PDA

Επιστροφή στο Forum : Διάταξη δίσκων σε PC με NT-class λειτουργικό



Ianos7
06-06-06, 13:02
Σχεδιάζοντας το νέο μου PC, θέλω τη γνώμη σας για την εξής διάταξη των σκληρών του:

1) 2 SATA σκληροί σε διάταξη RAID striping.
2) Ένας τρίτος δίσκος για αυτόματο backup συγκεκριμένων φακέλλων.

(Ερώτηση 1η: Αν έχεις ήδη 2 SATA σε RAID όπως είπα, μπορείς να έχεις έναν τρίτο δίσκο SATA ξεχωριστά, εκτός RAID?)

3) Ένας παλιός ATA66 δίσκος WD 20 GB, 7200 στροφών, πάνω στον primary controller για το swap file.

(Ερώτηση 2η και 3η: Γίνεται αυτό;
Αν ναι, βοηθά τις επιδόσεις του PC όπως φαντάζομαι;
Το PC προορίζεται για gaming, βαριά επεξεργασία video και φωτογραφίας. Ενίοτε και με τη δουλειά μου! :p )

axeman
06-06-06, 13:07
Ρϊξε και μια ματιά εδώ (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=37843)

Ianos7
06-06-06, 13:56
Το διάβασα στο καιρό του το συγκεκριμένο νήμα. Αλλά 357 γιούρια για δίσκο 140 GB δε διαθέτω, ούτε θέλω να διαθέσω!

(Η βασική ιδέα του νήματος ήταν "πάρτε Raptor")

axeman
06-06-06, 14:08
Επειδή είχα το ιδιο δίλημμα, αποφάσισα τελικά να προτιμήσω 1 raptor 74GB παρά 2 sata σε raid0... μιας και δεν έχω απόλυτη εμπιστοσύνη στο VIA Raid controller που έχει η μητρική μου.

Patentman
06-06-06, 20:40
Οχι δεν νομιζω η βασική ιδέα να ειναι παρτε raptor. Οποιος εβγαλε τετοιο συμπερασμα οτι με εναν raptor ή με ενα raid0 θα δει προκοπη τοτε απλα επεσε στην παγιδα των μεν και των δε χρηστων που ειτε εχουν και χαιρονται τον raptor τους ειτε εχουν και χαιρονται το raid0 array.

Μονο οτι σου ξεφυγε κατι, δεν πανα να εχεις δυο ή περισσοτερους raptor150 σε μια συστοιχια raid0 (ολοι να αποτελουν εναν δισκο) δεν θα εχεις ταχυτητα. Δεν ερχεται απο κει η ταχυτητα. Το raid0 ειναι το επομενο βημα, πρωτα αποκτας σωστο στησιμο δισκων και παιρνεις ταχυτητα και μετα κανεις εκμεταλευση του raid0.

Πως παιρνεις πραγματικα ταχυτητα; Δεν ειναι τιποτα, δυο μηνυματα ειναι: (αν και ειχα γραψει και σε αλλα σημεια περι αυτου)

http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=631179&postcount=129
http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=637438&postcount=137

Μετα αφου στησεις σωστα τους δισκους αν θελεις βαζεις raid0, raptor ή και scsi. Δεν εχει σημασια, σημασια εχει να μην ζηταμε να διαβασουμε και να γραψουμε ταυτοχρονα και ποσο μαλλον πολλα διαφορετικα τμηματα στον δισκο. Ειδικα αν ειναι fragmented ο δισκος τοτε δεν πανα εχεις raid0 σε raptor δεν σε σωνει τιποτα, πατος θα εισαι απο ταχυτητα.

Ianos7
07-06-06, 14:32
Patentman, συμφωνώ με αυτά που λες περί σωστού στησίματος και ουσιαστικά αυτό ρωτάω:

Λέω λοιπόν να βάλω δύο δίσκος σε raid0, με έναν μικρό παλιό για το swap. (Δες την ερώτηση 2 και 3 στην αρχή του νήματος περί αυτού).

Αν μπορούσα να έχω το λειτουργικό σε ξεχωριστό δίσκο ακόμα καλύτερα (δίκιο έχω; ) Αλλά τίθεται θέμα κόστους.

Θα ήθελα τη γνώμη σου στις αρχικές μου ερωτήσεις - αν είναι εφικτή μια τέτοια διάταξη και αν είναι αποδοτική.

Στα περί αποκερματισμού και τα υπόλοιπα τα γνωρίζω και τα τηρώ από την εποχή που εγώ είχα σπυριά και οι δίσκοι χωρητικότητα 20 MB!!!! :)

Patentman
07-06-06, 17:01
Μην βαλεις τον παλιο να κανει το swapping, συνηθως απο αυτο χανεται η ταχυτητα και οχι απο την αναγνωση μικρων αρχειων απο τα windows. Αφου λοιπον ο παλιος ειναι αργος δεν θα σε ωφελησει, ισα ισα το αντιθετο.

Οσο για τον αν μπαινουν δυο δισκοι σε raid0 και ενας μονος του σε εναν controller δεν το εχω δοκιμασει αλλά φανταζομαι πως ειτε δεν θα τον ορισεις σαν μελος της συστοιχιας απο την αρχη ειτε θα φτιαξεις την συστοιχια και θα τον προσθεσεις αργοτερα. ΚΑλυτερα να σιγουρευτεις για τον δικο σου controller αν ειναι ικανος.

@ ADSLgr.com All rights reserved.