PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα μετά από αναβάθμιση σε 2Play



chem
09-07-10, 11:08
Για δείτε ρε παιδιά ένα πρόβλημα που προέκυψε με τη Forthnet. Είχα για 2,5 χρόνια internet 24M μέσω ιδιόκτητου Forthnet. Δεν είχα κανένα πρόβλημα, παρά μόνο κάνα ξεσυγχρονισμό την ημέρα,πράγμα που δε με πείραζε. Επειδή ήθελα και ηλεφωνία έκανα αναβάθμιση σε 2Play οπότε και αρχίσανε τα προβλήματα. Συγκεκριμένα μέχρι την Τετάρτη δεν είχα δίκτυο γιατί το modem ενώ συγχρόνιζε δεν έπαιρνε ip με τίποτα. Το modem που πάντα χρησιμοποιούσα είναι το Thomson 585v5. Αυτό που παρατήρησα κατά την αναβάθμιση είναι ότι από DSLAM με Broadcom τσιπάκι μεταφέρθηκα σε DSLAM με Infineon τσιπακι και από ότι μου ειπαν είναι Siemens. Μετά από πολλά τηλέφωνα με το τεχνικό τμήμα καταλάβανε ότι έχει ασυμβατότητα το DSLAM τους με το Thomson που έχω και με αναβάθμιση λογισμικού στο DSLAM επιτέλους το Modem μου συνδέθηκε και πήρε ip.
Αυτό που συμβαίνει τώρα είναι ότι ενώ το modem δε ξεσυγχρονίζει ποτέ και είναι πιο σταθερό από πριν, παρόλα αυτά με το πέρασμα περίπου 8 ωρών το internet σέρνεται και θέλει restart το modem. Μου το κάνει συνέχεια κάθε 8ωρο περίπου και εννοείται τα στατιστικά της γραμμής δεν έχουν αλλάξει γιατί τα τσεκάρω με το dmt tool. Το ίδιο πρόβλημα το έχει και φίλος μου με usr modem.
Για πείτε ρε παιδιά σας έχει τύχει εσάς και το λύσατε ή η μόνη λύση είναι αγορά modem με infineon τσιπάκι?

Georgevtr
09-07-10, 11:58
Κατ αρχήν στην αρχή ήσουν shared llu,δλδ τηλεφωνία οτε και μετά πήγες full llu στην forthnet,γι αυτό και δέν είχες προβλήματα(η γραμμή ήταν υπό την εποπτεία οτε).:p
Τώρα στο θέμα μας.Κατ αρχήν ανέβασε ένα διάγραμμα απο dmt H' orbit.
Πιό firmware έχει το tomson?
Δοκίμασες με άλλο ρούτερ?

chem
09-07-10, 13:54
Λοιπόν το firmware που φοράει είναι το 5.3.2.6 και το πιο πρόσφατο είναι το 5.4.0.14 το οποίο και αυτό είναι αρκετά παλιό καθώς έχω το 585v5 για το οποίο έχει σταματήσει η υποστήριξη.
Τα στατιστικά της γραμμής είνα:
http://img25.imageshack.us/img25/9259/orbmt20100709134855.jpg
Άλλο modem δεν έχω δοκιμάσει καθώς δεν έχω άλλο με ασύρματο και δε με βολεύει.

cmaniac
09-07-10, 14:30
Ισχυει, εχουν εμφανιστει διαφορα προβληματα τελευταια με τον συγκεκριμενο συνδυασμο και μετα απο μια αναβαθμιση λογισμικου την οποια δρομολογησαν σταδιακα προ ημερων στην Forthnet και σε ολα τα DSLAM με Infineon Chip (Siemens).

Η κατασταση ειχε προβληματισει πολυ κοσμο στο τεχνικο τμημα γιατι τα αιτια δεν ηταν προφανη και τελικα κατεληξαν στο οτι υπαρχει καπου προβλημα στο firmware των thomson σε συνδυασμο με τα Siemens DSLAM.

Να περιμενετε Firmware για Thomson απο την Forthnet μεσα στο καλοκαιρι, αν τελικα η thomson το αναγνωρισει ως λαθος δικο της (αλλα οχι για τα μοντελα που εχει σταματησει προ ετων η υποστηριξη τους), αλλιως θα λυθει απο την πλευρα της Siemens.

Αν λυθει απο την πλευρα της siemens, τοτε chem δεν θα εχεις προβλημα, αλλιως μαλλον θα πρεπει να αλλαξεις modem.

PS. Chem για να αναβαθμισεις κατεβασε τον upgrade wizard απο εδω
leoforeia.gr/thomson/Thomson_TG585v7_Firmware_Compilation/Upgrade_Wizards/

Και το firmware απο εδω
http://www.cormain.com.au/download/alcatel/585/ZZUEAA5.40E.zip

chem
09-07-10, 14:56
Σ'ευχαριστώ πολύ φίλε μου.

cmaniac
10-07-10, 12:33
Εχω καποια νεοτερα, μαλλον ειναι θεμα με τα DSLAM και καποιο patch που περαστηκε.

Ελπιζω να λυθει συντομα..

@ ADSLgr.com All rights reserved.