PDA

Επιστροφή στο Forum : Γραμμή Τρελάθηκε



Dark Demis
23-06-10, 00:40
Γραμμή Τρελάθηκε κυριολεκτικά
λοιπόν κανονικά η γραμμή κλειδώνει κάπου στα 15,5 mbps Ξαφνικά αποσυγχρονίζεται και κλειδώνει στα 1 mbps κάνω rastart το router κλειδώνει στα 3,5 ξανά restart κλειδώνει στα 6 ξανά restart στα 2 ... κλπ και έτσι παίζει από 1 έως 1 μέχρι που ξαφνικά κάνει αποσυγχρονισμό και κλειδώνει φυσιολογικά στα 15 και έτσι μένει μερικές φορές για μέρες μερικές φορές για πολλές ώρες.....
Και αυτές ι περίεργες ταχύτητες 6, 2, 1 κλπ δεν κρατάνε πολύ ώρα.. κάνει αποσυγχρονισμό μετά από κάνα δίλεπτο....
Δοκιμαστικε με δυο routers siemens cl-110 και Belkin F5D8636με ίδια αποτελέσματα. Στο σπίτι δεν υπάρχει τηλέφωνο και router είναι κατευθείαν στην πρίζα + έχω δοκιμάσει να συνδέσω στην είσοδο τις πολυκατοικίας με ίδια αποτελέσματα

να μερικά screenshots

Normal κατάσταση
http://i305.photobucket.com/albums/nn218/egodemis/normal.jpg

Paranormal Κατάσταση
http://i305.photobucket.com/albums/nn218/egodemis/paranormal.jpg

deniSun
23-06-10, 09:49
Την πιθανότητα να φταίει το ελεεινό ρούτερ που χρησιμοποιείς την έλεγξες;
Παρ όλα αυτά δώσε ένα διάγραμμα της γραμμής σου ότι κλειδώνει στα 15Μ και όταν κλειδώνει στα 1Μ κλπ.
(από dmt/orbmt/stmt)

alekos_ep91
23-06-10, 13:00
αφου λεει ο φιλος οτι δοκιμασε 2 ρουτερ και τα ιδια...αρα λογικα δεν ειναι θεμα ρουτερ αλλα γραμμης...

Dark Demis
23-06-10, 13:42
Στο Belkin δεν κατάφερα να δουλέψει το dmt να διάγραμμα από siemens όταν είναι οκ όλα... για την κακή ώρα πρέπει να περιμένω να γίνει για να το βγάλω

http://i305.photobucket.com/albums/nn218/egodemis/normal2.jpg

deniSun
23-06-10, 13:47
H γραμμή σου δεν δείχνει κανένα πρόβλημα.

Dark Demis
23-06-10, 13:56
H γραμμή σου δεν δείχνει κανένα πρόβλημα.

τότε? τι είναι όλα αυτά που κάνει? :oops:

johnson
23-06-10, 13:58
Το θέμα είναι να τραβήξεις γράφημα όταν υπάρχει το πρόβλημα.

Και btw, το cl-110 πρέπει να είναι σούπερ αν κρίνω από τη δική μου εμπερία και από αυτά που έχω διαβάσει για τα siemens.
Τα θεωρώ πολύ πιο σταθερά,αξιόπιστα από τα speedtouch.

deniSun
23-06-10, 14:05
Το θέμα είναι να τραβήξεις γράφημα όταν υπάρχει το πρόβλημα.

Και btw, το cl-110 πρέπει να είναι σούπερ αν κρίνω από τη δική μου εμπερία και από αυτά που έχω διαβάσει για τα siemens.
Τα θεωρώ πολύ πιο σταθερά,αξιόπιστα από τα speedtouch.

Μάλλον δεν έχεις διαβάσει το θέμα:
"Siemens CL-110 βλάβη μετά από 1 χρόνο"
Εξ άλλου αν ήταν τόσο καλό δεν θα το απέσυρε η forthnet.
Αν έχεις καμιά άκρη στην ΤΥ της forthnet κάνε καμιά ερώτηση για το ποια ρούτερ παρουσίασαν τις περισσότερες βλάβες.
Αν πάλι δεν έχεις μπες σε ένα κατάστημά τους και ρίξε μια κλεφτή ματιά στο πίσω μέρος που δουλεύουν τεχνικοί.
Θα δεις μια στοίβα από το εν λόγο κατ ευφημισμόν ρούτερ.

Η φήμη το ότι το 110 ήταν καλό ρούτερ διαδόθηκε από μέλη του φόρουμ που από την πρώτη μέρα που τους το έστειλε η εταιρεία (και χωρίς κανένα test) διέδιδαν σε κάθε μήνυμα τους "τι εξαιρετικό ρούτερ κλπ".
Φυσικά τα επιφωνήματα χαράς έσβησαν μετά από 1 χρόνο χρήσης όταν οι περισσότεροι αναρωτιόνταν γιατί το "φοβερό" ρούτερ τα έπαιξε.

johnson
23-06-10, 14:13
Μάλλον δεν έχεις διαβάσει το θέμα:
"Siemens CL-110 βλάβη μετά από 1 χρόνο"
Εξ άλλου αν ήταν τόσο καλό δεν θα το απέσυρε η forthnet.
Αν έχεις καμιά άκρη στην ΤΥ της forthnet κάνε καμιά ερώτηση για το ποια ρούτερ παρουσίασαν τις περισσότερες βλάβες.
Αν πάλι δεν έχεις μπες σε ένα κατάστημά τους και ρίξε μια κλεφτή ματιά στο πίσω μέρος που δουλεύουν τεχνικοί.
Θα δεις μια στοίβα από το εν λόγο κατ ευφημισμόν ρούτερ.

Η φήμη το ότι το 110 ήταν καλό ρούτερ διαδόθηκε από μέλη του φόρουμ που από την πρώτη μέρα που τους το έστειλε η εταιρεία (και χωρίς κανένα test) διέδιδαν σε κάθε μήνυμα τους "τι εξαιρετικό ρούτερ κλπ".
Φυσικά τα επιφωνήματα χαράς έσβησαν μετά από 1 χρόνο χρήσης όταν οι περισσότεροι αναρωτιόνταν γιατί το "φοβερό" ρούτερ τα έπαιξε.

Ναι μπράβο.

Προφανώς το συγκεκριμένο router δουλεύει ακόμα και όσο δουλεύει, παραμένει εξαιρετικό σε απόδοση. Προφανώς για να παρουσιάζεται το πρόβλημα σε 2 router, δε φταίει το router και μπροστά σε κάτι ΜΟΥΦΕΣ τύπου speedtouch που τρώνε kernel restarts στη ψύχρα για άγνωστους/άπειρους/ακατανόητους λόγους, είναι αιώνες καλύτερα/αξιόπιστα.

Περιττό να πω ότι το uptime όσο είχα siemens router και 1-2snr με 4νετ τελικιάζοντας τη γραμμή μου στα 15-16mbps, είναι τουλάχιστον 5πλάσιο κατά μέσο όρο σε σχέση με το τωρινό speedtouch και τη γραμμή "άνετη" στα 8mbps με 10+ snr.
Τυχαίο; Δε νομίζω. Siemens router ftw. Όσο αντέχουν και δουλεύουν, δουλεύουν σωστά.

Dark Demis
23-06-10, 20:40
από το πρωί έβαλα δοκιμαστικά ένα άλλο router linksys wag 120n όλα ήτανε καλά μέχρι που αρχίσανε πάλι αποσυνδέσεις και έπεσε ταχύτητα στα 856/125
δυστυχώς το συγκεκριμένο router δεν υποστηρίζει dmt tools η κάτι παρόμοιο να σας έδινα διάγραμμα...δεν έχει καν telnet

δεν ξέρω τι να κάνω... ήρθε ο τεχνικός με analiser μετρούσε την γραμμή όλα καλά έδειχναν... και πράγματι είναι όλα καλά μέχρι κάποια στιγμή... και μετά ξαφνικά αρχιζουνε τα όργια....

Fotis32
23-06-10, 21:29
Βασικά κάτι τέτια κουλά κάνει και το δικό μου ρούτερ, tg780wl. Ανεβάζει το margin χωρίς λόγο. Και μετά από κανά δυο αποσυνδέσεις κλειδώνει στην normal μου ταχύτητα 9-10mbps. Όταν τρώει τα dc κλειδώνει στα 2-3mbps. Τελικά το γύρισα στο ADSL2 και κλειδώνω στα 8.500mbps.

deniSun
23-06-10, 21:44
από το πρωί έβαλα δοκιμαστικά ένα άλλο router linksys wag 120n όλα ήτανε καλά μέχρι που αρχίσανε πάλι αποσυνδέσεις και έπεσε ταχύτητα στα 856/125
δυστυχώς το συγκεκριμένο router δεν υποστηρίζει dmt tools η κάτι παρόμοιο να σας έδινα διάγραμμα...δεν έχει καν telnet

δεν ξέρω τι να κάνω... ήρθε ο τεχνικός με analiser μετρούσε την γραμμή όλα καλά έδειχναν... και πράγματι είναι όλα καλά μέχρι κάποια στιγμή... και μετά ξαφνικά αρχιζουνε τα όργια....

Άσε επάνω ένα ρούτερ που υποστηρίζει dmt/orbmt/stmt.
Μόλις πέσει ο συγχρονισμός πάρε διάγραμμα.
Μην αλλάζεις συνέχεια ρούτερ.

Dark Demis
23-06-10, 22:15
Βασικά κάτι τέτια κουλά κάνει και το δικό μου ρούτερ, tg780wl. Ανεβάζει το margin χωρίς λόγο. Και μετά από κανά δυο αποσυνδέσεις κλειδώνει στην normal μου ταχύτητα 9-10mbps. Όταν τρώει τα dc κλειδώνει στα 2-3mbps. Τελικά το γύρισα στο ADSL2 και κλειδώνω στα 8.500mbps.

κοιτά και τα τρία routers να είναι χαλασμένα δεν παίζει :p


Άσε επάνω ένα ρούτερ που υποστηρίζει dmt/orbmt/stmt.
Μόλις πέσει ο συγχρονισμός πάρε διάγραμμα.
Μην αλλάζεις συνέχεια ρούτερ.

μια δοκιμή έκανα λέω μπας και ήμουνα γκαντέμης με όλα χαλασμένα :sorry:

@ ADSLgr.com All rights reserved.