PDA

Επιστροφή στο Forum : Disconnect & Download Rate problem, OTE & OTEnet 384/128 DSL connection…



retroborg
08-06-06, 15:33
Hello,

Πρόσφατα απέκτησα DSL γραμμή ΟΤΕ 384 με ISP OTEnet 384/128 αόριστου χρόνου Dynamic IP.
Δάφνης (210973χχχχ) PSTN Intracom Γ’ Αθήνας.
Έχω το Router Alcatel Speedtouch 510 (4 Ethernet ports, No USB)
Firmware 4.3.2.6.0.

Παρατήρησα τα παρακάτω 2 προβλήματα:

1. Μετά από 6 μέρες συνεχομένου downloading (emule), μου έκανε εντύπωση που έκανε Disconnect μόνο του μετά από 6 μέρες. Το νόημα του broadband connection σε αντίθεση με την Dialup 56K, δεν είναι ότι παραμένει πάντοτε on-line σταθερά και δεν αποσυνδέεται ποτέ?

Στο 1242 ΟΤΕ και στην OTEnet μου απάντησαν γενικά και αόριστα, ότι απλά συμβαίνει καμία φορά?!
Επίσης δεν διατηρούν Logs.
Ισχυει ότι, κάθε 75 ώρες διακόπτεται η σύνδεση κάθε Dynamic DSL connection, ώστε να ανανεωθούν οι IP. Αλλά η διακοπή γίνετε στιγμιαία οπότε δεν θα έπρεπε κανονικά να διακόψει τη σύνδεση μου μετά από 6 μέρες.

2. Επίσης πρόσεξα ότι όταν κατεβάσω κάποιο μεγάλο αρχείο από το FTP του Πολυτεχνείου, το Download rate, σταθεροποιείται στα: 38-39KB/s.
Περίμενα γύρω στα 40-41KB/s…

Είναι φυσιολογικό αυτό για Dynamic DSL 384/128 OTE & OTEnet ISP, DSLAM Δάφνης?
Πόσοι άλλοι εδώ έχουν αντιμετωπίσει παρόμοια προβλήματα?

Ευχαριστώ.

G_Zisis
10-06-06, 02:16
1.Γενικά επειδή έχεις Dinamic IP δεν μπορείς να έχεις μια IP για πολύ,κάποτε πρέπει να αλλάξει.Συνήθως κάθε τόσο έχω ακούσει από άλλους ότι ανανεώνεται η IP,κάθε 6-7 μέρες.Τώρα καμιά φορά μπορεί και να στο κρατήσουν παραπάνω ή και λιγότερο.

2.Γενικα από άλλες σελίδες ή από προγράμματα με πόσο κατεβάζεις?Το 38-39kb/s είναι καλή ταχύτητα σε γενικές γραμμές.Τώρα ο λόγος για το ότι δεν πιάνεις 40-41kb/s μπορεί να είναι το DSLAM σου.Κι εγώ με ΟΤΕΝΕΤ περίπου εκεί κατεβάζω αλλά συχνά πιάνω και πάνω από 40kb/s.

retroborg
10-06-06, 09:05
1.Γενικά επειδή έχεις Dinamic IP δεν μπορείς να έχεις μια IP για πολύ,κάποτε πρέπει να αλλάξει.Συνήθως κάθε τόσο έχω ακούσει από άλλους ότι ανανεώνεται η IP,κάθε 6-7 μέρες.Τώρα καμιά φορά μπορεί και να στο κρατήσουν παραπάνω ή και λιγότερο..

Ναι, αυτό το καταλαβαίνω και ισχύει, το ερώτημα μου είναι, κατα πόσο αυτό δικαιολογεί να κάνει Disconnect τη σύνδεση μου μετά από 6 μέρες και εάν όχι για τι μπορεί να έγινε?
Στον ΟΤΕ και ΟΤΕnet είπαν γενικά και αόριστα ότι απλά συμβαίνει καμία φορά!?
Μια φορά το μηνά δε το θεωρούν αφύσικο και κυμαίνεται εντος των φυσιολογικών ορίων που θέτει ΟΤΕ & OTEnet.
Είπαν ότι εάν επαναληφτεί θα ελέγξουν την γραμμή.
Εμένα μου φαίνεται παράλογο για Broadband, κανονικά θα έπρεπε να είναι online 24/7 without fail!


2.Γενικα από άλλες σελίδες ή από προγράμματα με πόσο κατεβάζεις?Το 38-39kb/s είναι καλή ταχύτητα σε γενικές γραμμές.Τώρα ο λόγος για το ότι δεν πιάνεις 40-41kb/s μπορεί να είναι το DSLAM σου.Κι εγώ με ΟΤΕΝΕΤ περίπου εκεί κατεβάζω αλλά συχνά πιάνω και πάνω από 40kb/s.

1. Στα διάφορα προτεινόμενα Speediest του Forum, έχω κατά μέσο όρο:

Download Speed: 325 kbps (40.6 KB/sec transfer rate)
Upload Speed: 105 kbps (13.1 KB/sec transfer rate)

2. Από Emule μέγιστο: 33-36KB/sec. Συνήθως είναι αρκετά ασταθής και πέφτει και πιο κάτω.

3. Από διάφορα άλλα http & FTP Download sites, αρχίζει πάνω από 41ΚΒ/sec και διατηρείται για μερικά λεπτά, αλλά στη συνεχεία πέφτει και σταθεροποιείται γύρω στα: 36-39KB/sec.

4. Πολυτεχνείο αρχίζει στα 47-48KB/sec για μερικά λεπτά και σταθεροποιείται στα 38-39KB/sec.

5. Εσύ σε ποιο DSLAM είσαι συνδεδεμένος?

Πάντως, σε γενικές γραμμές είμαι ευχαριστημένος.

G_Zisis
10-06-06, 16:13
Κοίτα για να σου αλλάξει την IP σου η ΟΤΕΝΕΤ πρέπει να σου κάνει restart τη σύνδεση και γι 'αυτό σε αποσυνδέει.

Εγώ είμαι σε DSLAM Intracom Τρικάλων αν θυμάμαι καλά.Κι εγώ κάπου εκεί κατεβάζω.Πρέπει να χαιρόμαστε γιατί εκεί στο 37-40kb/s πολλές φορές είναι το maximun για την 384,είναι πολύ δύσκολο και πολύ σπάνιο να πιάσεις πιο πολύ.Και ειδικά εσύ που όπως είπες μένεις Αθήνα και στην Αθήνα είναι πάρα πολλά πιταρισμένα DSLAM.

retroborg
10-06-06, 18:21
Κοίτα για να σου αλλάξει την IP σου η ΟΤΕΝΕΤ πρέπει να σου κάνει restart τη σύνδεση και γι 'αυτό σε αποσυνδέει..

Όχι, αυτό δεν ισχύει. Η ανανέωση της IP γίνετε στιγμιαία όποτε δεν υπάρχει ουσιαστικά «αποσύνδεση». Οπότε δε δικαιολογείται Disconnect, τουλάχιστον οχι για αυτό το λόγο.

Εσένα στα Τρίκαλα, σου έχει κάνει ποτέ Disconnect η γραμμή μετά από πολυήμερο session?

G_Zisis
10-06-06, 21:08
Δεν το έχω αφήσει τόσο πολύ για να ξέρω.

Είσαι σίγουρος ότι δεν ισχύει?Εγώ πάντως αυτό ξέρω.Έχω ακούσει πολλούς που λένε ότι κάθε 6 μέρες τους αλλάζει η IP.Άμα όπως λες η αλλαγη είναι άμεση και δεν κάνει disc τότε γιατί ασχολούνται?Μήπως ξέρει κανένας σίγουρα?

retroborg
11-06-06, 16:36
Δεν το έχω αφήσει τόσο πολύ για να ξέρω.

Ποιο το νόημα να έχεις Broadband τότε, εάν δεν το έχεις 24/7 ? ;)


Είσαι σίγουρος ότι δεν ισχύει?Εγώ πάντως αυτό ξέρω.

Το ότι η ανανέωση της IP γίνετε στιγμιαία και δεν υπάρχει ουσιαστικά «αποσύνδεση» από το κύκλωμα, ισχύει στη θεωρία. Η δρομολόγηση των πακέτων γίνετε στη νέα IP.
Το τι κάνουν στη πράξη ο ΟΤΕ και η Ελληνικές ISP δεν το γνωρίζω.


Έχω ακούσει πολλούς που λένε ότι κάθε 6 μέρες τους αλλάζει η IP.Άμα όπως λες η αλλαγή είναι άμεση και δεν κάνει disc τότε γιατί ασχολούνται?Μήπως ξέρει κανένας σίγουρα?..

Έλπιζα να ακούσω μερικές (Τεχνικώς εμπεριστατωμένες) απόψεις σε αυτό το θέμα από τους υπόλοιπους χρήστες εδώ, και όχι τις συνηθισμένες εμπειρίστικες, χομπίστικες, για να μην αναφέρω μπακαλίστικες, απαντήσεις που ακούς από τους περισσότερος Έλληνες τεχνικούς/μηχανικούς.

enwsitis21
11-06-06, 18:27
Αποκλείεται το γεγονός λόγω προβλήματος από τη πλευρά του ΟΤΕ ή της ΟΤΕΝΕΤ να προήλθε η αποσύνδεση;
Είναι αλήθεια ότι η ΟΤΕΝΕΤ στις συνδρομές με dynamic ip address κάνει disconnect(που διαρκεί εκατοστά του δευτερολέπτου), ενώ ταυτόχρονα σ'επανασυνδέει για να μήν χαθεί το session.
Στις περισσότερες των περιπτώσεων όπου έχουμε αποσυνδέσεις αυτό οφείλεται ( όσο περίεργο κι αν ακούγεται σε κακό σετάρισμα των routers ).
Π.χ. μιά απλή διακοπή ρεύματος, χωρίς κάποιος να έχει αποθηκεύσει τις ρυθμίσεις στο router προκαλεί αποσύνδεση.

G_Zisis
12-06-06, 01:45
Αποκλείεται το γεγονός λόγω προβλήματος από τη πλευρά του ΟΤΕ ή της ΟΤΕΝΕΤ να προήλθε η αποσύνδεση;

Μπορεί να γίνει κι αυτό.Αλλά σπάνια.Όπως εμένα μια φορά έπαιζα PES5 online και είχε μπουκώσει η σύνδεση και σε μια στιγμή κώπηκε εντελώς η σύνδεση.

@ ADSLgr.com All rights reserved.