PDA

Επιστροφή στο Forum : WD ξεκινάει αλλά δεν αναγνωρίζεται



Hayate_Skywalker
05-07-10, 20:55
Έχω ένα σκληρό Western Digital Caviar 320 GB SATA II 3+ χρονών. Είχα εγκατεστημένα τα Windows σε αυτόν τον σκληρό και μαζί άλλον έναν εσωτερικό Western Digital 1TΒ. Μία μέρα γύρισα σπίτι και είχε διακοπή ρεύματος. Μόλις άνοιξα το pc ακούω ένα "τακ τακ τακ" από τον σκληρό και βλέπω ότι δεν τον αναγνώριζε το bios. Με συνεχόμενες προσπάθειες αλλάζοντας καλώδια και τροφοδοσίες κατάφερα να τον αναγνωρίσει να bootarei και να δουλεύω κανονικά. Κλείνω το pc για να δω αν υπάρχει πρόβλημα και έκανε το ίδιο. Ξαναπροσπαθώ να το φτιάξω και τα καταφέρνω. Είχα ανοιχτό το pc πάνω από εβδομάδα και δούλευα κανονικά μέχρι που μια καινούρια διακοπή ρεύματος σήμερα και έχουμε τα ίδια.
Μόνο που τώρα ότι και να έχω κάνει δεν είναι αρκετό. Δυστυχώς δεν έκανα backup και τώρα τρέχω. Θέλω μόνο να bootaro για λίγο για να πάρω αυτά που έχει. Ο σκληρός ξεκινάει κανονικά, παίρνει ρεύμα και την ώρα που είναι να τον αναγνωρίσει ακούγεται το "τακ τακ τακ". Κάτι άλλο που παρατήρησα είναι ότι αν ξεσυνδέσω τον σκληρό και τον περιστρέψω λίγο ακούω ένα βββζζζ σαν να γυρίζει από μέσα ο δίσκος. Στον άλλο σκληρό τον οποίο αναγνωρίζει μια χαρά το bios δεν ακούω τίποτα τέτοιο.
Τι να κάνω;
Να σταματήσω να προσπαθώ γιατί τα κάνω χειρότερα και δεν θα βρώ τα δεδομένα ούτε με άλλο τρόπο;
Να τον βάλω στην κατάψυξη;
Thanks!

parantox
06-07-10, 00:31
Μπορείς να δοκιμάσεις εκκίνηση με ένα LiveCd διανομής Linux και να δεις αν τον βλέπει. Αν τον βλέπει, ψάχνεις για τα αρχεία σου.

Banditgr
06-07-10, 00:53
Τα τακ, τουκ, τικ, συνήθως υποδεικνύουν μηχανικό πρόβλημα και η πρώτη (και μοναδική κίνηση) είναι άμεσο backup (και αντικατάσταση του δίσκου). Τώρα κάνε αυτό που προτείνει ο φίλος parantox και βλέπεις. Υπάρχουν και διάφορα thread για ανάκτηση δεδομένων στο forum, αν σε ενδιαφέρει να κοιτάξεις.

Hayate_Skywalker
06-07-10, 02:21
Έχετε δίκιο, έχω υπόψη μου τα Live cd αλλά θα κάνω κάτι πιο απλό θα βάλω τον σκληρό σε άλλο pc απλά επειδή κι εγώ τείνω σε μηχανικό ότι είναι το πρόβλημα ήθελα να ξέρω αν υπάρχει κάποια λύση ή αν υπάρχει κάποια προσωπική εμπειρία..

ababa641
06-07-10, 03:43
αν πας στην διαχειρηση δισκων και κανεις ενεργοποιηση δισκου?και μενα ξαφνικα εναν wd δεν μου τον εβλεπε και εκανα ενεργοποιηση δισκου και τωρα δουλευει.βεβαια τακ, τακ δεν μου εκανε αλλα δεν εχεις να χασεις κατι.

cranky
06-07-10, 09:38
...θα βάλω τον σκληρό σε άλλο pc απλά επειδή κι εγώ τείνω σε μηχανικό ότι είναι το πρόβλημα.
Αν είναι μηχανικό το πρόβλημα (που σου το απεύχομαι) δεν θα τον δεί ούτε το άλλο πισί.
Θα είσαι τυχερός αν τον δεί το Linux cd.
Και βάλε στο πρόγραμμα, αγορά UPS.

Hayate_Skywalker
06-07-10, 20:05
αν πας στην διαχειρηση δισκων και κανεις ενεργοποιηση δισκου?και μενα ξαφνικα εναν wd δεν μου τον εβλεπε και εκανα ενεργοποιηση δισκου και τωρα δουλευει.βεβαια τακ, τακ δεν μου εκανε αλλα δεν εχεις να χασεις κατι.

Ναι αλλά εγώ από αυτό τον σκληρό bootaro. :p


Αν είναι μηχανικό το πρόβλημα (που σου το απεύχομαι) δεν θα τον δεί ούτε το άλλο πισί.
Θα είσαι τυχερός αν τον δεί το Linux cd.
Και βάλε στο πρόγραμμα, αγορά UPS.

Cranky στο άλλο pc θα τον βάλω όχι σαν σκληρό που θα bootarei από αυτόν.
Δίνεις περισσότερες πιθανότητες να τον βρει το Linux cd από αυτό που λέω εγώ;
Εμένα μου φαίνεται το ίδιο.
Η αγορά ups είναι στο πρόγραμμα εδώ και 6 χρόνια!!!

cranky
06-07-10, 20:21
Cranky στο άλλο pc θα τον βάλω όχι σαν σκληρό που θα bootarei από αυτόν.
Εννοείται, το κατάλαβα αυτό. :)
Αν το πρόβλημα δεν είναι μηχανικό, ίσως να είναι δυσχέρεια των Win να διαβάσουν τον δίσκο (αν και σου έδωσαν δύο ευκαιρίες).
Σ' αυτά, το Linux είναι πιό ευέλικτο.
Δοκίμασέ τα καί τα δύο, κι' ότι πιάσει.
Και το UPS, μήν το χασομεράς.

Hayate_Skywalker
06-07-10, 23:53
Εννοείται, το κατάλαβα αυτό. :)
Αν το πρόβλημα δεν είναι μηχανικό, ίσως να είναι δυσχέρεια των Win να διαβάσουν τον δίσκο (αν και σου έδωσαν δύο ευκαιρίες).
Σ' αυτά, το Linux είναι πιό ευέλικτο.
Δοκίμασέ τα καί τα δύο, κι' ότι πιάσει.
Και το UPS, μήν το χασομεράς.

Ναι αλλά δεν είναι θέμα των win γιατί τον σκληρό δεν τον βλέπω από το bios.

washcloud
09-07-10, 10:27
Αν δεν τον έχεις δοκιμάσει σε άλλο pc, καν' το, γιατί παίζει να είναι θέμα τροφοδοσίας του δικού σου (οι δίσκοι δε συνηθίζουν να ψοφάνε και να επανέρχονται, οπότε όταν το κάνουν, είναι ένδειξη προβλήματος τροφοδοσίας).
Υπάρχει βέβαια και το σκηνικό με τις διακοπές, οι οποίες (μάλλον η δεύτερη) μπορεί να έκαψε ηλεκτρονικά εντός του δίσκου (pre-amp), οπότε στη συγκεκριμένη περίπτωση, μόνο εταιρία ανάκτησης μένει.

@ ADSLgr.com All rights reserved.