PDA

Επιστροφή στο Forum : μήνυμα δεν βρέθηκε εξυπηρετητής - εμφανίζεται πολύ συχνά και youtube δεν παίζει



kasadi
09-07-10, 13:25
Παιδιά έχω κάποιο σοβαρό πρόβλημα. Όταν πατάω να ανοίξω σελίδες πολλές φορές μου βγάζει το μήνυμα Δεν βρέθηκε ο εξυπηρετητής. Άμα πατήσω 2-3 φορές refresh την ανοίγει.
Μιλάμε για οποιαδήποτε σελίδα όχι μόνο μια συγκεκριμένη.
Επίσης στο youtube εκεί που ΠΟΤΕ δεν είχα πρόβλημα τώρα τα video δεν παιζουν, δεν μιλάω απλώς να κολλάει , ξεκινάει να γεμίζει η μπάρα και κάποια στιγμή σταματάει τν προχωράω και τίποτα.

Η σύνδεση μου ήταν 8αρα (ΤΕΛΕΙΑ σύνδεση) , μετά αναβαθμίστηκε στα 15 ((ΤΕΛΕΙΑ) σύνδεση ) και μετά από 1 μήνα συγχρνίζει στα 12 (εδώ είναι που δυσκολεύομαι ακόμη και στο browsing)

Τι να κάνω? Μπορώ να δηλώσω κάποια βλάβη ?

Νικαετός
09-07-10, 13:27
Έχεις ασύρματη ή ενσύρματη σύνδεση?

kasadi
09-07-10, 13:55
ενσύρματη σύνδεση με router thomson tg 585

kasadi
09-07-10, 22:37
Η κατάσταση συνεχίζετε και δε λέει να αλλάξει. Αν πάρω και τους πώ το πρόβλημα λέτε να κάνουν τίποτα?
Δεν είναι τόσο το youtube, αλλά το ότι δεν μπορώ να σερφάρω

stMike
11-07-10, 17:11
Μάλλον είναι πρόβλημα στο DNS. Τσέκαρε μήπως βάλεις εναλλακτικό.

kasadi
11-07-10, 17:22
Μάλλον είναι πρόβλημα στο DNS. Τσέκαρε μήπως βάλεις εναλλακτικό.

δοκίμασα και τους opendns αλλά τα ίδια :( . Έχω σκάσει με την όλη κατάσταση, άμα είναι να έχω πρόβλημα και στο browsing να πάω σε άλλο πάροχο να πληρώνω και λιγότερα

antonis556
11-07-10, 17:24
Εχεις επικοινωνησει με τον ΟΤΕ , ωστε να του εξηγησεις το προβλημα ?

kasadi
11-07-10, 17:38
όχι δεν έχω επικοινωνήσει. Τι να πώ? μετράει αυτό ώς βλάβη ?

antonis556
11-07-10, 17:49
Πες τους ακριβως οτι λες και σε μας εδω ...

billybiros
11-07-10, 19:08
Λογικά χάνεις πακέτα, για αυτό και δεν φορτώνει η σελίδα με την πρώτη.
Δοκίμασε καταρχάς δύο ping - ταυτόχρονα.

Ένα στην Otenet και ένα δεύτερο στο router, για να είσαι σίγουρος:
1ον) αν όντος χάνει πακέτα και
2ον) αν είναι θέμα γραμμής ή θέμα τοπικού δικτύου

Μπορείς να εκτελέσεις τις εντολές από cmd

ping -t 192.168.1.254
και
ping -t www.otenet.gr ή ping -t 62.103.128.215
... και τα αφήνεις να τρέχουν για ώρα (μην τα κλείνεις) και τα δύο ταυτόχρονα.

Αν όντος χάνεις πακέτα, τσεκάρεις πρώτα την καλωδίωση (άλλο καλώδιο και απευθείας το modem πάνω στην πρίζα και κάνεις τον ίδιο έλεγχο).
Μπορείς επίσης να δοκιμάσεις το modem σε ADSL2 απλό mοde και να δεις αν πάλι χάνει πακέτα.
Αν μπορείς δώσε και τα πλήρη στατιστικά του modem..
Αν τέλος σου βγάλει μεγάλο χρόνο απόκρισης προς το Speedtouch είναι φυσιολογικό (έτσι συμπεριφέρονται τα Speedtouch).

kasadi
12-07-10, 18:38
το έκανα δεν έβγαλε κάποιο χαμένο πακέτο. Η αλήθεια όμως είναι ότι σήμερα δεν μου το έκανε καθόλου. Φαίνετε καλύτερη η κατάσταση.

antonis556
12-07-10, 19:13
Τοτε ας ελπισουμε οτι ηταν κατι προσωρινο και επιλυθηκε :p

maik
12-07-10, 20:39
Ενα καλο ψαξιμο με anti spyware ,anti trojan δοκιμασες;

m3ltd0wn
13-07-10, 03:11
Η αλήθεια είναι πως και μένα μου το κάνει που και που. Έχω βάσιμες υποψίες πως φταίει το router (baudtek ενσύρματο infinity). Πάντως μετά από 1-2 restart στρώνει. Μου το κάνει μόνο με σελίδες του εξωτερικού πάντως, με Ελλάδα δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα.

Α, έχω ΔΙΟΔΟΣ φοιτητικό. Μήπως και εσύ έχεις το ίδιο. Θέμα ιών και trojan den υπάρχει, fresh install το σύστημα.

kasadi
13-07-10, 09:41
Η αλήθεια είναι πως και μένα μου το κάνει που και που. Έχω βάσιμες υποψίες πως φταίει το router (baudtek ενσύρματο infinity). Πάντως μετά από 1-2 restart στρώνει. Μου το κάνει μόνο με σελίδες του εξωτερικού πάντως, με Ελλάδα δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα.

Α, έχω ΔΙΟΔΟΣ φοιτητικό. Μήπως και εσύ έχεις το ίδιο. Θέμα ιών και trojan den υπάρχει, fresh install το σύστημα.

ναι και εγώ δίοδος φοιτητικό. Ελπίζω να μην το ξανακάνει.

m3ltd0wn
15-07-10, 02:39
Τότε μπορεί να οφείλεται και σε αναβαθμίσεις του ΕΔΕΤ. Κάτι ήξερα πως κάνουν τελευταία...

kleisthenis_gr
05-09-10, 03:06
Και εδώ τα ίδια δυστυχώς... :sorry:
Forthnet economy 24 mbps, TG 585 v7 router, Firefox 3.6.8, Windows vista service pack 2, amilo xi3650 notebook. Ποτέ προηγουμένως δεν είχα πρόβλημα, πλέον είναι εκνευριστικό.
Καμμία αλλαγή άξια αναφοράς στο σύστημα τον τελευταίο καιρό, καθώς δε χρησιμοποιούνταν. Όποιος ξέρει κάτι ας μας δώσει λίγη από την σοφία του! (κι εγώ θα κάνω :respekt: )

Dsltech
05-09-10, 10:20
Και εγω εχω προβλημα με την συνδεση μου σχεδον καθε μερα πλεον, νομιζα οτι στην αρχη ηταν το bautech και πηγα και πηρα το netgear 3300 αλλα και με αυτο εχω το ιδιο προβλημα. Ειναι λιγο περιεργο γιατι απο οτι φαινεται στο router ειμαι connected κανονικα τα ping απο command prompt δουλευουν μια χαρα αλλα οταν παω να μπω σε σελιδα απο browser δεν κανει connect.
απο dns δεν ειναι γιατι εχω σαν πρωτο του ΟΤΕ και δευτερο εχω τον opendns. Ακομα εχω δει οτι οταν μου τα κανει τα περιεργα κατεβαινει το snr απο 9.5 περιπου στα 6. Το κακο ειναι οτι με resync απο το dmt δεν φτιαχνει πρεπει να κανω reboot το router απο το menu για να επανελθει σωστα η συνδεση.

wesker
05-09-10, 11:11
Με Δίοδος είχα και εγώ πολύ αυχνά αυτό το πρόβλημα....

@ ADSLgr.com All rights reserved.