PDA

Επιστροφή στο Forum : Μπερδεύτηκα OnDSL Kit Vs Conn-x



Adavis
10-06-06, 23:17
Έχω το πακέτο OnDSL Kit 384 από τον 5/2005 και πληρώνω μηνιαία κάπου 38 και κάτι ευρώ. Τώρα βλέπω μια προσφορά Conn-X με 22,5 το μήνα. Οι απορίες μου είναι...

1.Μπορώ να μεταβώ από το ένα πακέτο στο άλλο; Με συμφαίρει;

2.Πόσο θα μου κοστίσει η αλλαγή; Μήπως υπάρχουν κρυφές χρεώσεις που δεν είναι με την πρώτη ματιά αντιληπτές;

3.Πόσο θα μου κοστίσει αυτή η μετάβαση;

4.Η δέσμευση μου με το Conn-X θα είναι 6μηνη ή περισσότερο και πόσο;

5.Η αλλαγή θα γίνει από κάποιο κατάστημα του ΟΤΕ; Γίνεται τηλεφωνικά;

6.Θα διακοπεί η σύνδεση μου για κάποιο καιρό;


Ευχαριστώ προκαταβολικά!!!

dimitris_thass
11-06-06, 00:31
1.Ναι μπορείς, λογικά συμφέρει
χρόνο και χαρτιά, όχι αν έχεις λίγο μυαλό
χρόνο και μπορεί χάσιμο της πόρτας dsl
4.6μηνες
5.και τηλ.. και σε ενα κατάστημα ΟΤΕ. Πρώτα πρέπει διακοπεί OnDSL KIT και μετα αλλο πακετο
6.απο λιγο εως πολυ

MirrorX
11-06-06, 04:42
1)το αν σε συμφερει η οχι δεν το ξερω...μεταβαση απο το ενα πακετο στο αλλο δεν γινεται...θα πρεπει να διακοψεις το kit και μετα να παρεις connex....δηλαδη θα πρεπει να περιμενεις να καταργηθει η adsl γραμμη σου, και μετα να ενεργοποιηθει εκ νεου (εφοσον υπαρχει διαθεσιμοτητα)

2) και 3)
η αλλαγη δεν σου κοστιζει τιποτα...θα πληρωσεις τον λογαριασμο στην οτενετ για οσο καιρο εχεις και το κιτ, και μετα θα προπληρωσεις τους 2 πρωτους μηνες στον οτε για το νεο πακετο...κρυφες χρεωσεις δεν υπαρχουν

4)νομιζω 6μηνη αλλα για σιγουρα ρωτα στο 134

5)θα πρεπει να στειλεις αιτηση καταργησης του κιτ στην οτενετ, η οποια θα γινει στο τελος του μηνα...μετα η αγορα του connex μπορει να γινει και τηλεφωνικα

6)ναι θα διακοπει...το ποσο δεν μπορει να προσδιοριστει

edit: στη δικη σου περιπτωση για να μειωσεις το μηνιαιο παγιο, το μονο που μπορεις να κανεις ειναι 12μηνη δεσμευση (στην περιπτωση παντα που δεν θες να διακοπει για καποιο χρονο η γραμμη σου)

Adavis
11-06-06, 11:37
edit: στη δικη σου περιπτωση για να μειωσεις το μηνιαιο παγιο, το μονο που μπορεις να κανεις ειναι 12μηνη δεσμευση (στην περιπτωση παντα που δεν θες να διακοπει για καποιο χρονο η γραμμη σου)

Και πόσο κοστίζει η 12μηνή σύνδεση; Υπάρχει κάπου τιμοκατάλογος. Στην σελίδα της Otenet δεν βρήκα κάπου τιμή για κάτι τέτοιο.

enwsitis21
11-06-06, 12:47
Και πόσο κοστίζει η 12μηνή σύνδεση; Υπάρχει κάπου τιμοκατάλογος. Στην σελίδα της Otenet δεν βρήκα κάπου τιμή για κάτι τέτοιο.

Δέν είναι 12μηνη σύνδεση αλλά δέσμευση.
Τί σημαίνει δέσμευση; Ότι δέχεσαι για 12 μήνες να έχεις σύνδεση otenet με προνομιακό μηνιαίο πάγιο στην ταχύτητα που θα επιλέξεις.

MirrorX
11-06-06, 14:19
Και πόσο κοστίζει η 12μηνή σύνδεση; Υπάρχει κάπου τιμοκατάλογος. Στην σελίδα της Otenet δεν βρήκα κάπου τιμή για κάτι τέτοιο.

η τιμη ειναι στα 20.50€ (μαζι με το φπα)...θα το πληρωνεις καθε μηνα οπως πληρωνεις και τωρα, με τη σημειωση οτι δεσμευεσαι να κρατησεις το προιον για 12 μηνες

Navigator
11-06-06, 15:03
Ta ondsl δεν λένε με τίποτα ειναι μεγάλη κοροιδία με τη 12μηνη δεσμευση ψάχνουν κυριολεκτικά για κορόιδα.Ειδικά με το party των προσφορών που θα γίνει απο Σεπτέμβριο.
Το connex κάτι λέει με εξάμηνο όρο παραμονής. Να πάρεις τη προσφορά του Γερμανού που σου δίνει το μοντεμ 585 δώρο.
Εγώ στη θέση σου θα έπαιρνα τη προσφορά της Τελλας που δεν εχει δεσμευση και εχει πολυ χαμηλή τιμή.Με 17και κάτι το μήνα μπορεί να εισαι με ολα πληρωμένα και μετά το καλοκαίρι αν δώσουν παπάδες δεν θα αισθανθείς εγκλοβισμένο κορόιδο.

manoulamou
12-06-06, 19:45
Γιατι εχω την εντυπωση οτι το Ondsl kit ειναι το μονο πακετο,απο το οποιο φευγοντας,
η γραμμη παραμενει στο ονομα σου ανεξαρτητως του επομενου παροχου?
Αυτο ισχυει μονο για τις προσφατες προσφορες?
Μηπως καλο θα ηταν να περναμε μια πιο επισημη γνωμη/ενημερωση
για ολες αυτες τις λεπτομερειες
ισως με ενα τηλεφωνημα στην ΟΤΕνετ για μια τοσο ιδιαιτερη περιπτωση?

enwsitis21
12-06-06, 22:47
Το κομμάτι της γραμμής στο ondsl kit, δηλαδή το ONDSL Line ανήκει στην OTENET, πουθενά δέν φαίνεται ότι η adsl ανήκει στον πελάτη, άσχετο το πού ανήκει η τηλεφωνική γραμμή.
Το γεγονός ότι κάποιος μπορεί να έχει πρόσβαση στο δίκτυο μέσω άλλου isp εκτός OTENET, δέν σχετίζεται με την ONDSL Line. Στην OTENET μόνο θα πληρώνεις το πάγιο της γραμμής, που οι τιμές είναι ολόιδιες με αυτές του ΟΤΕ.

Adavis
14-06-06, 11:28
η τιμη ειναι στα 20.50€ (μαζι με το φπα)...θα το πληρωνεις καθε μηνα οπως πληρωνεις και τωρα, με τη σημειωση οτι δεσμευεσαι να κρατησεις το προιον για 12 μηνες

Θα είναι 20,50 + 15,9*1,19 ή σκέτο 20,50ευρώ;

G_Zisis
14-06-06, 11:55
Σκέτο 20,50 ευρώ!

@ ADSLgr.com All rights reserved.