PDA

Επιστροφή στο Forum : Forthnet, Περιστέρι - Χαμηλή Ταχύτητα Συγχρονισμού



KostasG82
01-07-10, 05:47
Καλημέρα σε όλους.

Είμαι καινούριο μέλος του forum και θα ήθελα να αναφέρω ένα πρόβλημα με τη σύνδεσή μου ελπίζοντας ότι θα λάβω κάποιες διαφωτιστικές απαντήσεις για το τι μπορώ να κάνω.

Έχω DSL σύνδεση στη Forthnet εδώ και τρία περίπου χρόνια. Το τηλέφωνο είναι στον ΟΤΕ σε γραμμή ISDN. Το πακέτο DSL Internet που έχω στη Forthnet είναι για ονομαστική ταχύτητα 24 Mbps.

Όταν πρωτοσυνδέθηκα με την εταιρία, η ταχύτητα συγχρονισμού μου ήταν πολύ υψηλή (πάνω απο 20 Mbps). Σταδιακά όμως συγχρόνιζα σε όλο και ποιο χαμηλή ταχύτητα. Τελικά, τον τελευταίο καιρό έχω φτάσει να συγχρονίζω κοντα στα 12 Mbps (δηλαδή στο μισό της ονομαστικής). Παρόλα αυτά τέτοια πτώση δε δικαιολογείται από τα στατιστικά της γραμμής μου. Συγκεριμένα, ο router μου δίνει τα ακόλουθα στοιχεία γραμμής:

DSL Status: Connected
DSL Modulation Mode: MultiMode*
DSL Path Mode: Interleaved
Downstream Rate: 13290 kbps
Upstream Rate: 1021 kbps
Downstream Margin: 6 db
Upstream Margin: 10 db
Downstream Line Attenuation: 16 db
Upstream Line Attenuation: 3 db

Εδώ θέλω να τονίσω ότι στην επιλογή Modulation Mode, το MultiMode μου δίνει την υψηλότερη ταχύτητα ως τώρα. Αν δώσω ADSL2+ πέφτω κάτω από τα 12.

Όπως μπορείτε να δείτε το Attenuation μου επιτρέπει πολύ υψηλότερη ταχύτητα συγχρονισμού (θεωρητικα τουλάχιστον).

Το router που χρησιμοποιώ είναι ένα LinkSys Wireless Router WAG200G που πήρα μαζί με το πακέτο σύνδεσης και η περιοχή μου είναι στο Περιστέρι Αττικής πολύ κοντά στα γραφεία του ΟΤΕ Αγ. Αντωνίου.

Δεν έχω επικοινωνήσει ακόμα με την τεχνική υποστήριξη της εταιρίας καθώς το ανακάλυψα πρόσφατα και δε το είχα ψάξει παλαιότερα αφού η ταχύτητα μου φαινόταν ικανοποιητική. Απλά τώρα πια μου φαίνεται υπερβολικό να πληρώνω για 24αρα και να εχω 12αρα.

Περιμένω λοιπόν σχόλια και προτάσεις σας σχετικά με την περίπτωσή μου. Νομίζεται ότι είναι κάποιο θέμα γραμμής και πρέπει να το ψάξω ή έχει γίνει εσκεμμένα κάποια ρύθμιση από την εταιρία για να συγχρονίζω σε αυτές τις ταχύτητες?

Σε περίπτωση που χρειάζεστε επιπλέον στοιχεία θα χαρώ να απαντήσω το συντομότερο δυνατό.

Ευχαριστώ,

Κώστας

Υ.Γ.: Μετά από μια σύντομη έρευνα στο επίσημο site της Forthnet είδα ότι έχει κυκλοφορήσει καινούριο firmware για τον router μου, το οποίο η εταιρία προτείνει να εφαρμοστεί. Πιστεύεται ότι με την αναβάθμιση θα βελτιώσω και την ταχύτητα συγχρονισμού μου?

michpan
02-07-10, 00:58
Απλά τώρα πια μου φαίνεται υπερβολικό να πληρώνω για 24αρα και να εχω 12αρα.
Εμείς που πληρώνουμε 24αρα κι έχουμε 3αρα τι να πούμε;

Ρίξε μία ματιά κι εδώ: http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=397013


Μιχάλης

@ ADSLgr.com All rights reserved.