PDA

Επιστροφή στο Forum : Σκέψεις για αναβάθμιση/Προτάσεις για αλλαγες στο pc και διάφορα άλλα.



Σελίδες : [1] 2

profitis
09-06-06, 12:50
Μετά απο ένα χρόνο επιτέλους τελειώσε η βάσανος των εξετάσεων της τρίτης Λυκείου( :worthy:)
Οπότε πλέον,με τα ενδοσχολικά να τελειώνουνε σε λίγες μέρες,έχω αρκετό χρόνο για να ασχοληθώ με το pc κτλ.

Αυτο που σκεφτόμουνα εδω και κάνα δίμηνο είναι η αναβάθμιση σε amd dual core στο βασικό μου pc: Αthlon 64 3200 s939,winchester(στα 90nm),ΜSI K8N neo 2(n force 3),Tagan 420,2x512 mbyte kingston ram cl 2.5 στα 400 mhz και gpu:6600 GT ΜSI.

To σύστημα είναι ενάμισι έτους και επειδή είναι agp δεν έχει και τις πολύ φοβερές δυνατότητες αναβάθμισης(στο τομέα των γραφικων πιο πολύ) και θέλω να πορευτω τουλάχιστον άλλον 1,5 χρόνο με αυτο ως κύριο μηχάνημα(είχαμε γίνει παρόμοια συζήτηση στο αντοίστιχο thread της AMD).

Πλεον τώρα που έχω μπόλικο ελεύθερο χρόνο θα έχει FM 2006 και counter strike καθως και ορισμένα άλλα παιχνιδάκια και μάλλον κάποια μινι επεξεργασία video και διαχείρηση μεγαλων rar.Πιστεύω πως με όλα αυτα θα αξιοποιηθεί ο διπύρηνος.

Για αυτα που ζητάω πιστεύω πως θα με καλύψει αν τσιμπήσω τον πιο φτηνο διπύρηνο(3800 χ 2) ;

Θα χρειαστει οπωσδήποτε bios update;

Το άλλο pc( p4 με 512 mbyte Sdram) είναι ψιλοπαροπλισμένο αλλα θέλω επιτέλους να το αξιοποιήσω με κάποιον τρόπο.Φαντάζομαι πως κάνει για ένα κατεβαστήρι(με σχετικα χαμηλη κατανάλωση) και για δοκιμές με linux(ώρα να μάθω τον πιγκουινο).

Και κάτι ακόμα.Για usb flash disks τι μάρκες προτείνετε;

Αυτα προς το παρον αλλα ακολουθουν και άλλες απορίες.

Ευχαριστώ .:)

WAntilles
09-06-06, 15:35
Για αυτα που ζητάω πιστεύω πως θα με καλύψει αν τσιμπήσω τον πιο φτηνο διπύρηνο(3800 χ 2);

Ναι.

Εναλλακτικά δές καί τους Opteron 165 ή 170.


Θα χρειαστει οπωσδήποτε bios update;

Μάλλον ναι. Difficult to see. Always in change is the BIOS.


Το άλλο pc( p4 με 512 mbyte Sdram) είναι ψιλοπαροπλισμένο αλλα θέλω επιτέλους να το αξιοποιήσω με κάποιον τρόπο.Φαντάζομαι πως κάνει για ένα κατεβαστήρι(με σχετικα χαμηλη κατανάλωση) και για δοκιμές με linux(ώρα να μάθω τον πιγκουινο).

Ακριβώς.

Linux file server + κατεβαστήρι.

profitis
09-06-06, 15:41
H παραγγελία έγινε!Amd athlon 64 3800 x 2.Ειχα σκεφτεί και τους opteron αλλα ο πιο φτηνός έχει 360€ και τρέχει default στα 1800 Μhz.Η διαφορά στην τιμή ήταν αξιοσημείωτη(ήδη είναι πάρα πολλα τα 290€).

Ο athlon που έχω τώρα πιστευω πως μπορεί να πουληθεί.Σε τι τιμούλα μπορεί να "φύγει";Στην μισή τιμή απο ότι τον πήρα;(Κοντα στα 100-110 €);

Αν υπάρχει κάποιο link για το Bios update ευπρόσδεκτο.

Το παλιό μου Pc είναι πραγματικά ...αεροπλάνο στον θόρυβο.Δεν νομίζω οτι προέρχεται τόσο πολύ απο το ανεμηστηράκι του cpu όσο απο το τροφοδοτικο.Για τελειως αθόρυβο τροφοδοτικο είναι τα Tagan απο τα λίγα που ξέρω.Βέβαια αυτο θα εξαρτηθεί και με το τι θα γίνει και στο "κεντρικό" pc.Το tagan 420 που έχω τώρα σηκώνει την αναβάθμιση;

logan11
09-06-06, 15:41
Και κάτι ακόμα.Για usb flash disks τι μάρκες προτείνετε;
CORSAIR FLASH VOYAGER USB 2.0 1GB (http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.554596)
Έχω το 512άρι. Πολύ καλό και ανθεκτικό. Και πολύ καλύ τιμή.

Για ΒΙΟS πάς:
http://www.msi.com.tw/program/support/download/dld/spt_dld_detail.php?UID=650&kind=1
ή
http://www.msi.com.tw/program/support/download/dld/spt_dld_detail.php?UID=649&kind=1

Ποιά είναι η δικιά σου?

WAntilles
09-06-06, 15:49
H παραγγελία έγινε!Amd athlon 64 3800 x 2.

Καλορίζικος.

Now you will experience the full power of the...

Τί Μονρόε και κουταμάρες. :mrgreen:


Ειχα σκεφτεί και τους opteron αλλα ο πιο φτηνός έχει 360€ και τρέχει default στα 1800 Μhz.

MHz matter not.


Ο athlon που έχω τώρα πιστευω πως μπορεί να πουληθεί.Σε τι τιμούλα μπορεί να "φύγει";Στην μισή τιμή απο ότι τον πήρα;(Κοντα στα 100-110 €);

€80 θα έλεγα, αφού καινούριος Venice κάνει €133.


Το παλιό μου Pc είναι πραγματικά ...αεροπλάνο στον θόρυβο.

1. Αν έχεις άλλους ανεμιστήρες πλην αυτών των CPU, τροφοδοτικού και chipset, βγάλε τους τελείως. Δεν τους χρειάζεσαι.

2. Χρησιμοποιείς πλήρως το Cool & Quiet;


Δεν νομίζω οτι προέρχεται τόσο πολύ απο το ανεμηστηράκι του cpu όσο απο το τροφοδοτικο.Για τελειως αθόρυβο τροφοδοτικο είναι τα Tagan απο τα λίγα που ξέρω.Βέβαια αυτο θα εξαρτηθεί και με το τι θα γίνει και στο "κεντρικό" pc.

Τα Tagan, τουλάχιστο τα U01 & U022 (για τα easyconnect δεν ξέρω), είναι πολύ αθόρυβα.


Το tagan 420 που έχω τώρα σηκώνει την αναβάθμιση;

Λογικά ναι.

Οι dual-core K8 έχουν το ίδιο power consumption envelope με τους single-core αδελφούς τους χάρις στην advanced σχεδίασή τους. Δεν είναι netburst βλέπεις.

profitis
09-06-06, 16:38
CORSAIR FLASH VOYAGER USB 2.0 1GB (http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.554596)
Έχω το 512άρι. Πολύ καλό και ανθεκτικό. Και πολύ καλύ τιμή.




Δεν το έψαξα και πάρα πολύ να σου πω την αλήθεια.Πήρα ένα kingston 512 mbyte(πιο πολύ με "ψήσανε" τα 5 χρόνια εγγύηση) και άλλο ένα Kingston 1 gbyte που προορίζεται για δώρο στην αδελφή μου(και λίγο είναι αφου Βιολογία κατευθυνσης χάρις σε αυτην έγραψα 95+)

Εχω την ΜSI K8N NEO2 (nforce 3).

Πάντως thanks logan11 και για τα Links!;)





Παράθεση: “ Αρχικό μήνυμα απο profitis ”
Το παλιό μου Pc είναι πραγματικά ...αεροπλάνο στον θόρυβο.


1. Αν έχεις άλλους ανεμιστήρες πλην αυτών των CPU, τροφοδοτικού και chipset, βγάλε τους τελείως. Δεν τους χρειάζεσαι.

2. Χρησιμοποιείς πλήρως το Cool & Quiet;



Μόνο αυτοι οι τρεις ανεμιστήρες είναι.Και επειδή όταν το είχα πρωτοπάρει το pc και μέχρι που του άλλαξα κουτί και τροφοδοτικό( Σεπτέμβριος 2001-Σεπτέμβριος 2003) ήτανε σε πολύ λογικά πλαίσια ο θόρυβος μάλλον το τροφοδοτικό θα φταίει.

Το παλιο Pc έχει P4 πάνω;Παιζει και εκτός amd πλατφόρμας το cool n quiet; :hmm:

Σκεφτόμουνα πολύ σοβαρά και έναν δεύτερο δίσκο αλλα θα ήτανε too much.Το πιο πιθανον απο Σεπτέμβριο που θα είμαι πια φοιτητής θα κινηθώ προς κάποιον φορητο(ειδικά αφου η επαρχία για μένα παίζει πάρα πολύ).

Kαι κάποια άλλες ερωτήσεις:


Υπάρχει κάποιο έτοιμο "panel" για θερμοκρασίες και για να βγάζεις usb μπροστά;Αξίζει κάτι τέτοιο;

Επίσης οταν καινω dvd με videos και photos πάρα πολλες φορές το ίδιο dvd που τα έκαψε κολλάει για να τα ανοίξει και κρασάρει κιόλας το μηχάνημα.Στο παλιο Pc τα ανοιγει κανονικα.Γενικά με τα οπτικά το έχω απορία.Αλλες φορές ο ένας οδηγος διαβάζει κάποιον δίσκο και ο άλλος όχι.Λέτε να έχει να κάνει με τα IDE channels;

profitis
11-06-06, 18:10
Για μην ανοίγω καινούργιο thread...

Θέλει η αδελφή μου να αγοράσει έναν φορητο.Κανει το διδακτορικό της στη Βιολογία και ασχολείται κυρίως με πειράματα.Συγκεκριμένα βρίσκεται στο Δημόκριτο αλλα ορισμένα κομμάτια της έρευνας της τα κάνει στο Φλεμινγκ οπότε βρίσκετα ουσιαστικά σε τριπλο ταμπλο(Σπίτι και δύο ινσιτούτα) και τώρα τελευταία όντως το δουλεύει αρκετα(η επένδυση για έναν φορητο πρέπει να γίνει εφοσον το δουλευεις και χρειάζεσαι την φορητότητα).


Της έχω πει πως με 900 εως το πολύ 1050 € θα πάρει κάτι υπεραρκετό.Τόσα αλλωστε πανω κάτι διαθέτει και η ίδια.Θα τρέχει πάρα πολύ εφαρμογες γραφείου και κυρίως δε Power Point και word.Κανα photoshop και επεξεργασία εικόνας που και που και βέβαια Internet.Το θέλει βέβαια και για να αντιγράφει dvd,για μουσικούλα και ταινίες.Βέβαια μου έχει πει πως επειδή πάει για ορίζοντα τριετίας και το μηχάνημα θέλει να είναι σχετικά δυνατο.Εξου και το ποσό των 1000 περίπου €(με ΦΠΑ πάντα)



Ορισμένα μοντέλα που έχω τσεκάρει και θα ήθελα και την γνώμη σας.

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.906235

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.907648

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.900190


Φυσικά ευπρόσδεκτες και άλλες προτάσεις.

gallahant
11-06-06, 18:56
Βλεπω αποφευγεις τους pentium-m, γιατι? Ειναι πολυ πιο πετυχημενη πλατφορμα.

profitis
11-06-06, 19:01
Iσως είμαι λιγάκι "προκαλητημένος"...Amdακιας.Απλως μου φάνηκαν ενδιαφέρουσες προτάσεις.Αν υπάρχει κάτι αξιόλογο και σε Intel δεν λέω όχι.Αλίμονο.

gallahant
11-06-06, 19:06
HP PAVILION DV5156EA EZ188EA + HP CARRY BAG (http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.900196)

Mια μονο προταση απο εμενα:cool:

Patentman
11-06-06, 19:06
Δεν εχω ασχοληθει πολυ με laptop αλλά ειχε πεσει στα χερια μου ενα Acer με Pentium M πρωτης γενιας στα 1.7, αν δεν κανω λαθος ηταν με 512ΜΒ και οχι με 1GB, και Intel intergrated graphics.
Το μηχανημα πηγαινε σφαιρα, δεν χρειαζεται κατι περισσοτερο.

Οι Pentium M πετανε, ειδικα οι νεοι (νεοτεροι) στα 533fsb με το 915 mobile chipset. Δεν χρειαζεται Core Solo/Duo.

Τωρα απο μοντελο διαλεξε καποιο που να ταιριαζει στις αναγκες της.

EDIT:
Τωρα που το ξανασκεφτομαι μαλλον ειχε 1GB μνημη. Και η εκπληξη ηταν οτι ειχε windows XP Pro (κανονικο CD οχι ανακτησης) αντι για Home.

WAntilles
11-06-06, 20:56
Ας πάρει ένα iBook.

gallahant
12-06-06, 10:48
Aς παρει οτι τον φωτισει ο Θεος:p

profitis
12-06-06, 10:58
Tα ibook βγαίνουνε εκτος των προβλεπώμενων χρημάτων οπότε απορρίπτεται.

Μία ερωτησούλα(αν και μάλλον είναι πασιφανες).Οι Intel Core Duo είναι οι διπύρηνες υλοποιήσεις τις Ιntel για τους φορητους;

Οι amd επεξεργαστές στους φορητούς τρώνε σκόνη απο τους Intel ή τα πράγματα είναι ισορροπημένα;

Κάπου είχα δει οτι οι 4200 στροφές στους δίσκους(υπάρχει σε ορισμένα μοντέλα φορητών) ρίχνουν πολύ τις επιδόσεις όλου του συστήματος.Ισχύει κάτι τέτοιο;

Η Acer αν και πάντα έχει φτηνές και αξιόλογες προτάσεις πάντα ακούω όπου και αν διαβάσω στο net oτι έχει άθλιο support!Eιναι πιο "αξιόλογη" μία αγορά απο τις άλλες εταιρίες;

Επέκταση εγγύησης νομίζω πως δίνουνε σχεδον όλες οι εταιρείες;!Ισχύει;

gallahant
12-06-06, 11:56
Oi core duo : Ναι

Τρωνε σκονη : Nαι:twisted: :lol:

4200 : ΑΘΛΙΟΙ

Για τα υπολοιπα δεν ξερω:oops:

profitis
12-06-06, 13:06
http://www.hardshop.gr/shop/item.asp?itemid=4497&catid=19

Συνεχίζοντας την αναζήτηση βρήκα το παραπάνω μοντέλο(FUJITSU SIEMENS AMILO A1650GE2) που όμως μόνο δύο μαγαζια το φέρνουνε(τουλάχιστον αυτα μου έβγαλε το skroutz.gr )

Για το hardshop τι κυκλοφορεί;Βλέπω οτι έχει καλες τιμούλες.Αξίζει μία αγορά απο αυτο;Μετα το service και η υποστήριξη γίνεται επιτόπου απο την αντιπροσωπεία της Siemens;

Patentman
12-06-06, 13:21
http://www.adslgr.com/forum/forumdisplay.php?f=128
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=36697
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=39382

Μην επιμενεις σε AMD, ουτε σου χρειαζεται 64bit και ουτε και Core Duo. Ενας Pentium M θα κανει ολα αυτα που θελει και με το παραπανω (να΄σαι σιγουρος γι΄αυτο). Διαλεξε καποιον με καλη καρτα γραφικων, οθονη, καλη εγγυηση, βαρος, καταναλωση (αν και ανακοινωνουν πλασματικη), δισκο (οι 7200 καταναλωνουν πιο πολυ ρευμα) και μνημη.

profitis
13-06-06, 14:02
Kαι επανέρχομαι στο θέμα Bios update!

Τι είναι το καλύτερο;Να το flashαρω απο δισκέτα μέσω DOS(έχω να δω περιβάλλον DOS πάνω απο 10 χρόνια---το πρώτο μου pc είχε και το δούλευα απειροελάχιστα) ή απο το Live update της ΜSI.

Σε περίπτωση που πάει στραβά υπάρχουν εναλλακτικές;Κάτι διάβασα για hotflash κτλ.

H μητρική είναι η MSI K8N NEO 2 platinum.

Patentman
13-06-06, 17:33
Το σωστοτερο ειναι μεσω DOS αλλά πλεον εχουν φτιαξει και τα utility μεσα απο windows. Αν η μητρικη σου υποστηριζει emegency flash (σε περιπτωση καταστροφης του bootarei απο το συνοδευομενο CD ή απο δισκετα και περναει το bios) ή οπως αλλιως μπορει να το πει κανεις τοτε μην φοβασε. Ειναι μια τακτικη που ακολουθησαν αντι για δυο bios chip ενα bios που κραταει την λειτουργια επειγουσας ανακτησης).

Απλα αν κανεις μεσω δισκετας τοτε μπουταρε σε DOS και εχε το utility και το αρχειο .bin (.rom ή οτι αλλο) στον σκληρο δισκο και τρεχτο απο κει και οχι απο την δισκετα. Το utility και το αρχειο ενδεχεται να ειναι μαζι αλλά συνηθως ειναι δυο διαφορετικα αρχεια.
http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=487564&postcount=32

profitis
13-06-06, 23:44
Τhanks patentamn.

Κατέβασα ένα zip απο το site της MSI που είχε όλα τα απαραίτητα.Αρχείο .1B0 (προφανώς το BIOS) ένα document με οδηγίες και το exe αρχείο.

Το διάβασα αλλα μέσα αναφέρετε σε διαφορετικά είδη /flashαρισματα ΒΙΟS καθε φορα.Φαντάζομαι πως αυτο που με ενδιαφέρει ΜΟΝΟ είναι το award bios flash.Σωστα;

Την δισκέτα εκκίνησης του MS-DOS την δημιουργούμε για windows XP απο το format της δισκέτας;(Υπάρχει η αντιστοιχή επιλογή).Η πρέπει να την κάνεις με κάπιο άλλο εργαλείο;

http://www.msi.com.tw/html/support/bios/note/ntfs.htm

http://www.msi.com.tw/html/support/bios/note/award.htm

Επειδή τα Αγγλικά μου δεν είναι και τόσο καλα.Οταν λέει για not FAT system εννοεί για το πως θα γίνει η διαδικασία του Bios flash;Δηλαδή στο πρώτο Link ουσιαστικά σου λέει(απο αυτα που κατάφερα να βγάλω) πως θα κάνεις Bios update μέσω cd όταν έχεις άλλο file system απο Fat;

profitis
15-06-06, 11:35
Σήμερα έρχεται ο διπύρηνος οπότε πρέπει να το κάνω το bios update...και το δίλλημα παραμένει.Μέσω ΜS-DOS ή απο τα windows;

Οποιος μπορεί να με βοηθήσει και στο παραπάνω θα είμαι υπόχρεος...Μην κάνω καμία βλακεία και το κλαίω το Motherboard.

Patentman
15-06-06, 18:56
Για το not FAT system εννοεί οτι αν οι δισκοι σου ειναι στα NTFS δεν θα μπορεσεις να εχεις εκει γραμμενο το αρχειο γιατιο απλα το DOS utility δεν μπορει να διαβασει απο συστηματα αρχειων NTFS.

Για να απλοποιησεις την κατασταση κανε το απο τα windows. Κλεισε ολα τα προγραμματα, scheduler κτλ, απενεργοποιησε antivirus, antispyware, αποσυνδεσε το modem ή το modem/router και μετα δωστου να κανει update μεσω του windows utility.

profitis
15-06-06, 19:06
Thanks patentman.Μόλις το διαπίστωσα έμπρακτα κιόλας(δεν διάβαζε καν τον δίσκο)

Τώρα ή κάνω Format βάζω FAT 32 file system και μετά ξανακάνω ωστε να τα στήσω πάλι όλα εξ αρχης(κάποια στιγμή θα γίνει και αυτο) ή το κάνω απο τα windows... :hmm: .Απλα διαβάζω οτι συχνά πυκνα οι χρήστες αντιμετωπίζουν προβλήματα με αυτη τη μέθοδο.

Μου ήρθε και ο dual core οπότε με το καλο όταν κάνω update το bios θα τον φορέσω.

Patentman
15-06-06, 19:17
Καλα μην κανεις FAT32 τον δισκο. Εστω ενα partition θα ηταν απαιτουμενο να ηταν αλλά ποσο μεγαλο ειναι το αρχειο;
Δεν μπορει να ειναι μεγαλο, συνηθως ειναι στα 300-500ΚΒ οποτε χωραει ανετα σε μια νεα δισκετα.
Στην μια δισκετα εχεις το boot σε DOS και στην αλλη το αρχειο του bios μαζι με το utility.

Ομως και απο τα windows δεν θα εχεις προβλημα, ειδικα στις νεες μητρικες τα εχουν φτιαξει σωστα τα utility.

profitis
15-06-06, 19:39
Πάω μέσω Windows πλέον(δεν έχω χώρο να φτιάξω κάποιον partition FAT και δεν λέει να χαλάσω τα υπάρχοντα που έχουνε πάρα πολύ data μέσα)

Μάλλον είμαι λιγάκι μαυρογατος...Ουτε το utility της MSI εγκαθίστανται.

Απο δισκέτα το site της MSI προτείνει να αποφεύγετε και αλλου το έχω διαβάσει καθως και εδωπέρα στο forum.

logan11
15-06-06, 19:41
Άλλη μια ψήφος στο Windows Utility και από μένα.
Δεν έχω πια floppy drive εδώ και κάτι μήνες.

Εδιτ:
Λογικά το utility αυτό υπάρχει μέσα στο CD της μητρικής. Αυτό πρέπει να χρησιμοποιήσεις.

profitis
15-06-06, 19:43
Κατεβάζω το utility απο το site της MSI.Να κλείσω άπαντα,ε;

Προσευχή μην το θυμηθούνε τώρα τα XP να κρασάρουνε στο άσχετο...

Εγκατέστησα το utility και πάω να τρέξω το πρόγραμμα.Απλα μου ανοίγει μία ιστοσελίδα της MSI που λέει Live update και τίποτα άλλο.Μήπως δουλεύει τελειως διαφορετικα το σύστημα;

Patentman
15-06-06, 20:03
Ναι και εγω ειμαι κατα του να εχεις το αρχειο bios στην δισκετα.
Το πιο σωστο ειναι:
UPS, boot in DOS, utility σε δισκο, αρχειο bios σε δισκο. Μπαινεις σε DOS, δινεις εντολη π.χ c:\aflash
φορτωνει το utility, σε ρωταει αν θελεις να αποθηκευσεις ή να αναβαθμισεις, κανεις τις επιλογες σου και μετα δινεις εντολη να βρει το αρχειο του bios στον σκληρο, π.χ c:\1012.bin
Μπορεις βεβαια να του δωσεις κατευθειαν εντολη να αναβαθμισει το bios π.χ c:\aflash.exe 1012.bin αλλά μην το κανεις. Πρωτα φορτωσε κανονικα το utility και μετα δωσε το αρχειο. Σε περιπτωση που σου βγαλει λανθασμενο checksum τοτε ΜΗΝ επαννεκινησεις και προπαντως μην κλεισεις το ρευμα. Μπορεις να ξαναδωσεις να ξαναγραψει το bios.

Κοιτα αν σου δινει checksum για το αρχειο bios.
Αν εχεις προβλημα αναβαθμισης απο windows ή απο NTFS τοτε καντο μεσω δισκετων -αρκει να ειναι καλες οι δισκετες και το floppy.

ΥΓ. σου δινω παραδειγματα για το asus award medalion bios flash utility αλλά πανω κατω τα ιδια ειναι ολα.

profitis
15-06-06, 20:46
Mάλλον δεν με πολυθέλει το πράγμα.Τo live update δεν παίζει και τις οδηγίες για bios update σε NTFS δεν μπορώ να τις βγάλω(είναι και τα αγγλικά στην μέση)

Πάω με τον μπακάλικο τρόπο,που τον ανέφερα και παραπάνω:Δηλαδή να φορμάρω το partition και να το κάνω fat.Ετσι και αλλιως θα γινότανε αυτες τις μέρες το format.Στην εγκατάσταση των windows μου βγάζει οτι θα το φορμάρει σε fat 32 ΠΟΥ ΔΕΝ ΘΑ ΔΙΑΒΑΖΕΤΑΙ ΑΠΟ το MS-DOS.Ισχύει κάτι τέτοιο ρε γμτ;

Patentman
15-06-06, 21:03
Μονο αν το partition ειναι πολυ μεγαλο. Τοτε εχει προβλημα το DOS να το δει σωστα.
Δικετα και floppy εχεις καλο; Τοτε βουρ για δισκετα, χρονια ετσι εκαναν αναβαθμιση.

profitis
15-06-06, 22:13
Eκανα τελικά την μετάβαση σε fat32.Tσάμπα κόπως.Υπολόγιζα πως θα μείνει κάποιο κομμάτι unpartioned και θα τα έφτιαχνα εκει.Ειδα στην εγκατάσταση των windows 8 Mbyte να μένουν απέξω αλλα τώρα απο την διαχείρηση δεν τα βλέπω...

με προβληματίζει πάρα πολύ που δεν έπαιξε το live update.To ξαναδοκιμάζω τώρα και μετά πάω σε floppy.Αυτο έχει χρησιμοποιηθεί ελάχιστα και έχω κάτι δισκέτες IBΜ που τώρα τις ξόδεψα για να φτιάξω έναρξη DOS και recovery(αν πάει κάτι στραβα).Φοβάμαι βέβαια επειδή το κινητό είναι πάντα στο Pc μην τις έχει τσακίσει.

Εdited:Aποστολη εξετελέσθη :worthy: :worthy: :worthy: (ενα πολύ μεγάλο ευχαριστώ Patentman και στον logan11)

Αν και θα μπορούσε να είχε γίνει πολύ πιο ανώδυνα.Απλα κόλλησα και δεν είχα βρε πως δούλευε το live update και έκανα την μ@λακία και προχώρησα στο format σε FAT 32.Καθε εμπόδιο για καλό.Τωρα σίγουρα θα υπάρξει ένα μεταβατικό configuration μέχρι να σιγουρέψω και να ρυθμίσω κάποια πράγματα.Να ξανακάνω εγκατάσταση(τώρα παίζω με την captain hook ) σε NTFS για προσωρινα και μόλις τα ετοιμάσω(έχω και αλλαγες στα dvds και στους δίσκους καθως και στο στήσιμο του δικτύου και το CPU) να βάλω τα original;

Αξίζουν οι 64bit εκδόσεις των windows;Στο Linux;

logan11
16-06-06, 00:36
Τα 64-bit XP είναι ΜΑΠΑ.
Για κάποιο από το hardware σου δεν θα υπάρχει driver. Είναι σχεδόν σίγουρο.
Στο Linux υπάρχει πολύ καλή υποστήριξη εδώ και πάρα πολύ καιρό.

Αν θες να βάλεις τα 32-bit ΧΡ τότε να τα βάλεις από την αρχή σε ΝΤFS.

profitis
16-06-06, 10:29
Oπότε θα προσπαθήσω να βρω κάποια formula ώστε να παίξω με win xp 32 bit και Linux(Suse 10.0 ή 10.1 μάλλον).

Οπως έκανα το Format αλλάξανε άπαντα τα ονόματα των δίσκων.Πάω να τα αλλάξω απο το system managment και μου βγάζει οτι δεν γίνετα λόγω του ότι είναι System. :hmm: .Μέσω της εγκατάστασης των windows μπορώ πάνω στο φορμάρισμα να αλλάξω το όνομα του partition;

Περι δίσκων τώρα...Τι θα προτείνατε;Αλλος ένας 200αρης seagate και να μπουν σε raid ή τελειως ανεξάρτητοι δίσκοι;


Εdit:

Ο διπύρηνος εγκαταστάθηκε...Το μηχάνημα φυσάει! :oneup:

WAntilles
16-06-06, 15:22
Ειδα στην εγκατάσταση των windows 8 Mbyte να μένουν απέξω αλλα τώρα απο την διαχείρηση δεν τα βλέπω.

Φυσιολογικό είναι αυτό.


Αξίζουν οι 64bit εκδόσεις των windows;

Πέρα για πέρα. Ουσιαστικά είναι Windows Server 2003.


Στο Linux;

Βεβαιότατα.

Ακόμα περισσότερο από τα 64-bit Windows.


Περι δίσκων τώρα...Τι θα προτείνατε;Αλλος ένας 200αρης seagate και να μπουν σε raid ή τελειως ανεξάρτητοι δίσκοι;

Μακριά από Maxtor & Seagate.

Έχουν χρόνιες, εγνωσμένες ασυμβατότητες.


Ο διπύρηνος εγκαταστάθηκε...Το μηχάνημα φυσάει! :oneup:

Εμ, τί λέμε τόσους μήνες;

profitis
16-06-06, 16:34
Στον επεξεργαστή αξίζει να του αλλάξω την θερμοαγώγιμη πάστα;θυμάμαι πως Wan έλεγες οτι μια χαρά αποτελέσματα δίνει και αυτη.

Τώρα με ανοιχτό ακόμη το κουτί,αναβαθμισμένο BIOS και με το core center(software για μέτρηση της θερμοκρασίας) με enable και απο BIOS και απο Software το cool n quiet μου βγάζει 49 βαθμούς(γίνεται κάποια μεταφορά αρχειων ταυτόχρονα βέβαια).Οταν τον άνοιξα για πρώτη φορά το BIOS μου έβγαζε 35 βαθμούς.Στο Site της ΜSI έλεγε οτι ήθελε BIOS Update για να παίξει σωστα το cool n quiet(οπότε οι πρώτες μητρικές είχανε ασυμβατότητες και προβλήματα με αυτο).Ειδα οτι θέλει,εδωπέρα στο forum, και driver για τον CPU.Αυτος μπαίνει ξεχωριστά μόνος του;Πάνω στην εγκατάσταση του driver του chipset μου έβγαλε οτι μπήκανε και οδηγοι για τον επεξεργαστη...

WAntilles
16-06-06, 17:12
Στον επεξεργαστή αξίζει να του αλλάξω την θερμοαγώγιμη πάστα;θυμάμαι πως Wan έλεγες οτι μια χαρά αποτελέσματα δίνει και αυτη.

Σε όλους τους AMD K8 δεν χρειάζεστε άλλες λύσεις ψύξεις πέρα από τις μαμίσιες. Είναι άριστες.


Τώρα με ανοιχτό ακόμη το κουτί,αναβαθμισμένο BIOS και με το core center(software για μέτρηση της θερμοκρασίας) με enable και απο BIOS και απο Software το cool n quiet μου βγάζει 49 βαθμούς(γίνεται κάποια μεταφορά αρχειων ταυτόχρονα βέβαια).Οταν τον άνοιξα για πρώτη φορά το BIOS μου έβγαζε 35 βαθμούς.

Πολύ καλές τιμές.


Ειδα οτι θέλει,εδωπέρα στο forum, και driver για τον CPU.

Ναι.


Αυτος μπαίνει ξεχωριστά μόνος του;

Ναι.


Πάνω στην εγκατάσταση του driver του chipset μου έβγαλε οτι μπήκανε και οδηγοι για τον επεξεργαστη...

1. Δεν μπήκανε. Αρλούμπες λέει.

2. Να βάλεις reference chipset drivers από το site της nVidia.

profitis
17-06-06, 11:05
Τελικά η βιασύνη μου για το FORMAT σε FAT 32 ακόμα με πεδεύει.Μπερδέφτηκαν τα partition και έγιναν @@.

Oι RAPTOR τι λένε;Ειναι πιο αποδοτική απο τους κλασσικούς στις 7200 στροφες;Μόνο αυτη είναι η διαφορά τους;Θα ανέβει δηλαδή αισθητά η ταχύτητα του συστήματος;Για την διάταξη των δίσκων ένας raptor 36 gb για το λειτουργικό/ά και για τα παιχνίδια και ο 200αρης seagate για τα data ή 2Χ200gb σε raid0;

Gordito
17-06-06, 15:22
Τελικά η βιασύνη μου για το FORMAT σε FAT 32 ακόμα με πεδεύει.Μπερδέφτηκαν τα partition και έγιναν @@.

Oι RAPTOR τι λένε;Ειναι πιο αποδοτική απο τους κλασσικούς στις 7200 στροφες;Μόνο αυτη είναι η διαφορά τους;Θα ανέβει δηλαδή αισθητά η ταχύτητα του συστήματος;Για την διάταξη των δίσκων ένας raptor 36 gb για το λειτουργικό/ά και για τα παιχνίδια και ο 200αρης seagate για τα data ή 2Χ200gb σε raid0;
Στο δισκο που θα βαλεις το λειτουργικο δεν θα βαλεις τιποτα αλλο αν θες μεγαλη ταχυτητα.Θα βαλεις σε ενα δισκο το λειτουργικο ,σε εναν αλλο τα παιχνιδια/προγραμματα,και σε ενα τριτο το backup και ισως το swap file(αν εχεις ακομα.)Ετσι θα διαβαζει απο διαφορετικους δισκους και δεν θα εχεις καθυστερησεις.®=Patentman

profitis
17-06-06, 17:14
Αν μπουνε τα προγραμμάτα και τα παιχνίδια μαζί με το λειτουργικό θα υπάρχει καθυστέρηση;Τώρα είμαι με έναν seagate σε τρία partitions (έχουν γινει @@) οπότε λογικό είναι απ εδωπέρα να χάνει σε ταχύτητα .

Ουσιαστικά πάω σε αυτο http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.303758 :hmm:

profitis
21-06-06, 19:17
Ειχα αφήσει το μηχανηματάκι με τον διπύρηνο να κατεβάσει κάτι αρχεία το βραδάκι.Αυτος έχει μία τελειως προσωρινή εγκατάσταση windows(captain hook).Oταν γύρισα απο την δουλεια το μεσημέρι είχε κολλήσει στην προφύλαξη οθόνης.Συνεχόμενα restart μπας και βγάλω ακρη.Μία φορα μπήκε σε safe mode και μετά τίποτα.Κολλούσε και σε αυτο.Οταν άνοιγαν τα windows έκλεινε η οθόνη ---->εμπαινε σε stand by mode και δεν μπαίνανε τα windows.

Ξανάκανα install αλλα δεν έκανα format στο partition γιατί είχα αρκετά αρχεία προσωρινά σ αυτο.Μετά απο 2-3 restart σ αυτη την εγκατάσταση---πέρναγα τους βασικους οδηγους--- μου έκανε τα ίδια.

Τωρα βολεύτηκα με το "παροπλισμένο" pc που έχει μια εγκατάσταση των windows για τέτοιες περιστάσεις.Μήπως επειδή είναι pirated μου κάνει νερά;

και κάτι άλλο.Ο πιο νέος πυρήνας των dual core ποιος είναι;O toledo ή ο Manchester;

WAntilles
21-06-06, 19:21
Ο πιο νέος πυρήνας των dual core ποιος είναι;O toledo ή ο Manchester;

Ίδιας "νεότητας" είναι και οι 2.

Απλά οι Toledo έχουν πλήρη L2 cache (2x1024KB) ενώ οι Manchester τη μισή (2x512KB).

Patentman
21-06-06, 21:45
Μαλλον προβλημα θερμοκρασιας ειναι, ανοιξε το κουτι και δοκιμασε να φορτωσεις τα windows.
Μετα τα κλασικα, δες αν γυριζουν ολοι οι ανεμιστηρες, την θερμοκρασια μεσα απο το bios, κανε ενα ελεγχο μνημης με memtest86+ και εφοσον ειναι ενταξει αυτα τα δυο τοτε δοκιμασε με σωστο λειτουργικο, για να μην κανεις φορματ δοκιμαζεις με ενα Linux liveCD που εχεις -αν δεν εχεις φορματ και δοκιμη με windows.

Αφου το ανοιξεις και διαπιστωσεις να εχει στρωση σκονης και χνουδιων πηγαινε και φυσα το σε ενα βενζιναδικο με αερα χωρις να ζοριζεις τους ανεμιστηρες.

ΥΓ. τα παραμυθενια παραθυρια δεν εχουν να κανουν σχεση με το προβλημα.

profitis
22-06-06, 18:12
Μαλλον προβλημα θερμοκρασιας ειναι, ανοιξε το κουτι και δοκιμασε να φορτωσεις τα windows.
Μετα τα κλασικα, δες αν γυριζουν ολοι οι ανεμιστηρες, την θερμοκρασια μεσα απο το bios, κανε ενα ελεγχο μνημης με memtest86+ και εφοσον ειναι ενταξει αυτα τα δυο τοτε δοκιμασε με σωστο λειτουργικο, για να μην κανεις φορματ δοκιμαζεις με ενα Linux liveCD που εχεις -αν δεν εχεις φορματ και δοκιμη με windows.

Αφου το ανοιξεις και διαπιστωσεις να εχει στρωση σκονης και χνουδιων πηγαινε και φυσα το σε ενα βενζιναδικο με αερα χωρις να ζοριζεις τους ανεμιστηρες.

ΥΓ. τα παραμυθενια παραθυρια δεν εχουν να κανουν σχεση με το προβλημα.

Aυτο με την θερμοκρασία σκεφτηκα πριν ανοίξω το Pc για την σημερινή δοκιμή και τελικά δούλεψε κανονικά σήμερα.

Τώρα το μέτωπο που θέλω να κλείσω είναι της αποθήκευσης.Να τσιμπήσω έναν raptora για το λειτουργικο ,παιχνίδια και προγάμματα και τον 200αρη που έχω τώρα αποκλειστικά για data;Ή σε λύση raid;

Tα win xp 64 bit είναι ακόμα διαθέσιμα για κατέβασμα απο το Site της ΜS;Δεν ξέρω καθόλου τι γίνεται μ αυτο :oops:.Οποιος έχει 32 Bit αγορασμένα μπορεί αν θέλει να πάρει και τα 64 Bit απο την MS;

Ενας 12αρής ανεμιστήρας θα αλλάξει πολύ το επίπεδο του θορύβου;Ακούω οτι είναι πολύ αποτελεσματικοί και ήσυχοι.Αλλα πόσο;Τόσο καιρό έχω το μηχάνημα μονο με τους ανεμιστήρες της cpu,του chipset και της GPU;Αλλος ένας για το κουτί καλό δεν θα κανε;

logan11
24-06-06, 17:47
ΝΑΙ. Καλο θα του κάνει ένας 12άρης για το κουτί με το πολύ 1000 στροφές περιστροφής.

profitis
25-06-06, 17:23
ΝΑΙ. Καλο θα του κάνει ένας 12άρης για το κουτί με το πολύ 1000 στροφές περιστροφής.

Τελικά το κουτάκι μου δέχεται μόνο 80άρηδες ανεμιστήρες :down:.

Το πρόβλημα συνεχίζει ρε γμτ.Ανοίγει και τα windows νεκρα.Δεν φθάνει σήμα στην LG.Να είναι η θερμοκρασία,να είναι η VGA ή μήπως η ίδια η οθόνη;--έχασα και μία θήκη με αρκετά παιχνίδια xbox και που κουράγιο να ακολουθήσω τα βήματα του patentman..

Αν στον διπύρηνο έβαζα artic silver λογικά δεν θα μειωνόνταν η θερμοκρασία;Απλώνεις ενα λεπτό στρώμα πάνω στην CPU αλλα και πάνω στην ψύκτρα;

nnn
26-06-06, 01:49
Αν στον διπύρηνο έβαζα artic silver λογικά δεν θα μειωνόνταν η θερμοκρασία;Απλώνεις ενα λεπτό στρώμα πάνω στην CPU αλλα και πάνω στην ψύκτρα;
Πάνω στη Cpu μόνο.

Halcyon789
26-06-06, 20:59
Και κάτι ακόμα.Για usb flash disks τι μάρκες προτείνετε;




Γεια χαρά και απο μένα.
Εγω εχω βολευτει με το

Sony MSX-M1GN --> http://www.megamarket.gr/sonymsxm1gn-p-11624.html?sort=3a&page=5

Αξίζει τα λεφτά του.

profitis
27-06-06, 17:59
Τ

Το πρόβλημα συνεχίζει ρε γμτ.Ανοίγει και τα windows νεκρα.Δεν φθάνει σήμα στην LG.Να είναι η θερμοκρασία,να είναι η VGA ή μήπως η ίδια η οθόνη;--έχασα και μία θήκη με αρκετά παιχνίδια xbox και που κουράγιο να ακολουθήσω τα βήματα του patentman..



Tελικά είναι οι οδηγοί της κάρτας γραφικων.Τώρα πλέον όποιοι οδηγοι και αν μπούνε μόλις πάνε να ξεκινήσουνε τα windows (το φόρτωμα γίνεται κανονικά) το monitor μπαίνει σε stand by mode.Ενάμισι χρόνο που είχα τους οδηγούς απο το cd(του 2004) έπαιζε κανονικά και λίγες φορές μου είχε κάνει παρόμοιο χουνέρι(2-3).Τώρα με όποιον driver και να περάσω μπαίνει σε safe mode.

Xωρίς οδηγους εντωμεταξύ δεν γίνεται δουλεια.Τα παράθυρα κατεβαίνουνε με ρυθμο χελώνας...:down:

Με format και clean install θα γίνει τίποτα;

Patentman
27-06-06, 18:13
Τι καρτα ειπαμε οτι εχεις; Τι μονιτορ; Ποσα Hz αντεχει;

profitis
27-06-06, 18:26
Εχω μία MSI 6600GT(agp) VTD128.

Οθόνη τώρα έχω μία LG L1730S .

Πόσα HZ αντέχει...Τώρα το ψάχνω.Θυμάμαι πως στην αρχή αρχή το είχα βάλει στο full.Τώρα μου δείχνουνε οι ρυθμίσεις της οθόνης 60Hz.

@ ADSLgr.com All rights reserved.