PDA

Επιστροφή στο Forum : Άλυτο πρόβλημα με conn-x και isdn γραμμή



rigasnic
24-06-10, 09:19
Καλημέρα,

Αντιμετωπίζω εδώ και αρκετούς μήνες το παρακάτω πρόβλημα, το οποίο μας έχει σπάσει τα νεύρα.
Έχω connx talk 8mbps πάνω σε isdn γραμμή. (η γραμμή στο παρελθόν ήταν PSTN συνοπτική, έγινε ISDN και βγήκε από τη συνοπτική γιατί δεν το υποστήριζε το TALK).

Με το internet δεν έχουμε κανένα πρόβλημα, Η σύνδεση είναι γρήγορη και σταθερή και δεν κάνει αποσυνδέσεις για μέρες. Το πρόβλημα είναι στο κανάλι της φωνής. Το netmod (το οποίο συνδέεται πάνω σε τηλεφωνικό κέντρο με 2 PSTN) από 1 έως 10 φορές την ημέρα αποσυγχρονίζεται. Αυτό μπορεί να γίνει ενώ μιλάς (πέφτει η γραμμή) ή ενώ δε μιλάς (όταν πας να καλέσεις δεν έχει γραμμή ή δεν έχει και τα δύο κανάλια) Επιπλέον μπορεί να επανέλθει μόνο του ή να θέλει χειροκίνητο reset. Στο μεταξύ το internet απροβλημάτιστο.
Έχει δοκιμαστεί:
Αλλαγή netmod (5 φορές), αλλαγή router (2 φορές), αλλαγή φίλτρου (5 φορές), αλλαγή καλωδίωσης κτιρίου (σε όσα κομμάτια μπορούσα), αλλαγή φιλτρου στη μεριά του ΟΤΕ, αλλαγή ζεύγους από τον ΟΤΕ.
Δυστυχώς τίποτε δεν έχει πετύχει.
Όποιος έχει έστω και την παραμικρή ιδέα ας την πεί γιατί έχουμε ξεμείνει από λύσεις. Δε θέλω να αλλάξω πάροχο, αλλά είναι μονόδρομος.
Επισυνάπτω τα αποτελέσματα του OrbMT tool.

BigBlack
24-06-10, 12:52
Έχεις ελέγξει την ηλεκτρολογική εγκατάσταση; Παίρνει δηλαδή σωστό ρεύμα το netmod;

Αν είσαι απόλυτα σίγουρος ότι παίρνει σωστό ρεύμα, ζήτα επίμονα να στο αλλάξουν με το ΝΤ1 της Siemens.

DarthVader
24-06-10, 13:10
1. Ξαναδίνεις βλάβη στο 121 με την παρατήρηση να επικοινωνήσουν μαζί σου οι τεχνικοί
2. Στο τεχνικό που θα σε πάρει τηλέφωνο αναφέρεις όλα τα προηγούμενα (αλλαγή netmod κτλ.) και ζητάς (με ευγενικό τρόπο μην πέσεις σε μυστήριο τύπο του στυλ "δεν θα μου πεις εμένα για τη δουλειά μου") αλλαγή LIBA (ελληνηστί λίμπας), αν είναι δυνατό και σε διαφορετική κάρτα στο κέντρο

Είναι το μόνο που μένει κατά την γνώμη μου, μια και έχουν προηγηθεί όλες οι αλλαγές που είπες.
Καλή τύχη.

rigasnic
24-06-10, 15:03
Έχεις ελέγξει την ηλεκτρολογική εγκατάσταση; Παίρνει δηλαδή σωστό ρεύμα το netmod;

Αν είσαι απόλυτα σίγουρος ότι παίρνει σωστό ρεύμα, ζήτα επίμονα να στο αλλάξουν με το ΝΤ1 της Siemens.

Δεν την έχω ελέγξει με όργανο, αλλά μαζί με αυτό δουλεύουν άλλα 2 netmod από το ίδιο πολύμπριζο και δεν έχουν το ίδιο πρόβλημα. Έχει δοκιμαστεί το ΝΤ1 της siemens, επειδή το είχα σε άλλη σύνδεση. Το ίδιο πρόβλημα και μάλιστα το κακό αν θυμάμαι καλά ότι δεν έχει reset, η τουλάχιστον ευκολο reset.

1. Ξαναδίνεις βλάβη στο 121 με την παρατήρηση να επικοινωνήσουν μαζί σου οι τεχνικοί
2. Στο τεχνικό που θα σε πάρει τηλέφωνο αναφέρεις όλα τα προηγούμενα (αλλαγή netmod κτλ.) και ζητάς (με ευγενικό τρόπο μην πέσεις σε μυστήριο τύπο του στυλ "δεν θα μου πεις εμένα για τη δουλειά μου") αλλαγή LIBA (ελληνηστί λίμπας), αν είναι δυνατό και σε διαφορετική κάρτα στο κέντρο

Είναι το μόνο που μένει κατά την γνώμη μου, μια και έχουν προηγηθεί όλες οι αλλαγές που είπες.
Καλή τύχη. Ενημερωτικά τι είναι το LIBA για να ξέρω τι ζητάω; Είναι στη μεριά του data ή της φωνής;
Ήρθε σήμερα τεχνικός του ΟΤΕ πάλι εδώ, ο οποίος (ίσως και επειδή είχα πει στο 121 ότι δεν αντέχω άλλο και θα φύγω) έδειξε ενδιαφέρον να μάθει τα πάντα που έχουν γίνει, έκανε μετρήσεις είπε ότι βρήκε συνακροάσεις στο καλώδιο από τον κατανεμητή στο κέντρο και το άλλαξε. Βέβαια αυτό έχει ξαναγίνει, αλλά μπορεί και να μου είχαν πει ψέμματα. Περιμένω τώρα να δω αν συνεχιστεί το πρόβλημα...
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας:)

Ingenius
24-06-10, 20:07
Δεν την έχω ελέγξει με όργανο, αλλά μαζί με αυτό δουλεύουν άλλα 2 netmod από το ίδιο πολύμπριζο και δεν έχουν το ίδιο πρόβλημα. Έχει δοκιμαστεί το ΝΤ1 της siemens, επειδή το είχα σε άλλη σύνδεση. Το ίδιο πρόβλημα και μάλιστα το κακό αν θυμάμαι καλά ότι δεν έχει reset, η τουλάχιστον ευκολο reset.
Ενημερωτικά τι είναι το LIBA για να ξέρω τι ζητάω; Είναι στη μεριά του data ή της φωνής;
Ήρθε σήμερα τεχνικός του ΟΤΕ πάλι εδώ, ο οποίος (ίσως και επειδή είχα πει στο 121 ότι δεν αντέχω άλλο και θα φύγω) έδειξε ενδιαφέρον να μάθει τα πάντα που έχουν γίνει, έκανε μετρήσεις είπε ότι βρήκε συνακροάσεις στο καλώδιο από τον κατανεμητή στο κέντρο και το άλλαξε. Βέβαια αυτό έχει ξαναγίνει, αλλά μπορεί και να μου είχαν πει ψέμματα. Περιμένω τώρα να δω αν συνεχιστεί το πρόβλημα...
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας:)

Μάλλον το τελευταίο ισχύει. Προφανώς να είχες μια καλή επαφούλα με άλλο ζεύγος. Αν είχες PSTN θα φαινόταν εύκολα από την ποιότητα της κλήσης που θα ταν δράμα αλλά και από tip/ring μετρήσεις. Και ειδικά η ISDN είναι πονηρή περίπτωση γιατί έχεις ήδη τάση 90+ volts οπότε πρέπει να την "κατεβάσουν" για λίγο και να πάρουν μετρήσεις στο βρόχο σου. Κατά τον αποσυγχρονισμό του ISDN τι ενδείξεις είχες στο ΝΤ;

ubuntubu
24-06-10, 20:13
http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=3111751&postcount=4

Δώσε μας ένα νέο γράφημα να δούμε αν υπήρξε βελτίωση.

maik
26-06-10, 11:45
2. Στο τεχνικό που θα σε πάρει τηλέφωνο αναφέρεις όλα τα προηγούμενα (αλλαγή netmod κτλ.) και ζητάς (με ευγενικό τρόπο μην πέσεις σε μυστήριο τύπο του στυλ "δεν θα μου πεις εμένα για τη δουλειά μου") αλλαγή LIBA (ελληνηστί λίμπας), αν είναι δυνατό και σε διαφορετική κάρτα στο κέντρο

.

Το πιθανοτερο κατα 99,9%

rigasnic
27-06-10, 11:17
Να ευχαριστήσω όλους για τις απαντήσεις τους.
Τελικά δυστυχώς μετά την αλλαγή του κεντρικού καλωδίου, έπεσε πάλι την ίδια μέρα η γραμμή. Το ξαναδήλωσα βλάβη, ήρθες ένας τεχικός που δεν ενδιαφερόταν πολύ, του είπα ότι αναγκαστικά θα το κόψω και στο τέλος φεύγοντας του είπα ότι κάποιος μου είπε για LIBA και τον ρώτησα τι είναι αυτό. Δεν ήξερε...
Έφυγε, αλλά με πήρε μετά από λίγο τηλέφωνο και μου είπε ότι το είπε στους τεχνικούς και θα αλλάξουν και LIBA. Βέβαια δε ξέρω πώς να το διαπιστώσω.
Αυτά την Παρασκευή. Νέα από τη γραμμή και γράφημα από Δευτέρα.


Κατά τον αποσυγχρονισμό του ISDN τι ενδείξεις είχες στο ΝΤ;
σβήνουν τα leds και μένει μόνο του ρεύματος και μετά επανέρχονται (σηνήθως)

Ingenius
27-06-10, 14:13
σβήνουν τα leds και μένει μόνο του ρεύματος και μετά επανέρχονται (σηνήθως)

Βέβαια δεν μας λες τι Version του Netmod έχεις :hmm:Εν τέλει ενώ δεν είχες τηλ το λαμπάκι link ήταν σβηστό; Μαζί με αυτό ήταν σβηστό και το R.P; Εαν δοκίμαζες να σηκώσεις το ακουστικό άναβαν τα λαμπάκια κι επανερχόταν η γραμμή;

rigasnic
14-07-10, 11:52
Sorry που άργησα να απαντήσω, είχα δυσκολία να ξαναβάλω το baudtec επάνω για να δουλέψω το OrbMT (κανονικά έχω ένα linksys επάνω)

Χτυπάτε ξύλο, αλλά το πρόβλημα τον τελευταίο καιρό έχει λυθεί. Δε ξέρω αν ήταν η Liba και ούτε έχω καταλάβει τι ακριβώς είναι αυτό, αλλά ευχαριστώ τον DarthVader που το σκέφτηκε και μου το είπε και ευτυχώς οι τεχνικοί το κάνανε.

Επισυνάπτω και το γράφημα της γραμμής το οποίο είναι χειρότερο από το αρχικό στις υψηλές συχνότητες μάλλον επειδή πλεον το modem το έχω αλλού και περνάει από καλωδιώσεις του γραφείου.
(αυτό δεν ίσχυε όσο είχα το πρόβλημα γιατί ήθελα να εξαλείψω και αυτήν την περίπτωση βλάβης)

@ ADSLgr.com All rights reserved.