PDA

Επιστροφή στο Forum : Τι συμβαινει επιτέλους??



Kratos7
05-06-06, 20:14
Αδέλφια καλησπέρα.
Είναι το πρώτο μου post και δυστυχώς δεν είναι ευχάριστο. Το πρόβλημα ξεκίνησε τις τελευταίες ημέρες. Έχω το Ζyxel 660Η-61 και σύνδεση Tellas 512/128. Μέχρι τώρα όλα πηγαίναν καλά. Τώρα όμως κατα την διάρκεια της ημέρας χάνετε η σύνδεση! Δηλαδή, το λαμπάκι του DSL απο πορτοκαλί σβήνει τελείως και για περίπου 3-4 λεπτά αναβοσβήνει από πορτοκαλί σε πράσινο και πάλι σβηστό. Μετά από λίγο συγχρονίζει και δουλεύει κανονικά. Αυτό γίνεται 3-4 φορές την ημέρα και χωρίς να τρέχω πάντα τα ίδια προγράμματα. (Azureus, WOW, Internet).

Πριν από αυτό υπήρξε μια περίοδος με μεγάλες καθυστερήσεις (υψηλά Latencys σε online gaming, αργό browsing) χωρίς όμως να κρεμάει η συνδεση.

Μίλησα με Tellas-OTE και μου είπαν για DSLAM. Απο τον OTE ακόμα περιμένω τηλ. για τον έλεγχο της γραμμής!! :(


Τι συμβαίνει επιτέλους??
:hmm:

nnn
05-06-06, 21:27
Σε ποιά περιοχή είσαι ?

Καλώς ήρθες.

Kratos7
05-06-06, 22:19
Καλως σας βρήκα.

Είμαι Πετρούπολη και έχω aDSL από τον Αυγουστο του 2005

ArChEaN
05-06-06, 22:26
Πολύ πιθανόν να σε άλλαξαν DSLAM (καθότι είδες και βελτίωση στην ταχύτητα).

Πάρε το 121 και δήλωσε βλάβη.

nnn
05-06-06, 22:32
Η Πετρούπολη είχε και άλλη φορά κάποια προβλήματα.
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=15430&highlight=%D0%C5%D4%D1%CF%D5%D0%CF%CB%C7

Kratos7
05-06-06, 22:36
Ο "υπεύθυνος" για το ADSL στο καταστημα του ΟΤΕ της περιοχής μου είπε ότι θα βάλουν κάποια στιγμή νέο DSLAM γιατί υπάρχει μεγάλη ζήτηση και θα λυθούν όλα. Με ανυσυχεί όμως ότι μέχρι τώρα δεν έκανε τίποτα παρόμοιο το Zyxel. Αύριο πάντως θα κάνω ένα ακόμα τηλ. στον ΟΤΕ.

@ ADSLgr.com All rights reserved.