PDA

Επιστροφή στο Forum : Utorrent και Νetfaster 2 - Ταχυτητα



zoug100
03-07-10, 21:57
Γεια σας
Θα ηθελα να κανω μια ερωτηση για το netfaster 2 και το utorrent.
Εχω παρατηρησει μετα απο πολλες δοκιμες οτι οταν κατεβαζω με το utorrent ποτε δεν επιασε ταχυτητα πανω απο 1.3 MB/sec.Kαι εχω δοκιμασει με τορεντς απο private tracker μe πολλους seeders καθω και με τορεντ απο το site του ubuntu.Δηλαδη με τορεντς που θα μπορουσαν να δωσουν θεωρητικα πιο πολυ.
Να σημειωσω πως απο rapidshare κατεβαζω με 1.7 ΜΒ/sec.
Aπλα ειπα να ρωτησω μηπως ξερετε γιατι δεν υπερβαινει ποτε το 1.3ΜΒ/sec.Μου προξενησε απορια εδω και μερες που το δοκιμαζω.
Κλειδωνω στα 16500 Κbps περιπου.

vasileios13
04-07-10, 14:22
Φίλε πλάκα κάνεις; Η γραμμή σου είναι οκ... Άλλοι δεν έχουν δει ποτέ τέτοιες ταχύτητες... Σκοτώνει η γραμμή σου...!!!

Onlypanatha
04-07-10, 14:25
Μην το πειράζεις καθόλου, μην του κάνεις τίποτα και μετά δεν πιάνει ουτε τα μισά.....

Dark-Side
04-07-10, 14:27
Η γραμμή σου φαίνεται άψογη. Τα torrent βασίζονται στους seeders και ανάλογα με τους seeders έχεις και ανάλογο download.

tdc
04-07-10, 14:49
Μετα απο καποιο σημειο, χρειαζεσαι μεγαλο upload speed για να μπορει ο client να στελνει τα requests.
Αν θες, περιορισε το οριο upload speed σε 40-50 kb/s ωστε να εχεις ελευθερα 40-50 για requests. Αν εισαι σε tracker με πολλους seedbox-users τοτε μειωσε τις max connections ανα torrent σε 40-50. Επισης, μην κατεβαζεις πολλα torrents ταυτοχρονα αλλα μονο ενα καθε φορα (κατα προτιμηση). Φυσικα δεν θα πρεπει να seedαρεις παραλληλα τιποτα..
Βαλε max upload slots σε 1 ή 2.
Βαλε port απο 35000+.. Χρησιμοποιησε ενα προγραμμα traffic shaping (κυριως για να surfαρεις κανονικα και να μην επηρρεαζει την ταχυτητα κατεβασματος). (Προτεινω Cfosspeed αν εισαι σε windows)
Αυτα μου ερχονται μεχρι στιγμης.. Συνηθως πιανω την ιδια max ταχυτητα σε torrents οσο σε ftp με αυτες τις ρυθμισεις.. :p ;)
Για να σας δειξω και οπτικα ενα παραδειγμα, ενα torrent απο πολυ μεγαλο prive tracker μου δωσε τετοια ταχυτητα σε 5-6' και ενα download απο ftp.ntua.gr.
Αν αφηνα το torrent να "ισιωσει", δηλαδη να μην εχω καταιγισμο απο requests για νεα connections κτλ θα εφτανε περιπου την ιδια ταχυτητα με ntua.. ;)
Οπως βλεπεις, δεσμευεται bandwith για requests, confirmations κτλ.. Οποτε οταν βλεπεις 1.3 στον client, υπολογιζε οτι εισαι καπου στα 1.4-1.45..
Edit: Κατι ασχετο.. Οταν δεν κατεβαζεις κατι, μην βαζεις το upload οριο σε unlimited.. Βαζε το 5-10 kb/s απο οτι η πραγματικη ταχυτητα σου για να υπαρχει χωρος για τα requests... Ετσι θα εχεις πιο σταθερο upload (πχ στα 100kb/s) χωρις να ανεβοκατεβαινει.. Ετσι δεν χανεις μεσα σε μεγαλο φασμα χρονου αρκετα μη-uploaded mb's.. :p

zoug100
04-07-10, 15:42
βρε παιδες δεν ειπα οτι εχω παραπονο.απλα απορια το ειχα γιατι δεν παει πιο πανω.μια χαρα ειναι.

christhenis
11-07-10, 15:22
Εγώ πάντως με Utorrent πιάνω και 1.8MB/s αλλά έχω Forthnet:)

tasanas
11-07-10, 16:54
Εγώ πάντως είχα διαβάσει στο forum από αρκετούς χρήστες της HOL πως η εταιρεία κάνει traffic shaping στα torrents και ειδικά στις ώρες αιχμής. Τσέκαρε να δεις τι γίνεται το βράδυ και τι ταχύτητες πιάνεις τότε. Πάντως μεγάλη ξενέρα το traffic shaping ειδικά όταν δεν το παραδέχονται ότι το κάνουν.

valen_gr
11-07-10, 17:28
ok< ειπαμε ο καθενας την αποψη του, αλλα LOL....

zoug100
12-07-10, 04:13
Οπως σας ειπα και εγω κλειδωνω περιπου στα 16600 Κbps.Kατεβαζω απο rapidshare με 1.7-1.8 ΜΒ/sec.
Το θεμα ειναι οτι με τορεντ δεν εχω δει ποτε να παει η ταχυτητα παραπανω απο 1.1ΜΒ/sec ποτε.Και μιλαμε εχω δοκιμασει με τορεντς απο private trackers με πολλους seedersαλλα τιποτα.Και με τορεντ δοκιμασα και με περισσοτερα.Τιποτα λεμε.Να ειναι τυχαιο;
Μιλαμε εχω δοκιμασει τα απειρα τορεντ.Θα μου πειτε ειναι αναλογα τους seeders.Ναι το ξερω.Aλλα να ετυχε με ολα τα τορεντ που εχω δοκιμασει σε κανενα να μην πηγαινει παραπανω απο 1 ΜΒ/sec ποτε μα ποτε ενω ειναι με παρα πολλους seeders;Καρφωμενο λεμε στο 1 ΜΒ/sec.Ρωταω γιατι η γραμμη μου μπορει να δωσει ανετα παραπανω και τοσο καιρο ποτε δεν ειδα πιο μεγαλη ταχυτητα.

Δοκιμασα και με ενα ρουτερ Siemens CL110 στο οποιο εριξα το snr με το dmt tool και κλειδωσα 18950 Κbps.Kατεβαζα απο ftp ntua με download manager με 1.9-2 MB/sec.
Βαζω και μια διανομη ubuntu απο το ftp ntua και συγκεκριμενα αυτη εδω http://ftp.ntua.gr/pub/linux/ubuntu-releases/karmic/ubuntu-9.10-desktop-i386.iso.torrent και παλι ομως το utorrent να μην πηγαινει πανω απο 1 ΜΒ/sec.
Ναι.Μια χαρα ειναι και αυτο δεν λεω, αλλα αν βλεπω πως η γραμμη μου σηκωνει ανετα πολυ παραπανω απορω γιατι ποτε μα ποτε δεν πιανει πανω απο 1 ΜΒsec και ενω εχω βαλει καλα τορεντ με πολλους seeders και απο private trackers και απο ftp ntua τοσες πολλες φορες;

Θα ηθελα αν καποιοι φιλοι που κλειδωνουν ψηλα και εχουν HOL να μου πουν και αυτοι αν εχουν παρατηρησει κατι παρομοιο. :hmm:


Αν καποιος φιλος εχει να μου δωσει κανενα τορεντ απο linux,ubuntu κτλ που σε αυτον πιανει αρκετη ταχυτητα ας μου το δωσει να το κατεβασω και εγω ετσι για να κανω ενα torrent speed test :)

Dark-Side
12-07-10, 11:35
Έχω κατεβάσει πολλές φορές με 1.2/1.3 απο τορρεντς, δεν νομίζω να υπάρχει shapping

treli@ris
12-07-10, 20:32
Το προβλημα ειναι στο QoS του netfaster2, οπως ηταν εντονοτερο στο netfaster1 και το αλλαξανε. Σε μενα που συγχρονιζω πολυ ψηλα το συγκεκριμενο router μονο προβληματα βγαζει.

Χρειαζεται σωστη ρυθμιση ή αλλαγη με καποιο καλυτερο. Απο "καλα" torrents η ταχυτητα μου εχει φτασει ακομα και τα 1,7mb/s χρησιμοποιωντας 585v7, fritz ή sl2-141.

TS η HOL ποτέ δεν ειχε, οσα χρονια ειμαι συνδρομητης κι ουτε νομιζω προκειται να βαλει στο μελλον.

zoug100
12-07-10, 21:44
Το προβλημα ειναι στο QoS του netfaster2, οπως ηταν εντονοτερο στο netfaster1 και το αλλαξανε. Σε μενα που συγχρονιζω πολυ ψηλα το συγκεκριμενο router μονο προβληματα βγαζει.

Χρειαζεται σωστη ρυθμιση ή αλλαγη με καποιο καλυτερο. Απο "καλα" torrents η ταχυτητα μου εχει φτασει ακομα και τα 1,7mb/s χρησιμοποιωντας 585v7, fritz ή sl2-141.

TS η HOL ποτέ δεν ειχε, οσα χρονια ειμαι συνδρομητης κι ουτε νομιζω προκειται να βαλει στο μελλον.

δηλαδη οταν λες ρυθμιση στο QoS του netfaster2 τι εννοεις;

MNP-10
12-07-10, 21:50
TS η HOL ποτέ δεν ειχε, οσα χρονια ειμαι συνδρομητης κι ουτε νομιζω προκειται να βαλει στο μελλον.

Ειχε βαλει μια περιοδο μετα τις αναβαθμισεις 384->768 του ΟΤΕ πριν κατι χρονια... εβαζες torrent unencrypted και σερνοτανε.. το εβαζες encrypted και πεταγε..:lol:

tdc
12-07-10, 21:51
δηλαδη οταν λες ρυθμιση στο QoS του netfaster2 τι εννοεις;

Δες εδω..:
http://i31.tinypic.com/o0o5g1.png

zoug100
12-07-10, 22:58
παντως αν εχετε κανενα τορεντ απο κανενα linux,ubuntu να προτεινεται να κανω τεστ θα ημουν ευγνωμων...

Dark-Side
13-07-10, 15:53
Σήμερα έφτασε το 1.3 αλλά έβγαλα την φώτο στο 1.2:oops:
74948

zoug100
14-08-10, 04:11
Παντως χτες δοκιμασα σε φιλο μου που εχει forthnet και κλειδωνει σχεδον το ιδιο με εμενα δηλ.περιπου 18000 Κbps και κατεβασαμε απο την γραμμη του τορεντ απο private tracker και σε αυτον η ταχυτητα ειχε καρφωθει στα 1.7 MB/sec και μετα απο λιγο που γυρισα σπιτι μου δοκιμασα το ιδιο τορεντ και σε μενα δεν ανεβηκε πανω απο 1.1 MB/sec πραγμα που μου προξενησε απορια. :hmm: :hmm:

........Auto merged post: zoug100 πρόσθεσε 53 λεπτά και 47 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Πηγα και απενεργοποιησα το DHT στις ρυθμισεις του utorrent και βλεπω να αυξηθηκε η ταχυτητα.Τωρα τι ειναι αυτο το DHT δεν ξερω.Απλα εψαξα στο google και βρηκα καπουυ ενα οδηγο και ελεγε να το απενεργποιουμε.
Θα δω πως θα παει απο εδω και περα.

iakoboss7
14-08-10, 06:36
το dht ειναι χρησιμο αμα κατεβαζεις απο public trackers γιατι ανεβαζει πολυ την ταχυτητα. εαν κατεβαζεις ΜΟΝΟ απο private trackers τοτε πρεπει να το εχεις κλειστο. εαν εισαι αναμηκτος επισης ανοιχτο :P

zoug100
14-08-10, 12:55
το dht ειναι χρησιμο αμα κατεβαζεις απο public trackers γιατι ανεβαζει πολυ την ταχυτητα. εαν κατεβαζεις ΜΟΝΟ απο private trackers τοτε πρεπει να το εχεις κλειστο. εαν εισαι αναμηκτος επισης ανοιχτο :P

Ευχαριστω για την απαντηση

@ ADSLgr.com All rights reserved.