PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα επαναφοράς του Grub...



xaxa1982
04-06-06, 11:01
Μπορεί να μου πει κάποιος πώς μπορώ να επαναφέρω τον Grub στο Kanotix?Έβαλα το CD και προσπάθησα να το κάνω με το παράθυρο που βγάζει όταν πατάς την εντολή kanotix-installer,αλλά όταν πάω να τον επαναφέρω,είτε αυτόν,είτε τον Lilo, τότε βγάζει σφάλμα "error 0" και κάτι τέτοια...


Ευχαριστώ! :help::help:

TheCondor
04-06-06, 11:12
Mπες απο το live cd και εκτελεσε τα παρακατω για να επαναφερεις τον grub

root (hd0,0)
setup (hd0)
quit

Οπου hd0,0 ειναι το partition που θες να βαλεις τον boot loader. Πχ αν θες να τον βαλεις στο partition /dev/hda3, στον grub θα δωσεις setup (hd0,2) ( ο grub μετραει ξεκινωντας απο το μηδεν )

Ελπιζω να βοηθησα.

xaxa1982
04-06-06, 11:37
Βγάζει το παρακάτω σφάλμα!:hmm:


GNU GRUB version 0.96 (640K lower / 3072K upper memory)

[ Minimal BASH-like line editing is supported. For the first word, TAB
lists possible command completions. Anywhere else TAB lists the possible
completions of a device/filename. ]

grub> root (hd0,0)
Filesystem type is fat, partition type 0xc

grub> setup (hd0)
Checking if "/boot/grub/stage1" exists... no
Checking if "/grub/stage1" exists... no

Error 15: File not found

grub>

Πώς το βλέπετε?Του έκανα καλή ζημιά?

TheCondor
04-06-06, 11:51
Δεν θα επρεπε να τον βαζεις καπου με linux filesystem αφου τον θες για το Kanotix?:hmm:

xaxa1982
04-06-06, 12:58
Τον θέλω και για το Kanotix και για τα Windows XP!Δεν ξέρω τι συμβαίνει!Μου φαίνεται δεν το γλυτώνω το format. Ίσως να βάλω το Knoppel, μετά από μερικές μέρες(για να έχω πλήρη υποστήριξη ελληνικών), οπότε θα περάσει δικό του bootloader...

TheCondor
04-06-06, 13:01
Τον θέλω και για το Kanotix και για τα Windows XP!Δεν ξέρω τι συμβαίνει!Μου φαίνεται δεν το γλυτώνω το format. Ίσως να βάλω το Knoppel, μετά από μερικές μέρες(για να έχω πλήρη υποστήριξη ελληνικών), οπότε θα περάσει δικό του bootloader...

Γιατι δεν χρησιμοποιεις τον οδηγο του WAntilles για σωστο dual boot?

Εγω εχω εδω και δυο χρονια κοντα μονο linux και δεν τον εχω χρησιμοποιησει ποτε, αλλα στην περιπτωση σου θα ειναι ο,τι πρεπει. Μιας και αλλαζεις σχετικα γρηγορα διανομες ( και καλα κανεις αν θες να τις δοκιμαζεις ) ο οδηγος του WAntilles ειναι πιστευω μονοδρομος!

http://adslgr.com/forum/showthread.php?t=14735

;)

xaxa1982
04-06-06, 13:08
Γιατι δεν χρησιμοποιεις τον οδηγο του WAntilles για σωστο dual boot?

Εγω εχω εδω και δυο χρονια κοντα μονο linux και δεν τον εχω χρησιμοποιησει ποτε, αλλα στην περιπτωση σου θα ειναι ο,τι πρεπει. Μιας και αλλαζεις σχετικα γρηγορα διανομες ( και καλα κανεις αν θες να τις δοκιμαζεις ) ο οδηγος του WAntilles ειναι πιστευω μονοδρομος!

http://adslgr.com/forum/showthread.php?t=14735

;)

Α,δεν το είχα υπόψιν μου,θα το διαβάσω!Βασικά αυτή που θα με βόλευε 100% είναι το Kanotix με πλήρη υποστήριξη Ελληνικών, ακόμα και σε flash-player chat , αλλά ακόμα δεν την έχω βρει!Άλλες είναι βαριές, άλλες δεν έχουν υποστήριξη, γενικώς δεν είμαι 100% ικανοποιημένος! :rofl:

TheCondor
04-06-06, 13:10
Τα ελληνικα στο flash player chat υποστηριζονται, αλλα δεν μπορεις να γραψεις παρα μονο να διαβασεις. Ειναι bug του flash βασικα απο οτι θυμαμαι απο μια σχετικα παλια συζητηση που ειχαμε εδω στο forum και με τα αλλα παιδια της linux-παρεας.

xaxa1982
04-06-06, 13:24
Όπως το λες συμβαίνει,αλλά όχι στην διανομή Kanotix!Περίεργο ε?Και έκανα ό,τι έκανα και στις άλλες διανομές για να δω ελληνικά(φόρτωνα τα MS fonts)!Και πάλι δεν έβλεπα τίποτα!Το ίδιο γινόταν και στο Knoppix(που είναι μπαμπάς του Kanotix).Κάπου υπήρχε πρόβλημα εκεί και δεν διορθωνόταν...

@ ADSLgr.com All rights reserved.