PDA

Επιστροφή στο Forum : Prestige 652R how to bridge



Athkatla77
31-01-04, 13:41
Καλημέρα,

έχω 652R σε ένα PC μόνο, δε θα ηταν λογικοτερο να συνδεθω ως Bridge και οχι Routing? Πως γίνεται ; Πρέπει να δηλωσω DHCP server ή Relay;
Με το NAT ? SUA only ή None?

Με Routing δεν εχω προβλημα, αλλα δε νομιζω οτι ειναι σωστο εφοσον εχω μονο ενα pc αυτη τη στιγμη.

Ευχαριστώ.

Axilleass
31-01-04, 14:56
Οχι !! καλυτερα με το routing γιατι ετσι σε προστατευει και δεν φαινεται το pc σου στο ιντερνετ.. Φαινεται ο ρουτερ...

Athkatla77
31-01-04, 19:45
Οχι !! καλυτερα με το routing γιατι ετσι σε προστατευει και δεν φαινεται το pc σου στο ιντερνετ.. Φαινεται ο ρουτερ...

Ναι απο αποψης προστασιας ειναι καλυτερα το routing αλλα δε με ενδιαφερει γιατι εχω firewall.

Αυτο που θελω να μαθω ειναι τις ρυθμισεις για να μπορεσω να συνδεθω ως
bridge! πχ ΝΑΤ: None, server or relay? DHCP???

ευχαριστω

mem
31-01-04, 21:03
Αν συνδεθείς ως bridge δεν χρειάζεται ΝΑΤ (το modem/router εξ'αλλου δεν κάνει NAT σε bridging mode) το ip το παίρνει το pc σου και όχι ο router, το dhcp relay ειναι άσχετο (είναι άν θέλεις ο router να κάνει relay dhcp requests σε άλλων dhcp server).

Πάντως γνώμη μου είναι να το αφήσεις σε routing mode (γιατί πήρες το 652 τότε που είναι και firewall/router?)

memnon.

Athkatla77
01-02-04, 13:49
Αν συνδεθείς ως bridge δεν χρειάζεται ΝΑΤ (το modem/router εξ'αλλου δεν κάνει NAT σε bridging mode) το ip το παίρνει το pc σου και όχι ο router, το dhcp relay ειναι άσχετο (είναι άν θέλεις ο router να κάνει relay dhcp requests σε άλλων dhcp server).

Πάντως γνώμη μου είναι να το αφήσεις σε routing mode (γιατί πήρες το 652 τότε που είναι και firewall/router?)

memnon.


Το ότι το routing ειναι ασφαλεστερο και αποδοτικοτερο το ξερω, ελα ντε ομως που θελω να συνδεθω σε bridge mode ετσι για το γαμωτο και δε μπορω με τελλας! Για αυτο εαν καποιος το εχει καταφερει ας μου πει και εμενα τις ρυθμισεις που δουλεψαν!

ευχαριστώ!

UGF_GreekMind
01-02-04, 17:14
Βάλε επιλογή "Encapsulation=RFC 1483" και μετά παίξε με τις ρυθμίσεις "Multiplex=VC/LLC".
Τα VPI και VCI άστα στις ίδιες τιμές που τα είχες (8,35 αντίστοιχα).

Αν θέλεις να το κάνεις για να πειραματιστείς, καλά κάνεις.
Αν το κάνεις για να το αφήσεις... τσάμπα λεφτά έδωσες για το modem.

Athkatla77
02-02-04, 12:12
Ευχαριστώ, θα το δοκιμασω!

@ ADSLgr.com All rights reserved.