PDA

Επιστροφή στο Forum : HOL 512 Ξαφνική μείωση ταχύτητας



papajohn777
05-06-06, 20:10
Παιδιά έχω hol εδώ και 7 μήνες περίπου αλλά μια χαρά δεν είχα κανένα πρόβλημα. Κατέβαζα με αρκετά καλές ταχύτητες 55-60kb/s.Όλα αυτά μέχρι προχθές, ξαφνικά προχθές η ταχύτητα μου μειώθηκε αισθητά με minimum ταχύτητα 35kbs/sec. Λοιπόν πήρα την hol τηλέφωνο, μου έστειλαν κάποιο speed test αλλά πάλι τα ίδια. Μικρότερη ταχύτητα 35kb/sec και μεγαλύτερη 40Kb/sec. Λέω είναι δυνατόν να έχω πληρώσει για 512 και να κατεβάζω με 40 μόνο; 'Εκανα reset to factory defaults και μου βγήκε ένα τρίγωνο κάτω δεξιά που έλεγε οτι η σύνδεση είναι περιορισμένη κλπ κλπ. Όμως δεν μου το ξαναέβγαλε. Επικοινώνησα ξανά με hol και μου είπαν ότι έδωσαν στο ΟΤΕ να τσεκάρει την γραμμή και μέσα στην εβδομάδα θα μου πουν. Επίσης μου είπαν να τσεκάρω το router μου (netroute2) σε άλλο υπολογιστή για να δω αν φταίει κάποιο πρόγραμμα. Υπάρχει πρόγραμμα στον υπολογιστή που να κόβει την ταχύτητα; 1η φορά το ακούω αυτό. Δεν είναι 5kb/s να πω εντάξει μπορεί να είναι τα updates που κάνει το antivirus. Η διαφορά όμως είναι 20kb/s! Έχει συμβεί σε κανένα αυτό; Τι μπορώ να κάνω; Με ενδιαφέρουν πολύ οι απόψεις σας.
Ευχαριστώ πολύ

nnn
05-06-06, 20:15
Μάλλον είναι σχετική περίπτωση.
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=31727

mskalamari
05-06-06, 20:15
http://www.adslguide.org.uk/tools/speedchart.asp?id=114952766227654714912

Eγώ πάντως βγάζω 60~63κβ/σ

LemonJelly
05-06-06, 20:16
Εγώ τι να πω που η διαφορά μου ειναι 35κβ!!!! Σε ποια περιοχή εισαί?

papajohn777
05-06-06, 20:17
Στην Χίο

mskalamari
05-06-06, 20:20
Εγω είμαι Πετρούπολη (καμμία σχέση)

papajohn777
05-06-06, 20:23
Τι μπορώ να κάνω; να περιμένω τον ΟΤΕ;

meg
05-06-06, 22:43
Λοιπόν πήρα την hol τηλέφωνο, μου έστειλαν κάποιο speed test αλλά πάλι τα ίδια.
speed test?
ποιό?
εγώ Ίλιον με 512 => 55-60

beserker30
06-06-06, 14:38
Και εγω Ιλιον είμαι (περιοχή Ρίμινι) και τις τελευταίες εβδομάδες η 512 που έχω σέρνεται.Για του λογου το αληθες: http://www.adslguide.org.uk/tools/speedchart.asp?id=114959275013089725655
Το κατέβασμα απο τον ftp server της hol ειναι 40 με 43 kb/sec ενω οταν κάνω test εκτός hol μπορεί να πέσω ακόμη και στο 35! Παλιότερα κατέβαζα σταθερά με 53kb/sec οπότε τώρα υποθέτω οτι αυτα ήταν περασμένα "μεγαλεία".
Όσο για το upload 12-13 kb/sec max. Σε συνομιλία μου με τεχνικό της HOL αρχικά μου είπε οτι "στην Ελλαδα ζούμε κύριε τι περιμένετε?" και κατόπιν με προέτρεψε να κάνω το test απο τον ftp server της εταιρίας λέγοντας μου κλείνοντας την συζήτηση οτι το πρόβλημα υπάρχει στα "πυκνοκατοικημένα" dslam του ΟΤΕ.
:hmm:

nikosg7
14-06-06, 22:23
Και εγώ περίπου τα ίδια. Αν και ενεργοποιήθικα στα μέσα μαίου ήταν πολύ καλά,την τελευταία εβδομάδα όμως έχει μεγάλα σκαμπανεβάσματα και στα download και στα παιχνίδια(ping απο 90-500). Προς το παρών δεν έχω μεγάλο πρόβλημα...αλλα ελπίζω να είναι προσωρινό.
(dslam περιστερίου)

rcs
18-06-06, 11:43
Γεια σας....Και εγω προβλημα με 384. Στο Ιλιον και απο τον ftp server της hol κατεβαζω με 12-13 kb/sec......αρα καταλαβαινετε σε αλλες περιπτωσεις τι γινεται. Και κλασικα για ολα φταει ο οτε. Το προβλημα παρουσιαζεται εδω και μια βδομαδα και δεν μπορω να πιστεψω οτι φταιει ο οτε αφου καποια πρωινα στα torrents κατεβαζω με 30-35....Ακομα γειτονας με forthnet 512 βλεπει ταχυτητες 40-60....Τελικα μακρια απο πακετα ετησια.

bmwe30
18-06-06, 15:58
rcs καλωσήρθες,
εγώ με HOL 384 ετήσιο(δεν ήξερα δε ρώταγα;; )δεν αντιμετωπίζω πρόβλημα(Κοζάνη),
σε τι προγράμματα έχεις το πρόβλημα; Ρ2Ρ;; η browsing γενικά;

rcs
18-06-06, 17:54
Καλησπέρα. Το πρόβλημα είναι γενικό δυστυχώς. Στο bitcomet downloading 6-8 kb/sec και browsing στα 8-14 kb/sec.Γυρίσαμε σε εποχές dial-upx2 άρα να είμαι και πάλι ευχαριστημένος!!!!Αύριο πιστεύω να δοθεί λύση.....

rcs
19-06-06, 23:03
Tο προβλημα ακομα να λυθει αφου ο οτε θελει τουλαχιστον δυο εργασιμες μερες για ελεγχο γραμμης. Και επειδη ημουν δυσπιστος και με τσαντιζε η σιγουρια των τεχνικων οτι η χολ δεν φερει καμμια ευθυνη δοκιμασα και με φορθνετ. Τα αποτελεσματα τα ιδια, και ελαχιστα πιο γρηγορη η χολ. Αυτα.......

rcs
21-06-06, 22:14
Καλησπερα και παλι....το προβλημα δεν λυθηκε, ο οτε εκανε ελεγχο και η γραμμη μου οπως διαπιστωσε δεν εχει προβλημα. Δεν ενημερωθηκα απο την χολ οπως θα επρεπε και ξαναεδωσαν για δευτερη φορα βλαβη οποτε περιμενω. Τελικα αναγκαστηκα να παρω ο ιδιος τον οτε. Την πρωτη φορα δεν εβρισκαν οτι εχω adsl γραμμη επειδη ειναι μισθωμενη στην χολ. Την δευτερη φορα για να μου λυσουν μια απορια τεχνικης φυσεως -θελω την βοηθεια σας- με βρηκαν στα πι σι τους κανονικα ,θα περασει τεχνικος να κανει ελεγχο και θα με ενημερωσουν οσο πιο συντομα γινεται.
Η απορια τωρα....Υπαρχει περιπτωση στην μισθωμενη γραμμη που μου παρεχει η χολ να ειναι πανω απο ενας χρηστης συνδεδεμενος??Δηλαδη η χολ μισθωνει πχ 30 γραμμες και εξυπηρετει 45 ατομα....Ειναι εφικτο αυτο? Ο τεχνικος του οτε δεν γνωριζε......Απο την χολ μου προτειναν,αν ειναι δυνατον!!!!!!! να κοψω την συνδεση για λιγες μερες και παλι απο την αρχη μηπως κατσω σε αλλο πορτ και λυθει το προβλημα. Αυριο περιμενω την απαντηση απο τον οτε και βλεπουμε......
Αυτα.....Ευχαριστω

manoulamou
22-06-06, 10:30
Παντως αν δεν πληρωνεις τιποτε για adsl στον ΟΤΕ
οποτε σημαινει οτι η γραμμη δεν ειναι στο ονομα σου, αλλα στον ISP σου
αυτοι ειναι απολυτα υπευθυνοι να ενεργησουν
για να αποκατασταθει το προβλημα και οχι εσυ να τρεχεις στον δεινοσαυρο!
Παλι καλα που βρεθηκαν καποιοι να σε εξυπηρετησουν.
Δεν δοκιμαζεις demo αλλων εταιριων, μηπως αυτες πανε λιγο καλυτερα?
Αν δλδ μπορεις και θελεις να αποδεσμευτεις και να πας σε αλλον παροχο!

rcs
23-06-06, 20:42
Μετα απο 6 ημερες (5 εργασιμες), 4 ελεγχους απο τον οτε, 1 επικοινωνια με τον τεχνικο που ο ιδιος εκανε τεστ στην γραμμη μου και καμμια ενημερωση απο την χολ τα αποτελεσματα :

Your connection is: 88 Kbps or 0.09 Mbps
You Downloaded at: 11 kB/s
You are running: 2 times faster than 56K and can Download 1 megabyte in 93.09 second(s)
Test Time:: 2006/06/23 - 9:39am

Your connection is: 85 Kbps or 0.09 Mbps
You Downloaded at: 10 kB/s
You are running: 1 times faster than 56K and can Download 1 megabyte in 102.4 second(s)
Test Time:: 2006/06/23 - 10:39am

rcs
29-06-06, 01:47
Γεια σας και παλι.....Χολ και Οτε ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΙ!!!! Τελικα η λυση δοθηκε κατα τυχη αποσυνδεοντας το ethernet και χρησιμοποιωντας την μαγικη θυρα usb....τα 25 30 kb/sec που ειχαν εξαφανιστει επεστρεψαν....αυτα και προσοχη στο ethernet!!!!

teris
29-06-06, 12:03
Γεια σας και παλι.....Χολ και Οτε ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΙ!!!! Τελικα η λυση δοθηκε κατα τυχη αποσυνδεοντας το ethernet και χρησιμοποιωντας την μαγικη θυρα usb....τα 25 30 kb/sec που ειχαν εξαφανιστει επεστρεψαν....αυτα και προσοχη στο ethernet!!!!

το Pc εκανε conflict με την καρτα δικτυου και το Modem . Για κανε ενα uninstall της καρτας απο την μητρική και ξανα drivers

τις πιο πολλες φορες τα Pc κανουν την μ@λ@κια και μετα η γραμμή του ΟΤΕ λογο ηλικίας και

joseph
29-06-06, 13:30
RCS εαν έφταιγαν οι drivers, εφταιγες εσύ σαν χρήστης του μηχανήματος και όχι οι εταιρίες ... Το πολύ πολύ να έφταιγε η εταιρία του ethernet

rcs
30-06-06, 09:00
Καλημερα. Σιγουρα εφταιγε ο υπολογιστης μου. Αλλα οπως πιστευω ο καθε χρηστης δεν ειναι υποχρεωμενος να ειναι και τεχνικος.....το προβλημα ξεκινησε ενα βραδυ βγαζοντας κατω δεξια τους υπολογιστες δικτυου αχνιστους και μια κιτρινη μπαλιτσα αναμεσα τους με προειδοποιηση για αναξιοπιστη συνδεση (κατι τετοιο.....). Ο τεχνικος της χολ με προτρεπει να αλλαξω usb γιατι το φριτζ τις καιει....ουτε η διπλανη επαιζε...οποτε μου λεει τηλεφωνικο reset και να χρησιμοποιησω to ethernet....το αλλο πρωι που το τοποθετω τους ξαναπαιρνω...πρεπει να κανω κατι επειδη δεν γνωριζω??Οχι,το καλυτερο που κανατε....Αυτο δουλεψε μια μερα και μετα τα προβληματα...μετα στις πρωτες επικοινωνιες μου μαζι τους τους το ελεγα τιποτα αυτοι....οποτε απεκλεισα οτι φταει το ethernet(ειχα δει και κατι 40αρια καποια πρωινα)...αλλα και οταν τους πηρα και τους ειπα τι ακριβως ειχε γινει ειχαν ξαφνιαστει!!!!Αλλα απο οτι βλεπω εδω στο φορουμ υπαρχουν πολλα παιδια που θα μπορουσαν να δουλεψουν ως τεχνικοι αφου οταν ανεφερα τιο προβλημα ουτε ξαφνιαστηκαν και γνωριζαν τι φταει και πως μπορει να διορθωθει.Και τελικα το φριτζ δεν πρεπει να καιει τις usb αφου τωρα χρησιμοποιω την ιδια.....

teris
30-06-06, 16:16
Καλημερα. Σιγουρα εφταιγε ο υπολογιστης μου. Αλλα οπως πιστευω ο καθε χρηστης δεν ειναι υποχρεωμενος να ειναι και τεχνικος.....το προβλημα ξεκινησε ενα βραδυ βγαζοντας κατω δεξια τους υπολογιστες δικτυου αχνιστους και μια κιτρινη μπαλιτσα αναμεσα τους με προειδοποιηση για αναξιοπιστη συνδεση (κατι τετοιο.....). Ο τεχνικος της χολ με προτρεπει να αλλαξω usb γιατι το φριτζ τις καιει....ουτε η διπλανη επαιζε...οποτε μου λεει τηλεφωνικο reset και να χρησιμοποιησω to ethernet....το αλλο πρωι που το τοποθετω τους ξαναπαιρνω...πρεπει να κανω κατι επειδη δεν γνωριζω??Οχι,το καλυτερο που κανατε....Αυτο δουλεψε μια μερα και μετα τα προβληματα...μετα στις πρωτες επικοινωνιες μου μαζι τους τους το ελεγα τιποτα αυτοι....οποτε απεκλεισα οτι φταει το ethernet(ειχα δει και κατι 40αρια καποια πρωινα)...αλλα και οταν τους πηρα και τους ειπα τι ακριβως ειχε γινει ειχαν ξαφνιαστει!!!!Αλλα απο οτι βλεπω εδω στο φορουμ υπαρχουν πολλα παιδια που θα μπορουσαν να δουλεψουν ως τεχνικοι αφου οταν ανεφερα τιο προβλημα ουτε ξαφνιαστηκαν και γνωριζαν τι φταει και πως μπορει να διορθωθει.Και τελικα το φριτζ δεν πρεπει να καιει τις usb αφου τωρα χρησιμοποιω την ιδια.....

Ti pc exeis?

rcs
30-06-06, 19:42
Ειναι ενας pentium 4 2.8 με 1024 ram και μητρικη της gigabyte με καρτα δικτυου realtek rtl 8169/8110. Τον εφτιαξα πριν 14 15 μηνες αρα η καρτα δικτυου δεν ειναι πιστευω τοσο παλια ωστε να μην δουλευει με το φριτζ. Μαλλον θα θελουν να περαστουν νεοι drivers οπως ειπαν τα παιδια. Και πισω αναβει μονιμα το πρασινο και αναβοσβηνει το πορτοκαλι,απο αυτο μου ειπαν φαινεται οτι υπηρχε προβλημα......

@ ADSLgr.com All rights reserved.