PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με Thomson 585v7



gmilios
02-07-10, 13:46
Έχω κάποιο πρόβλημα με ένα Thomson 585v7.
Αυτό που συμβαίνει είναι το εξής.
Όταν το ανοίγεις και αφού ανάψει πράσινο το λαμπάκι Broadband (DSL), το λαμπάκι Internet ανάβει κόκκινο. Αν μπει κανείς στο router εκέινη τη στιγμή και κάνει Disconnect και Connect θα συνδεθεί ακαριαία. Αν δεν κάνει τίποτα και περιμένει, τότε θα περιμένει τουλάχιστον για 3-5 λεπτά.
Έχω ήδη κάνει reset το router μια -δυο φορές, ξαναπέρασα τις ρυθμίσεις αλλά τίποτα.
Το πρόβλημα εμφανίζεται πάντα, δηλαδή ακόμη κι όταν ανοίξει ο router μετά από 1 μέρα ή τον κλείσουμε και τον ανοίξουμε άμεσα.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων

deniSun
02-07-10, 15:15
Ποιο fw φοράει;

gmilios
05-07-10, 12:58
7.4.4.7 αλλά αφού μίλησα με forthnet μάλλον είναι πρόβλημα του συγκεκριμένου.
Θα πάω αύριο για αλλαγή και θα σας πω...

utp
06-07-10, 00:50
Εμενα ξαφνικα οταν του κανω ρεσταρτ δεν παιρνει αυτοματα IP, δεν αναβει κοκκινο, αλλα δεν αναβει καθολου το τελευταιο λαμπακι.
Πρεπει να μπω στο μενου και να πατησω connect οπου θα παρει αμεσως!
Εχει το 7.4.2.7. Μεχρι πριν λιγες μερες επερνε αυτοματα..
Τι να φταει?

deniSun
06-07-10, 09:07
Σε αυτές τις περιπτώσεις δοκιμάζετε πρώτα μια αναβάθμιση fw ή περνάτε το ίδιο από πάνω.
Αν συνεχίζει το πρόβλημα το πάτε για αλλαγή.

omilos
26-09-10, 17:51
Εμενα ξαφνικα οταν του κανω ρεσταρτ δεν παιρνει αυτοματα IP, δεν αναβει κοκκινο, αλλα δεν αναβει καθολου το τελευταιο λαμπακι.
Πρεπει να μπω στο μενου και να πατησω connect οπου θα παρει αμεσως!
Εχει το 7.4.2.7. Μεχρι πριν λιγες μερες επερνε αυτοματα..
Τι να φταει?


το ιδιο ακριβως συμβαινει και σε μενα με 7.4.4.7 στα καλα καθουμενα ενω πριν, ειται μετα απο restart ή απο πεσιμο της γραμμης συνδεοταν μονο του κανονικα,τωρα πρεπει να παω να κανω connect αλλιως δεν...ξαναλεω στα καλα καθουμενα χωρις να κανω κατι!!!
δεν ξερω αν βοηθαει, αν και δεν νομιζω,παρατηρησα οτι το κανει εδω και δεκα περιπου μερες μετα απο γενικοτερο προβλημα που ειχε η forthnet εκεινη την ημερα στις γραμμες τις για 3-4 ωρες.ετοιμος ειμαι να το παρω και να το πεταξω απο το παραθυρο το ρημαδι

pan05
26-09-10, 18:04
το ιδιο ακριβως συμβαινει και σε μενα με 7.4.4.7 στα καλα καθουμενα ενω πριν, ειται μετα απο restart ή απο πεσιμο της γραμμης συνδεοταν μονο του κανονικα,τωρα πρεπει να παω να κανω connect αλλιως δεν...ξαναλεω στα καλα καθουμενα χωρις να κανω κατι!!!
δεν ξερω αν βοηθαει, αν και δεν νομιζω,παρατηρησα οτι το κανει εδω και δεκα περιπου μερες μετα απο γενικοτερο προβλημα που ειχε η forthnet εκεινη την ημερα στις γραμμες τις για 3-4 ωρες.ετοιμος ειμαι να το παρω και να το πεταξω απο το παραθυρο το ρημαδι

Το έκανε και σε μένα. Ενώ έχει πάρει IP κανονικά, τράβα το ρεύμα να κλείσει. Λογικά όταν το ξανασυνδέσεις θα συγχρονίσει και θα πάρει αυτόματα IP. Σε εμένα έπιασε.

omilos
26-09-10, 19:13
Το έκανε και σε μένα. Ενώ έχει πάρει IP κανονικά, τράβα το ρεύμα να κλείσει. Λογικά όταν το ξανασυνδέσεις θα συγχρονίσει και θα πάρει αυτόματα IP. Σε εμένα έπιασε.


εκανα κατι αλλο πριν δω την απαντηση σου και επιασε τελικα...
απλα ξανασεταρα το router απο τον wizard που εχει και ολα οκ!5 κλικ ηταν και ξαναπερασα τον κωδικο τπτ αλλο.αλλα στα καλα καθουμενα...να σαι καλα παντως

@ ADSLgr.com All rights reserved.