PDA

Επιστροφή στο Forum : Windows XP Service Pack 2...



Σελίδες : [1] 2

Antonis Papadopoulos
01-02-04, 20:33
εχει βγει?? μπορει καποιος να μου πει το link?? δε το βρισκω ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ στο site της microsoft.. μηπως δεν υπαρχει?????????

alefgr
01-02-04, 21:07
Απ΄όσο ξέρω το πιό τελευταίο είναι SP1A. Για 2, δεν έχω ακούσει τίποτε...

PALADIN
01-02-04, 21:08
θα βγεί και SP2 για WinXP

Antonis Papadopoulos
01-02-04, 21:11
διαβασα οτι αν εχεις το SP1 δε κανει να βαλεις το 1α ..(απο την αρχη τα windows μου ειναι SP1. ara..?

PALADIN
01-02-04, 21:17
η διαφορά του SP1 με το SP1a είναι ότι το δεύτερο δεν περιέχει το JAVA VM.

nnn
01-02-04, 21:20
μην αγχώνεστε.
το SP1a είναι για windows xp που δεν έχουν ήδη το SP1 και η μόνη διαφορά είναι ότι δεν έχει το java virtual machine,μετά από συμφωνία της MS με τη SUN.
συνεπώς δεν πρέπει να το εγκαταστήσετε.

όσο για το sp2 είναι στο δρόμο και δεν έχει κυκλοφορήσει ακόμα.

XTCgr
01-02-04, 21:20
Θα βγεί σίγουρα SP2, ήδη βρίσκεται στα χέρια (ή καλύτερα στα PC) των beta testers.... πάντως με λίγο ψάξιμο θα μπορέσεις να βρείς μια build του SP2 που κυκλοφορέι στο net.. Kαλύτερα είναι να περιμένεις την επίσημη κυκλοφορία και μέχρι τότε να αρκεστείς στο windows update

Antonis Papadopoulos
01-02-04, 21:28
Ρε παιδες, αν τα windows δεν ειναι original και του βαλω να κανει windows update, ξερει κανεις τι θα γινει???

Greg
01-02-04, 21:30
Το SP2 θα καθυστερήσει κάποιο καιρό ακόμα... το ελληνικό ακόμα περισσότερο.

Μια και μιλάμε για SP. Υπάρχει κανεις που εβαλε SP1 (ελληνικό ή αγγλικό... ενδιαφέρομαι και για τα δύο) και μετά να είχε πρόβλημα? Εννοώ SP1 σε Win XP χωρίς SP... και όχι απευθείας τα XP με ενσωματωμένο το SP.

nnn
01-02-04, 21:31
μην το κάνεις.
:mrgreen:

psyxakias
01-02-04, 21:31
Με την νέα .NET τεχνολογία που χρησιμοποιεί η Microsoft, όποιος βάλει το SP2 χωρίς τα windows να είναι original... προκαλεί το λειτουργικό βραχυκύκλωμα στην motherboard, με συνέπεια ΝΑ ΑΝΑΤΙΝΑΧΤΕΙ!!!!!!!!!!!!!!!!!! :lol: :lol: :lol:

PALADIN
01-02-04, 21:37
psyx

μιά που αποκάλυψες το μηστικό, πές το τουλάχιστον όλο.

πές του ότι θα βγουνε επικινδυνα έντομα μεσα από το PC του καί θα του φάνε τα αρχ$%^ά.

XTCgr
01-02-04, 21:38
το link για pre-release του PS2 εδώ http://www.techconnect.ws/modules.php?name=News&file=article&sid=3020 - προσοχή!!! είναι beta - όχι official!

Δεν θα έχεις πρόβλημα αν κάνεις windows update ενω τα windows ειναι clopyright! - δεν έχω προσωπική εμπειρία, έτσι μου έχουν πει :mrgreen:
όταν κάνεις εγκατάσταση του SP1 σε πειρατικά windows παρουσιάζεται ένα πρόβλημα το οποίο όμως μπορεί να προσπεραστεί - καλή θέληση να υπάρχει! :mrgreen:

psyxakias
01-02-04, 21:41
psyx

μιά που αποκάλυψες το μηστικό, πές το τουλάχιστον όλο.

πές του ότι θα βγουνε επικινδυνα έντομα μεσα από το PC του καί θα του φάνε τα αρχ$%^ά.

Τα έντομα βγαίνουν στα Windows 2003 Server, όχι στα XP Home/Pro.

Antonis Papadopoulos
01-02-04, 21:45
ΠΩΠΩ ΖΗΜΙΑ..ρε το ξερετε οτι αν πεσει baygon πανω στην TFT λιωνει?? και τοτε τι θα κανουμε??? (οντως λιωνει)

psyxakias
01-02-04, 21:47
Θα γυρίσουμε στα Windows 3.1, για να μην πω DOS :)

Antonis Papadopoulos
01-02-04, 21:50
και μολις ολοκληρωθει το συστημα προστασιας των αντιγράφων dvd-cd , θα γυρισουμε σε 1.44 δισκετα..τοτε το zip μου θα κανει αξιζει εκατομυρια... καντε επενδυσεις αγοραστε floppy 1.44

PALADIN
01-02-04, 21:51
τρελλός είσαι ρέ;

απο εδώ καί πέρα μονο SPECTRUM/Z80.

άρε psyx όλα τα bugs σε τρέμουνε.

psyxakias
01-02-04, 21:51
Antonis Papadopoulos,

Σε βρίσκω πολύ σωστό :)

PALADIN
01-02-04, 21:55
μπράβο, γουστάρω θρίλερ.

το year 2K θα χτυπήσει φέτος, λες να ήταν παλαιοημερολογίτικο;

Antonis Papadopoulos
01-02-04, 21:57
Γιαυτο ψηφιστε Λεβεντη για να παψει η διαπλοκη στα windows... :lol:

Athlon_XP
01-02-04, 21:57
Αν και είχα κατεβάσει μια beta έκδοση του SP2 για τα XP αλλά δεν παρατήρησα τίποτα το ιδιαίτερο (φυσικά μετά έφαγε uninstall το SP2).


dsl_ole έγραψε

τρελλός είσαι ρέ;

απο εδώ καί πέρα μονο SPECTRUM/Z80.

άρε psyx όλα τα bugs σε τρέμουνε

Μπά. Απο εδώ και πέρα μόνο amiga και αφήστε τα pc με τα bugs τους.

Greg
01-02-04, 23:02
Ψηφίζω Texas Instruments 99/4A... το έχουμε βάλει στο μουσείο του γραφείου μας μαζί με έναν compucorp programmable του 1975-76 αν δεν κάνω λάθος...

... ακόμα δουλεύουν ( :mrgreen: :mrgreen: ) αν χρειαστεί όταν crashάρουν τα Frickdows ...

alefgr
02-02-04, 01:31
Ψηφίζω BBC B με τον 6502 της Βρετανικής εταιρίας Acorn. Ακόμα δουλεύει το άτιμο....

Axilleass
02-02-04, 01:50
psyx

μιά που αποκάλυψες το μηστικό, πές το τουλάχιστον όλο.

πές του ότι θα βγουνε επικινδυνα έντομα μεσα από το PC του καί θα του φάνε τα αρχ$%^ά.

Τα έντομα βγαίνουν στα Windows 2003 Server, όχι στα XP Home/Pro.

:) :)

kadronarxis
02-02-04, 02:23
Πάντως κάτι που γουστάρω με τα pc είναι ότι δουλεύεις με τον υπολογιστή σου και τα 99% των προγραμάτων που έχεις είναι κλεψιμέικα. Τουλάχιστον να έχεις δώσει φράγκα για να αγοράσεις λειτουργικά και προγράμματα, σε παίρνει να φωνάζεις. Αλλά να μην έχεις δώσει ποτέ σου τίποτα, και να φωνάζεις, είναι τρομερό.

Αχάριστοι!!! :P :P :mrgreen: :mrgreen:

turboirc
02-02-04, 02:50
Για οσους το θελουν
υπαρχει εδω
http://www.acc.mnsu.edu/new/xpsp2.htm
δεν ξερω για ποσο θα υπαρχει. Einai h built 2055 και δουλευει.

xlntstay
02-02-04, 12:47
:o

pajoee
02-02-04, 12:48
Greg, Στον δικό μου υπολογιστή είχα μεγάλο πρόβλημα με το SP1. Για να καταλάβεις, αμέσως μετά από clean install, έβαζα το SP1, και στο επόμενο reboot έβγαζε registry error, έκανε πάλι reboot και μετά δεν υπήρχε περίπτωση να ξαναμπεί στα windows. Ίσως να οφείλεται σε κάποια ασυμβατότητα του εξοπλισμού μου. Δοκίμασα βέβαια και με μόνο την κάρτα γραφικών αλλά και πάλι είχα πρόβλημα. Επίσης δοκίμασα να βάλω μόνο τα critical updates (έχει η microsoft ένα αρχείο περίπου 10ΜΒ το οποίο κατά το extraction "δείχνει" paths και από SP2!!!.) Δυστυχώς και με αυτό το αρχείο είχα πρόβλημα οπότε το μόνο update που έχω αυτή την στιγμή είναι το update για τον blaster ιο. 8) Τουλάχιστον τώρα δουλεύει μια χαρα! :D

Gothic
02-02-04, 12:49
Εγώ έχω Amiga 500+ με hardware AT/Once 286 emulator οπότε έχω καθαρίσει απο λειτουργικά :mrgreen:

ΥΓ: Αν θές να βάλεις SP1 σε *γκούχου* αντίγραφο ασφαλείας *γκούχου*, μπορείς να ψάξεις για κάτι προγραμματάκια που σου επιτρέπουν να αλλάξεις το τρέχων SN σε νόμιμο. Και πολλά είπα. :twisted:

xlntstay
02-02-04, 12:49
Κανενα προβλημα οτι και να κανεις.Τωρα για προβλημετα αν εχουν παρατηρηθει αυτο ισως να ειναι θεμα διαφορων "διανομων" copy.Μπορεις ομως αν θελεις να μπεις και να κατεβασεις μονο σου και να τα εχεις στον σκληρο σου ολα τα update για οποια windows θελεις χωρις τον αυτοματο ελενγχο και εγκατασταση τους. :wink:

xlntstay
02-02-04, 12:53
Επομενως οποιος αντιμετωπιζει προβληματα (κυριως καποια Home) απλα αλλαζει διανομη(ψαχνει να βρει αλλο "αντιγραφο ασφαλειας") :D .

Lord_Flasheart
02-02-04, 17:31
που είναι οι μανιακοί των mac να αρχίσουν να λενε τα δικά τους;;;

σεαυτούς έχω την εντύπωση οτι βγαίνουν κατσαρίδες.... :lol: :lol:

Desperado
04-02-04, 20:22
Μαγκες μην επιχειρησει να βαλει κανεις service pack αν δεν εχει προμηθευτει το αρχειο πρωτα που κανει την μαιμου εκδοση σε κανονικη αλλαζοντας το serial number της. Τα Updates μπαινουν κανονικα χωρις αυτο αλλα οχι ta service packs. Αν βαλεται sp1 χωρις το αρχειο που προειπα τοτε δεν υπαρχει αλλη λυση περα απο του format.
Τα sp2 βγαινουν καλοκαιρι διαβασα

turboirc
04-02-04, 20:32
Παρεπιπτόντως, Το SP2 δεν ειναι vulnerable στο νεο exploit που παρουσιαστικε στον ΙΕ, για το οποιο η μS ανακοινωσε patch στις 2 Φεβρουαρίου.
www.microsoft.com/downloads

XTCgr
05-02-04, 00:08
Αν βαλεται sp1 χωρις το αρχειο που προειπα τοτε δεν υπαρχει αλλη λυση περα απο του format.
Τα sp2 βγαινουν καλοκαιρι διαβασα


Δεν υπάρχει θέμα format, απλά θα σου βγάλει ένα μήνυμα οτι η έκδοση που έχεις γκουχου...γκουχου είναι πειρατική -άκουσον,άκουσον- και δεν θα προχωρήσει η εγκατάσταση

Desperado
05-02-04, 00:13
γκουχου εμενα παντως δεν μου ειπε τιποτα πριν απο 1 χρονο και το μπηκε μια χαρα και μετα δεν το ξαναειδα το συστηματακη μου παρα μονο με φορματ. Ομως απο τοτε εβαλα μυαλο και δεν ξαναεβαλα ποτε τιποτα πειρατικο στον υπολογιστη μου και εχω δωσει πανο απο 4000000 δραχμες για software εκ των οποιων τα 2000000 για microsoft γκουχου :mrgreen: :mrgreen:

XTCgr
05-02-04, 00:19
εγά πάντως 3 φορές έχω κάνει το 'λάθος' που λές και τα windows δεν πάθανε τίποτα

Desperado
05-02-04, 00:31
ε αφου εισαι παλιοπαιδο και εχεις μη οριτζιναλ βερσιον.... τς τς τς τς

XTCgr
05-02-04, 01:14
:mrgreen:

kadronarxis
05-02-04, 01:32
Μόλις έβαλα το SP2 στα windows xp home edition.
Το sp2 είναι έκδοση 2055, της 19 δεκεμβρίου 2003.
Όλα καλά μέχρι στιγμή, πρέπει το σύστημα να είναι λίγο πιο γρήγορο από πριν. Σίγουρα η microsoft πείραξε τον πυρήνα.
άντε γερά

ΥΓ: τα xp είναι αγορασμένα. 8)

Lord_Flasheart
05-02-04, 08:34
Ομως απο τοτε εβαλα μυαλο και δεν ξαναεβαλα ποτε τιποτα πειρατικο στον υπολογιστη μου και εχω δωσει πανο απο 4000000 δραχμες για software εκ των οποιων τα 2000000 για microsoft γκουχου :mrgreen: :mrgreen:


γκουχου γκουχου.... ...θύμα!!!

com'on, Ποιος αγοράζει πλέον λογισμικό;;;; το έχω ξεχάσει αυτό εδώ κ χρόνια...

tridim
21-02-04, 00:27
το σερβις πακ 2 υπαρχει σε βετα, αλλα δεν θα στο συνιστουσα να το εγκαταστησεις εγω που το εβαλα μου την εσπασε

dearpru
27-02-04, 17:32
καλησπέρα!
μιας και περί service pack ο λόγος να αναφέρω ένα πρόβλημα που έχω:
έγκατέστησα το SP1a στα winxp μου από το site της microsoft..το λειτουργικό μου ειναι γνησ...εχμ...γκουχ γκουχ...
ok η εγκατάσταση...όμως...το σύστημα σέρνεται στην κυριολεξία !!
π.χ. κολάει όταν προσπαθεί να ανοίξει το acrobat reader,δυσκολεύεται στις περισσότερες εφαρμογές...ακόμη και στην περιήγηση μέσα στους φακέλους!
γνωρίζει κανέις γιατί συμβαίνει αυτό;
κάτι άκουσα για κάποιο patch αλλά δε βρήκα σχετικά!
το έχω απεγκαταστήσει τώρα μιας και είχα μεγάλο πρόβλημα και τώρα όλα πηγαίνουν φυσιολογικά.αν γνωρίζει κάποιος να μου πεί θα ήταν μεγάλη βοήθεια.
ευχαριστώ !!! :wink:

sonic
27-02-04, 17:35
Να βάζετε AROXOL! :lol:

XTCgr
27-02-04, 18:09
καλησπέρα!
μιας και περί service pack ο λόγος να αναφέρω ένα πρόβλημα που έχω:
έγκατέστησα το SP1a στα winxp μου από το site της microsoft..το λειτουργικό μου ειναι γνησ...εχμ...γκουχ γκουχ...
ok η εγκατάσταση...όμως...το σύστημα σέρνεται στην κυριολεξία !!
π.χ. κολάει όταν προσπαθεί να ανοίξει το acrobat reader,δυσκολεύεται στις περισσότερες εφαρμογές...ακόμη και στην περιήγηση μέσα στους φακέλους!
γνωρίζει κανέις γιατί συμβαίνει αυτό;
κάτι άκουσα για κάποιο patch αλλά δε βρήκα σχετικά!
το έχω απεγκαταστήσει τώρα μιας και είχα μεγάλο πρόβλημα και τώρα όλα πηγαίνουν φυσιολογικά.αν γνωρίζει κάποιος να μου πεί θα ήταν μεγάλη βοήθεια.
ευχαριστώ !!! :wink:

αυτό είναι γνωστό πρόβλημα του SP1. Προκαλεί τρελό CPU utilization... πχ όταν κάνεις ένα απλό search για ένα αρχείο στον δίσκο σου η χρήση επεξεργαστή εκτοξευεται στο 100%. δες εδώ http://forums.amdmb.com/showthread.php?s=&threadid=231661

dearpru
27-02-04, 18:35
σ'ευχαριστώ πολύ ! :)

xlntstay
28-02-04, 03:29
Γιαυτο εγω γυρισα σε Win2000 και ησυχασα :wink: .
Μπορει να μην ειναι εφετζιλιδικα :o μπορει να ειναι και λιγο αργα :? αλλα......
τους πινω το αιμα :twisted: και τα κακομοιρα κραταν ακομη :wink: :!: :!: (Win2000 GR SP4-Ελληνικα για να μην εχω και προβληματα με encoding) :wink: .

XTCgr
28-02-04, 03:38
απλά πιστεύω οτι το καλύτερο είναι να κρατάς συχνά image files π.χ του Ghost σε ένα δεύτερο δίσκο ή σε DVD

Axilleass
01-03-04, 22:42
DSL_worshipper, Ευαγγελιο αυτο που ειπες.. Οσοι δεν ακουνε.. κακο του κεφαλιου τους. Ειναι μεγαλη δουλεια να ξερεις πως οτι κι αν συμβει (και συμβαινουν πααααρα πολλα ! ) το pc σου θα ειναι Ok σε 10"


Υ.Γ. Empire φτιαξε τις γραμματοσειρες στο παραθυρο απαντησης γιατι εμεις οι ..ηλικιωμενοι δεν βλεπουμε τπτ λεμε !! :) :)

@ ADSLgr.com All rights reserved.