PDA

Επιστροφή στο Forum : Wind-Vodafone Πιθανή συγχώνευση



makis
29-06-10, 19:17
Ξεκινά από 1ης Ιουλίου 2010 η διαδικασία αναδιάρθρωσης του δανειακού χρέους στη Wind Hellas, ύψους περίπου 1,5 δισ. ευρώ. Aύριο αναμένεται να ανακοινωθεί το όνομα του οίκου που θα αναλάβει επικεφαλής στην αναδιάρθρωση του χρέους (chief restructuring officer), παρόλο που βρετανικά δημοσιεύματα ήδη αναφέρουν για τον ρόλο αυτό την JP Morgan.

Η διαδικασία αναδιάρθρωσης του χρέους της Wind αναμένεται να προκαλέσει αλυσιδωτές αντιδράσεις στην αγορά των τηλεπικοινωνιών στην Ελλάδα. Η διαφαινόμενη μείωση της εταιρικής αξίας (enterprise value) της επιχείρησης από 1,7 δισ. ευρώ σε περίπου 0,8 έως 1,2 δισ. ευρώ, με αντίστοιχη μείωση του δανειακού χρέους της επιχείρησης, αναμένεται να προκαλέσει το ενδιαφέρον πολλών μνηστήρων (τηλεπικοινωνιακών εταιρειών, ιδιωτικών επενδυτικών κεφαλαίων κ.λπ.) τόσο από το εσωτερικό όσο και το εξωτερικό. Στελέχη της αγοράς μάλιστα δεν αποκλείουν μια συγχώνευση της Wind Hellas με τη Vodafone, με παράλληλη επιστροφή της άδειας κινητής τηλεφωνίας την οποία κατέχει η πρώτη στις ελληνικές αρχές.

:hmm:
Δηλαδή εγώ που δεν τα έχω καλά με την vodafone σε μια τετοια πιθανή αλλαγή τι κάνω την πάπια :sorry:
Ευχαριστώ

kmpatra
29-06-10, 19:52
Καλό ειναι να αναφέρεις και την πηγή του άρθρου για να ξέρουμε που γράφτηκε. Λύστε μου και μια απορία: Η wind κατέχει μόνο μια άδεια κινητής? Αυτή της Q που είχε εξαγοραστεί τι έγινε?

x_user
29-06-10, 20:39
...Η wind κατέχει μόνο μια άδεια κινητής? Αυτή της Q που είχε εξαγοραστεί τι έγινε?

Σωστά! Νομίζω ότι έχει και άδεια για WiMax! - Θυμάται κανείς?

bezoss
29-06-10, 22:58
Καλό ειναι να αναφέρεις και την πηγή του άρθρου για να ξέρουμε που γράφτηκε. Λύστε μου και μια απορία: Η wind κατέχει μόνο μια άδεια κινητής? Αυτή της Q που είχε εξαγοραστεί τι έγινε?

http://news.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_economy_2_29/06/2010_406290

euri
29-06-10, 23:20
Δηλαδή εγώ που δεν τα έχω καλά με την vodafone σε μια τετοια πιθανή αλλαγή τι κάνω την πάπια :sorry:
Ευχαριστώ

Κάτσε να γίνει πρώτα και μετά κάνε και την πάπια, και το ρινόκερο και ό,τι άλλο θέλεις. Μην ξεχνάς ότι στο προηγούμενο επεισόδιο την Wind την αγόραζε η Forthnet...

makis
30-06-10, 00:30
Σωστός ο bezoss,απο την καθημερινή το αντέγραψα το άρθρο σορυ που δεν το ανέφερα απλά το ξέχασα.

nyannaco
30-06-10, 08:58
Δηλαδή εγώ που δεν τα έχω καλά με την vodafone σε μια τετοια πιθανή αλλαγή τι κάνω την πάπια :sorry:
Κι εγώ που είμαι 12-13 χρόνια στη Vodafone και βγάζω σπυριά με τη Wind? Ηρθαν τα άγρια να διώξουν τα ήμερα :evil:

euri
30-06-10, 09:39
Οι δυσαρεστημένοι ένθεν και ένθεν μαζευτείτε, αγοράστε ρεφενέ την άδεια κινητής που θα απελευθερωθεί, δημιουργήστε τη δική σας εταιρεία κινητής τηλεφωνίας και διαμορφώστε τη όπως θέλετε :)

hks300
30-06-10, 09:43
Εγώ πάλι είμαι 7-8 χρόνια στη vodafone και είμαι έτοιμος να την αφήσω :) :)

johnvam
30-06-10, 11:07
Εγώ πάλι είμαι 7-8 χρόνια στη vodafone και είμαι έτοιμος να την αφήσω :) :)

Να κάτσεις εκεί που είσαι!!!!!

Εγώ είχα WIND και μετά απο 10 χρόνια γύρισα σε Vodafone...

Το σήμα της Vodafone είναι πλέον άψογο!!!!!

hks300
30-06-10, 11:15
Η πολιτική της δεν μαρέσει, η επιδοτήσεις που παίρνω δεν μάρεσουν και άλλα τέτοια. Γενικά με σήμα κτλ δεν είχα ποτε πρόβλημα αλλα σε άλλες εταιρίες με τα ίδια λευτά που πληρώνω θα είχα και περισσότερο χρόνο και καλύτερες επιδοτήσεις :) :)

nyannaco
30-06-10, 13:12
Το σήμα της Vodafone είναι πλέον άψογο!!!!!Ε, χμμ, ναι... μάλλον δεν θα βρίσκεσαι συχνά στο Πάτημα Χαλανδρίου :down:
Τέλος πάντων, στη συγκεκριμένη περιοχή όλες οι εταιρείες έχουν πρόβλημα, οπότε δεν το κάνω θέμα. Το θέμα μου είναι ότι στη Vodafone έχω ένα πρόγραμμα συμβολαίου χωρίς πάγιο, με το οποίο επειδή κάνω ελάχιστη χρήση πληρώνω €3-4 το μήνα (μαζί με τους φόρους και τα τέλη). Πού αλλού θα το βρω άμα φύγω;

nm96027
30-06-10, 14:11
Συγνώμη που διακόπτω την ενδιαφέρουσα συζήτηση αλλά...Των οικιών ημών εμπιπραμένων ημείς άδομεν

Συζητιέται η συγχώνευση των δύο εταιρειών οι οποίες θα έχουν το περίπου 50% της αγοράς και το άλλο 50 θα το έχει η Cosmote και σας το μόνο που σας καίει είναι το σήμα στο κινητό σας ή η επιδότηση; Πάμε καλά;

Δηλαδή δεν αντιλαμβάνεστε πως με την πιθανή ή απίθανη συγχώνευση αυτή η αγορά θα γίνει ακόμα πιο πολύ καρτέλ; Εδώ τώρα με τον ένα ή τον άλλον τρόπο υπάρχει συνεννόηση για τις τιμές και τις χρεώσεις, πόσο μάλλον όταν θα έχουν μείνει δύο τελείως ισοδύναμοι αντίπαλοι.

Μαζί με την αδυναμία εισόδου στην αγορά ενός νέου τρίτου παίκτη (ποιος μπορεί να αναπτύξει δίκτυο σταθμών βάσης με τέτοιο θεσμικό πλαίσιο, τέτοια δημόσια και τοπική διοίκηση και τόσο γενναίους ακτιβιστές; ) , ετοιμαστείτε για νέες εποχές στην κινητή και κυρίως νέα τιμολόγια χωρίς δυνατότητα επιλογής.

Και πάλι συγνώμη για την διακοπή. Μπορείτε να συνεχίστε να συζητάτε για το κομβικό θέμα των επιδοτήσεων.

zardoz
30-06-10, 14:31
Δηλαδή δεν αντιλαμβάνεστε πως με την πιθανή ή απίθανη συγχώνευση αυτή η αγορά θα γίνει ακόμα πιο πολύ καρτέλ; Εδώ τώρα με τον ένα ή τον άλλον τρόπο υπάρχει συνεννόηση για τις τιμές και τις χρεώσεις, πόσο μάλλον όταν θα έχουν μείνει δύο τελείως ισοδύναμοι αντίπαλοι.

Σε ένα ΜΗ υγιές (παγκόσμια) οικονομικό περιβάλλον οι συγχωνεύσεις/εξαγορές που θα
έρθουν θα είναι ραγδαίες

α) Δείτε ήδη τί έγινε με oracle, hp, sun κλπ

β) Δείτε τι παραλίγο να γίνει με yahoo/hotmail

γ) Δείτε τι πάει να γίνει με τις τράπεζες: στο τέλος θα μείνουν 3-4 ΤΟ ΠΟΛΥ

Στην κινητή τηλεφωνία χωράνε 3 ΤΟ ΠΟΛΥ (χωρίς τα frogοθυγατρικά), και
στο ελληνικό επιχειρηματικό περιβάλλον που μυρίζει "θάνατο" θα μείνουν δύο.

hks300
30-06-10, 14:36
Εχεις δίκιο φίλε μου, συγγνωμη απτην πλευρά μου. Πάντως ο όρος του καρτελ δεν αναφέρεται σε 2-3-4 εταιρίες ή παίκτες. Καρτελ μπορούν να δημιουργήσουν και 10 εταιρείες αν δεν λειτουργούν σωστά οι ελεγκτικοί μηχανισμού που σε περίπτωση της χώρας μας δεν λειτουργούν οπότε απο την πλευρά μου πιστευω ότι δεν θα αλλάξει κάτι προς αυτή την πλευρα

blkik
01-07-10, 00:56
ΚΑυτή της Q που είχε εξαγοραστεί τι έγινε?

Είναι και δικιά μου απορία αυτό

Χίλιες φόρες καλύτερα να την αγοράσει η Forthnet ή οποιοσδήποτε άλλος παρά η Voda ή και η Cosmote,

nm96027
01-07-10, 15:18
Aς συνεχίσουμε εδώ:


Wind: Συμφωνία με τους πιστωτές και πιθανή εξαγορά ή συμμετοχή στρατηγικού επενδυτή (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=405448)
:lock:

@ ADSLgr.com All rights reserved.