PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με CONNX 24Μbps στο Ρετζίκι Θεσσαλονίκης



sambouar
06-07-10, 01:51
Καλημέρα σε όλους.
Εδώ και 1 μήνα έχω κάνει σύνδεση connx στα 24mbps. Αντιμετωπίζω συχνές αποσυνδέσεις και η ταχύτητα είναι κλειδωμένη στα 5,5-6mbps. Απευθύνθηκα στον ΟΤΕ και μου είπαν οτι η γραμμή έχει καλή ποιότητα και οτι επίσης λόγω περιοχής του σπιτιού, δεν μπορεί να πιάσει μεγαλύτερες ταχύτητες.
Τα στατιστικά της σύνδεσης όπως φαίνονται απο το router(Thomson), είναι:
Link Information

Uptime: 0 days, 1:27:06
DSL Type: G.992.5 annex A
Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 957 / 5.630
Data Transferred (Sent/Received) [kB/kB]: 0,00 / 0,00
Output Power (Up/Down) [dBm]: 12,0 / 19,5
Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 18,5 / 35,5
SN Margin (Up/Down) [dB]: 12,0 / 12,5
Vendor ID (Local/Remote): TMMB / BDCM
Loss of Framing (Local/Remote): 18 / 0
Loss of Signal (Local/Remote): 2 / 0
Loss of Power (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Link (Remote): 0
Error Seconds (Local/Remote): 243 / 0
FEC Errors (Up/Down): 0 / 390
CRC Errors (Up/Down): 0 / 0
HEC Errors (Up/Down): 2.885 / 0

Αν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει να καταλάβω κάτι περισσότερο, θα του είμαι ευγνώμων.

mariossss
06-07-10, 08:47
Με τετοιο attenuation μπορεις να φτασεις μεχρι 13 mbps πες τους το attenuation που εχεις να δουμε θα αλλαξει γνωμη?

sambouar
06-07-10, 10:36
Με τετοιο attenuation μπορεις να φτασεις μεχρι 13 mbps πες τους το attenuation που εχεις να δουμε θα αλλαξει γνωμη?

Τους το είπα, αλλά μου είπαν οτι λόγω ιδιαιτερότητας της περιοχής και μπλα...μπλα..., δεν γίνεται να ανέβει η ταχύτητα.
Μπορώ να κάνω κάτι για αυτό?

emeliss
06-07-10, 19:29
Βγάλε ότι υπάρχει στην γραμμή (τηλέφωνα, φαξ, συναγερμούς, φίλτρα, σπλίττερ κλπ). Άφησε μόνο το ρούτερ πάνω στην κεντρική πρίζα και δες που κλειδώνει.

sambouar
06-07-10, 22:28
Βγάλε ότι υπάρχει στην γραμμή (τηλέφωνα, φαξ, συναγερμούς, φίλτρα, σπλίττερ κλπ). Άφησε μόνο το ρούτερ πάνω στην κεντρική πρίζα και δες που κλειδώνει.

Thanx. Θα το δοκιμάσω και ελπίζω να γίνει κάτι :oneup:

........Auto merged post: sambouar πρόσθεσε 11 λεπτά και 23 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Βγάλε ότι υπάρχει στην γραμμή (τηλέφωνα, φαξ, συναγερμούς, φίλτρα, σπλίττερ κλπ). Άφησε μόνο το ρούτερ πάνω στην κεντρική πρίζα και δες που κλειδώνει.

Τα αποσύνδεσα όλα. Απο ταχύτητα η ίδια. Τα στατιστικά της γραμμής είναι:
Link Information

Uptime: 0 days, 0:00:20
DSL Type: G.992.5 annex A
Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 979 / 6.077
Data Transferred (Sent/Received) [kB/kB]: 0,00 / 0,00
Output Power (Up/Down) [dBm]: 12,0 / 18,5
Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 18,5 / 35,0
SN Margin (Up/Down) [dB]: 11,0 / 10,5
Vendor ID (Local/Remote): TMMB / BDCM
Loss of Framing (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Signal (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Power (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Link (Remote): 0
Error Seconds (Local/Remote): 0 / 0
FEC Errors (Up/Down): 0 / 0
CRC Errors (Up/Down): 0 / 0
HEC Errors (Up/Down): 3.011 / 0

emeliss
07-07-10, 08:46
Έπεσε το SNR Margin και σηκώθηκε λίγο ο συγχρονισμός. Πολύ λίγο όμως. Δες αν μπορείς να τραβήξεις γράφημα με το dmt tool (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=187511). Θα σε βοηθήσει ο insomniac αν έχεις πρόβλημα.

Στην υπόλοιπη γειτονιά τα πράγματα είναι παρόμοια με εσένα;

sambouar
07-07-10, 12:52
Έπεσε το SNR Margin και σηκώθηκε λίγο ο συγχρονισμός. Πολύ λίγο όμως. Δες αν μπορείς να τραβήξεις γράφημα με το dmt tool (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=187511). Θα σε βοηθήσει ο insomniac αν έχεις πρόβλημα.

Στην υπόλοιπη γειτονιά τα πράγματα είναι παρόμοια με εσένα;

Θα το δοκιμάσω.
Δυστυχώς επειδή μόλις μετακομίσαμε, δεν ξερω κανένα γείτονα για να το διασταυρώσω.
Με την πρώτη ευκαιρία θα ρωτήσω.

anon
07-07-10, 13:14
που περίπου μένεις στο ρετζίκι; Εγώ συγχρονιζω στα 19Mbps/900Κbps. Aπο όσο ξερω, αν δεν κάνω λάθος, το DSLAM πρέπει να βρίσκεται κάπου στον οικισμό Ρητορα (κάπου εκεί κοντά στο Κουκου με Shell). Εαν είναι κάποιος Οτετζής και ξέρει καλύτερα ας με διορθώσει. Οπότε υπολόγισε πόσο μακρια είσαι απο εκείνο το σημείο και βγάλε συμπερασμα. Εγω είμαι στα Πιθάρια, κοντά δηλαδή. τώρα πέραν του συγχρονισμού, παρόλο που συγχρονίζω και πολύ καλά στα 19Mbps, πάνω απο 10Mbps δεν έχω πιάσει ποτέ, μα ποτε, ακόμα και με το speedtest της οτενετ.

sambouar
07-07-10, 13:53
που περίπου μένεις στο ρετζίκι; Εγώ συγχρονιζω στα 19Mbps/900Κbps. Aπο όσο ξερω, αν δεν κάνω λάθος, το DSLAM πρέπει να βρίσκεται κάπου στον οικισμό Ρητορα (κάπου εκεί κοντά στο Κουκου με Shell). Εαν είναι κάποιος Οτετζής και ξέρει καλύτερα ας με διορθώσει. Οπότε υπολόγισε πόσο μακρια είσαι απο εκείνο το σημείο και βγάλε συμπερασμα. Εγω είμαι στα Πιθάρια, κοντά δηλαδή. τώρα πέραν του συγχρονισμού, παρόλο που συγχρονίζω και πολύ καλά στα 19Mbps, πάνω απο 10Mbps δεν έχω πιάσει ποτέ, μα ποτε, ακόμα και με το speedtest της οτενετ.

Εγώ είμαι πάνω στη στροφή για Φίλυρο(Συγκρότημα Δούρος), 200 μέτρα απο το Shell.

anon
07-07-10, 13:57
λογικά πρέπει να έχεις τότε σήμα καμπάνα, μιας και είσαι πολύ πιο κοντά απο ότι εγώ. Το μόνο που μπορώ να σου προτείνω είναι να πάς το ρουτερ στον κατανεμητή του ΟΤΕ, το κουτί που έρχεται στο συγκρότημα, με την βοήθεια κάποιου ηλεκτρολόγου, και να κάνεις έλεγχο κατευθείαν εκεί (με την βοήθεια και κάποιου λαπτοπ). Δηλαδή απομονώνεις έτσι όλη την καλωδίωση του συγκροτήματος και του σπιτιού και έχεις να κάνεις μόνο με την καλωδίωση του ΟΤΕ. Εαν παίζει εκεί καλα, τότε έχεις θέμα εσωτερικής καλωδίωσης, εαν οχι, τότε ειναι θέμα ΟΤΕ, και δες εαν μπορούν να σου δώσουν άλλο ζεύγος (εαν υπάρχει). Επίσης καλό είναι να κάνεις δοκιμή και με άλλο ρουτερ, δεν αποκλείεται να έχεις πρόβλημα σε αυτόν.

sambouar
07-07-10, 14:27
λογικά πρέπει να έχεις τότε σήμα καμπάνα, μιας και είσαι πολύ πιο κοντά απο ότι εγώ. Το μόνο που μπορώ να σου προτείνω είναι να πάς το ρουτερ στον κατανεμητή του ΟΤΕ, το κουτί που έρχεται στο συγκρότημα, με την βοήθεια κάποιου ηλεκτρολόγου, και να κάνεις έλεγχο κατευθείαν εκεί (με την βοήθεια και κάποιου λαπτοπ). Δηλαδή απομονώνεις έτσι όλη την καλωδίωση του συγκροτήματος και του σπιτιού και έχεις να κάνεις μόνο με την καλωδίωση του ΟΤΕ. Εαν παίζει εκεί καλα, τότε έχεις θέμα εσωτερικής καλωδίωσης, εαν οχι, τότε ειναι θέμα ΟΤΕ, και δες εαν μπορούν να σου δώσουν άλλο ζεύγος (εαν υπάρχει). Επίσης καλό είναι να κάνεις δοκιμή και με άλλο ρουτερ, δεν αποκλείεται να έχεις πρόβλημα σε αυτόν.

Καλά, αυτό δεν είναι δουλειά του ΟΤΕ να κάνει έλεγχο στον κατανεμητή?
Έκανα δοκιμή και με το bautec που μου έδωσε ο ΟΤΕ, αλλά τζίφος.
Στο προηγούμενο σπίτι που είχα forthnet, είχε έρθει τεχνικός και έκανε έλεγχο μόνος του στον κατανεμητή.
Α ρε αθάνατο ελληνικό δημόσιο....:whistle:

emeliss
07-07-10, 14:29
Αν δηλώσεις βλάβη, έρθει τεχνικός και βρει πρόβλημα στην εσωτερική σου καλωδίωση τότε κανονικά πρέπει να χρεωθείς άσκοπη μετάβαση συνεργείου. Αυτό ισχύει για όλες τις εταιρίες.

sambouar
07-07-10, 14:38
Αν δηλώσεις βλάβη, έρθει τεχνικός και βρει πρόβλημα στην εσωτερική σου καλωδίωση τότε κανονικά πρέπει να χρεωθείς άσκοπη μετάβαση συνεργείου. Αυτό ισχύει για όλες τις εταιρίες.

Εννοούσα να ελεγχθεί η γραμμή σε επίπεδο κατανεμητή

........Auto merged post: sambouar πρόσθεσε 0 λεπτά και 54 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Αλλά και το συνεργείο να έρθει, είμαι διατεθειμένος να το πληρώσω αν είναι δική μου υπαιτιότητα

........Auto merged post: sambouar πρόσθεσε 0 λεπτά και 38 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Το θέμα είναι να λυθεί το πρόβλημα :)

emeliss
07-07-10, 14:41
Έλα όμως που δεν θα λυθεί. Αν έρθει συνεργείο και βρει ότι το πρόβλημα είναι στην καλωδίωση του πελάτη τότε απλά θα ενημερώσει τον πελάτη και θα χρεώσει. Δεν θα το φτιάξει. Θα πρέπει να φωνάξεις ηλεκτρολόγο. Και πάλι το ίδιο ισχύει για όλες τις εταιρίες.

sambouar
07-07-10, 14:53
Έλα όμως που δεν θα λυθεί. Αν έρθει συνεργείο και βρει ότι το πρόβλημα είναι στην καλωδίωση του πελάτη τότε απλά θα ενημερώσει τον πελάτη και θα χρεώσει. Δεν θα το φτιάξει. Θα πρέπει να φωνάξεις ηλεκτρολόγο. Και πάλι το ίδιο ισχύει για όλες τις εταιρίες.

Ναι αλλά τουλάχιστον θα ξέρω προς ποιά κατεύθυνση πρέπει να κινηθώ.
Τώρα μπορεί να υπάρχουν 10 διαφορετικοί λόγοι που έχει πρόβλημα η γραμμή.
Αν έρθουν και όντως φταίει η εσωτερική καλωδίωση του σπιτιού μου, θα έχω αποκλείσει τουλάχιστον τους 9 απο τους 10.

........Auto merged post: sambouar πρόσθεσε 8 λεπτά και 7 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Και ένα άλλο θέμα είναι, το να καταφέρω να βρώ ηλεκτρολόγο που να έχει γνώσεις πάνω στο θέμα.
Γιατί δύο που έφερα στο σπίτι, δεν μπορέσαν να μου συνδέσουν την τηλέφωνική γραμμή και τελικά τα κατάφερε αυτός που μου πέρασε τον συναγερμό.
Υπάρχει κάποιος απο το forum που να ασχολείται επαγγελματικά, ώστε να έρθω σε επικοινωνία μαζί του?

emeliss
07-07-10, 15:05
Στον συναγερμό πάει η τηλεφωνική γραμμή;

sambouar
07-07-10, 15:21
Στον συναγερμό πάει η τηλεφωνική γραμμή;

Ναι συνδέεται με το τηλέφωνο και τοποθετήσαμε φίλτρο(με πατέντα απο απλό pstn φιλτρο)

emeliss
07-07-10, 15:39
Πριν που σου είπα να βγάλεις τα πάντα από την γραμμή, τον συναγερμό πως τον απομόνωσες;

sambouar
07-07-10, 15:41
Πριν που σου είπα να βγάλεις τα πάντα από την γραμμή, τον συναγερμό πως τον απομόνωσες;
Έχει αφήσει ο τεχνικός το κλιπσάκι απο το φίλτρο, οπότε βγάζοντάς το ο συναγερμός δεν συνδέεται με την τηλεφωνική γραμμή.

emeliss
07-07-10, 15:54
Γιατί δεν φωνάζεις αυτόν τον τεχνικό να συνδέσει το ρούτερ σου στην αρχή της εσωτερικής σου καλωδίωσης;

anon
07-07-10, 15:54
Οταν μιλώ για τον κατανεμητή του ΟΤΕ, είναι το κουτί που έρχονται οι γραμμές του ΟΤΕ και απο κεί και πέρα περνάνε μέσα στην πολυκατοικία ή στο συγκρότημα. Ο ΟΤΕ έχει ευθύνη μέχρι το κουτί εκεί, μετά είναι δική σου ευθύνη, είναι δική σου καλωδίωση. Μπορεί να σε ενημερώσει σχετικά ένας καλός ηλεκτρολόγος.

Οπότε εαν βρείς το δικό σου ζεύγος καλωδίων στο κουτί αυτό (συνήθως έχει μια ρεγκλέτα), και συνδέσεις ΕΚΕΙ τον ρούτερ σου ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ (θα σε βοηθήσει ένας ηλεκτρολόγος σε αυτό), τότε θα έχεις μετρήσεις με τον ρούτερ, που έχουν να κάνουν μόνο με το δίκτυο του ΟΤΕ, και καθόλου με το εσωτερικό δίκτυο του συγκροτήματος, μονοκατοικίας, πολυκατοικίας και τα ρέστα. Καλό ειναι επίσης να κάνεις δοκιμή με περισσότερους του ενός ρουτερς, γιατί υπάρχει περίπτωση να εχει ο ρούτερ κάποιο ελλάτωμα.

Εαν το τέστ αυτό δείξει ότι δεν υπάρχει καλή σύνδεση, είναι καθαρά θέμα ΟΤΕ.
Εαν δείξει ότι εκεί υπάρχει καλή σύνδεση, τότε είναι θέμα εσωτερικής καλωδίωσης ή/και ρούτερ.

δες και εδώ http://www.insomnia.gr/forum/showpost.php?p=1828813&postcount=2

Να σημειώσω ότι οι διάφορες συνδέσεις, duplex, triplex κλπ, συναγερμοί, φαξ και τα ρέστα, μπορούν να προκαλέσουν μεγάλες απώλειες στο σήμα ADSL, γιαυτό και προτείνω το τέστ κατευθείαν στο κουτί του ΟΤΕ, προκειμένου να διαπιστωθεί εαν είναι θέμα ΟΤΕ ή θέμα εσωτερικής καλωδίωσης και πως υλοποιήθηκε αυτή.

sambouar
07-07-10, 15:59
Γιατί δεν φωνάζεις αυτόν τον τεχνικό να συνδέσει το ρούτερ σου στην αρχή της εσωτερικής σου καλωδίωσης;

Ο άνθρωπος συναγερμούς βάζει και δεν έχει σχέση με αυτά. Απλά το έκανε για να με εξυπηρετήσει εκεί που οι άλλοι 2 ηλεκτρολόγοι δεν μπόρεσαν. Δεν μπορώ να τον ξαναφέρω μονο για το adsl.

........Auto merged post: sambouar πρόσθεσε 1 λεπτά και 13 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Οταν μιλώ για τον κατανεμητή του ΟΤΕ, είναι το κουτί που έρχονται οι γραμμές του ΟΤΕ και απο κεί και πέρα περνάνε μέσα στην πολυκατοικία ή στο συγκρότημα. Ο ΟΤΕ έχει ευθύνη μέχρι το κουτί εκεί, μετά είναι δική σου ευθύνη, είναι δική σου καλωδίωση. Μπορεί να σε ενημερώσει σχετικά ένας καλός ηλεκτρολόγος.

Οπότε εαν βρείς το δικό σου ζεύγος καλωδίων στο κουτί αυτό (συνήθως έχει μια ρεγκλέτα), και συνδέσεις ΕΚΕΙ τον ρούτερ σου ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ (θα σε βοηθήσει ένας ηλεκτρολόγος σε αυτό), τότε θα έχεις μετρήσεις με τον ρούτερ, που έχουν να κάνουν μόνο με το δίκτυο του ΟΤΕ, και καθόλου με το εσωτερικό δίκτυο του συγκροτήματος, μονοκατοικίας, πολυκατοικίας και τα ρέστα. Καλό ειναι επίσης να κάνεις δοκιμή με περισσότερους του ενός ρουτερς, γιατί υπάρχει περίπτωση να εχει ο ρούτερ κάποιο ελλάτωμα.

Εαν το τέστ αυτό δείξει ότι δεν υπάρχει καλή σύνδεση, είναι καθαρά θέμα ΟΤΕ.
Εαν δείξει ότι εκεί υπάρχει καλή σύνδεση, τότε είναι θέμα εσωτερικής καλωδίωσης ή/και ρούτερ.

δες και εδώ http://www.insomnia.gr/forum/showpost.php?p=1828813&postcount=2

Να σημειώσω ότι οι διάφορες συνδέσεις, duplex, triplex κλπ, συναγερμοί, φαξ και τα ρέστα, μπορούν να προκαλέσουν μεγάλες απώλειες στο σήμα ADSL, γιαυτό και προτείνω το τέστ κατευθείαν στο κουτί του ΟΤΕ, προκειμένου να διαπιστωθεί εαν είναι θέμα ΟΤΕ ή θέμα εσωτερικής καλωδίωσης και πως υλοποιήθηκε αυτή.

Αν καταφέρω να βρώ κάποιον ηλεκτρολόγο που γνωρίζει τέτοια θέματα, θα το κάνω για να βρω μία άκρη.

anon
07-07-10, 16:01
τηλεφωνά θέλεις για την ακρίβεια, αυτούς που στήνουν τηλεφωνικά κέντρα και τα ρέστα και που να έχει και λίγες γνώσεις δικτύων και υπολογιστών. και ηλεκτρολόγοι που ασχολούνται με το αντικείμενο.

sambouar
07-07-10, 16:06
Έχετε υπόψιν σας κανένα για να φωνάξω?

antipages
07-07-10, 16:10
Γιατί κάτι μου βρομάει εδώ;


Γιατί δύο που έφερα στο σπίτι, δεν μπορέσαν να μου συνδέσουν την τηλέφωνική γραμμή και τελικά τα κατάφερε αυτός που μου πέρασε τον συναγερμό.

Και εδώ;


Ναι συνδέεται με το τηλέφωνο και τοποθετήσαμε φίλτρο(με πατέντα απο απλό pstn φιλτρο)

sambouar
07-07-10, 16:13
Γιατί κάτι μου βρομάει εδώ;

Και εδώ;

Και εμένα μου βρωμούσε, αλλά οταν με πήρε τηλέφωνο ο τεχνικός του ΟΤΕ και μου είπε οτι λόγω θέσης δεν θα μπορέσω να πιάσω μεγαλύτερη ταχύτητα, θεώρησα οτι δεν ευθύνεται η εσωτερική καλωδίωση.

antipages
07-07-10, 16:23
Τσέκαρε το.

sambouar
07-07-10, 16:27
Άν δεν έρθει κάποιος τεχνικός που να γνωρίζει το αντικείμενο, δεν θα μπορέσω να βγάλω ακρη.

anon
07-07-10, 16:27
γιαυτό λέω και εγώ, πρώτα τσεκάρισε το εαν έχει πρόβλημα το δίκτυο του ΟΤΕ.

sambouar
08-07-10, 21:47
Σήμερα μαστόρεψα τα καλώδια τηλεφωνου του συναγερμου και τελικά είδα οτι με αυτή την πατέντα που σας έλεγα, έδινε τηλέφωνο στο συναγερμό και σε μία άλλη συσκευή του σπιτιού. Με το που έβγαλα τη μονωτική ταινία και σύνδεσα τα καλώδια μόνο με το συναγερμό, ανέβηκε η ταχύτητα απο 6Mbps στο 9.5Mbps και τα στατιστικά της γραμμής έγιναν τα εξής:
Link Information

Uptime: 0 days, 1:11:54
DSL Type: G.992.5 annex A
Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 999 / 9.520
Data Transferred (Sent/Received) [kB/kB]: 0,00 / 0,00
Output Power (Up/Down) [dBm]: 12,0 / 19,0
Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 18,5 / 34,5
SN Margin (Up/Down) [dB]: 11,5 / 10,0
Vendor ID (Local/Remote): TMMB / BDCM
Loss of Framing (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Signal (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Power (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Link (Remote): 0
Error Seconds (Local/Remote): 0 / 0
FEC Errors (Up/Down): 19 / 3.871
CRC Errors (Up/Down): 19 / 7
HEC Errors (Up/Down): 8.949 / 6

Τα έκανα καλύτερα ή χειρότερα τωρα?

Georgevtr
09-07-10, 01:36
Φυσικά καλύτερα,δέν το βλέπεις?
Οπότε η βλάβη ήταν στην συνδεσμολογία του συναγερμου.(Γλύτωσες και απο τα έξοδα ασκοπης μετακίνησης συνεργείου).

sambouar
09-07-10, 10:14
Φυσικά καλύτερα,δέν το βλέπεις?
Οπότε η βλάβη ήταν στην συνδεσμολογία του συναγερμου.(Γλύτωσες και απο τα έξοδα ασκοπης μετακίνησης συνεργείου).

Ναι, ευτυχώς.
Όμως αυξήθηκαν αυτά τα νούμερα:
FEC Errors (Up/Down): 19 / 3.871
CRC Errors (Up/Down): 19 / 7
HEC Errors (Up/Down): 8.949 / 6

Δείχνουν κάτι για το οποίο πρέπει να ανησυχώ?

Georgevtr
09-07-10, 12:18
Tίποτα απολύτως.
TOmson δέν έχεις?Αν ναί είναι bug του ρούτερ.
Υ.Γ.Ότι δουλεύει ΔΕΝ το πειράζουμε!(Στην Ελλάδα είμαστε).

anon
09-07-10, 12:26
Για να δείς πόσο πραγματικά σου δίνει ο ΟΤΕ, πρέπει να κάνεις ότι σου είπα πριν. Ετσι θα ξέρεις πόσο μπορείς με το δίκτυο του ΟΤΕ ως δεδομένο, και επίσης που δεν διορθώνεται εύκολα. Αρα εαν στο κουτί του ΟΤΕ πιάσεις 9,5Mbps, και πιάσεις τόσο ή σχεδόν στο σπίτι σου, δεν χρειάζεται να το ψάξεις παραπάνω. Εαν πιάσεις στο κουτί 16Mbps και μέσα στο σπίτι πιάνεις 9,5Mbps σημαίνει ότι μπορείς να περιμένεις καλύτερα.

maik
09-07-10, 12:37
που περίπου μένεις στο ρετζίκι; Εγώ συγχρονιζω στα 19Mbps/900Κbps. Aπο όσο ξερω, αν δεν κάνω λάθος, το DSLAM πρέπει να βρίσκεται κάπου στον οικισμό Ρητορα (κάπου εκεί κοντά στο Κουκου με Shell). Εαν είναι κάποιος Οτετζής και ξέρει καλύτερα ας με διορθώσει. Οπότε υπολόγισε πόσο μακρια είσαι απο εκείνο το σημείο και βγάλε συμπερασμα. Εγω είμαι στα Πιθάρια, κοντά δηλαδή. τώρα πέραν του συγχρονισμού, παρόλο που συγχρονίζω και πολύ καλά στα 19Mbps, πάνω απο 10Mbps δεν έχω πιάσει ποτέ, μα ποτε, ακόμα και με το speedtest της οτενετ.

Απο οσο θυμαμαι ειναι πισω απο την εκκλησια κοντα στα νεκροταφεια. Αριστερα απο το πρωτο φαναρι οπως ανεβαινεις.

sambouar
09-07-10, 12:45
Για να δείς πόσο πραγματικά σου δίνει ο ΟΤΕ, πρέπει να κάνεις ότι σου είπα πριν. Ετσι θα ξέρεις πόσο μπορείς με το δίκτυο του ΟΤΕ ως δεδομένο, και επίσης που δεν διορθώνεται εύκολα. Αρα εαν στο κουτί του ΟΤΕ πιάσεις 9,5Mbps, και πιάσεις τόσο ή σχεδόν στο σπίτι σου, δεν χρειάζεται να το ψάξεις παραπάνω. Εαν πιάσεις στο κουτί 16Mbps και μέσα στο σπίτι πιάνεις 9,5Mbps σημαίνει ότι μπορείς να περιμένεις καλύτερα.

Εννοείται οτι θα το κάνω μόλις μπορέσω.
Αλλιώς θα πρέπει να βρώ έναν ηλεκτρολόγο που να "σκαμπάζει" απο δίκτυα.

........Auto merged post: sambouar πρόσθεσε 4 λεπτά και 6 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Πραγματικά σας ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια και ελπίζω να μην τη ξαναχρειαστω.......:)

anon
09-07-10, 13:13
Απο οσο θυμαμαι ειναι πισω απο την εκκλησια κοντα στα νεκροταφεια. Αριστερα απο το πρωτο φαναρι οπως ανεβαινεις.

Αρα είμαι πάρα πολύ κοντά, γιαυτό και συγχρονίζω στα 19ΜBps. :lol: Οπότε ο φίλος μας ειναι πιο μακρια απο μένα, οπότε λογικό ειναι να συγχρονίζει λιγότερο.

ydrohoos1980
02-08-10, 01:43
Τελικά εψαξες στο κουτί του ΟΤΕ??? Ρωτάω γιατι με ενδιαφέρει και εμένα η ταχύτητα στην συγκεκριμένη περιοχή...

@ ADSLgr.com All rights reserved.