεις συγκεκριμένα οικονομικά στοιχεία που το αποδικνύουν...; Παρουσίασε τα μας σε παρακαλώ :)


Ο ΟΤΕ, εάν και όταν το κάνει, έχει τον «όγκο» για κάτι τέτοιο με την υποστήριξη πάντα DT και κράτους - σαν last mile (και βάλε) owner. Την ίδια στιγμή υπάρχει τεχνικό πρόβλημα σε κάτι τέτοιο όταν το last mile το έχει ο ΟΤΕ. Τι θα κάνουμε, μικτονόμηση πάνω στα πεζοδρόμια από καμπίνα σε καμπίνα? Με 5-6 καμπίνες, μία για κάθε πάροχο? ΔΕΝ παίζουν αυτά!!

δεν μίλησα για όλους τους παρόχους.... Μίλησα για την Hellas On Line, και ΜΟΝΟ για αυτήν.... Δεν με νοιάζει το τι θα κάνουν οι άλλες εταιρείες, και δεν με απασχολεί το τι θα κάνουν, και αν θα μπορέσουν να βάλουν και εκείνες. Συνεπως, μπορεί να μην είναι 5,6 καμπίνες όπως λες.... Δεν υπάρχει κανένα τεχνικό πρόβλημα....ούτε και "αντι-αισθητικό" με τον αριθμό των καμπινών.... Το τελευταίο που θα με ενδιάφερε θα ήταν το "αισθητικό" κομάτι.... Ήδη η ζωή στην Πόλη είναι σκ@@@τα, και η ομορφιά του χώρου που ζούμε, σκ@@@τα επίσης....

euklidis
22-06-10, 13:24
Oυτε η Hol ουτε καμια αλλη πρεπει να επενδυσει σε dslam. Κατευθειαν σε οπτικη πρεπει, γιατι να μπουνε mini dslams δεν θα δουμε ποτε στο ελλαδα οπτικες, μεχρι να κανουν αποσβεση των dslam και μεχρι να βγαλουν αρκετο για εκεινους κερδος για την επενδυση τους, δεν προκειτε να δουμε κατι αλλο και θα μεινουμε παλι 800 χρονια πισω... Ο Οτε απλα προσπαθει με τα dslam να εκμεταλευτει τον χαλκο που ηδη εχει.

Ntalton
22-06-10, 13:28
Oυτε η Hol ουτε καμια αλλη πρεπει να επενδυσει σε dslam. Κατευθειαν σε οπτικη πρεπει, γιατι να μπουνε mini dslams δεν θα δουμε ποτε στο ελλαδα οπτικες, μεχρι να κανουν αποσβεση των dslam και μεχρι να βγαλουν αρκετο για εκεινους κερδος για την επενδυση τους, δεν προκειτε να δουμε κατι αλλο και θα μεινουμε παλι 800 χρονια πισω... Ο Οτε απλα προσπαθει με τα dslam να εκμεταλευτει τον χαλκο που ηδη εχει.

1+, δεν το ειχα σκεφτει ετσι....:oneup:

DaveMurray
22-06-10, 13:29
Oυτε η Hol ουτε καμια αλλη πρεπει να επενδυσει σε dslam. Κατευθειαν σε οπτικη πρεπει, γιατι να μπουνε mini dslams δεν θα δουμε ποτε στο ελλαδα οπτικες, μεχρι να κανουν αποσβεση των dslam και μεχρι να βγαλουν αρκετο για εκεινους κερδος για την επενδυση τους, δεν προκειτε να δουμε κατι αλλο και θα μεινουμε παλι 800 χρονια πισω... Ο Οτε απλα προσπαθει με τα dslam να εκμεταλευτει τον χαλκο που ηδη εχει.

έτσι και αλλιώς οπτικές (fttx) θα κάνουμε ΧΡΟΝΙΑ να δούμε euklidis....

Ακόμα και VDSL, θα κάνουμε μαύρα μάτια να δούμε.....Tα πιλοτικά του OTE,δεν λένε τπτ.... μα ακριβώς ΤΙΠΟΤΑ

Υπάρχει άπλετος χρόνος για όλσ όσα σε κάνουν να προβληματίζεσαι...

@ ADSLgr.com All rights reserved.