PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με τηλέφωνο και INTERNET στην Χάλκης στο Ν.Ηράκλειο



DVader
07-07-10, 17:59
Πριν από μερικές μέρες έμενα σε μια κάθετη της Β. Ηπείρου που είναι κοντά στον Προαστιακό στο Ν.Ηράκλειο. Είχα τηλέφωνο και μια 8άρα ADSL και όλα ήταν μια χαρά !!!

Εδώ και 1 χρόνια ο αδελφός μου μένει στο Ν.Ηράκλειο στην Χάλκης και Αυγής σε ένα όροφο ενός δικού μας σπιτιού. Όταν μπήκε ο αδελφός μου ο ΟΤΕ έσκαψε και έβαλε καλώδιο για να φέρει στο κτήριο τηλέφωνο και adsl. Ο αδελφός μου έβαλε PSTN και μια 2αρα γραμμή γιατί από τότε ο ΟΤΕ του είπε ότι δεν μπορεί να πάει ποιο πάνω.

Πριν από 2 εβδομάδες ήρθα και εγώ σε άλλο όροφο του ίδιου σπιτιού. Με ISDN σύνδεση εγώ τρομερά προβλήματα. Το τηλέφωνο πότε δουλεύει πότε όχι δεν μπορώ να χρονίσω πάνω από 2048 όποτε χρονίζω... Με τον ΟΤΕ και τα 121 δεν βγάζω άκρη. Μια κοπέλα από το DLAM μου είπε ότι δεν μπορεί να γίνει κάτι άλλο και το μέγιστο που μπορώ να πιάσω είναι αυτό γιατί η απόσταση από το DLAM είναι 2700μ. Ένας άλλος από το DLAM μου είπε ότι πρέπει να έρθει τεχνικός να κάνει μέτρηση.... Πότε δεν έχει έρθει κάποιος και πραγματικά δεν ξέρω τι να κάνω.

Πρέπει να πώ ότι σήμερα έμεινα χωρίς τηλέφωνο και internet και όταν το φτιάξανε μου έιπαν ότι έφταιγε η πόρτα του γενικού κατανεμητή. Το σπίτι πάντως καλωδιακά δεν έχει πρόβλημα ... Μπορώ να παραθέσω και τα νούμερα του αδελφού μου αν θέλετε.

Τα στατιστικά της γραμμής μου είναι παρακάτω:
ADSL Firmware Version
FwVer:3.6.0.0_B_TC3084 HwVer:T14.F7_3.0
Line State
Showtime
Modulation
ADSL2 PLUS
Annex Mode
ANNEX_B
Downstream Upstream
SNR Margin
7.7 5.8 db
Line Attenuation
31.0 21.2 db
Data Rate
2048 332 kbps


Σκέφτομαι να πάω σε άλλο πάροχο. Ενδέχεται να έχω το ίδιο πρόβλημα ?
Εκτός από καταγγελία στον οτε γιατί ο ξέρανε το πρόβλημα και δεν είπαν κουβέντα ούτε σε μένα ούτε στον αδελφό μου... τι άλλο να κάνω ..? Άλλος στην ίδια περιοχή έχει το ίδιο πρόβλημα με μένα ? Έχετε κάποια ιδέα τι μπορώ να κάνω και τι γνώμη έχετε για αυτά τα στατιστικά ..? :hmm::hmm::hmm::hmm::hmm::hmm::hmm::down::down::rtfm::oops::sorry::closed::closed::closed:

Vitruvian78
07-07-10, 21:57
Κάποια στιγμή έκανα το ΜΕΓΑ σφάλμα να φύγω απο τη ΧΟΛ και να παω στον ΟΤΕ, ενώ η γραμμή λειτουργούσε άψογα στο μέγιστο που μπορούσε να πιάσει λόγω απόστασης. Το έκανα όταν έβγαλε ο ΟΤΕ το Double Play 8Mbps. Το μετάνοιωσα πικρά!! Δεν ξέρω τί έγινε πάντως αυξήθηκε ο θόρυβος στη γραμμή, αποσυνδέσεις ατελείωτες. Δήλωνα βλάβη και μου λέγανε οτι η γραμμή πάει μέχρι 2 το πολύ ενώ στη ΧΟΛ έπιανα και τα 6 αρκετά συχνά. Υποτίθεται οτι είχανε φτιάξει τη γραμμή στα 2 και πάλι έτρωγα απιστευτες αποσυνδέσεις. Στις περισσότερες βλάβες που δήλωνα, δεν με έπαιρνε κανεις πίσω τηλέφωνο και οταν ξαναέπαιρνα μου λεγανε οτι ο τεχνικός επικοινώνησε μαζί μου και οτι η βλάβη είχε κλείσει και ότι η γραμμή δεν σήκωνε παραπάνω (στο μεταξύ ήμουν ήδη στα 2 και πάλι δεν σήκωνε!!) Γενικά απελπίστικα απο την αντιμετώπιση και και την εξυπηρέτηση.....και την κατάντια της γραμμής μου, και τελικά πρίν ακόμη κλεισω 15 μερες έκανα υπαναχώρηση και τους έστειλα πίσω το ρούτερ, και επέστρεψα σαν την βρεγμένη γάτα στη ΧΟΛ. Η γραμμή μου δεν συγχρονίζει βέβαι όπως παλιά, ως τα 6 αλλά πάει ως 3,5 και είναι πάντα σταθερο χωρίς αποσυνδέσεις και το τηλέφωνο καμπανα. Εξυπηρέτηση άψογη!. Γενικά έχω την αίσθηση οτι ο ΟΤΕ πάει προς το χειρότερο και απο αυτα που ακούω απο άλλους αλλα και απο την παντελή αδιαφορία και κακή ποιότητα υπηρεσιών που ένιωσα και εγώ ο ίδιος! :sorry:

Χωρίς να θέλω να σου κάνω διαφήμιση, έλα στη ΧΟΛ, θα μείνεισ πλήρως ικανοποιημένος. Έχει και 3 μήνες δωρεάν αν κανεις την αίτηση απο την σελίδα τους. Μένουμε μάλλον κοντά και συνδεόμαστε στο ίδιο κέντρο. Τα στατιστικά σου δεν ειναι πολύ ασχημα.....ισως ο θόρυβος γραμμής είναι λίγο περίεργος....

DVader
07-07-10, 22:23
Σε ευχαριστώ φίλε μου ;) Το θέμα είναι ότι πρίν από δύό μήνες είχα ένα άσχετο με το σημερινό πρόβλημα και είχα μια τελείως διαφορετική αντιμετώπιση του τότε θέματος σε σχέση με σήμερα !! Νιώθω και εγώ αυτό που λες...Καμία εξυπηρέτηση ... Να σκεφτείς ότι όταν μιλούσα με το 121 και με προϊστάμενο μου το έκλεισε στην μούρη την ώρα που του μίλαγα !! :rofl: Όσο και αν λέμε ότι έχουν καλύτερα συστήματα σε σχέση με τους ενναλακτικούς αν δεν έχουν και τα υπόλοιπα δεν δουλεύει το πράμα ... Ενας πάροχος δεν κρατιέται με τα μηχανήματα από μόνος τους !!!

Θα το ζητήσω και γραπτώς πάντως - θα το στείλω και στο συνήγορο του πολίτη- ανεξάρτητα με το αν θα αλλάξω ή όχι.

Vitruvian78
07-07-10, 23:27
Σε ευχαριστώ φίλε μου ;) Το θέμα είναι ότι πρίν από δύό μήνες είχα ένα άσχετο με το σημερινό πρόβλημα και είχα μια τελείως διαφορετική αντιμετώπιση του τότε θέματος σε σχέση με σήμερα !! Νιώθω και εγώ αυτό που λες...Καμία εξυπηρέτηση ... Να σκεφτείς ότι όταν μιλούσα με το 121 και με προϊστάμενο μου το έκλεισε στην μούρη την ώρα που του μίλαγα !! :rofl: Όσο και αν λέμε ότι έχουν καλύτερα συστήματα σε σχέση με τους ενναλακτικούς αν δεν έχουν και τα υπόλοιπα δεν δουλεύει το πράμα ... Ενας πάροχος δεν κρατιέται με τα μηχανήματα από μόνος τους !!!

Θα το ζητήσω και γραπτώς πάντως - θα το στείλω και στο συνήγορο του πολίτη- ανεξάρτητα με το αν θα αλλάξω ή όχι.

Η hellas online έχει πολύ καλές υποδομές πάντως απο πλευράς δικτύου, και η εξυπηρέτιση κλάσεις ανώτερη απο αυτή του ΟΤΕ. Απο τότε που ξαναγύρισα ένιωσα οτι έχουν βελτιωθεί ακόμη περισσότερο! Στον ΟΤΕ αντιθέτως ένιωσα οτι υπάρχει μια παρακμή που αρχίζει να ροκανίζει το κύρος του Οργανισμού. Απο πλευράς εξυπηρέτησης όπου μπορούνε να αδιαφορήσουνε και να σε γράψουνε το κάνουνε άνετα. Μου το έχουνε κλείσει κι εμενα στη μούρη πάντως το τηλέφωνο. Και να σκεφτείς οτι πληρώνεις αδρά για περιορισμένες υπηρεσίες, νομίζω οτι τέτοια αντιμετώπιση δεν ταιριάζει! Πήγαινε σε εναλλακτικό να απολαμβάνεις και πλουσιότερες υπηρεσίες.;)

Lagman
07-07-10, 23:44
Η hellas online έχει πολύ καλές υποδομές πάντως απο πλευράς δικτύου, και η εξυπηρέτιση κλάσεις ανώτερη απο αυτή του ΟΤΕ. Απο τότε που ξαναγύρισα ένιωσα οτι έχουν βελτιωθεί ακόμη περισσότερο! Στον ΟΤΕ αντιθέτως ένιωσα οτι υπάρχει μια παρακμή που αρχίζει να ροκανίζει το κύρος του Οργανισμού. Απο πλευράς εξυπηρέτησης όπου μπορούνε να αδιαφορήσουνε και να σε γράψουνε το κάνουνε άνετα. Μου το έχουνε κλείσει κι εμενα στη μούρη πάντως το τηλέφωνο. Και να σκεφτείς οτι πληρώνεις αδρά για περιορισμένες υπηρεσίες, νομίζω οτι τέτοια αντιμετώπιση δεν ταιριάζει! Πήγαινε σε εναλλακτικό να απολαμβάνεις και πλουσιότερες υπηρεσίες.;)

1)Παρακμή είναι η Hellas On Line και ο κάθε εναλλακτικός που πρώτα μπουκώνουν τα κυκλώματα του με το εξωτερικό και μετά κάνουν αναβάθμιση.


2)Πλουσιότερη υπηρεσία είναι και το interleaved που σας βάζουν όλους τους συνδρομητές υποχρεωτικά στην hol ; :rofl:

3)Μιλάς για Υποδομές όταν η ίδια η hol λέει στο site της
H εταιρεία διαθέτει το μεγαλύτερο δίκτυο οπτικής ίνας μετά τον ΟΤΕ

........Auto merged post: Lagman πρόσθεσε 2 λεπτά και 56 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Το σπίτι πάντως καλωδιακά δεν έχει πρόβλημα ... Μπορώ να παραθέσω και τα νούμερα του αδελφού μου αν θέλετε.



Σκέφτομαι να πάω σε άλλο πάροχο. Ενδέχεται να έχω το ίδιο πρόβλημα ?
Εκτός από καταγγελία στον οτε γιατί ο ξέρανε το πρόβλημα και δεν είπαν κουβέντα ούτε σε μένα ούτε στον αδελφό μου... τι άλλο να κάνω ..? Άλλος στην ίδια περιοχή έχει το ίδιο πρόβλημα με μένα ? Έχετε κάποια ιδέα τι μπορώ να κάνω και τι γνώμη έχετε για αυτά τα στατιστικά ..? :hmm::hmm::hmm::hmm::hmm::hmm::hmm::down::down::rtfm::oops::sorry::closed::closed::closed:

Έχεις πιστοποίηση για την εσωτερική καλωδίωση του σπιτιού ; Πως είσαι σίγουρος οτι δεν έχει πρόβλημα ;
Σκέφτομαι να πάω σε άλλο πάροχο. Ενδέχεται να έχω το ίδιο πρόβλημα ? Ναι και πιθανότατα η Hol θα δηλώσει βλάβη στον ΟΤΕ... για αυτό κατά την γνώμη μου καλύτερα στον ΟΤΕ.

DVader
08-07-10, 01:53
1)Παρακμή είναι η Hellas On Line και ο κάθε εναλλακτικός που πρώτα μπουκώνουν τα κυκλώματα του με το εξωτερικό και μετά κάνουν αναβάθμιση.


2)Πλουσιότερη υπηρεσία είναι και το interleaved που σας βάζουν όλους τους συνδρομητές υποχρεωτικά στην hol ; :rofl:

3)Μιλάς για Υποδομές όταν η ίδια η hol λέει στο site της
H εταιρεία διαθέτει το μεγαλύτερο δίκτυο οπτικής ίνας μετά τον ΟΤΕ

........Auto merged post: Lagman πρόσθεσε 2 λεπτά και 56 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Έχεις πιστοποίηση για την εσωτερική καλωδίωση του σπιτιού ; Πως είσαι σίγουρος οτι δεν έχει πρόβλημα ;
Σκέφτομαι να πάω σε άλλο πάροχο. Ενδέχεται να έχω το ίδιο πρόβλημα ? Ναι και πιθανότατα η Hol θα δηλώσει βλάβη στον ΟΤΕ... για αυτό κατά την γνώμη μου καλύτερα στον ΟΤΕ.


Φίλε μου Lagman (http://www.adslgr.com/forum/member.php?u=8812) σωστές οι σκέψεις σου αλλά:
1. Εχω βάλει τον router πάνω στον κατανεμητή με καλώδιο και πάλι τα ίδια κάνει.
2. Ο Αδελφός μου σε 2ο σπίτι πάλι το ίδιο πρόβλημα έχει.. Εκεί δεν έχω ακόμα ψάξει να δώ τι είναι.
3. Έχω και άλλους που με OTE στην ίδια περιοχή (γείτονες) είχαν πρόβλημα και όταν πήγαν στην Ον Τελεκομς στρώσαν όλα...

:hmm::hmm:

Από την άλλη στον OTE έχω πρόβλημα και με το τηλέφωνο μου κάνει διακοπές. και χρονίζω στα 2048 .....ή 1024. Τι να μείνω στον OTE ... και πληρώνω και πολύ χρήμα.... και να σέρνομαι Να τα κόψω όλα να μπαίνω με modem 50.6 δηλαδή το ίδιο είναι ...:oops::oops:

PS: Πιστοποίηση ναι έχω κάνει για το σπίτι !!!

........Auto merged post: DVader πρόσθεσε 36 λεπτά και 20 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Βασικά σκέφτομαι κάτι μεταξύ Tellas και OnTelecoms !!! Γνώμες ?

Georgevtr
08-07-10, 01:57
Η hellas online έχει πολύ καλές υποδομές πάντως απο πλευράς δικτύου, και η εξυπηρέτιση κλάσεις ανώτερη απο αυτή του ΟΤΕ.

Αχαχαχχαχαχαα.Να σαι καλά,μ έκανες και γέλασα.
:rofl:

matelas
08-07-10, 09:11
Θυμηθείτε λίγο την συμπεριφορά του ΟΤΕ πριν λίγα χρόνια, θυμηθείτε λίγο το δίκτυο του ΟΤΕ πριν λίγα χρόνια. Δεν ξέρω τι γίνετε σε κάποιες περιοχές αλλά εδώ που μένω και έχω εμπειρία από την συμπεριφορά τους είναι απαράδεκτη.

Βέβαια απόψεις είναι αυτές.... για τα 20€ και κάτι που δίνω στην HOL τουλάχιστον μου παρέχει αξιοπρεπείς υπηρεσίες και εξυπηρέτηση και ας μην δίνει (ακόμα) fast path.

bond
08-07-10, 11:18
To attenuation δεν είναι μεγάλο. Για παράδειγμα εγώ με πολύ μεγαλύτερο attenuation (40) και απόσταση πιάνω εστω και με συχνές αποσυνδέσεις τα 8 Mbps και το ISDN δουλεύει τέλεια. Η γραμμή σου όμως έχει πάρα πολύ θόρυβο. Το SNR ειναι πολύ μικρό για το συνδυασμό attenuation και ταχύτητας που συγχρονίζεις. Αν λες έχεις δοκιμάσει το ρουτερ στον κατανεμητή τότε υπάρχει πρόβλημα πιο πριν. Δεν μπορώ να φανταστώ γιατί να φτιάξει το πρόβλημα πηγαίνοντας σε άλλο πάροχο, εκτός αν πια το πρόβλημα ειναι στον εξοπλισμό στο κεντρο του ΟΤΕ, αλλα αυτό μου φαίνεται απίθανο. Θα σου πρότεινα να επιμεινεις στις βλάβες του ΟΤΕ οτι υπάρχει θόρυβος στη γραμμή.
Αν περιμένεις ότι θα έχεις καλύτερη εξυπηρέτηση σε εναλλακτικό είσαι πολύ αισιόδοξος.

DVader
08-07-10, 12:35
Δεν είμαι καθόλου αισιόδοξος .... Απελπισμένος είμαι. Είμαι συνδρομητής του ΟΤΕ 5 χρόνια τώρα. Βέβαια επαγγελματικά έτσι. Καμία σχέση !!! Αν βάλω το καλώδιο στον κατανεμητή πάνω έχω ακριβώς τα ίδια νούμερα με την πρίζα μου !!! Άρα δεν φταίει το δίκτυο του σπιτιού !!! Αυτό λέω Από την άλλη τα ίδια νούμερα έχει και ο αδελφός μου με PSTN γραμμή. Εχω βρεί ένα τεχνικό μέσα στο DSLAM ο οποίος μου είπε ότι είναι καθαρά θέμα θορύβου και ότι αυτός με 2500 χιλιόμετρα απόσταση στο σπίτι του πιάνει 6-8. Εγω που είμαι στα 2700 γιατί δεν πιάνω ...? Η γκόμενα στον DSLAM που με έχει πάρει αρκετές φορές δεν μπορεί να καταλάβει γιατί δεν απαντάει ο router όταν δεν ανάβει το λαμπάκι link.... Ενας τεχνικός βρέθηκε και αυτός δεν μπορώ να τον βρώ.

Από την άλλη είμαι ελευθερος επαγγελματίας με αντικείμενο την πληροφορική. Δεν μπορώ να ψάχνομαι καιρό...

Ρε παιδία υπάρχει εργαλέιο/όργανο που να κάνει μετρήσεις θορύβου και να μπορώ να το αγοράσω ..? :rofl:

........Auto merged post: DVader πρόσθεσε 1 λεπτά και 30 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Να σημειώσω ότι άλλοι στην περιοχή μου έχουν πάει σε άλλες εταιρίες και έχουν δεί καλύτερα αποτελέσματα. Για αυτό σκέφτομαι να φύγω...Δεν έχω άλλη επιλογή !! Πόσο να επιμείνω στον ΟΤΕ. Είμαι ήδη 2 εβδομάδες με πρόβλημα ...

Lagman
08-07-10, 23:57
Θυμηθείτε λίγο την συμπεριφορά του ΟΤΕ πριν λίγα χρόνια, θυμηθείτε λίγο το δίκτυο του ΟΤΕ πριν λίγα χρόνια. Δεν ξέρω τι γίνετε σε κάποιες περιοχές αλλά εδώ που μένω και έχω εμπειρία από την συμπεριφορά τους είναι απαράδεκτη.

Βέβαια απόψεις είναι αυτές.... για τα 20€ και κάτι που δίνω στην HOL τουλάχιστον μου παρέχει αξιοπρεπείς υπηρεσίες και εξυπηρέτηση και ας μην δίνει (ακόμα) fast path.

Ο ΟΤΕ για τους συνδρομητές του έχει ξεκινήσει σε αρκετές περιοχές και βάζει Mini dslam ... δεν είδα καμία hellas on line να κάνει κάτι αντίστοιχο, ούτε καμία hellas on line να δίνει πιλοτικό vdsl .

........Auto merged post: Lagman πρόσθεσε 2 λεπτά και 19 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Φίλε μου Lagman (http://www.adslgr.com/forum/member.php?u=8812) σωστές οι σκέψεις σου αλλά:
1. Εχω βάλει τον router πάνω στον κατανεμητή με καλώδιο και πάλι τα ίδια κάνει.
2. Ο Αδελφός μου σε 2ο σπίτι πάλι το ίδιο πρόβλημα έχει.. Εκεί δεν έχω ακόμα ψάξει να δώ τι είναι.
3. Έχω και άλλους που με OTE στην ίδια περιοχή (γείτονες) είχαν πρόβλημα και όταν πήγαν στην Ον Τελεκομς στρώσαν όλα...

:hmm::hmm:

Από την άλλη στον OTE έχω πρόβλημα και με το τηλέφωνο μου κάνει διακοπές. και χρονίζω στα 2048 .....ή 1024. Τι να μείνω στον OTE ... και πληρώνω και πολύ χρήμα.... και να σέρνομαι Να τα κόψω όλα να μπαίνω με modem 50.6 δηλαδή το ίδιο είναι ...:oops::oops:

PS: Πιστοποίηση ναι έχω κάνει για το σπίτι !!!

........Auto merged post: DVader πρόσθεσε 36 λεπτά και 20 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Βασικά σκέφτομαι κάτι μεταξύ Tellas και OnTelecoms !!! Γνώμες ?

Ο ΟΤΕ να ξέρεις είναι ο καλύτερος τώρα εσύ έχεις σοβαρό πρόβλημα με την γραμμή σου, προσωπικά πιστεύω ότι ο ΟΤΕ δίνει λύσεις στα προβλήματα.
Εάν έχει εξαντληθεί η υπομονή σου βάλε On telecoms με κλειστά μάτια.

Vitruvian78
09-07-10, 00:00
Αχαχαχχαχαχαα.Να σαι καλά,μ έκανες και γέλασα.
:rofl:

Σε σύγκριση με τη Forthnet που βλέπω οτι έχεις, λυπάμαι που θα σε λυπήσω αλλά είναι πολλή καλύτερη η ΧΟΛ, και απο πλευράς ιντερνετ αλλά και απο πλευράς τηλεφωνίας.:respekt:

DVader
09-07-10, 01:44
Εγώ πάλι γιατί πιστεύω ότι η On είναι καλύτερη ...?

Lagman
09-07-10, 08:39
Εγώ πάλι γιατί πιστεύω ότι η On είναι καλύτερη ...?

Εξαρτάτε τι ζητάς ... προσωπικά ζητάω απροβλημάτιστη παροχή internet και χαμηλούς χρόνους απόκρισης 1ος OTE 2η On Telecoms

Πχ Η forthnet (και η netone) σου δίνει την δυνατότητα όταν καλούν με απόκρυψη να λέει ότι ο συνδρομητής δεν δέχεται κλήσεις με απόκρυψη .

Η On Telecoms μέσα από την σελίδα my on μπορείς να αλλάξεις ρυθμίσεις για την γραμμή σου άμεσα ούτε να παίρνεις τηλέφωνα σε call center Ουτε τίποτα..


Πάντως επιμένω ότι αν έχεις υπομονή και δηλώνεις βλάβη θα βγάλεις άκρη με τον ΟΤΕ.

matelas
09-07-10, 12:28
Ο ΟΤΕ για τους συνδρομητές του έχει ξεκινήσει σε αρκετές περιοχές και βάζει Mini dslam ... δεν είδα καμία hellas on line να κάνει κάτι αντίστοιχο, ούτε καμία hellas on line να δίνει πιλοτικό vdsl .


Δεν είναι τόσο απλό να βγουν οι πάροχοι και να βάζουν mini dslams στους δρόμους. Στην HOL δεν αντιμετώπισα τα προβλήματα που είχα στον ΟΤΕ (που κάποτε με είχαν χωρίς internet για ένα μήνα), ούτε θυμάμαι την HOL να έχει αφήσει με αργό internet μια ολόκληρη πόλη για 2 μήνες (για adsl λέω, ούτε email δεν μπορούσες να δείς) και να παραδέχεται το πρόβλημα αλλά να μην ξέρει χρόνο αποκατάστασης, πριν 3 χρόνια περίπου έγινε αυτό.

Όπως και να έχει είμαστε off topic.

Εγώ βλέπω πως η hol έχει μια χαρά εξοπλισμό (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=389687).

Φιλικά! :)

DVader
09-07-10, 12:43
Εξαρτάτε τι ζητάς ... προσωπικά ζητάω απροβλημάτιστη παροχή internet και χαμηλούς χρόνους απόκρισης 1ος OTE 2η On Telecoms

Πχ Η forthnet (και η netone) σου δίνει την δυνατότητα όταν καλούν με απόκρυψη να λέει ότι ο συνδρομητής δεν δέχεται κλήσεις με απόκρυψη .

Η On Telecoms μέσα από την σελίδα my on μπορείς να αλλάξεις ρυθμίσεις για την γραμμή σου άμεσα ούτε να παίρνεις τηλέφωνα σε call center Ουτε τίποτα..


Πάντως επιμένω ότι αν έχεις υπομονή και δηλώνεις βλάβη θα βγάλεις άκρη με τον ΟΤΕ.

Να σας πώ ποιό είναι το θέμα ! Αν ήμουν οικοιακός οκ ..δεν θα με ένοιαζε και θα είχα υπομονή... Όταν δουλεύεις πάνω σε αυτό είναι πρόβλημα.. Εδώ ρε παιδιά με παίρνει κόσμος στο τηλέφωνο και μου λένε ότι έχει παράσιτο !!!

Στο DSLAM όταν πετυχαίνω άνθρωπο που ξέρει μου λέει πρέπει να έρθει τεχνικός να το δεί για θόρυβο και μου στέλνει σε συνεργείο και 2 μέρες μετά αυτόματα κλείνουνε την βλάβη. Ξαναδηλώνω και μετά πέφτω σε μια άσχετη στον κέντρο τους που αναρωτιέται γιατί δεν βλέπει το modem ενώ της έχεις πει ότι έχει αποσυνχρονιστεί και αυτή επιμένει να θέλει να το δει .... και μετά μου λέει ότι το καλύτερο είναι να μείνω στα 2 ...
Φαύλος κύκλος !!! Και σκεφτείτε ότι το καλώδιο που έχουν ρίξει δεν υπήρχε και το ρίξανε για μένα και τον αδελφό μου για να με συνδέσουν !!! Καταλαβαίνεις ...απλά το βάλανε στο χώμα !!!

Τέλος πάντως την άκρη με αυτούς θα την βρώ ..κάπως .... Να ρωτήσω κάτι ...Υπάρχει στα κεντρικά κάποια υπηρεσία εκτός της νομικής τους που να μπορώ να προωθήσω ένα έγγραφο που έχω φτιάξει ??? :oops:



ίσως βγάλω μια άκρη ......

DVader
18-08-10, 14:15
Τελικά προχτές τους έκανα καταγγελία ..Σε λίγο θα σας την κάνω επικόλληση.... :)

DVader
18-08-10, 17:30
Ανεβάζω την καταγγελία που έστειλα στον οτέ πριν από λίγες μέρες ...Χωρίς ονόματα και στοιχεία άλλα βέβαια ....

DVader
18-08-10, 17:36
Χτές το πρωί δεν είχα τηλέφωνο και το δήλωσα βλάβη... Μάλιστα το μεσημέρι που το φτιάξανε με πήρανε τηλέφωνο από το ψηφιακό της Ν. Ιωνίας και ήρθανε δύο άτομα με αναλυτή να δουν το πρόβλημα... Ο Αναλυτής του έπιασε 9 Mbit και έκτοτε έχουμε το modem σε αυτή την ταχύτητα να δούμε τι θα γίνει ...
Βέβαια έχω κάτι αποσυνχρονισμούς. Δοκιμαστικά είναι όλο αυτό ...Μου είπαν επίσης ότι θα μου στείλουν και ένα modem ADSL2+ καθαρό να δούμε τι δείξει ...και είδωμεν ...

Απορία: Πως ξαφνικά ένα πρωί το αλλάξανε ..? Ξαφνικά δεν φταίει το DLAM ? Η Απόσταση ? Τι έγινε και αλλάξανε τα δεδομένα ..Οχι ότι είναι τέλεια αλλά είναι καλύτερα ...

Πάντως το κοιτάνε το θέμα .... Για να δούμε ...Περιμένω το modem :hmm:

DVader
24-09-10, 22:12
Μετά από αρκετό καιρό σήμερα με τρέλανε στους αποσυντονισμού.... Μετά από συνομιλία με τον προιστάμενο πάλι έμαθα οτι στην περιοχή Χάλκης και ευρύτερα έχει πρόβλημα λόγω νερού και οι εγκαταστάσεις έχουν πρόβλημα..... Έχουν πρόβλημα όλες οι εταιρίες της περιοχής και τα σπίτια οπότε όσοι μένετε εδώ γύρω υπομονή...

Τώρα που γράφω έχω ταχύτητα 200 K ...Σε λίγο μπορεί να είναι καλύτερη ....Τι να πω .. Τους τα έβρεξεεεεεεεεε

DVader
24-07-13, 13:59
Από σήμερα πιάνω 5 ταχύτητα με 10ms... Στατιστικά θα ανεβάσω άλλη ώρα...
Ξέχασα να πληρώσω τον λογαριασμό και στην συνομιλία μου με 1305 μου είπαν για αναβάθμιση προχτές...Ζήτησα να γίνει εφόσον τσεκάρουμε ότι μπορώ να πιάσω παραπάνω....και πλήρωσα τον λογαριασμό.... Με πήραν κανά 2ωρο μετά δεν μου απάντησαν στην ερώτηση και σήμερα συγχρόνισα στα 5! Τους πήρα βασικά να ρωτήσω τι έγινε με το θέμα μου και την ερώτηση και με απορία με ρωτήσανε ποιο είναι το πρόβλημα αφού πιάνω 5 πλέον !


Εντάξει δεν είναι ταχύτητα τέλεια αλλά από 1,7 που έπιανα κάτι ειναι ...Εξάλλου από Σεπτέμβρη θα στήσω ένα custom router ADSL Card σε debian ! Έτσι λέω !

Τελικά μετά από τόσα χρόνια ταλαιπωρίας ο αγώνας τώρα δικαιώθηκε ! :rofl:

Πάντως για 5άρα παίζει άψογα !

Τέλος το βρίσιμο για μένα στον ΟΤΕ τόσο καιρό ! Εισακούστηκα τελικά !

:respekt::closed:

maik
24-07-13, 23:22
Οποτε ακουω η διαβαζω τα παρακατω διασκεδαζω αφανταστα.

Σε περίπτωση μη σωστής και άμεσης αντιμετώπισης του θέματος θα κινηθούν από μέρους μου οι κατάλληλες νομικές διαδικασίες προκειμένου να αποζημιωθώ για διαφυγόντα κέρδη

DVader
25-07-13, 00:51
Οποτε ακουω η διαβαζω τα παρακατω διασκεδαζω αφανταστα.

Τι εννοείς ..? Σχετικά σε τι αναφέρεσαι ?

maik
26-07-13, 00:09
Τι εννοείς ..? Σχετικά σε τι αναφέρεσαι ?

Για τα διαφυγοντα κερδη, ειναι ΤΟ ανεκδοτο.

DVader
13-09-14, 15:39
Χτές έλαβα ένα τηλεφώνημα από το ΟΤΕ ! Αναβαθμίσανε το δίκτυο στην περιοχή και τώρα πλέον μπορούν να μου δώσουν 8-12Mbps ! Για VDSL ούτε λόγος !
Έχουν πλάκα πάντως ! Εδώ και 4 χρόνια έχω δυάρα και μου είπαν στο τηλέφωνο 5 φορές ότι αναβαθμίζουν τα δίκτυα τους ! 5 χρόνια παρακάτι την περιμένω αυτή την αβάθμιση !

Να δούμε ! Βασικά να δούμε τι θα παίξει στο τέλος γιατί πολύ σίγουρους τους είδα και με φοβίζει ....

;)

Μόλις δώα αλλαγή θα ενημερώσω !

Vitruvian78
14-09-14, 10:51
Κοίταξε, το πράγμα είναι απλό. Ο ΟΤΕ έχει, στην πράξη, το μονοπώλειο. Διότι το δίκτυο του ανήκει και όλα αυτά τα χρόνια κάνει ο,τι γουστάρει. Θα μου πεις, ο κάθε εναλλακτικός μπορεί να στήσει το δικό του δίκτυο και να έχει τις σουπερ ντούπερ υπηρεσίες, αλλά δεν το κάνει. Οπότε έχεις έναν ΟΤΕ και τους τεχνικούς του, να σου απαντούν με περισσή ειρωνία, οτι αυτό είναι και άμα γουστάρεις τρέχα και ως τον Άρειο Πάγο να βρεις το δίκιο σου, αμα σε βαστάει. Έτσι λοιπόν ο καταναλωτής είναι όμηρος υπηρεσιών κάτω του μετρίου, τις οποίες και ακριβοπληρώνει. Διότι επι της ουςιας δεν υπάρχει ανταγωνιςμός. Η μόνη λύση λοιπόν είναι να αςκούμε πίεςη να συμπιέζονται και οι λογαριαςμοί που πληρώνουμε αντίστοιχα. Εγώ το κατάφερα μετα απο καταγγελίες και εκβιαςμούς αλλαγής δικτύου και κατάφερα μια μείωςη γυρω στα €18 το μήνα σε ΟΤΕ-Cosmote. Στην αρχή ένιωσα πολύ τσίπης που το έκανα, αλλά διαβαζoντας και αυτό σήμερα, απλά μου επιβεβαιώθηκε η αίσθηση οτι ενώ μπορούνε να σου βελτιώσουν την τελική εμπειρία ως χρήστη, απλά δεν το κάνουν. Να απαιτείτε λοιπόν να πληρωνετε όσο το δυνατόν λιγότερα, για να ισχύει και το "ο,τι πληρώνεις παίρνεις"

DVader
15-09-14, 10:23
Κοίταξε, το πράγμα είναι απλό. Ο ΟΤΕ έχει, στην πράξη, το μονοπώλειο. Διότι το δίκτυο του ανήκει και όλα αυτά τα χρόνια κάνει ο,τι γουστάρει. Θα μου πεις, ο κάθε εναλλακτικός μπορεί να στήσει το δικό του δίκτυο και να έχει τις σουπερ ντούπερ υπηρεσίες, αλλά δεν το κάνει. Οπότε έχεις έναν ΟΤΕ και τους τεχνικούς του, να σου απαντούν με περισσή ειρωνία, οτι αυτό είναι και άμα γουστάρεις τρέχα και ως τον Άρειο Πάγο να βρεις το δίκιο σου, αμα σε βαστάει. Έτσι λοιπόν ο καταναλωτής είναι όμηρος υπηρεσιών κάτω του μετρίου, τις οποίες και ακριβοπληρώνει. Διότι επι της ουςιας δεν υπάρχει ανταγωνιςμός. Η μόνη λύση λοιπόν είναι να αςκούμε πίεςη να συμπιέζονται και οι λογαριαςμοί που πληρώνουμε αντίστοιχα. Εγώ το κατάφερα μετα απο καταγγελίες και εκβιαςμούς αλλαγής δικτύου και κατάφερα μια μείωςη γυρω στα €18 το μήνα σε ΟΤΕ-Cosmote. Στην αρχή ένιωσα πολύ τσίπης που το έκανα, αλλά διαβαζoντας και αυτό σήμερα, απλά μου επιβεβαιώθηκε η αίσθηση οτι ενώ μπορούνε να σου βελτιώσουν την τελική εμπειρία ως χρήστη, απλά δεν το κάνουν. Να απαιτείτε λοιπόν να πληρωνετε όσο το δυνατόν λιγότερα, για να ισχύει και το "ο,τι πληρώνεις παίρνεις"

Έχω πεί σε πολλά Forums διάφορα αλλά η αλήθεια έιναι μια ! Γενικά συμφωνώ σε ότι λές....

Με τον ΟΤΕ εγώ τελευταία είχα profile 4άρας και κατέβαζα σαν 8-10.... Στα torrents έπιανα γύρω στο 800... Είχα ping περίπου στο 0-3 ms και γενικά πήγαινε πολύ καλύτερα από 4αρα.. Ισως φταίει και το δίκτυο το δικό μου το εσωτερικό (δικο μου DNS και τέτοια) όπως και να έχει πήγαινε καλύτερα !
Ο αδελφός μου που έχει forthnet πλέον ήταν στην On και γενικά έχει περάσει από διάφορες γιατί δεν τον νοιάζει να μην μείνει και πολύ χωρίς INTERNET και συνάμα μοιραζόμαστε τις γραμμές αν τύχει και από πελάτες έχω διάφορα τραγελαφικά σαν αποτελέσματα και ποιότητα !

Την ποιότητα που έχει ο ΟΤΕ ακόμα και στα πολύ χάλια δεν την έχει κανένας ελλακτικός και αν κάποιος δει κάτι καλό και πεί ότι έχω άδικο τότε έτυχε απλά στην περιοχή του !

Από την άλλη οι εναλλακτικοί δεν τους νοιάζει να φτιάξουν κάτι καλύτερο και σωστότερο από τον ΟΤΕ. Γιατί αυτό κοστίζει περισσότερα και αφού βγάζουν κέρδος έτσι γιατί να το αλλάξουν ! Εδώ πελάτες με πρόβλημα τους κρτάνε με το έτσι θέλω 1 χρόνο με απειλή το πρόστιμο !

Προσωπικά μακάρι να υπήρχε ένας πραγματικά σοβαρός στην Ελλάδα εναλλακτιός να δεί ο ΟΤΕ την γλύκα αλλά που !

Εγώ έχω κάνει αρκετές καταγγελίες και το έχω τρέξει αρκετά το δικό μου θέμα ! Άκρη δεν έβγαλα γιατί να ξοδέψεις χρήμα και να τρέξεις μόνος σου ! Το μόνο που βγήκε είναι ότι είμαι σε 4άρι προφιλ και έχει καλά νούμερα ! Στον χώρο μου έχουν παρελάσει όλοι κατα καιρούς από απλούς τεχνικούς μέχρι και διεθυντές τεχνικοί !

Τέλος τους αφήνω να λένε τα δικά τους ! Δεν με πειράζει ! Όπως όλοι εδώ δεν μασάμε από μάρκετιγκ κόλπα ! Γιατί να του την μπώ !!!!
Οπως και να έχει περιμένω ...Σήμερα είπαν θα γίνει η αλλαγή ...Για να δούμε !

DVader
18-09-14, 13:44
Νεώτερα επι του θέματος

Παίρνω χτές τηλέφωνο και μαθαίνω ότι η αίτηση που είχαμε κάνει την Παρασκευή με το τυπά που με κάλεσε ....δεν είχε περαστεί κάν στο σύστημα !!!!!!!!!!!
και βέβαια την ξανά έκανα !!!!!!!!!!!!

Σήμερα λοιπόν τσεκάρω το modem και βλέπω ότι πιάνω 4.8/480

ATU-R (DS) ATU-C (US)
Modem Status: Showtime (DMTDSL_SHOWTIME)
DSL Mode: AnnexB (Standard)
ITU STD NUM: 0x01 0x01
Vendor ID: 'ALCB' 'BDCM'
Vendor Specific: 0x0000 0x93EF
Vendor Country: 0x00 0xB5
Capacity Used: 100% 88%
Noise Margin: 9.5 dB 10.0 dB
Output Power: 19.0 dBm 12.0 dBm
Attenuation: 18.0 dB 22.5 dB

Interleave Fast Interleave Fast
Speed (kbps): 0 4800 0 480

- - - Updated - - -

Απάτη !!
Απάτη !!!!!!

Και βέβαια πίσω στο παλιό προφιλ !!!!!!

- - - Updated - - -

Ωραία αναβάθμιση κάνανε !

- - - Updated - - -

Τώρα περιμένω τηλέφωνο σχετικά με το παράπονο που έχω καταθέσει !

@ ADSLgr.com All rights reserved.