PDA

Επιστροφή στο Forum : HOL σε 20 μερες



dalai
04-07-10, 12:49
Λοιπον εκανα αιτηση περιπου στις 12/06 και σημερα ειδα στο κουτι τις πολυκατοικιας οτι εχει ενα καινουργιο χαρτακι/γραμμη απο ΟΤΕ για ΗΟL . Τα ενωσα με τη γραμμη του σπιτιου και απεκτησα τηλ και ιντερνετ.
Λετε να μου την πουν αυριο που θα ερθουν οι τεχνικοι για την επισημη συνδεση ?
Συνδεθηκα με

upstream downstream
data rate 896Kbps 16452Kbps
noise margin 12 11
attenuation 13.3 28.4


Ολα καλα με την συνδεση, περα απο το θεμα της "βιασυνης" μου?

περιοχη κεντρο θεσσαλονικης

antonis556
04-07-10, 12:53
Αρκετα καλος συγχρονισμος . Μια χαρα :oneup:

Αργοτερα αν θες , ζητα τους να σου κατεβασουν το SNR απο 11 -> 9 και ετσι θα κερδισεις σε συγχρονισμο ...

dalai
04-07-10, 13:03
επειδη ειμαι λιγο ψείρας θα αλλαξω την γραμμη απο το διαμερισμα προσ το κουτι , το οποιο ειναι 30 μετρα δικλωνο αλλα οχι συστραμμένο. Νομιζω οτι θα εχω περετερω βελτιωση αν το κανω αυτο.

valen_gr
04-07-10, 14:54
επισης, καλο ειναι να αφησεις την μικτονομηση στον τεχνικο που ουτως η αλλως θα σου εστελνε η HOL -τον εχεις ηδη πληρωσει με το τελος εγκαταστασης νεας γραμμης- γιατι την μετραει για απωλειες απο την εισαγωγη στην πριζα, και σε ενημερωνει σχετικα. Εχει μαζι του αναλυτη και βλεπει αρκετα πραγματα για την γραμμη ...

Γιατι βιαζεσαι τοσο ...

Dark-Side
04-07-10, 14:58
Συμφωνώ με τον valen. Δεν έπρεπε να βιαστείς...

tempo
04-07-10, 15:06
άσε που μπορεί να σου πουν και τίποτα αν κάτι δεν πάει καλά....εγώ λέω αποσύνδεσε το σήμερα το βράδυ και αύριο πες με απορία "αααα τι είναι αυτό? γραμμή?"

tdc
04-07-10, 15:13
Οσο βιαστικος και να ηταν ο φιλος, επιασε παρα παρα πολυ καλο συγχρονισμο για τα στατιστικα του.. :oneup:

valen_gr
04-07-10, 15:16
δεν το συζητω...πραγμα που σημαινει οτι 99% ο ανθρωπος ξερει τι κανει και το εχει κανει σωστα...
Απο οτι εχει πει καταλαβαινω οτι εχει κλεισμενο ραντεβου για την συνδεση ουτως η αλλως, οποτε απλα ο τεχνικος θα τσεκαρει την δουλεια που εκανε ο φιλος...

vasileios13
04-07-10, 15:21
άσε που μπορεί να σου πουν και τίποτα αν κάτι δεν πάει καλά....εγώ λέω αποσύνδεσε το σήμερα το βράδυ και αύριο πες με απορία "αααα τι είναι αυτό? γραμμή?"

Σωστός....;)

dalai
04-07-10, 17:02
Ναι αφου δεν μπορω να αποφυγω τα τελη συνδεσης θα το αποσυνδεσω το βραδυ.
Αυριο το απογευμα απλως θα το συνδεσει ο τεχνικος επισημα.
Μαλιστα εφοσον θα ερθει με μηχανιμα μετρησης θα του ζητησω να μου πει με ποσο συνδέομαι απευθειας απο το κκεντρικο διανεμιτη στην εισοδο, για να δω τι κερδος θα εχω αν περασω καινουργιο UTP για το διαμερισμα.
Τα μοντεμ/ρουτερ τα στελνουν προρυθμισμένα και συνδεθηκε αμεσως στο ινετ, ή εχει ενα στανταρ λογαριασμο για ολους ?

Dark-Side
04-07-10, 17:12
Ναι αφου δεν μπορω να αποφυγω τα τελη συνδεσης θα το αποσυνδεσω το βραδυ.
Αυριο το απογευμα απλως θα το συνδεσει ο τεχνικος επισημα.
Μαλιστα εφοσον θα ερθει με μηχανιμα μετρησης θα του ζητησω να μου πει με ποσο συνδέομαι απευθειας απο το κκεντρικο διανεμιτη στην εισοδο, για να δω τι κερδος θα εχω αν περασω καινουργιο UTP για το διαμερισμα.
Τα μοντεμ/ρουτερ τα στελνουν προρυθμισμένα και συνδεθηκε αμεσως στο ινετ, ή εχει ενα στανταρ λογαριασμο για ολους ?
Δεν έχει authentication και οτιδήποτε αν βάλεις για username και password σε επιτρέπει να συνδεθείς

arial
04-07-10, 17:24
Τα μοντεμ/ρουτερ τα στελνουν προρυθμισμένα και συνδεθηκε αμεσως στο ινετ, ή εχει ενα στανταρ λογαριασμο για ολους ?

Δεν εχει καποιο συγκεκριμενο λογαριασμο, και με guest@hol.gr και guest συνδεεσαι.

MariosThe
05-07-10, 01:12
Ο τεχνικός για τη σύνδεση στη HOL έρχεται σε κάθε νέο συνδρομιτή; Γιατί σε εμενα δεν ήρθε κάποιος, τουλάχιστον στην πόρτα μου.

arial
05-07-10, 01:18
Ο τεχνικός για τη σύνδεση στη HOL έρχεται σε κάθε νέο συνδρομιτή; Γιατί σε εμενα δεν ήρθε κάποιος, τουλάχιστον στην πόρτα μου.

Δεν ερχονται σε ολους , μονο σε οσους κανουν συνδεση για νεα γραμμη.

Εγω που εκανα μεταφορα απο ΟΤΕ σε hol, δεν ηρθε κανεις.

Squall
05-07-10, 22:21
Ακριβως, μονο σε νεα γραμμη :)

dalai
06-07-10, 00:20
Ηρθαν αλλα ήμουν ατυχος...
Ειχαμε πει για ραντεβου 3 με 6 και αυτοι ηρθαν 2:30 ! Οποτε δεν ειμουν παρον οταν τα συνδεσαν και δεν μπορεσα να τους ζητησω να δοκιμασουν τη συνδεση απο το κουτι της πολυκατοικίας.
Μετα ειδα το χαρτι που αφησαν και προσεξα οτι μαλλον το εκαναν γιατι λεει στις μετρησεις
DSL max Mbps : στην εισαγωγη/ΧΚ 14581/1322 , στην πριζα του πελατη 15451/1296
SNR :στην εισαγωγη/ΧΚ 11/12 , στην πριζα του πελατη 11/12
attenuation: στην εισαγωγη/ΧΚ 20/9 , στην πριζα του πελατη 20/10

το modem leei
Mode: G.992.5 (ADSL2+)
Upload: 874 Kbps.
Download: 16263 Kbps.

Τωρα χωρια οτι μεσα στο σπιτι πιανω καλυτερο σημα απο οτι στην εισαγωγη/ΧΚ, το μοντεμ μου κλειδωνει πιο ψιλα και απο τις δυο μετρησεις των τεχνικων. Οποτε αρχισα να μπερδευομαι
Δυστηχως δεν ημουν εκει να ρωτησω

Και κατι ακομη... Τις IP phone lines τις χρισιμοποιω ?

DaveMurray
06-07-10, 01:02
λογικά μιλάς για τις πόρτες από πίσω από το router, που είναι για voip....

Όχι δεν τις χρησιμοποιείς, έχεις pots (PSTN) τηλεφωνία, δεν τις χρειάζεσαι....

dalai
09-07-10, 18:00
δοκιμασα με ενα κομματι UTP και τελικα δεν ειδα καμοια αλλαγη στην ταχυτητα συνδεσης.Λετε να ειχε διαφορες στο download? Να ξαναδοκιμασω?
Στο netfaster 2 πως βλεπεις το output power tou modem ?

@ ADSLgr.com All rights reserved.