PDA

Επιστροφή στο Forum : H Google εξαγοράζει την εταιρεία αναζήτησης αεροπορικών ταξιδιών ITA Software



Σελίδες : [1] 2

nm96027
02-07-10, 10:52
H Google ανακοίνωσε χθες την εξαγορά της εταιρείας ITA Software έναντι 700 εκατομμυρίων δολαρίων. H ITA Software είναι μία εταιρεία που παρέχει υπηρεσίες υποστήριξης και πληροφοριών για αεροπορικά ταξίδια σε μεγάλες ιστοσελίδες κρατήσεων, πρακτορεία ταξιδιών και αεροπορικές εταιρείες.

Της εξαγοράς προηγήθηκε η σχετική φήμη η οποία είχε αντιμετωπιστεί με σκεπτικισμό λόγω της σχεδόν βέβαιης αντίδρασης των αρμόδιων για τον ανταγωνισμό κρατικών φορέων των Η.Π.Α.

Η ITA εδράζεται στο Cambridge της Μασαχουσέτης και έχει δημιουργηθεί από αποφοίτους του ΜΙΤ οι οποίοι βρήκαν έναν τρόπο αλλάξουν τον τρόπο με τον οποίο οι άνθρωποι ψάχνουν για φθηνούς αεροπορικούς ναύλους, χρησιμοποιώντας τον κατάλληλο αλγόριθμό.

74541Ο Jeremy Wertheimer, ως πρόεδρος, διευθύνων σύμβουλος και συν-ιδρυτής της ITA δήλωσε πως αυτό που κάνει η εταιρεία του (η οποία απασχολεί 500 εργαζόμενους) είναι να συγκεντρώνει πληροφορίες από αεροπορικές εταιρείες (πτήσεις, τιμές και διαθεσιμότητα) και να τις δημοσιοποιεί στους συνεργάτες της, με τον κατάλληλο τρόπο. Πλέον όμως, μετά από την εξαγορά από την Google, δεν είναι σαφές αν αυτοί οι συνεργάτες όπως οι Hotwire, Kayak, Orbitz ή η Rearden Commerce θα μπορούν να έχουν πρόσβαση στα δεδομένα αυτά.

H Google δηλώνει πως τα σχέδια της για την ITA είναι να αξιοποιήσει το εργαλεία αναζήτησης της εταιρείας και να επιτρέψει την αγορά εισιτήριων κατευθείαν από το δικό της site. Το ενδιαφέρον του γίγαντα της αναζήτησης εστιάζεται, σύμφωνα με την Marissa Mayer από την Google, στο ότι η αναζήτηση ενός ταξιδιού δεν είναι εύκολο να διατυπωθεί στο γνωστό πεδίο αναζήτησης της μηχανής αναζήτησης.


"Η Google έχει ήδη βρει νέους τρόπους οργάνωσης δυσεύρετων πληροφοριών σχετικά με εικόνες, αρχεία εφημερίδων, επιστημονικές δημοσιεύσεις, βιβλία και γεωγραφικά δεδομένα. Όταν θα έχουμε ολοκληρώσει την εξαγορά της ITA, θα εργαστούμε προς την κατεύθυνση ενός νέου εργαλείου αναζήτησης πτήσεων το οποίο θα επιτρέψει την ευκολότερη εύρεση πτήσεων, την σύγκριση επιλογών ταξιδιού και τιμών καθώς και την γρήγορη αγορά ενός εισιτηρίου", γράφει η Mayer σε σχετικό blog post.

Όπως και στην περίπτωση της εξαγοράς της AdMob η Google έχει ήδη ετοιμάσει ένα site στο οποίο υπογραμμίζει τα οφέλη των πολιτών ενώ προσπαθεί να υποβαθμίσει τυχόν μονοπωλιακούς φόβους. Ο Διευθύνων Σύμβουλος της Google Eric Schmidt δήλωσε πως ήδη περιμένει μία εξονυχιστική έρευνα από τις ρυθμιστικές αρχές των Η.Π.Α., οι οποίες παρακολουθούν από κοντά κάθε δραστηριότητα της Google.

Yπενθυμίζεται πως η Ομοσπονδιακή Επιτροπή Εμπορίου των Η.Π.Α. έχει δώσει την έγκριση της για την εξαγορά της διαφημιστικής AdMob από την Google έναντι 750 εκατομμυρίων δολαρίων.


Πηγή: Cnet (http://news.cnet.com/8301-30684_3-20009474-265.html?tag=newsLeadStoriesArea.1)

manuel
02-07-10, 11:06
έτσι......τοστιέρες θα φτιάχνει σε λιγάκι ?
γιγαντώνετε επικύνδινα απλά κάποιοι αρνούνται να το δουν....σε λίγα χρόνια δεύτερη M$. Ίσως και χειρότερη

και οι επιτροπές ανταγωνισμού κοιμούνται....

lewton
02-07-10, 13:20
Τοστιέρες όχι, αλλά θα παράγει OS για on-line τοστιέρες που θα φτιάχνει η HTC! :up:

Angelkar.v2
02-07-10, 13:23
Προβλέπω ότι σε λίγα χρόνια θα χρησιμοποιούμε Google για τα πάντα!

Ήδη δυσκολεύομαι να βρω τομέα αναζήτησης στον οποίο δεν έχει επενδύσει.

c4lex
02-07-10, 13:45
Προβλέπω ότι σε λίγα χρόνια θα χρησιμοποιούμε Google για τα πάντα!

Ήδη δυσκολεύομαι να βρω τομέα αναζήτησης στον οποίο δεν έχει επενδύσει.

Find your keys and more
Ever wish you could CTRL+F your keys? Store your keys and other objects you commonly lose with Google and you’ll never have to worry about finding them again.

The next generation of Google storage arrives in May and we’re looking for testers. (http://www.google.com/google-d-s/promos/storage.html)

Μερικοί ευχαριστημένοι πελάτες:


"Since I uploaded my condo to Google Docs I can sleep in my own bed regardless of where I am. It gives a whole new meaning to don’t leave home without it."
Michael B, House Surfer


"Our dog Jingles hates to fly on planes, but we got her all the way to Chicago for pennies without a scratch!"
Sara J, Pet Owner


"Wish I had this during the big game, could have shared pizza with my buddies in NYC!"
Peter H, Sports Enthusiast

:mrgreen:

tsigarid
02-07-10, 15:07
Πλέον όμως, μετά από την εξαγορά από την Google, δεν είναι σαφές αν αυτοί οι συνεργάτες όπως οι Hotwire, Kayak, Orbitz ή η Rearden Commerce θα μπορούν να έχουν πρόσβαση στα δεδομένα αυτά.
Ωχχχχχ, ελπίζω να μη γίνει καμία λαδιά με την kayak, είμαι πλήρως εξαρτημένος από αυτούς όταν πρόκειται για αεροπορικά ταξίδια!

aiolos.01
03-07-10, 02:07
Αναζήτηση είναι και αυτό οπότε η είδηση είναι οτι μέχρι τώρα η google ΔΕΝ είχε ασχοληθεί ιδιαίτερα με αυτό τον πολύ προσοδοφόρο τομέα. Και τέτοια λάθη δεν τα κάνει για πολύ καιρό.

arkara
03-07-10, 10:28
Find your keys and more
Ever wish you could CTRL+F your keys? Store your keys and other objects you commonly lose with Google and you’ll never have to worry about finding them again.

The next generation of Google storage arrives in May and we’re looking for testers. (http://www.google.com/google-d-s/promos/storage.html)


Wtf?! Δεν το έπιασα? Πώς λειτουργεί αυτό? Btw αυτό με τα εισιτήρια δεν θα
δουλέψει. Σιγά μην πάω στην google να πάρω. Υπάρχουν και οι εταιρίες από
τις οποίες τα αρκετά πιο φθηνά.

limplixos
03-07-10, 14:39
Wtf?! Δεν το έπιασα? Πώς λειτουργεί αυτό? Btw αυτό με τα εισιτήρια δεν θα
δουλέψει. Σιγά μην πάω στην google να πάρω. Υπάρχουν και οι εταιρίες από
τις οποίες τα αρκετά πιο φθηνά.

Μα δεν θα αγοράζεις από την google, από ό,τι κατάλαβα, αλλά μέσω της google (λογικά θα παίρνει ποσοστά).

c4lex
03-07-10, 18:04
Wtf?! Δεν το έπιασα? Πώς λειτουργεί αυτό?

Σου δίνει ένα μετρικό τόνο αποθηκευτικό χώρο μαζί με το λογαριασμό σου στα Google Docs. Τους ειδοποιείς και έρχεται το αμάξι της Google να παραλάβει το αντικείμενο από το χώρο σου. Αποθηκεύουν ό, τι ζητήσεις. Τα κλειδιά σου, την γάτα σου, κατεψυγμένη τροφή, εϊναι πολύ πρακτικό. Γράψου στη Beta να δεις! :D

mrsaccess
04-07-10, 03:14
Το έχω κάνει και εγώ, πολύ βολικό! Είναι ότι πρέπει για να κρύβεις και τα σώματα. Άντε να ψάξει η αστυνομία στο σύννεφο! :oneup: :p

Umbra
04-07-10, 04:52
Ένα βήμα πιο κοντά στο Skynet......

GoGo Google!!!!

konoros
05-07-10, 01:16
Να δούμε που θα σταματήσει η google. Είναι πολύ περίεργο που γιγαντώνεται συνέχεια. Εμένα προσωπικά με τρομάζει αυτό το φαινόμενο. Το ότι έχει τόσο content και μπορεί να το ψάξει είναι λίγο..... έμμεσο big brother...

Όπως και να έχει, πιστεύω ότι από τη συγκεκριμένη εξαγορά στο τέλος θα βρίσκουμε φτηνότερα εισιτήρια :-)

button
05-07-10, 02:00
GOOGLΑΡΟΣΕ η google :rofl:

stelaras1
05-07-10, 09:18
έτσι......τοστιέρες θα φτιάχνει σε λιγάκι ?
γιγαντώνετε επικύνδινα απλά κάποιοι αρνούνται να το δουν....σε λίγα χρόνια δεύτερη M$. Ίσως και χειρότερη

και οι επιτροπές ανταγωνισμού κοιμούνται....

συμφωνώ απόλυτα..και εμένα με απασχολεί η γενικότερη είσοδος σε πολλούς τομείς και η υποψία,αν όχι,βεβαιότητα μονοπωλιακών καταστάσεων που θα εμφανιστούν κατά πάσα πιθανότητα στο εγγύς μέλλον λόγω της άπλειστης φύσης της ανθρώπινης υπόστασης που κρύβεται πίσω από τα 6 γραμματάκια της λέξης Google!

mixlis
05-07-10, 10:18
Αρχιζει η google να μου τι δινει.......:mad:

c4lex
05-07-10, 10:50
Αρχιζει η google να μου τι δινει.......:mad:

Γιατί όμως? Επειδή ενσωματώνει τεχνολογίες στο search της που θα βοηθήσουν τον κόσμο να βρει πληροφορίες για τα ταξίδια του ευκολότερα?

Ή γιατί μερικοί που δεν γνωρίζουν τίποτα για τον νόμο περί ανταγωνισμού εκφράζουν αβάσιμους φόβους για μια εταιρεία, ενώ οι ίδιοι αποτγχάνουν να καταλάβουν γιατί μια άλλη προσφιλής τους εταιρεία παραβαίνει τους ίδιους νόμους για τους οποίους φωνάζουν, σχεδόν κατά κανόνα? :p

pakitis
06-07-10, 02:23
Σε λίγο καιρό θα εξαγοράσει και την Durex... Καπότα google... :ppp

tsigarid
06-07-10, 02:40
Σε λίγο καιρό θα εξαγοράσει και την Durex... Καπότα google... :ppp
Και τέλος τα προσωπικά δεδομένα στο κρεβάτι :p

manuel
06-07-10, 12:06
ήδη αναπτύζει νέο facebook :hmm:

μια εταιρεία η οποία έχει άμεση πρόσβαση στις αναζητήσεις που κάνουμε στο διαδίκτυο δεν θα έπρεπε να έχει δικαίωμα να εμπλέκεται με προώθηση καταναλωτικών προϊόντων οποιασδήποτε μορφής

Είναι περίεργο που δεν έχουν επέμβει οι επιτροπές ανταγωνισμού ακόμα

c4lex
06-07-10, 12:24
ήδη αναπτύζει νέο facebook :hmm:

μια εταιρεία η οποία έχει άμεση πρόσβαση στις αναζητήσεις που κάνουμε στο διαδίκτυο δεν θα έπρεπε να έχει δικαίωμα να εμπλέκεται με προώθηση καταναλωτικών προϊόντων οποιασδήποτε μορφής

Είναι περίεργο που δεν έχουν επέμβει οι επιτροπές ανταγωνισμού ακόμα

Με βάση πιο νόμο? xD

Ξέρεις τις κάρτες που σου δίνουν στα supermarket και σου παρέχουν έκπτωση όταν ψωνίζεις μ' αυτές? Μάντεψε γιατί...

Το feedback που τους δίνεις είναι κρίσιμο για την μελέτη του πως να λειτουργήσουν με μικρότερα κόστη. Το οποίο ωφελεί μεν αυτές, αλλά ωφελεί και σένα γιατί σπάνια θα βρεθείς στην περίπτωση να θες κάποιο προϊόν και να μην είναι στα ράφια για παράδειγμα. Θα μείνουν λιγότερα προϊόντα στα ράφια (ζημιά για αυτές), κοκ..

Προτείνω σοβαρά να διαβάσεις για τους νόμους του ανταγωνισμού...

manuel
06-07-10, 13:19
Τώρα αν εσένα σου φαίνεται λογικό μια εταιρεία η οποία έχει άμεση πρόσβαση στις καταναλωτικές σου συνήθειες μέσω τον αναζητήσεων που κάνεις να σου προωθεί βάση αυτών υπηρεσίες που ψάχνεις εκείνη την ώρα και φυσικά παρέχει εκείνη με συμμετοχή της σε άλλες εταιρείες μη προβάλλοντας προφανώς ανταγωνιστές της .....τι να πω

μου μοιάζει σαν το πρόσφατο παράδειγμα με τα λειτουργικά της Microsoft και τον I.E
λόγω μονοπωλιακής τακτικής θεώρησαν σωστό ότι είναι παράνομο να διαθέτει η MS τον I.E και όχι ανταγωνιστικά προϊόντα τρίτων εταιρειών

άραγε όταν θα ψάχνω για αεροπορικά εισιτήρια από το Google και με προωθεί άμεσα ή έμμεσα σε εταιρεία συμφερόντων Google τί είναι για το συμφέρων μου?

c4lex
06-07-10, 13:37
Το "μη προβάλλοντας προφανώς ανταγωνιστές της" που λες, είναι εντελώς αβάσιμο. Σε αντίθεση με ανταγωνιστές της κατά καιρούς, προβάλλει τον ανταγωνισμό της μια χαρά και πολλές φορές πριν από τα δικά της προϊόντα. Γούγλαρε πχ email...

http://img28.imageshack.us/img28/5108/emailo.th.png (http://img28.imageshack.us/i/emailo.png/)

Το κλειδί είναι ότι η μηχανή της google είναι biased μόνο απέναντι σε spam και malicious use (για λεπτομέρειες, δες το αντίστοιχο policy που σε ενδιαφέρει). Πέρα από αυτά, είναι αντικειμενικότατη μηχανή αναζήτησης...

manuel
06-07-10, 13:38
Το κλειδί είναι ότι η μηχανή της google είναι biased μόνο απέναντι σε spam και malicious use. Πέρα από αυτά, είναι αντικειμενικότατη μηχανή αναζήτησης...

μέχρι τώρα.... και στην τελική επαναπάυομαστε στην καλή διάθεση τις κάθε Google να μην κάνει καταχρήσεις ?
οι επιτροπές γιατί είναι?

εδώ θα είμαστε σε λίγα χρονάκια...

c4lex
06-07-10, 13:46
Κυκλοφορούν φήμες ότι ο απώτερος σκοπός της Google είναι να κλωτσάει ανυπεράσπιστα κουταβάκια. :P

manuel
06-07-10, 13:51
Το "μη προβάλλοντας προφανώς ανταγωνιστές της" που λες, είναι εντελώς αβάσιμο. Σε αντίθεση με ανταγωνιστές της κατά καιρούς, προβάλλει τον ανταγωνισμό της μια χαρά και πολλές φορές πριν από τα δικά της προϊόντα. Γούγλαρε πχ email...


αλήθεια για δοκίμασε και εσύ να ψάξεις με τις λέξεις

earth
map
docs
video

θέλεις και άλλα?

c4lex
06-07-10, 14:01
Επίσης, αν γουγλάρεις windows ή live ή azure, περιέργως δεν σου βγάζει πρώτο αποτέλεσμα παράθυρα ή ζωντανή αναμετάδοση ή το χρώμα όπως θα περίμενες...

Ξέρω ότι αντικειμενικός για σένα σημαίνει "microsoft uber alles", αλλά μια αντικειμενική μηχανή σημαίνει ότι δεν υπολογίζω καν την παράμετρο "προσωπικά μου συμφέροντα" για την τελική κατάταξη. Αυτό έχει ως αποτέλεσμα πότε ο ανταγωνισμός να βγει πρώτο αποτέλεσμα, πότε εσύ, πότε κάτι που δεν περιμένεις. Αν έψαχνες vista κανα μήνα αφού ανακοινωθεί το τελίκό όνομα από την microsoft, σου έβγαζε κουφώματα. Γιατί πολύ απλά μια εταιρεία με κουφώματα χρησιμοποιούσε το όνομα αυτό μέχρι τότε...

Coincidence? I think not.. (:lol:)

manuel
06-07-10, 14:06
ατυχής η έννοια που δίνεις στο αντικειμενικός......

τώρα αν σου φαίνεται λογικό όταν ψάχνεις με την generic λέξη video (τι πιο κοινή λέξη αναζήτησης) να σε προωθεί πρώτα στο video.google.com και μετά στο youtube

το earth είναι απολύτως λογικό να σε πηγαίνει στο google earth. και όταν μιλάμε για χάρτες προφανώς και μιλάμε πάντα για google maps

εδώ δίνεις και translate και μαντέψτε...τι επιστρέφει ?

τυχαίο....δεν νομίζω

c4lex
06-07-10, 14:15
:hmm:

Ποιό είναι κατά την γνώμη σου το δημοφιλέστερο site στο internet για online video? Ποιά μηχανή μετάφρασης χρησιμοποιείται περισσότερο απ' όλα? (Σκέψου το κάπως έτσι: Όταν ο κόσμος γράφει videos, τι ψάχνει κάτα πάσα πιθανότητα?)

Βασικά, με ενδιαφέρει να ακούσω την δική σου αντικειμενική κατάταξη και κυρίως το γιατί θεωρείς ότι η σειρά που θα προτείνεις θα είναι η σωστή.

(Μην μου εξαφανιστείς μόνο πάλι :p :p :p)

manuel
06-07-10, 14:24
όχι μην ανησυχείς εδώ είμαι.

σίγουρα η Google παρέχει ποιοτικές και δημοφιλής υπηρεσίες. Δεν αντιλέγω σε αυτό.
Απλά αναφέρω ότι μπορεί να τις προβάλει και να τις προωθήσει πάρα πολύ εύκολα χωρίς έλεγχο

δες για παράδειγμα όταν δίνεις την λέξη browser

ο Chrome δεν είναι ο πιο δημοφιλής browser βάση στοιχείων....παρ όλα αυτά πιο είναι το πρώτο site που επιστρέφει ?? :whistle:

και σε ρωτάω...κάποιος που δεν ξέρει και πολλά και ψάχνει έναν browser για να ξεφύγει από τον I.E για πιο λόγο να τον στέλνει συστημένο στον chrome?

δες την λέξη apps... θα μπορούσε να είχε χιλιάδες άλλες επιλογές μιας και αποτελεί τελείως απλή και καθημερινή λέξη....όχι όμως!
Google apps

όταν γράφουμε calendar....αναφερόμαστε πάντα στο Google Calendar....

γενικά ότι υπηρεσίες παρέχει η Google βρίσκονται σχεδόν πάντα στην πρώτη γραμμή

c4lex
06-07-10, 14:37
http://www.google.gr/search?hl=en&q=browser&aq=f&aqi=g-e2g8&aql=&oq=&gs_rfai=

firefox, opera, τρίτος ο chrome.

Αποφεύγεις όμως την ερώτησή μου για την κατάταξη που προτείνεις. Γιατί άραγε? :hmm:

........Auto merged post: c4lex πρόσθεσε 9 λεπτά και 58 δευτερόλεπτα αργότερα ........



δες την λέξη apps... θα μπορούσε να είχε χιλιάδες άλλες επιλογές μιας και αποτελεί τελείως απλή και καθημερινή λέξη....όχι όμως!
Google apps

όταν γράφουμε calendar....αναφερόμαστε πάντα στο Google Calendar....

γενικά ότι υπηρεσίες παρέχει η Google βρίσκονται σχεδόν πάντα στην πρώτη γραμμή

Διαλέγεις keywords τα οποία χρησιμοποιούνται σαν όνομα για προϊόντα μιας εταιρείας. Όταν ο κόσμος γράφει windows στο search, πολύ πιθανό να ψάχνει το λειτουργικό σύστημα της microsoft και όχι κουφώματα. Βάλε app και θα δεις ότι έχει το appstore της apple.

Περιμένω την δική σου αντικειμενική κατάταξη για το video και τους λόγους γιατί πιστύεις ότι πρέπει να είναι έτσι.

manuel
06-07-10, 14:44
http://www.google.gr/search?hl=en&q=browser&aq=f&aqi=g-e2g8&aql=&oq=&gs_rfai=

firefox, opera, τρίτος ο chrome.

Αποφεύγεις όμως την ερώτησή μου για την κατάταξη που προτείνεις. Γιατί άραγε? :hmm:

εμένα αλλά βγάζει όταν κάνω search με browser.....δεν είμαι ο αρμόδιος να απαντήσω για την κατάταξη.
σίγουρα όμως οι περισσότεροι που δίνουν μια λέξη όπως street δεν ψάχνουν για το Google Street

εσύ αποφεύγεις να μου απαντήσεις σε αυτό που σε ρωτάω....πως γίνεται σχεδόν όλες οι υπηρεσίες που παρέχει η Google να είναι πρώτες πρώτες στην γραμμή αναζήτησης?

μια χαρά κατευθύνουν τον κόσμο που δεν ξέρει.....θα ψάχνουν για κάτι....το πρώτο click θα είναι προϊόν της Google και να ο αθέμιτος ανταγωνισμός.

και να μην γνωρίζουν τι προσφέρει η Google θα το μάθουν. Και να μην είναι η πιο δημοφιλής υπηρεσία θα γίνει

........Auto merged post: manuel πρόσθεσε 2 λεπτά και 38 δευτερόλεπτα αργότερα ........



Διαλέγεις keywords τα οποία χρησιμοποιούνται σαν όνομα για προϊόντα μιας εταιρείας. Όταν ο κόσμος γράφει windows στο search, πολύ πιθανό να ψάχνει το λειτουργικό σύστημα της microsoft και όχι κουφώματα. Βάλε app και θα δεις ότι έχει το appstore της apple.


διαλέγω λέξεις η οποίες είναι εντελώς κοινές και καθημερινές και θα μπορούσαν να επιστρέφουν οτιδήποτε....εσύ λανθασμένα τις συνδυάζεις με προϊόντα

c4lex
06-07-10, 14:50
Φυσικά σου βγάζει διαφορετικές. Άλλα ενδιαφέροντα έχω εγώ, άλλα εσύ. Σε άλλη τοποθεσία βρίσκομαι εγώ, σε άλλη εσύ. Η μηχανή της Google είναι σχεδιασμένη να σου επιστρέφει αυτό που περιμένεις να δεις δίνοντας τα αντίστοιχα keywords. Αν γράψεις polo και έχεις ενδιαφέροντα τα αθλήματα, πιθανότατα να σου δείξει το άθλημα. Αν είσαι αμαξάκιας, θα σου βγάλει το αμάξι της VW.

Για όλα αυτά βέβαια, αμφισβητείς την αντικειμενικότητα, αλλά παράλληλα αποτυγχάνεις να προτείνεις τον σωστό τρόπο. Μήπως γιατί είναι ευκολότερο για μας τους ανθρώπους να κατακρίνουμε αντί να ασχοληθούμε σοβαρά με κάποιο πρόβλημα? :D

manuel
06-07-10, 15:04
η λογική που κάνει την ταξινόμηση είναι σωστή βάση αυτών που αναφέρεις. αλλά σου έδωσα παραδείγματα υπηρεσιών της Google που προβάλλονται ιδιαίτερα και να μην θέλεις να ψάξεις γι αυτές.

και να μην είναι δημοφιλής θα γίνουν... (άσχετα αν όντως είναι οι καλύτερες)

Χάζευα σήμερα το πρωί τηλεόραση για το σκάνδαλο με την ΑΓΡΟΓΗ. Έβαλαν όλους τους γνωστούς μέσα και να είναι ο πρώην υπουργός τώρα και να υπερασπίζεται τις επιλογές του ότι αυτοί που μπήκαν είχαν τα προσόντα......μπορεί να τα είχαν (όπως μπορεί να τα έχουν και άλλοι) αυτό σημαίνει ότι θα τους προωθούμε και έτσι ?

οι εφαρμογές της Google μπορεί όντως να είναι οι καλύτερες στον τομέα τους δεν αντιλέγω. ποίος όμως ελέγχει και με ποίον τρόπο ότι δεν γίνονται παραβάσεις υπέρ τους

Γι αυτό αναφέρω ότι για λόγους σωστού ανταγωνισμού δεν θα έπρεπε εταιρείες που παρέχουν search engines να αποκτούν εταιρείες που καλύπτουν καταναλωτικές ανάγκες μιας και έχουν άμεση επαφή με τις αναζητήσεις του χρήστη

αν σου φαίνεται περίεργο αυτό που λέω τι να πω......μάλλον βλέπουμε τελείως διαφορετικά τα πράγματα.
ο χρόνος θα δείξει ποίος έχει δίκιο

c4lex
06-07-10, 15:12
Οπότε, για παράδειγμα, θεωρείς σωστό να βγάλουν τα windows της microsoft από πρώτη επιλογή όταν ψάχνεις windows? Γιατί είναι λέξη που χρησιμοποιείται εκατοντάδες χρόνια και σημαίνει κάτι διαφορετικό από το λειτουργικό της microsoft.

Παρόλα αυτά, η microsoft έχει επενδύσει τόσα ώστε όταν λέει κανείς windows και ασχολείται με την τεχνολογία, το πρώτο πράγμα που σκέφτεται είναι το OS. Αυτό έχει αντίκτυπο και στις σελίδες του internet που το αναφέρουν σε αυτό το context περισσότερο απ' ότι στο context των διπλών τζαμιών.


Ο αλγόριθμος της Google είναι σε γενικές γραμμές γνωστός. Τα guidelines για να ανέβεις στο ranking είναι επίσης γνωστά (όπως και τα guidelines για να αποφύγεις τον υποβιβασμό) Γούγλαρε για το Pagerank... Αυτό που αλλάζει κάθε τόσο, και είναι μυστικό, είναι κάποιες μεταβλητές για να αποφύγουν το abuse που δέχονται από spam sites, link farms κοκ.. Δεν επηρεάζουν την αντικειμενικότητα της μηχανής πάντως.

manuel
06-07-10, 15:27
αυτά που αναφέρω για την Google προφανώς και ισχύουν και για το Bing της Microsoft

σαν χρήστης δεν θέλω εταιρείες που παρέχουν αναζητήσεις και έχουν πρόσβαση στις συνήθειες μου να προβάλουν μέσω αυτών τα προϊόντα τους έχοντας πλεονεκτική θέση σε αντίθεση με τους άλλους ανταγωνιστές

όταν ψάχνω για earth δεν εννοώ Google earth!!
talk δεν είναι gtalk και πάει λέγοντας
όπως πάει πολύ εύστοχα να το δέσει στην καταναλωτική συνείδηση μας

c4lex
06-07-10, 15:35
Αυτό προσπαθώ να σου εξηγήσω. Δεν προβάλουν τα προϊόντα τους σε βάρος του ανταγωνισμού στην Google. Feel free να προτείνεις καλύτερο τρόπο και να παραθέσεις και την μεθοδολογία που προτείνεις. Keep in mind ότι δεν υπάρχει ανθρώπινη παρέμβαση.

manuel
06-07-10, 15:39
γι αυτό και αν ψάξεις με αυτές τις generic λέξεις το πρώτο result αφορά σχεδόν πάντα την Google ?

anyway για μια ακόμα φορά διαφωνούμε.... :p

νομίζω το κουράσαμε.....σημασία έχει ότι μπλέκεται σε πολλά χωράφια παίζοντας πάντα με πλεονέκτημα

c4lex
06-07-10, 15:52
Δεν είναι θέμα διαφωνίας, είναι θέμα bias δικό σου. :p Και αυτό μπορώ να σου το δείξω πολύ απλά παραθέτοντας τα αποτελέσματα του Yahoo για τα αντίστοιχα generic keywords:

windows (http://search.yahoo.com/search;_ylt=AoEEqaAbTsB.mZ4cwU19L8GbvZx4?p=windows&toggle=1&cop=mss&ei=UTF-8&fr=yfp-t-701)
apps (http://search.yahoo.com/search;_ylt=AoEEqaAbTsB.mZ4cwU19L8GbvZx4?p=apps&toggle=1&cop=mss&ei=UTF-8&fr=yfp-t-701)
translate (http://search.yahoo.com/search;_ylt=AjVPxEfTrpe36.osJcMfbbubvZx4?p=translate&toggle=1&cop=mss&ei=UTF-8&fr=yfp-t-701)
docs (http://search.yahoo.com/search;_ylt=AjVPxEfTrpe36.osJcMfbbubvZx4?p=docs&toggle=1&cop=mss&ei=UTF-8&fr=yfp-t-701)
mail (http://search.yahoo.com/search;_ylt=AjVPxEfTrpe36.osJcMfbbubvZx4?p=mail&toggle=1&cop=mss&ei=UTF-8&fr=yfp-t-701) :whistle:
calendar (http://search.yahoo.com/search;_ylt=A0oG72JDJTNMN0oBydxXNyoA?ei=UTF-8&fr=yfp-t-701&p=calendar&SpellState=&fr2=sp-qrw-corr-top)
street (http://search.yahoo.com/search;_ylt=AoEEqaAbTsB.mZ4cwU19L8GbvZx4?p=street&toggle=1&cop=mss&ei=UTF-8&fr=yfp-t-701)
live (http://search.yahoo.com/search;_ylt=AjVPxEfTrpe36.osJcMfbbubvZx4?p=live&toggle=1&cop=mss&ei=UTF-8&fr=yfp-t-701)
azure (http://search.yahoo.com/search;_ylt=AoEEqaAbTsB.mZ4cwU19L8GbvZx4?p=azure&toggle=1&cop=mss&ei=UTF-8&fr=yfp-t-701)
video (http://search.yahoo.com/search;_ylt=AjVPxEfTrpe36.osJcMfbbubvZx4?p=video&toggle=1&cop=mss&ei=UTF-8&fr=yfp-t-701) xD

Παρατήρησε πως σε όλες τις αναζητήσεις, τα προϊόντα της google (ή της MS) είναι στην πρώτη σελίδα της αναζήτησης (αυτό που κυνηγάνε όλοι), αν όχι και στην πρώτη θέση. Όπως βλέπεις λοιπόν, είτε η Yahoo συμφωνεί περιέργως με την "άδικη προώθηση" των προϊόντων της ανταγωνήστριάς της, είτε πολύ απλά όταν ο κόσμος γράφει αυτά τα keywords, κατά πάσα πιθανότητα ψάχνει αυτά τα προίόντα...

manuel
06-07-10, 16:02
Δοκίμασα τις λέξεις που σου έχω αναφέρει και στο yahoo και τα αποτελέσματα που μου δίνουν πρώτη την Google είναι μόνο το docs και το maps

αλλη μια επιβεβαίωση στα λεγόμενα μου. αν υποθέσουμε ότι είναι οι σελίδες με την περισσότερη επισκεψιμότητα όταν δίνω street στο yahoo μου βγάζει street: Definition, Synonyms from Answers.com ενώ στην Google το Street view

οπότε να υποθέσω ότι οι χρήστες του yahoo ζούνε σε άλλο κόσμο από αυτούς που χρησιμοποιούν το google ή να υποθέσω ότι η κάθε εταιρεία προβάλει τα δικά της προϊόντα πιο ψηλά ?

c4lex
06-07-10, 16:13
Αποκλείεται δηλαδή το πασιφανές? xD

Ότι είναι διαφορετικές μηχανές αναζήτησης που σου δείχνουν πάνω κάτω τα ίδια αποτελέσματα για τα (όχι και τόσο) generic keywords που πρότεινες? Εκεί που δεν είναι στην πρώτη θέση, είναι στην δεύτερη ή στην τρίτη...

Αν θες να διαγνώσουμε δόλο, έχω κάτι αλουμινένια καπέλα σαν του psyxakia που πουλάω. Σε προστατεύουν από ύποπτες παρεμβολές... :p :p :p

tsigarid
06-07-10, 16:14
όχι μην ανησυχείς εδώ είμαι.

σίγουρα η Google παρέχει ποιοτικές και δημοφιλής υπηρεσίες. Δεν αντιλέγω σε αυτό.
Απλά αναφέρω ότι μπορεί να τις προβάλει και να τις προωθήσει πάρα πολύ εύκολα χωρίς έλεγχο

δες για παράδειγμα όταν δίνεις την λέξη browser

ο Chrome δεν είναι ο πιο δημοφιλής browser βάση στοιχείων....παρ όλα αυτά πιο είναι το πρώτο site που επιστρέφει ?? :whistle:

και σε ρωτάω...κάποιος που δεν ξέρει και πολλά και ψάχνει έναν browser για να ξεφύγει από τον I.E για πιο λόγο να τον στέλνει συστημένο στον chrome?

δες την λέξη apps... θα μπορούσε να είχε χιλιάδες άλλες επιλογές μιας και αποτελεί τελείως απλή και καθημερινή λέξη....όχι όμως!
Google apps

όταν γράφουμε calendar....αναφερόμαστε πάντα στο Google Calendar....

γενικά ότι υπηρεσίες παρέχει η Google βρίσκονται σχεδόν πάντα στην πρώτη γραμμή
Τα αποτελέσματα ταξινομούνται με βάση και το πόσο δημοφιλή είναι. Αν κάποιος χρησιμοποιεί εργαλεία της Microsoft, λογικά ψάχνει με bing. Αν ψάχνεις με google, είναι πιο πιθανό να χρησιμοποιείς και τα υπόλοιπα εργαλεία της, επομένως η κατάταξη είναι λογική. Η μηχανή της δεν είναι biased. Απλά είναι διαμορφωμένη από τους χρήστες (εν μέρει), όπως και όλες οι άλλες.

manuel
06-07-10, 16:22
πάνω κάτω είναι όντως τα ίδια αποτελέσματα......μόνο τυχαίο όμως δεν είναι πιο βρίσκεται στην πρώτη θέση και πιο στην τρίτη-τέταρτη. προφανώς και δεν μιλάω για όλες τις αναζητήσεις.....

αν ήταν όλα θέμα τύχης.....

anyway μονοπωλούμε το θέμα και επαναλαμβάνουμε και οι δύο τα ίδια. οπότε ας συνεχίσουμε μόλις εκφράσει και κάποιος τρίτος γνώμη

........Auto merged post: manuel πρόσθεσε 3 λεπτά και 32 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Τα αποτελέσματα ταξινομούνται με βάση και το πόσο δημοφιλή είναι. Αν κάποιος χρησιμοποιεί εργαλεία της Microsoft, λογικά ψάχνει με bing. Αν ψάχνεις με google, είναι πιο πιθανό να χρησιμοποιείς και τα υπόλοιπα εργαλεία της, επομένως η κατάταξη είναι λογική. Η μηχανή της δεν είναι biased. Απλά είναι διαμορφωμένη από τους χρήστες (εν μέρει), όπως και όλες οι άλλες.

δεν αντιλέγω με αυτά που αναφέρεις. απλά τονίζω πόσο εύκολο μπορούν να προωθηθούν προϊόντα της ίδιας εταιρεία όταν διαθέτει την πλειοψηφία της πίτας

μεταξύ google και yahoo υπάρχουν διαφορές στην πρώτη θέση που θεωρώ ότι δεν είναι τυχαίες

c4lex
06-07-10, 16:26
Παρεπιπτόντος σε μένα βγαίνει και το translate πρώτο στην Yahoo, πέρα από τα live azure και windows που είναι πρώτο και στα δυο. Όπως και να το κοιτάξεις δεν βγαίνει ο δόλος που υπονοείς. :p

tsigarid
06-07-10, 16:29
δεν αντιλέγω με αυτά που αναφέρεις. απλά τονίζω πόσο εύκολο μπορούν να προωθηθούν προϊόντα της ίδιας εταιρεία όταν διαθέτει την πλειοψηφία της πίτας
Δεν θες να καταλάβεις. Αν χρησιμοποιείς google* σε ένα, πολύ πιθανόν χρησιμοποιείς google* σε 10. Τα αποτελέσματα που παίρνεις είναι αυτά που σου αξίζουν. Εταιρείες προσπαθούν ασφαλώς να προωθήσουν τα προϊόντα τους, αλλά μέσω άμεσης διαφήμισης, όχι της μηχανής αναζήτησης.

* Αν αντικαταστήσεις τη λέξη google με τη λέξη Microsoft, η παραπάνω δήλωση εξακολουθεί να ισχύει.

manuel
06-07-10, 16:34
Παρεπιπτόντος σε μένα βγαίνει και το translate πρώτο στην Yahoo, πέρα από τα live azure και windows που είναι πρώτο και στα δυο. Όπως και να το κοιτάξεις δεν βγαίνει ο δόλος που υπονοείς. :p

μα δεν θα μπορούσε να είναι διαφορετικά.... το live azure είναι ένα πολύ συγκεκριμένο πράγμα....το ίδιο και τα windows

η λέξη Street από την άλλη :p

........Auto merged post: manuel πρόσθεσε 2 λεπτά και 53 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Δεν θες να καταλάβεις. Αν χρησιμοποιείς google* σε ένα, πολύ πιθανόν χρησιμοποιείς google* σε 10. Τα αποτελέσματα που παίρνεις είναι αυτά που σου αξίζουν. Εταιρείες προσπαθούν ασφαλώς να προωθήσουν τα προϊόντα τους, αλλά μέσω άμεσης διαφήμισης, όχι της μηχανής αναζήτησης.

* Αν αντικαταστήσεις τη λέξη google με τη λέξη Microsoft, η παραπάνω δήλωση εξακολουθεί να ισχύει.

τι γίνεται όμως όταν η εταιρεία που διαχειρίζεται την μηχανή αναζήτησης έχει μπλέξει με 200 άλλα καταναλωτικά πράγματα και προωθεί και η ίδια τα προϊόντα της

δεν θα έπρεπε να υπάρχει κάποιος περιορισμός....ή απλά βασιζόμαστε στην καλή θέληση της Google και στην Microsoft για να μην κάνουν κατάχρηση?

γιατί αν περιμένουμε από εταιρείες τέτοια είμαστε άξιοι της μοίρας μας

c4lex
06-07-10, 16:41
μα δεν θα μπορούσε να είναι διαφορετικά.... το live azure είναι ένα πολύ συγκεκριμένο πράγμα....το ίδιο και τα windows

η λέξη Street από την άλλη :p

Nope, εσύ το βλέπεις έτσι. Αν ρωτήσεις κάποιον τυχαία στο δρόμο, το πιθανότερο είναι να σου πει ότι τα windows είναι τα παράθυρα, το live είναι κάποια ζωντανή μετάδοση/συναυλία και το azure είναι χρώμα (εμένα το πρώτο πράγμα που μου έρχεται στο μυαλό είναι το azure lake από το sonic της Sega). Θα έλεγα ότι το apps, και το docs πχ είναι πολύ πιο συγκεκριμένες λέξεις (δεν είναι λέξεις. Το πολύ να τις χαρακτηρήσεις τεχνική ορολογία).



τι γίνεται όμως όταν η εταιρεία που διαχειρίζεται την μηχανή αναζήτησης έχει μπλέξει με 200 άλλα καταναλωτικά πράγματα και προωθεί και η ίδια τα προϊόντα της

δεν θα έπρεπε να υπάρχει κάποιος περιορισμός....ή απλά βασιζόμαστε στην καλή θέληση της Google και στην Microsoft για να μην κάνουν κατάχρηση?

γιατί αν περιμένουμε από εταιρείες τέτοια είμαστε άξιοι της μοίρας μας

Δες το αλλιώς. Δεν συμφέρει την Google να παίξει με τα αποτελέσματα με τον τρόπο που υπονοείς. Όταν χρησιμοποιείς την θέση σου για να "κερδίσεις" αντί για καλά προϊόντα πχ, εκτός του ότι συνήθως είναι παράνομο, χάνεις μακροπρόθεσμα και σε αξιοπιστία αλλά και τελικά χάνεις από τα καλύτερα προϊόντα...

tsigarid
06-07-10, 17:57
τι γίνεται όμως όταν η εταιρεία που διαχειρίζεται την μηχανή αναζήτησης έχει μπλέξει με 200 άλλα καταναλωτικά πράγματα και προωθεί και η ίδια τα προϊόντα της

δεν θα έπρεπε να υπάρχει κάποιος περιορισμός....ή απλά βασιζόμαστε στην καλή θέληση της Google και στην Microsoft για να μην κάνουν κατάχρηση?

γιατί αν περιμένουμε από εταιρείες τέτοια είμαστε άξιοι της μοίρας μας
Ξαναλέω, δεν θες να καταλάβεις. Οι εταιρείες αυτές προωθούν τα προϊόντα τους μέσω διαφημίσεων, όχι της μηχανής αναζήτησης.

manuel
06-07-10, 19:37
Η παρουσία στις πρώτες θέσεις των μηχανών αναζήτησης είναι καθοριστική για την επιτυχία του website σας, αφού έχει παρατηρηθεί ότι οι χρήστες επιλέγουν να επισκεφθούν μόνο εκείνα που βρίσκονται στις πρώτες 1-2 σελίδες των φυσικών αποτελεσμάτων.
Μια υψηλή θέση στα φυσικά αποτελέσματα μέσω του SEO σας διασφαλίζει :


Συνεχή ροή επισκεπτών και κατά συνέπεια υποψήφιων πελατών
Μακροχρόνια αποτελέσματα
Χαμηλότερο κόστος σε σχέση με οποιαδήποτε άλλη μορφή internet marketing



http://www.searchenginemarketing.gr/search-engine-optimization.htm?gclid=CKTfqeOp16ICFUST3wodXGQIxg

ξέρετε πόσες άλλες εταιρείες παρέχουν τέτοιου είδους υπηρεσίες......

........Auto merged post: manuel πρόσθεσε 1 λεπτά και 14 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Ξαναλέω, δεν θες να καταλάβεις. Οι εταιρείες αυτές προωθούν τα προϊόντα τους μέσω διαφημίσεων, όχι της μηχανής αναζήτησης.

η διαφήμιση έχει εξελιχτεί....έχεις δει ποτέ καμία διαφήμιση προϊόντων Google ?
οι μέρες που έβλεπες διαφημίσεις και σποτάκια έχουν τελειώσει...τώρα υπάρχει η πλύση εγκεφάλου....η αρνητική διαφήμιση και διάφορα άλλα τέτοια καλούδια

ή μήπως θεωρείς πχ ότι ο Firefox που έχει ως default search engine το Google δεν πληρώνεται γι αυτό και δεν είναι ένα είδος διαφήμισης για την Google

c4lex
06-07-10, 20:04
Η παρουσία στις πρώτες θέσεις των μηχανών αναζήτησης είναι καθοριστική για την επιτυχία του website σας, αφού έχει παρατηρηθεί ότι οι χρήστες επιλέγουν να επισκεφθούν μόνο εκείνα που βρίσκονται στις πρώτες 1-2 σελίδες των φυσικών αποτελεσμάτων.
Μια υψηλή θέση στα φυσικά αποτελέσματα μέσω του SEO σας διασφαλίζει :


Συνεχή ροή επισκεπτών και κατά συνέπεια υποψήφιων πελατών
Μακροχρόνια αποτελέσματα
Χαμηλότερο κόστος σε σχέση με οποιαδήποτε άλλη μορφή internet marketing



http://www.searchenginemarketing.gr/search-engine-optimization.htm?gclid=CKTfqeOp16ICFUST3wodXGQIxg

ξέρετε πόσες άλλες εταιρείες παρέχουν τέτοιου είδους υπηρεσίες......

Τώρα ανακάλυψες τα SEO? Welcome to 10+ years ago... :p :p :p
Ένας από τους λόγους που αλλάζει μυστικά ο αλγόριθμος, είναι εταιρείες που επιδιώκουν να σου εξασφαλίσουν θέση στην κατάταξη, χρησιμοποιώντας αθέμιτα μέσα. Τι σχέση έχουν αυτά?



η διαφήμιση έχει εξελιχτεί....έχεις δει ποτέ καμία διαφήμιση προϊόντων Google ?

Super Bowl (Φαντάσου Champions Leaugue)
http://www.youtube.com/watch?v=nnsSUqgkDwU&fmt=22

http://googleblog.blogspot.com/2009/05/google-chrome-ads-on-tv.html

http://www.youtube.com/watch?v=iP2oWfDMvqc&fmt=22

http://www.youtube.com/watch?v=PqfwNbB0QqQ&fmt=22


οι μέρες που έβλεπες διαφημίσεις και σποτάκια έχουν τελειώσει...τώρα υπάρχει η πλύση εγκεφάλου....η αρνητική διαφήμιση και διάφορα άλλα τέτοια καλούδια

Um, δεν είμαι και πολύ υπέρ του marketing γενικά, αλλά τι υπονοείς εδώ?

Ή μήπως αυτό προσπαθείς να κάνεις ο ίδιος? :p :p :p



ή μήπως θεωρείς πχ ότι ο Firefox που έχει ως default search engine το Google δεν πληρώνεται γι αυτό και δεν είναι ένα είδος διαφήμισης για την Google

Εδώ τα' χεις μπλέξει όλα. Μήπως να πούμε ότι και το linux είναι κομμάτι του σατανικού σχεδίου της Google να κλωτσάει κουταβάκια στο απώτερο μέλλον?

http://harvardcitizen.com/wp-content/uploads/2008/10/obama-kicks-puppy.jpg

:p :p :p

@ ADSLgr.com All rights reserved.