PDA

Επιστροφή στο Forum : Δωρεαν αποστολή στο σπίτι σας;



kostasgr88
07-06-06, 18:09
Γεια σας,

Είμαι ο Κώστας 17 ετών από Ξάνθη.Μια μέρα, λοιπόν, μπήκα από περιέργεια στο oteshop.gr για να μάθω αν υποστηρίζεται η τεχνολογιά adsl στην περιοχή μου.Έκθαμβος διαπίστωσα ότι υπήρχε υποστήριξη και έτσι το όνειρο μου θα γινόταν πραγματικότητα!Μετά φυσικά από την έγκριση των "δικών μου" επέλεξα την ταχύτητα της γραμμής που επιθυμούσα, το απλό usb modem κτλ.Ακόμη κάναμε και την απαραίτητη επιλογή ISP (οτενετ).Σε λίγα λεπτά χτυπάει το σταθερό και ήταν απ τον οτε για να επιβεβαιώσουν την παραγγελία.Μου είπε η υπεύθυνη ότι θα μου στέλναν το Conn_x, μιας και βόλευε στην περίπτωση μου.Ακόμη (και το τονίζω) με διαβεβαίωσε ότι η αποστολή του πακέτου θα γινόταν στο σπίτι μου με courier και δωρεάν.Ενώ λοιπόν περίμενα 1 μέρα μετά (ρεκόρ νομίζω) τηλεφωνούν απ την οτενετ και μας ενημερώνουν ότι η σύνδεση είχε ενεργοποιηθεί(ημέρα 29-5 αν θυμάμαι καλά).Το μόνο που έλειπε ήταν το πακέτο με τον εξοπλισμό.Οι μέρες περνούσαν ώσπου στις 2-6 (μια εβδομάδα δηλαδή μετά την έναρξη της όλης διαδικασίας) ο ταχυδρόμος μας φέρνει ένα χαρτί το οποίο ενημέρωνε για την άφιξη του πακέτου στο ΕΛΤΑ (Ελληνικό Ταχυδρομείο) της Ξάνθης.Ναι καλα ακούσατε.Ο Οτε που τόσο ενδιαφέρεται για τους καταναλωτές του μας εξέπληξε!!Έξαλλη η μητέρα μου τηλεφωνεί στην εταιρεία για να δει τι ακριβώς συμβαίνει.Η κυρία πάλι του οτε ήταν κατηγορηματική: "Απ όσο βλέπω το πακέτο σας έχει αποσταλλεί στο σπίτι με courier" είπε.Και κάπου εδώ αρχίζει το γνωστό πέταγμα της μπάλας από τον οτε στα ελτα.Κανένας δεν αναλάμβανε την ευθύνη για αυτήν την γκάφα.Η μητέρα μου φυσικά τους τα έψαλε κανονικά και απαίτησε την αποστολή νέου πακέτου στο σπίτι μας.Φυσικά και παρά τις απειλές ότι θα ακυρώσουμε την σύνδεση δεν κερδίσαμε κάτι.Ίσα-ίσα χρεωνόμασταν για μια σύδεση που ήταν ενεργή αλλά στην κυριολεξία ανενεργή αφου το πακέτο ήταν στο ελτα.Μετά απο λίγες μέρες πάω στο ελτα για να παραλάβω το πακέτο.Η τύχη για άλλη μια φορά δεν ήταν με το μέρος μου.Η αποστολή δεν ήταν δωρεάν και μάλιστα πλήρωσα και πρόστιμο για παραπάνω βάρος.(6 ευρώ η αποστολή και 10 ευρώ το παραπάνω βάρος:16 ευρώ για το τίποτα.).Πάντως δεν με πείραξε τόσο τα λεφτά που έδωσα (εξάλλου τι φταίνε τα ελτα αν ο οτε δεν τους ενημερώνει σωστά) όσο η αναισθησία του οργανισμού.Κλείνοντας να ευχήθω κανένας άλλος να μη ζήσει τέτοια περιπέτεια και καλό surfing!

Κ.Ζ.

lampros
07-06-06, 18:16
Καλώς ήρθες καταρχάς. Υπομονή , με τον πΟΤΕ που έμπλεξες δε μου κάνει καθόλου εντύπωση ότι πλήρωσες 16 ευρώ. Να λες πάλι καλά που δεν πλήρωσες και παραπάνω.......

greeklad
07-06-06, 18:21
O OTE και πολλες εταιριες χρησιμοποιουν μια υπηρεσια των ΕΛΤΑ που λεγετε πορτα πορτα. Δεν ειναι τιποτα αλλο απο το courier των EΛΤα που βγηκε για να χτυπησει τοσο σε τιμη οσο και εξυπηρετηση στις απομακρυσμενες περιοχες ολους του ελληνες. Οποιος εχει χρησιμοποιησει εστω και μια φορα courier ξερει τα βασικα, δηλ ερχονται και το παιρνουν το πακετο απο το σπιτι σου και σε μια εργασιμη το παραδινουν στη διευθυνση του παραληπτη. Με μια μικρη χρεωση (επιβαρυνση) παραδιδουν και Σαββατο.

Τι ισχύει τωρα στα ΕΛΤΑ. Το πας το δεμα στο ταχυδρομειο(σιγα μην ερθω να το παρω απο το σπιτι σου ρε,με εμφαση στο ρε), το παραδινουν σε 2 εργασιμες, αλλα που ομως?? Στο τοπικο ταχυδρομειο οπου σου φερνουν ενα χαρτακι και πας να το παρεις. Χρεωση ενδεικτικα ACS 8.80 ευρω. Χρεωση ΕΛΤΑ 10 ευρω για Ζακυνθο που μενω. Παραδοση Σαββατο??? Καλα το αλλο με τον Τοτο το ξερεις???

Ερωτηση: Αν θες να στειλεις κατι με courier που θα πας?? Δευτερη ερωτηση: Ποσοι απο εσας ξερατε για το πορτα πορτα των ΕΛΤΑ? Για να σας βοηθησω το πορτα πορτα αναφερετε στις πορτες των ταχυδρομειων και ουχι των σπιτιων σας, αντε γιατι πολυ θαρρος πηρατε και νομισατε οτι εισαστε στην ΕΕ και κατι εγινε.

sdikr
07-06-06, 18:30
O OTE και πολλες εταιριες χρησιμοποιουν μια υπηρεσια των ΕΛΤΑ που λεγετε πορτα πορτα. Δεν ειναι τιποτα αλλο απο το courier των EΛΤα που βγηκε για να χτυπησει τοσο σε τιμη οσο και εξυπηρετηση στις απομακρυσμενες περιοχες ολους του ελληνες. Οποιος εχει χρησιμοποιησει εστω και μια φορα courier ξερει τα βασικα, δηλ ερχονται και το παιρνουν το πακετο απο το σπιτι σου και σε μια εργασιμη το παραδινουν στη διευθυνση του παραληπτη. Με μια μικρη χρεωση (επιβαρυνση) παραδιδουν και Σαββατο.

Τι ισχύει τωρα στα ΕΛΤΑ. Το πας το δεμα στο ταχυδρομειο(σιγα μην ερθω να το παρω απο το σπιτι σου ρε,με εμφαση στο ρε), το παραδινουν σε 2 εργασιμες, αλλα που ομως?? Στο τοπικο ταχυδρομειο οπου σου φερνουν ενα χαρτακι και πας να το παρεις. Χρεωση ενδεικτικα ACS 8.80 ευρω. Χρεωση ΕΛΤΑ 10 ευρω για Ζακυνθο που μενω. Παραδοση Σαββατο??? Καλα το αλλο με τον Τοτο το ξερεις???

Ερωτηση: Αν θες να στειλεις κατι με courier που θα πας?? Δευτερη ερωτηση: Ποσοι απο εσας ξερατε για το πορτα πορτα των ΕΛΤΑ? Για να σας βοηθησω το πορτα πορτα αναφερετε στις πορτες των ταχυδρομειων και ουχι των σπιτιων σας, αντε γιατι πολυ θαρρος πηρατε και νομισατε οτι εισαστε στην ΕΕ και κατι εγινε.


Νομίζω οτι κάπου κάνεις λάθος, το Πορτα πόρτα είναι απο πόρτα σε πόρτα σε πελάτες στο σπίτι

nrg_polini
07-06-06, 18:38
Νομίζω οτι κάπου κάνεις λάθος, το Πορτα πόρτα είναι απο πόρτα σε πόρτα σε πελάτες στο σπίτι

Πολυ σωστα.

greeklad
07-06-06, 18:54
Λυπαμαι αλλα δεν πιασατε το ειρωνικο του post μου. Ειπα απλα πως δουλευει στην πραγματικοτητα οχι πως ειναι φτιαγμενο για να δουλευει. :whistle:

Ελατε λιγο στην επαρχια να δειτε πως δουλευουν τα ΕΛΤΑ, ο ΟΤΕ, η ΔΕΗ και γενικα το δημοσιο. Μην τα κρινετε ολα με βαση τα μεγαλα αστικα κεντρα.

lamesaint
07-06-06, 19:09
Γεια σας,

Είμαι ο Κώστας 17 ετών από Ξάνθη.Μια μέρα, λοιπόν, μπήκα από περιέργεια στο oteshop.gr για να μάθω αν υποστηρίζεται η
[...]
κανένας άλλος να μη ζήσει τέτοια περιπέτεια και καλό surfing!

Κ.Ζ.

μια καταγγελία στο ΙΝΚΑ (http://www.inka.org.gr/) και στην Γενική Γραμματεία Καταναλωτή δεν κάνει κακό (http://www.efpolis.gr/) ;):oneup:

@ ADSLgr.com All rights reserved.