PDA

Επιστροφή στο Forum : Μετακόμιση γραμμής



xena
30-06-10, 11:10
Καλημέρα, μένω στην περιοχή του Μενιδίου καί έχω το πακέτο 2play της forthnet. Μετακομίζω σε 15 ημέρες και πήγα στο κατάστημα forthnet της περιοχής για να ζητήσω μετακόμιση της γραμμής.

Ο κύριος ευγενέστατός μου λέει... ξεχασέ το... σε 3 μηνες θα έχεις ξανα τηλέφωνο και internet.

Η λύση που μου πρότεινε ήταν, νεα γραμμή από τον ΟΤΕ και στην συνέχεια μετάβαση σε forthnet.

Έχετε γνώση του θέματος, το πρόβλημα μετακόμισης γραμμής το έχει μόνο η forthnet ή παίζει και σε άλλους παρόχους?

Ευχαριστώ

hks300
30-06-10, 11:14
Ευγενικότατος :)

morfeas2002
30-06-10, 13:14
Η διαδικασία έχει ως εξής:
1. Αίτηση διακοπής της υπάρχουσας σύνδεσης με αιτιολογία "μεταφορά γραμμής"
2. Νέα αίτηση με αιτιολογία "απο μεταφορά γραμμής"
3. Αν το νέο σπίτι είναι καινούριο ή έχει καμία περίεργη ή δυσδιάκριτη διεύθυνση κάνεις πρώτα αίτηση στον ΟΤΕ μόνο για τηλέφωνο και αμέσως μόλις στο συνδέσουν πας στη Forthnet να το γυρίσεις.Διαφορετικά θα σε πεθάνουν απο τον ΟΤΕ στην επαναπροώθηση αίτησης λόγω ελλιπών στοιχείων διεύθυνσης.

YDinopoulos
02-07-10, 14:50
Καλη τυχη!

Εκανα την αιτηση 14 Ιουνιου. Σημερα που ξαναηρα τηλεφωνο ειπαν οτι θελουν 30 ημερολογιακες μερες (το πολυ) για την διαδικασια μετακομισης...

Αν το ηξερα θα το εκοβα κ θα εκανα αιτηση νεου ΟΤΕ αριθμου !

spsomas
04-07-10, 16:44
Μου φαίνεται σε τέτοιες περιπτώσεις κανένα μήνα νωρίτερα κάνεις αίτηση για μεταφορά. Έτσι όταν είναι να φεύγεις να σε γυρίσουν κιόλας.

Georgevtr
04-07-10, 17:07
Σχεδόν 3-4 μήνες θα έχεις πάλι τηλέφωνο διότι τα γρανάζια δέν δουλεύουν...:whistle:
Και η ΕΕΤΤ ακόμη δέν έχει κάνει τίποτα!!!!

stavrakaki
04-07-10, 18:54
Ρε παιδιά ,δεν θα ήταν πιο λογικό η διαδικασία να γίνει πιο γρήγορα μετά από αίτημα της forthνετ στον ΟΤΕ. Δεν υπάρχει κάποιος μηχανισμός για να επιταχύνονται τέτοια ζητήματα?? Τουλάχιστον ο υπάλληλος ήταν ειλικρινής. ;)

billstamaniac
05-07-10, 09:29
δυστυχως στις μετακομισεις το μονο που παιζει ειναι ακυρωσεις απο οτε ολγω ελλιπων στοιχειων διευθυνσης η ελλειψης κυριου ή ακραιου δικτυου μια φιλη μου που εκανε μετακομιση τις εβγαλε ελειψη δικτυου

YDinopoulos
06-07-10, 12:24
Δεν υπαρχει προβλεψη απο τον νομο οτι θα πρεπει να εχουν ολοκληρωσει ολη την διαδικασια σε 20 ημερολογικες ημερες ?

jks13
20-07-10, 09:02
Εγω παντως εκανα μετακομηση πριν απο 2 μηνες περιπου. Στο νεο σπιτι δεν εμενε κανενας, αρα μαλλον δεν υπηρχε τηλεφωνο. Η μεταφορα πηρε 20 μερες. Δεν εκανα καμμια αιτηση σε ΟΤΕ παρα μονο για μεταφορα στην forthnet (ιδιοκτητο στην Τριπολη).

ομως:
1. η υπαλληλος μου ειπε οτι γινεται δωρεαν, και αυτοι με χρεωνουν 57 ευρω τωρα. δεν τα εχω πληρωσει σε 2 λογαριασμους και μου εστειλαν ειδοποιηση.
2. οπως τωρα ετσι και τοτε υπηρχε η προσφορα για 6 μηνες με 15 ευρο αντι για 25. Αρα με συμφερε να κανω νεα ενεργοποιηση.
3. Αφου μου λενε τωρα οτι η μετακομηση εχει χρεωση 57 ευρω επειδη γθνεται νεα ενεργοποιση τους λεω και εγω να μου κανουν τα 6 πρωτα παγια 15 ευρω λογω της προσφορας. Για να μην πω και για τον δωρεαν εξοπλισμο που δικαιουμαι.

Αρα αντι να πληρωνω 15+φπα και να παρω και εξοπλισμο, αυτοι θελουν και τα 57 ευρω μετακομηση και 25+φπα + να μην δωσουν ρουτερ.

Τους εστειλα και εγω λοιπον μειλ οπου δεν εχουν απαντησει οτι αν αυτοι απειλουν 1 φορα να μου κανουν φραγη/διακοπη για τα 57 που δεν δικαιουνται εγω κανω 10 διακοπες αλλα τα 57 δεν προκειτε να τα παρουν. σημειοτεον οτι εδω και 8+ χρονια εχω μοναδικο provider σε 3 διαφορετικα σπιτια την forthnet.
Η βοηθος μου στο γραφειο επαθε ακριβως το ιδιο (της ειπαν δωρεαν η μεταφορα). Την χρεωσαν μεταφορα και μετα απο 2 μηνες γκρινια τα αφαιρεσαν απο τον λογαριασμο.

Θεωρω οτι το τεχνικο τμημα της εταιριας δουλευει πολυ καλυτερα απο το εμπορικο και εξυπ. Στους καιρους που ζουμε τα λαθη πληρωνονται. Αν λοιπον θελουν να εχουν σταθερο πελατη για πολλα χρονια θα πρεπει να χρεωθουν και την λαθος ενημερωση των υπαλληλων τους. Γιατι αν κανεις προγραμματα και προσφορες πουδεν φτανουν στον καταναλωτη, αλλα τελικα του ζητας να πληρωσει περισσοτερα στο τελος θα το κλεισεις το μαγαζι. Γιατι αν φυγω ετσι δεν προκειτε να ξαναγυρισω. Το εχω κανει ηδη με tellas που ζητησα διακοπη και αυτοι χρεωναν οτι θελανε αλλα και με VODAFONE που πληρωσα διακοπη συμβολαιου στους 9 μηνες και την εκαναν απο μονοι τους στους 12 (και ηθελαν να πληρωσω τα παγια). Ουτε παγια πηραν αλλα ουτε και ποτε θα με ξαναδουν ως πελατη τους.

anpho
20-07-10, 16:47
Παιδιά έπαθα ακριβώς το ίδιο πράγμα.
Είχα καλέσει 3 φορές στο τμ.εξυπηρέτησης της Forthnet και είχα την επιβεβαίωση πως δεν υπάρχει κανένα τέλος ενεργοποίησης. Πριν από 20 μέρες έκανα την αίτηση μετακόμισης όπως την ονομάζουν και πάλι με διαβεβαίωσαν πως η μεταφορά γίνεται δωρεάν. Σήμερα πήρα ένα sms πως έγινε η καταχώρηση της αίτησης και πήρα τηλέφωνο εκ νέου για να ενημερωθώ για την πορεία της αίτησης... όπου με ενημέρωσαν πως θα υπάρξει τέλος 51 ευρώ! Άρχισα να διαμαρτύρομαι και οι αγενέστατοι μου το έκλεισαν στη μούρη!
Δεν έχει γίνει ακόμα η ενεργοποίηση της γραμμής και δεν έχω σε καμία περίπτωση σκοπό να πληρώσω χρήματα για τα οποία δεν ενημερώθηκα όταν υπέγραφα την αίτηση!! Τι μπορώ να κάνω;
Έτσι μου ερχεται να προβώ σε ακύρωση της αίτησης μεταφοράς..

stavrakaki
01-08-10, 00:06
Μήπως το τέλος αυτό αφορά την ενεργοποίηση της νέας γραμμής από τον ΟΤΕ?? Γιατί πρακτικά το αίτημα σου προωθείται στον ΟΤΕ, οπότε μάλλον πληρώνεις σε αυτόν.

silegav
05-08-10, 20:11
Κι εγώ δε θυμάμαι τέτοιο τέλος από εναλλακτικό πάροχο, ειδικά για τέτοιο ποσό. Τελικά βρήκες ποιός σε χρέωσε;

@ ADSLgr.com All rights reserved.