PDA

Επιστροφή στο Forum : βοηθεια σε εργασια



KinigosPsixon
02-07-10, 09:48
Καλημερα,
εχω την εξης εργασια..
πρεπει να συνδεσω 2 cisco ip phones (7905) σε ενα cissco 1700 series router μεσω ενος cisco catalyst 2950 switch τα οποια ειναι συνδεδεμενα σε εναν cisco 7800 pc που εχει εγγατεστημενα windows 2000 (η ip δινονται απο τον DHCP ) και εναν Call manager στον οποιο εχω κανει ολες τις απαραιτητες ρυθμισεις.
Το προβλημα που εχω ειναι οτι τα τηλ δεν παιρνουν Ip απο το DHCP κολλαν σε ενα σημειο κα ιλεει configuring ip via DHCP ... Αυτο που καταλαβα εγω ειναι οτι τα εχω κανει μανταρα στην συνδεσμολογια...

http://img690.imageshack.us/img690/915/p0207100907.jpg

τα 1 και 2 πανε στα ipphones...
και πισω απο τον catalyst σε μια θυρα που γραφει console πηγαινει το καλωδιο απο το pc...

Υ.γ αν ειναι σε λαθος ενωτητα πες τε μου αν το αλλαξω το εβαλα εδω γιατι ολα τα μηχανηματα που δουλευω ειναι της cisco.....

atrias
02-07-10, 12:05
και πισω απο τον catalyst σε μια θυρα που γραφει console πηγαινει το καλωδιο απο το pc...


το καλώδιο και η θύρα αυτή στα cisco είναι για να κάνεις ρύθμιση του cisco μέσω console

δηλαδή δε πρόκειται να περάσουν δεδομένο από το καλώδιο

οπότε αν το DHCP τρέχει μέσα στο PC δεν υπάρχει περίπτωση να δουλέψει με αυτή τη συνδεσμολογία

θα πρέπει και το pc να συνδεθεί πάνω στο 2950

KinigosPsixon
02-07-10, 12:33
το καλώδιο και η θύρα αυτή στα cisco είναι για να κάνεις ρύθμιση του cisco μέσω console

δηλαδή δε πρόκειται να περάσουν δεδομένο από το καλώδιο

οπότε αν το DHCP τρέχει μέσα στο PC δεν υπάρχει περίπτωση να δουλέψει με αυτή τη συνδεσμολογία

θα πρέπει και το pc να συνδεθεί πάνω στο 2950

οχι αυτη η θυρα (που παλι γραφει console) ειναι στο router αυτη που λεω εγω οτι γραφει console ειναι στο 2950 .. λες δλδ οτι κα ιαυτη ειναι για τον ιδιο λογο οπως η θυρα console του router ?? (χμ καλα φανταστικα δλδ οτι τα εχω κανει... μανταρα... ) πριν ο ειχα αλλιως αλλα και παλι δεν δουλευε τουλαχιστον ετσι φιανοταν στο pc οτι κατι συνδεθηκε.. :P
δλδ πρεπει και το καλωδιο του δικτιου να μπει μπροστα στον catalyst μαζι με τα αλλα που φιανοντε στην φοτο????

atrias
02-07-10, 20:49
ναι....

@ ADSLgr.com All rights reserved.