PDA

Επιστροφή στο Forum : Αξιζει η αλλαγή από On σε Hol?



LaryHimura
09-07-10, 16:42
Αξίζει να παω από on telecoms σε hol?

anthip09
09-07-10, 16:51
Αξίζει να παω από on telecoms σε hol?

Αν κρίνω από τα στατιστικά σου φίλε μου, δε συντρέχει κανένας λόγος να το κάνεις αυτό;) εκτός βέβαια κ αν έχεις κάποιο πρόβλημα στην Ον. Διαφορετικά μη το κουνάς καθόλου;)

LaryHimura
09-07-10, 16:52
ποιο πολυ για το συνδυαστικο πακετο hol-vodafone το θελω....

arial
09-07-10, 18:50
Αξιζει ναι... και εγω το συνδυαστικο εχω , και δεν εχω κανενα προβλημα :)

Συν οτι οι πρωτοι 3 μηνες ειναι δωρεαν..

Vitruvian78
09-07-10, 22:18
Ναι, αξίζει να το κάνεις αν θέλεις να συνδιάσεις την προσφορά. Σε συγχρονισμό ενδεχομένως να μην δεις διαφορές. Όσον αφορά την τηλεφωνία, είναι ακριβώς όπως και του ΟΤΕ, πολύ καλή ποιότητα, για την ΟΝ δεν γνωρίζω καθόλου να σου συγκρίνω. Επίσης και η ΧΟΛ προσφέρει πακέτο Τηλεόρασης.

LaryHimura
09-07-10, 23:13
ρωταω σε θεμα ταχυτητας....μην βαλω hol και μου κλειδωσει στα 2..αυτο εννοω....

john84
09-07-10, 23:26
Σε συχρονισμο ειναι απιθανο αυτο που λες. Αλλα μικροδιαφορες μπορει να δεις πχ να κλειδωνεις λιγο πιο χαμηλα.Παντως αν ζητουσες απο την ΟΝ να σε βαλει στα νεα πακετα της με την εκπτωση για τον 1ο χρονο θα σου ερχοταν καλυτερα πιστευω...

VASI
10-07-10, 09:37
ρωταω σε θεμα ταχυτητας....μην βαλω hol και μου κλειδωσει στα 2..αυτο εννοω....

Αν πας να υπολογίζεις οτι θα έχεις την μίσή ταχύτητα,που έχεις τώρα...

Vitruvian78
10-07-10, 14:30
Αν πας να υπολογίζεις οτι θα έχεις την μίσή ταχύτητα,που έχεις τώρα...

Θέλεις να μας εξηγήσεις με ποιά βάση υποστηρίζεις κάτι τέτοιο;;; Αυτό είναι πρωτάκουστο!!

LaryHimura
11-07-10, 16:55
Υπαρχει περιπτωση να κλειδωνω ποιο ψηλα?

Vitruvian78
11-07-10, 20:09
Υπαρχει περιπτωση να κλειδωνω ποιο ψηλα?

Σαφώς, ή το ίδιο με πριν......αλλά να πιάνεις τη μισή ταχύτητα ειδικά με ΧΟΛ πρώτη φορά το ακούω!

dikal
11-07-10, 20:36
Αν πας να υπολογίζεις οτι θα έχεις την μίσή ταχύτητα,που έχεις τώρα...

Που σημαίνει ότι αν εσύ πας στην On θα κλειδώνεις στη 2πλάσια ταχύτητα; :hmm::what:

zoug100
11-07-10, 21:11
Υπαρχει περιπτωση να κλειδωνω ποιο ψηλα?

Φιλε LaryHimura εχουμε σχεδον το ιδιο αττenuation αν ισχυει το 14db που γραφεις στο profile σου.Εγω εχω attenuation 17db βαση του ρουτερ της hol του ΝETFASTER 2 και κλεδωνω περιπου στα 16700Κbps.Kατεβαζω απο ftp ntua me 1.7-1.8 MB.Kαι απο rapidshare το ιδιο.
Παιζει ρολο και το crosstalking,αλλα πανω κατω αν δεν υπαρχει καποιο προβλημα στην γραμμη σου θα κλειδωνεις αρκετα καλα.Αν ισχυει φυσικα το attenuation 14db που εχεις στο προφιλ σου ;)

LaryHimura
12-07-10, 12:17
Και βεβαια ισχυει το attenuation...

krikelis
12-07-10, 12:25
εγω μενω ανθουπολη περιστερι ,ειμαι αρκετα μακρυα απο το αστικο κεντρο περιστεριου,πιανω το πολυ 5 mbps,εχω ρωτησει την hol αν θα ειχα καποια διαφορα αν εφευγα απο την ον για ερθω σε αυτους και μου ειπαν οχι,η αποσταση παιζει πολυ μεγαλο ρολο,και συν της αλλης το πακετο που εχω στην ον ,απεριοριστα στην ελλαδα και ιντερνετ στα 8,με 27 ευρω το μηνα δεν το εχει καμια αλλη εταιρια.διεθνη και κινητα δε με ενδιαφερουν,οποτε μενω ον μεχρι να δω κατι καλυτερο απο πλευρας ταχυτητας και κοστους.

anthip09
13-07-10, 16:52
εγω μενω ανθουπολη περιστερι ,ειμαι αρκετα μακρυα απο το αστικο κεντρο περιστεριου,πιανω το πολυ 5 mbps,εχω ρωτησει την hol αν θα ειχα καποια διαφορα αν εφευγα απο την ον για ερθω σε αυτους και μου ειπαν οχι,η αποσταση παιζει πολυ μεγαλο ρολο,και συν της αλλης το πακετο που εχω στην ον ,απεριοριστα στην ελλαδα και ιντερνετ στα 8,με 27 ευρω το μηνα δεν το εχει καμια αλλη εταιρια.διεθνη και κινητα δε με ενδιαφερουν,οποτε μενω ον μεχρι να δω κατι καλυτερο απο πλευρας ταχυτητας και κοστους.

Φίλε Krikelis δυστυχώς για μας τους Περιστεριώτες το να δούμε κάτι καλύτερο σε ταχύτητα είναι άπιαστο όνειρο:bless::bless::bless: Μόνο άν βάλει ο πΟΤΕ κανένα μίνι dslam (ίσως μετά από καμιά δεκαετία και βλέπουμε...)

Vitruvian78
13-07-10, 17:18
Και δεν είστε και οι μόνοι!!;) Κι εγώ που διοικητικά ανήκω στη Νέα Ιωνία, επειδή μένω ανάμεσα σε Φιλοθέη, Μαρούσι, και Νεα Ιωνία, είμαι απίστευτα μακρυά απ' όλα τα κέντρα τους και πάω το πολύ ως 3 Mbps. Κι εμείς εδώ ένα μίνι dslam περιμένουμε! Να φτιάξουμε κανένα κλαμπ, το "Κλαμπ των πικραμένων του ADSL" :p

iakinthos
13-07-10, 18:32
Φίλε Krikelis δυστυχώς για μας τους Περιστεριώτες το να δούμε κάτι καλύτερο σε ταχύτητα είναι άπιαστο όνειρο:bless::bless::bless: Μόνο άν βάλει ο πΟΤΕ κανένα μίνι dslam (ίσως μετά από καμιά δεκαετία και βλέπουμε...)
Δε βλέπω όμως να γίνεται και καμιά κίνηση από μέρους μας, ανεξαρτήτου παρόχου και να πιέσουμε καταστάσεις να δημιουργηθούν mini dslam
Είναι ξεφτίλα το 1/2 του δήμου να είναι καταδικασμένο να μη μπορεί να πιάσει πάνω απο 6mbps
Και μιλάμε για το τέταρτο μεγαλύτερο δήμο της Ελλάδας, με ένα μόνο Α/Κ και αυτό στην νοτιότερη πλευρά του.
Λ. Αξιωματικών, Νέα Ζωή, Χρυσούπολη, Ανθούπολη να ζούνε με ταχύτητες από 2-6mbps στη καλύτερη:down::evil::down:

anthip09
13-07-10, 19:33
Και δεν είστε και οι μόνοι!!;) Κι εγώ που διοικητικά ανήκω στη Νέα Ιωνία, επειδή μένω ανάμεσα σε Φιλοθέη, Μαρούσι, και Νεα Ιωνία, είμαι απίστευτα μακρυά απ' όλα τα κέντρα τους και πάω το πολύ ως 3 Mbps. Κι εμείς εδώ ένα μίνι dslam περιμένουμε! Να φτιάξουμε κανένα κλαμπ, το "Κλαμπ των πικραμένων του ADSL" :p

+1 Ωραίος:oneup::oneup::oneup:

........Auto merged post: anthip09 πρόσθεσε 3 λεπτά και 28 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Δε βλέπω όμως να γίνεται και καμιά κίνηση από μέρους μας, ανεξαρτήτου παρόχου και να πιέσουμε καταστάσεις να δημιουργηθούν mini dslam
Είναι ξεφτίλα το 1/2 του δήμου να είναι καταδικασμένο να μη μπορεί να πιάσει πάνω απο 6mbps
Και μιλάμε για το τέταρτο μεγαλύτερο δήμο της Ελλάδας, με ένα μόνο Α/Κ και αυτό στην νοτιότερη πλευρά του.
Λ. Αξιωματικών, Νέα Ζωή, Χρυσούπολη, Ανθούπολη να ζούνε με ταχύτητες από 2-6mbps στη καλύτερη:down::evil::down:


Συμφωνώ μαζί σου απόλυτα. Ειδικά οι περιοχές του Περιστερίου που αναφέρεις είναι καταδικασμένες:nono::nono::nono: Τι θα μπορούσαμε να κάνουμε όμως? :what::what::what: Δε νομίζω να ιδρώνει και πολύ το αφτί του πΟΤΕ:whistle::whistle::whistle:

Vitruvian78
13-07-10, 22:42
+1 Ωραίος:oneup::oneup::oneup:

........Auto merged post: anthip09 πρόσθεσε 3 λεπτά και 28 δευτερόλεπτα αργότερα ........




Συμφωνώ μαζί σου απόλυτα. Ειδικά οι περιοχές του Περιστερίου που αναφέρεις είναι καταδικασμένες:nono::nono::nono: Τι θα μπορούσαμε να κάνουμε όμως? :what::what::what: Δε νομίζω να ιδρώνει και πολύ το αφτί του πΟΤΕ:whistle::whistle::whistle:

Ακόμη και Μινι DSLAM να βάλει ο ΟΤΕ θα είναι για τους πελάτες του υποθέτω......αν είναι πολλοί αυτοί. Θα μου πεις για να τον συμφέρει καλύτερα θα δώσει και στους εναλλακτικούς, μια και είναι οι καλύτεροι του πελάτες...Η κατάσταση με τις ταχύτητες όμως ούτε και αυτους συμφέρει, διότι αν η γραμμή μου εμένα δεν σηκώνει, τότε δεν θα βάλω το πλήρες πακέτο ή ακόμη περισσότερο, θα αποκλείσω να βάλω και πακέτο για TV (αν και ο ΟΤΕ το πουλάει και στα 2Mbps. Να φανταστώ όμως οτι το ιντερνετ μετατρέπεται σε dial - up απο πλευράς απόδοσης;;)

valen_gr
14-07-10, 02:24
(αν και ο ΟΤΕ το πουλάει και στα 2Mbps. Να φανταστώ όμως οτι το ιντερνετ μετατρέπεται σε dial - up απο πλευράς απόδοσης;;)

Δεν εχει σχεση ομως με την ταχυτητα συγχρονισμου. Απλα τα 2mbps ειναι για χρηση Internet.

Και παλαιοτερα που ειχε την 8αρα ο ΟΤΕ, εαν ενας ηθελε 2αρα γραμμη + τηλεοραση, κλειδωνε στα 8. Αν δεν απατα η μνημη.

Vitruvian78
14-07-10, 09:28
Δεν εχει σχεση ομως με την ταχυτητα συγχρονισμου. Απλα τα 2mbps ειναι για χρηση Internet.

Και παλαιοτερα που ειχε την 8αρα ο ΟΤΕ, εαν ενας ηθελε 2αρα γραμμη + τηλεοραση, κλειδωνε στα 8. Αν δεν απατα η μνημη.

Οπότε μου λες οτι τα 2Mbps δεν επιρεάζονται καθόλου απο τη χρήση Conn-X TV; Εχθές μου το δείχνανε σε ένα κατάστημα ΟΤΕ, απλά μετα ανεβαινει αρκετά ο μηνιαίος λογαριασμός και δεν μπορώ να πω οτι ξεσκίζομαι να βλέπω τηλεόραση....πιο πολύ ιντερνετάκιας είμαι! :)

VASI
14-07-10, 10:54
Θέλεις να μας εξηγήσεις με ποιά βάση υποστηρίζεις κάτι τέτοιο;;; Αυτό είναι πρωτάκουστο!!

θελω να πω με SNR / Attn: 11(dB) / 14.4(dB) δεν μπορεί να κλειδώνει το router netfasteriad2 στα 15, και το netfasteriad1 το παλιό στα 12 με 13 και να κατεβαζω με 1,2.

Vitruvian78
14-07-10, 12:12
θελω να πω με SNR / Attn: 11(dB) / 14.4(dB) δεν μπορεί να κλειδώνει το router netfasteriad2 στα 15, και το netfasteriad1 το παλιό στα 12 με 13 και να κατεβαζω με 1,2.

ΟΚ! Εάν πιστεύεις οτι η γραμμή σου ενδεχομένως θα μπορούσε να αποδώσει καλύτερα, ξεκίνα με την τεχνική υποστήριξη τους ελέγχους στη γραμμή, κάνε τα διάφορα τεστς και βλέπεις. Δεν έχεις να χάσεις τίποτα. Ισα ίσα μπορεί να καταφέρεις να βελτιώσεις περισσότερο τη γραμμή σου. Επέτρεψέ μου όμως να πω οτι τα 15 που λές οτι έχεις είναι άψογα. Μην περιμένεις 24, είναι πολύ δύσκολο να πιάνεις 24.

john84
14-07-10, 12:24
θελω να πω με SNR / Attn: 11(dB) / 14.4(dB) δεν μπορεί να κλειδώνει το router netfasteriad2 στα 15, και το netfasteriad1 το παλιό στα 12 με 13 και να κατεβαζω με 1,2.

Τετοιες μικροδιαφορες εχω δει και εγω αλλα δεν εχει στην τελικη μεγαλη διαφορα στο σερφαρισμα-κατεβασμα. Με το Netfaster iad εχω αττ 14 και συγχρονιζω στα 18-19.
Με το Netfaster 2 εχω att 16 αλλα συγχρονιζω στα 20170 λογω χαμηλοτερου snr...

VASI
14-07-10, 12:47
Άρα θες να πεις ότι έχω πρόβλημα στην γραμμή? να τους πάρω τηλέφωνο για βλάβη, αλλά αν πουν το router κλειδώνει στα 15 με (αττ 14) και ότι δεν υπάρχει βλάβη και χάσω το πενηντάρι?
Και με την δικιά μου αναλογία στο att κάποιος που εχει π.χ. 46 att δεν πρέπει να συνδέεται.

john84
14-07-10, 12:56
Οχι θελω να πω οτι διακυμανσεις παιζουν στα στατιστικα και στον συγχρονισμο απο router σε router , απο dslam σε dslam και απο περιοχη σε περιοχη λογο crosstalk κ.λπ. η γραμμη σου ειναι οκ αν δεν εχεις αποσυνδεσεις.

VASI
14-07-10, 13:45
Δεν με απάντησες. Η forthnet σε μένα έχει SNR / Attn: 7(dB) / 11(dB) και κλείδωμα στα 22 !!!!
Να μείνω με την HOL με την μισή ταχύτητα ή να πάω στην forthnet με την διπλάσια ταχύτητα !!!!

john84
14-07-10, 13:52
Αν και υποκοιμενικη η γνωμη μου θα σου ελεγα να μεινεις. Τωρα αν θες να πας απο Forthnet μερια ειναι στο χερι σου . Παντως δεν θα πηγαινα λογω των υψηλων ping (αν παιζεις on line δεν ενδεικνυται) και λογω του χαμηλου κλειδωματος στο snr που ναι μεν επιφερει στην γραμμη υψηλοτερο συγχρονισμο αλλα την κανει κα επιρεπει στην οποιαδηποτε ασταθεια με ενδεχομενο να εχεις αποσυνδεσεις...Αυτα η επιλογη βεβαια παντα δικη σου φιλε μου.:oneup:

Dimis32
12-08-10, 20:53
Εγώ που πήγα απο οn σε hol έχω να πω πως με την on κλειδωνά κοντά στα 12000 ενώ με τη hol και έχοντας κάνει δοκιμη με διάφορα routers το πολύ στα 10700. Επισης upload ειχα 1mbps στην οN ενώ στη hol πάει μέχρι 855. Τέλος γενικά βλέπω περισσοτερα κολλήματα καθυστερήσεις στο άνοιγμα σελιδων σε σχέση με on. Aρα προσωπικά ειμαι υπέρ της on αν η hol δε φτιάξει τουλάχιστον ένα πιο καλο Iptv με βλέπω να επιστρέφω μολις κλεισω χρονο!
Ο λόγος που έφυγα; η προσφορά συνδυασμου vodafone-hol

silegav
18-08-10, 15:01
Μα αν θες τηλεόραση και internet γιατί να μη πας σε forthnet - nova που τουλάχιστον το κομμάτι της tv ειναι δοκιμασμένο και σταθερό εδώ και χρόνια; Αν το ip tv ήταν προτεραιότητα μου, δεν θα το σκεφτόμουν.

junior21
18-08-10, 15:04
Αξίζει να παω από on telecoms σε hol?

Σε γενικές γραμμές είναι καλή...Είναι η πιο αξιόπιστη αυτή τη στιγμή από ενναλακτικούς...

@ ADSLgr.com All rights reserved.