PDA

Επιστροφή στο Forum : WiMax στην Ελλάδα



ggeorgak
05-06-06, 23:34
Παιδιά ενημερωτικά μόνο θα πω ότι στο Βόλο ορισμένοι συμφοιτητές μου ετοιμάζονται για μεγάλη επιχειρηματική κίνηση με WiMax δικτύωση στο Βόλο τόσο για τηλεφωνία (VoIP) σταθερή και κινητή μέσω smartphones όσο και για πρόσβαση Internet.

anon
06-06-06, 00:50
1) υπάρχει σχετικό νημα με το wimax
2) βρίσκω λίγο απίθανο να το πιστέψω, μιας και χρειάζεται άδεια, και η ΕΕΤΤ δημοσίευσε ότι θα διατεθεί σε πλειστηριασμό μια μόνο άδεια (υπάρχουν ήδη άλλες τρείς κατοχυρωμένες, απο ΟΤΕ, Q-TIM, και μια τρίτη που παίζεται το ιδιοκτησιακό καθεστώς της).

blackjim
27-07-06, 21:33
1) υπάρχει σχετικό νημα με το wimaxanon μου το λες και μενα αυτο το νημα, γιατι εχω μπλεχτει με τα κουβαρια και δε το βρισκω...

Ενδιαφερομαι για συνδεση στο ιντερνετ σε περιοχη που δεν καλυπτεται απο ADSL ( λιγο εξω απο την Κοζανη ) και απ'οσο ρωτησα και εμαθα ΔΕΝ προκειται να εχω ADSL εκει τα επομενα ... χρονια. :down::down::mad:
Πρακτικα θελω να δω αν μπορεσω να συνδεθω με αυτο το WiMax απο κει.
Απο ποιο site μπορουμε να μαθαινουμε ποιες περιοχες καλυπτονται/θα καλυφθουν? ( αν υπαρχει τετοιο site :p )

chronis
08-09-06, 20:08
Aυτο που λετε ΔΕΝ γινεται.....Βγηκε πριν λιγο καιρο μονο μια αδεια στον Κοντομηνα για παρα πολλα εκατομυρια ευρω.....Οποτε....

Καλη η ιδεα παντος!

blackjim
08-09-06, 20:12
anon μου το λες και μενα αυτο το νημα, γιατι εχω μπλεχτει με τα κουβαρια και δε το βρισκω...

Ενδιαφερομαι για συνδεση στο ιντερνετ σε περιοχη που δεν καλυπτεται απο ADSL ( λιγο εξω απο την Κοζανη ) και απ'οσο ρωτησα και εμαθα ΔΕΝ προκειται να εχω ADSL εκει τα επομενα ... χρονια. :down::down::mad:
Πρακτικα θελω να δω αν μπορεσω να συνδεθω με αυτο το WiMax απο κει.
Απο ποιο site μπορουμε να μαθαινουμε ποιες περιοχες καλυπτονται/θα καλυφθουν? ( αν υπαρχει τετοιο site :p )Eγω παντως , οοολως τυχαιως απεκτησα DSL πριν απο ενα μηνα ( τι και πως δε με νοιαζει , αφου βαλαν δε ρωταω τπτ ) , αρα το WiMax δε με πολυνοιαζει :p

aposva
08-09-06, 21:08
WiMax στην Ελλάδα. :rofl: :rofl:

Το άλλο με τον Τοτό το ξέρεις;

papdoux
08-09-06, 21:11
WiMax στην Ελλάδα. :rofl: :rofl:

Το άλλο με τον Τοτό το ξέρεις;
ελα, ερχεται σιγα-σιγα. Εχουμε δωσει και τεσσερις αδειες :clap:

GoG
08-09-06, 21:29
Wimax λιγο εξω απο την Κοζανη δεν υπαρχει περιπτωση να δοθει ουτε σε 50 χρονια!Εδω Αθηνα-Θεσ/νικη δεν εχει...Τζαμπα ελπιζεις φιλε μου..

blackjim
08-09-06, 21:39
Wimax λιγο εξω απο την Κοζανη δεν υπαρχει περιπτωση να δοθει ουτε σε 50 χρονια!Εδω Αθηνα-Θεσ/νικη δεν εχει...Τζαμπα ελπιζεις φιλε μου..Νταξει , απελπισμενος ειμουν και ελεγα μπας και ... :p

Αφου βαλαν κι εκει παντου DSL το εχω γραμμενο το WiMax :lol:

anon
08-09-06, 21:53
wimax απο την cosmoline θα μπεί υποχρεωτικά σε όλη την ελλάδα, δηλαδή τουλάχιστον σε κάθε πρωτεύουσα νομού οπωσδήποτε, ίσως και πρωτεύουσες επαρχιών... Είναι συμβατική υποχρέωση της άδειας. Και πρέπει να γίνει το πολύ σε δύο χρόνια, δηλαδή μέχρι τέλος 2008.

sdikr
08-09-06, 22:03
wimax απο την cosmoline θα μπεί υποχρεωτικά σε όλη την ελλάδα, δηλαδή τουλάχιστον σε κάθε πρωτεύουσα νομού οπωσδήποτε, ίσως και πρωτεύουσες επαρχιών... Είναι συμβατική υποχρέωση της άδειας. Και πρέπει να γίνει το πολύ σε δύο χρόνια, δηλαδή μέχρι τέλος 2008.

Ναι αλλά και άλλες άδειες είχαν κάποιους όρους που δεν τους έχουν τηρήσει ακόμα ;)

anon
08-09-06, 23:03
Δεν ξέρω, είχαν ανάλογες δεσμεύσεις;;;;

nnn
09-09-06, 01:45
Λέτε ?
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=46848

mssssee3
09-09-06, 20:07
Τι ταχύτητες έχει το WiMax?

zealavor
08-11-06, 18:18
Προσωπικά πιστεύω ότι αν πιάσει το WiMax (παγκοσμίως, όχι μόνο στην Ελλάδα), αυτό θα γίνει μόνο σε αραιοκατοικημένες περιοχές όπου δε συμφέρει να μπει σταθερό broadband.

Και αυτό γιατί το WiMax δίνει 50-80Mbps και ακτίνα 40-50 χιλιόμετρα.
Αλλά τι να τα κάνεις τα 50 χιλιόμετρα (η μισή Αθήνα) όταν μπορείς να δώσεις μόνο 80Mbps σε όλους τους χρήστες (συνολικά!!!) μέσα στην ακτίνα αυτή??? Για να δώσεις πχ 10Mbps broadband που θα είναι το στάνταρ σε 2 χρόνια πρέπει σε κάθε κεραία να εξυπηρετείς άντε 10 χρήστες (ok με σπάσιμο των συχνοτήτων μπορεί περισσότερους αλλά δε ξέρω). Δηλαδή πρέπει να έχεις πυκνότερο δίκτυο και από κινητή τηλεφωνία. Χώρια που οι κεραίες αυτές εκπέμπουν και μεγαλύτερη ακτινοβολία...

Σε αραιοκατοικημένες περιοχές μπορεί κάτι τέτοιο να είναι χρήσιμο μια και δεν θα υπάρχει σταθέρή υποδομή. Επίσης το mobile-WiMax έχει μέλλον καθώς εκεί η φωνή πιάνει λίγα kbps οπότε μπορείς να το χρησιμοποιήσεις μέσα στην πόλη για πολλούς συνδρομητές.

**Οι άδειες που δόθηκαν πριν κάποιες βδομάδες ήταν για το fixed-WiMax...

garett
17-11-06, 04:10
Παιδιά, μιλώντας χθες με το cs της Cosmoline, ο πωλητής μου είπε ότι μέχρι το τέλος 11ου θα βγάλουν το wimax και ετοιμάζονται πυρετωδώς, έχουνε μπει και οι κεραιες κτλπ... Επειδή οι πωλητές τα παραλένε πολλές φορές, μήπως ξέρει κανείς τίποτα, να κάνουμε καμία διασταύρωση? Ευχαριστώ.

macee
20-11-06, 21:47
Παιδιά, μιλώντας χθες με το cs της Cosmoline, ο πωλητής μου είπε ότι μέχρι το τέλος 11ου θα βγάλουν το wimax και ετοιμάζονται πυρετωδώς, έχουνε μπει και οι κεραιες κτλπ... Επειδή οι πωλητές τα παραλένε πολλές φορές, μήπως ξέρει κανείς τίποτα, να κάνουμε καμία διασταύρωση? Ευχαριστώ.


Μήπως θυμάσαι και το όνομα του? Wimax μέχρι τέλους 11ου απο Cosmoline αποκλείεται και στο υπογράφω. Μήπως σου είπε για DSL?

Chris

blackshadow84
20-11-06, 22:40
Παιδια οποιος εχει πληροφοριες για wimax ας αναφερει γιατι περιμενω πως κ πως αυτην την ημερομηνια που θα ξεκινησει. Επισης παρακαλω να ειστε σιγουροι γιαυτα που λετε γιατι το χαλασμενο τηλεφωνο δεν βοηθαει....:oneup:

garett
22-11-06, 05:14
Μήπως θυμάσαι και το όνομα του? Wimax μέχρι τέλους 11ου απο Cosmoline αποκλείεται και στο υπογράφω. Μήπως σου είπε για DSL?

Chris


Το όνομα του δεν το θυμάμαι, εγώ πήρα βασικά για το αdsl (είχα ακούσει ότι θα το ξεκινάγανε τώρα, είμαι συνδρομητής τηλεφωνίας) και μου είπε 33ε η 512/192. Του λέω, λίγο ακριβά δεν είναι και μου λέει ναι, γιατί έχουμε ρίξει το βάρος στο Wimax, του λέω πότε θα βγεί, σε κανένα χρόνο? Μου λέει όχι, μέχρι τέλος του μήνα θα βγεί. Επιμένω και του λέω. Μα καλά έχουν εγκατασταθεί κιόλας κεραίες κτλπ, μου λέει ναι είναι όλα έτοιμα και σας βάζω στη λίστα αναμονής για να σας πάρω τηλέφωνο μόλις βγούν οι τιμές. Τώρα αν έγινε παρεξήγηση δεν ξέρω...Πάντως μου φάνηκε λίγο αρχάριος, ίσως να τον μπέρδεψα λίγο και εγώ...τέλος πάντων απ'ότι καταλαβαίνω πρέπει να τα παραείπε λίγο...οπότε αναμονή...

Spanos
22-11-06, 05:45
H 512/192;;;;:hammered:

Μάλλον δεν ήξερε τι σου έλεγε, ο ΟΤΕ δεν δίνει τέτοια σύνδεσή εκτός αν έχει βάλει DSLAMs δικά της η Cοsmoline που δεν το νομίζω οπότε μάλλον μπαρούφες και τα πέρι WiMAX.

Στο Ιράκ πάντως βάζουν... http://www.portaliraq.com/news/Redline+to+establish+Iraq's+first+WiMAX+network__1112335.html

macee
22-11-06, 10:57
H 512/192;;;;:hammered:

Μάλλον δεν ήξερε τι σου έλεγε, ο ΟΤΕ δεν δίνει τέτοια σύνδεσή εκτός αν έχει βάλει DSLAMs δικά της η Cοsmoline που δεν το νομίζω οπότε μάλλον μπαρούφες και τα πέρι WiMAX.

Στο Ιράκ πάντως βάζουν... http://www.portaliraq.com/news/Redline+to+establish+Iraq's+first+WiMAX+network__1112335.html


Η ταχύτητα θα είναι 512/128. Η ταχύτητα δεν έχει να κάνει με τον ΟΤΕ αλλά με το profile. Απο τη στιγμή που η γραμμή είναι 712 δεν θα υπάρχει πρόβλημα.

Chris

Crosstalk
22-11-06, 11:03
Εγω παντως αναμενω το WiMAΧ της Q-Telecom που πιστευω οτι θα ειναι η πρωτη που θα δωσει :cool:

giwrgosth
22-11-06, 13:15
Παιδιά, μιλώντας χθες με το cs της Cosmoline, ο πωλητής μου είπε ότι μέχρι το τέλος 11ου θα βγάλουν το wimax και ετοιμάζονται πυρετωδώς, έχουνε μπει και οι κεραιες κτλπ... Επειδή οι πωλητές τα παραλένε πολλές φορές, μήπως ξέρει κανείς τίποτα, να κάνουμε καμία διασταύρωση? Ευχαριστώ.
Κεραίες δεν έχουν μπει σίγουρα!
Άρα άκυρο για 11ο, του 2006 τουλάχιστον!

blackshadow84
29-11-06, 12:32
Ρε παιδιά τοσα μελαεχει το φορουμ, κανενας δεν εχει πληροφορία για την πορεια τοι wimax? Δεν μπορω να καταλαβώ γιατί οι εταιρείες δεν εχουν νεες πληροφοριες στην σελιδα τους,αλλα ουτε απαντουν στα email τους. Παρολα αυτα οποιος τυχαινει να δουλευει σε καποια εταιρεια που θα δώσει wimax καλο θα ήταν να μοιραστει τις γνωσεις του μαζι μας! :worthy:

macee
29-11-06, 12:38
Ρε παιδιά τοσα μελαεχει το φορουμ, κανενας δεν εχει πληροφορία για την πορεια τοι wimax? Δεν μπορω να καταλαβώ γιατί οι εταιρείες δεν εχουν νεες πληροφοριες στην σελιδα τους,αλλα ουτε απαντουν στα email τους. Παρολα αυτα οποιος τυχαινει να δουλευει σε καποια εταιρεια που θα δώσει wimax καλο θα ήταν να μοιραστει τις γνωσεις του μαζι μας! :worthy:


Blackshadow, είναι δύσκολο. Πολλές πληροφορίες δεν μπορούν να δωθούν για διάφορους λόγους. Δες πχ NDA που έχουν υπογραφτεί απο τους υπαλλήλους των εταιριών με την εταιρία. Απο την στιγμή που είναι στο σχεδιασμό ή σε κάποιο χ στάδιο. Όταν η υλοποίηση είναι έτοιμη να βγει προς το κοινό να είσαι σίγουρος ότι θα δωθούν πληροφορίες.

blackshadow84
29-11-06, 23:49
Δε διαφωνω απλως μου φαινεται περιεργο πως ουτε και οι εταιρειες δεν εχουν ενα χρονοδιαγραμμα για να μαρκεταρουν τα προιοντα τους και μια μερα θα πουν νατο!Θα τους παρει ενα μεγαλο διαστημα μετα για να το προμοταρουν πραγμα που σημαινει τζαμπα κοστος για τις εταιρειες!Anyway ισως να κανω εγω καποιο λαθος στην θεωριαμου...:hmm:

Xguru
16-01-07, 20:03
Κανένας δεν το είδε αυτό;

"ΟΤΕ: Ξεκινά την ανάπτυξη δικτύου WiMax
10:17 - 16 Ιανουάριος 2007
Στην ανάπτυξη δικτύου WiMax προσανατολίζεται ο ΟΤΕ για την κάλυψη όλων των ασυρματικών επικοινωνιών του.

Ο οργανισμός επέλεξε την ως προμηθευτή για την ανάπτυξη του δικτύου του την καλιφορνέζικη Aperto Networks για την ανάπτυξη πιλοτικού δικτύου στο Αγιον Όρος. Το συμβόλαιο, το ύψος του οποίου δεν κατονομάζεται, θα υλοποιήσει η αντιπρόσωπος της Aperto στην Ελλάδα Heletel.

Ανακοίνωση της Heletel αναφέρει ότι ο ΟΤΕ ξεκινά με το πιλοτικό έργο στο Αγιον Όρος, αλλά πρόθεσή του είναι να επεκτείνει το δίκτυο σε όλη την χώρα.

Ο οργανισμός κατέχει άδεια στα 3,5 GHz (WiMax) αλλά σήμερα όλες οι ασύρματες επικοινωνίες του, καλύπτοντας περίπου 200.000 πελάτες λειτουργούν στην ζώνη συχνοτήτων του 1,5 και 2,5 GHz. Στόχος του ΟΤΕ είναι η μεταφορά όλων των πελατών στο δίκτυο WiMax που θ' αναπτυχθεί."

Πηγή: http://www.reporter.gr/default.asp?pid=16&la=1&art_aid=50238

MNP-10
16-01-07, 21:18
Ειχε πει και στο παρελθον οτι θα το αναπτυξει, αλλα μονο οπου δεν εχει adsl.

Εστω και πιλοτικα, καλη εξελιξη.

nnn
16-01-07, 23:14
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=70758

@ ADSLgr.com All rights reserved.