PDA

Επιστροφή στο Forum : Αρχείο aDSL μέσω του δικτύου της Tellas[split]



Σελίδες : [1] 2 3 4

ermis333
11-04-05, 14:43
Λοιπόν σε σημερινή μου επικοινωνία με ένα πουλάκι;) έμαθα τα εξής:


Λοιπόν στα άμεσα σχέδια της Tellas είναι η παροχή ADSL μέσω του δικού της (αν όλα πάνε καλά πάντα) από το Σεπτέμβρη.

Ήδη έχουν ρυθμιστεί τα συστήματα για να μπορούν να δώσουν συνδέσεις μέχρι 2Mbit (σε οικιακούς χρήστες) και 10Mbit σε γραφεία.

Επίσης έχει ήδη αρχίσει δοκιμαστικά η παροχή γραμμών σε πελάτες, αλλά σε περιορισμένο αριθμό, μιας και περιμένουν το νέο νόμο, γιατί ο ΟΤΕ αρνήται τη συνεγκατάσταση.


Η παροχή δικών της γραμμών και ADSL είναι στα πολύ άμεσα σχέδια τους και το πολύ μέχρι τις αρχές του 2006 θα έχει αρχίσει η παροχή μιας και το δίκτυο είναι έτοιμο και παραμένη ανενεργό στο μεγαλύτερο μέρος του.

sonic
11-04-05, 14:56
Αμαν, επιτέλους!!! Να δούμε μια άσπρη μέρα βρε παιδί μου!

johnvam
11-04-05, 15:16
Επιτέλους...

frap
11-04-05, 15:23
Μήπως το πουλάκι έκανε λόγο για το μοντέλο τιμολόγησης το οποίο προσανατολίζονται να ακολουθήσουν; Δεν μπορεί, με το υλικό να περιμένει από τώρα, όλο και κάτι θα έχει ετοιμάσει και το τμήμα μάρκετινγκ.

Palikaridis
11-04-05, 15:27
Επιτέλους καλά νέα απο tellas για τους gamers....που μας έχει στην τσίτα με το lag τον τελευτέο καιρο :)
Αυτός ο νόμος πότε θα περάσει διότι εδώ και τόσοοοοοοο καιρό όλο γιαυτόν ακούμε. Η ουσία του είναι να αναγκάσει τον οτε σε συνεγκατάσταση με άλλα dslam άλλων isp?

πσ : γιατί κάτι μου λέει πως το routing θα είναι διαφορετηκό αν είσαι με dlsam ote και τελλάς και διαφορετικό αν είσαι εξολοκλήρου με το δίκτιο της τελλασ? ( ξέρω είναι υπερβολικά νωρις αλλα ας κάνω μια πρόβλεψη στο
ντούκου :P )

ermis333
11-04-05, 15:33
Μήπως το πουλάκι έκανε λόγο για το μοντέλο τιμολόγησης το οποίο προσανατολίζονται να ακολουθήσουν; Δεν μπορεί, με το υλικό να περιμένει από τώρα, όλο και κάτι θα έχει ετοιμάσει και το τμήμα μάρκετινγκ.

Όχι γιατι αν μου το έλεγε θα το κάρφωνα και μετά θα τους χαλούσα το marketing policy....Πάντως οι τιμές που δίνει η Wind στην Ιταλία είναι αυτές.......ε εδώ είναι Ελλάδα οπότε βάλτε κάτι παραπάνω....(μακάρι να μην το σκεφτούν έτσι και να βάλουν τις ίδιες τιμές)

http://internet.libero.it/adsl/accesso_casa_flat.phtml

Προσέξτε τι διαφορά στην ταχύτητα όταν ο χρήστης καλύπτεται από το δίκτυο της Wind...Μακάρι να γίνει έτσι και στη χώρα μας...έστω και με 2 Mbit αλλά χλωμό το κόβω με τους αρπακώλιδες.

Πάντως λογικά στην ίδια τιμή που θα δίνει ο ΟΤΕ κάποια υπηρεσία η Tellas θα δίνει τη διπλάσια+...αυτή φαίνεται να είναι η πολιτική της εταιρίας....


ΥΓ. Όσο ζούμε ελπίζουμε....

ermis333
11-04-05, 15:35
Επιτέλους καλά νέα απο tellas για τους gamers....που μας έχει στην τσίτα με το lag τον τελευτέο καιρο :)
Αυτός ο νόμος πότε θα περάσει διότι εδώ και τόσοοοοοοο καιρό όλο γιαυτόν ακούμε. Η ουσία του είναι να αναγκάσει τον οτε σε συνεγκατάσταση με άλλα dslam άλλων isp?

πσ : γιατί κάτι μου λέει πως το routing θα είναι διαφορετηκό αν είσαι με dlsam ote και τελλάς και διαφορετικό αν είσαι εξολοκλήρου με το δίκτιο της τελλασ? ( ξέρω είναι υπερβολικά νωρις αλλα ας κάνω μια πρόβλεψη στο
ντούκου :P )

O νόμος για τις επικοινωνίες είναι έτοιμος και δεν έχει ψηφιστεί ακόμα γιατί υπάρχει κόλυμα σχετικά με τα όσα προβλέπει για τις κεραίες κινητης τηλεφωνίας και περιμένουν κάτι υπογραφές από το ΥΠΕΧΩΔΕ.

KILLERman
11-04-05, 15:35
Αμήν..
Κι ας είναι καλός Σεπτέμβρης, μια ψυχή που είναι να βγει..
Αρκεί να μην γίνουν τπτ ευτράπελα να είναι ο διπλανός στην πολυκατοικία στο δίκτυο των DSLAM της Tellas κι εγώ στο δίκτυο του ΟΤΕ

(Τα λέμε μπας και τα διαβάζει κανένας της τελλάς :P)

Γι αυτό να ρίκσει και τις τιμές και να επιχειρήσει το ΠΡΩΤΟΠΟΡΙΑΚΟΤΑΤΟ (και καλά) μεταξύ του δικτύου της να έχει αρκετά μεγαλύτερες ταχύτητες (σαν ένα μεγάλο VPN των συνδρομητών του ISP)
και στο υπόλοιπο Ίντερνετ κανονικά 384/128 με ελαχιστότατο πινγκ κλπ κλπ

frap
11-04-05, 15:39
Πάντως λογικά στην ίδια τιμή που θα δίνει ο ΟΤΕ κάποια υπηρεσία η Tellas θα δίνει τη διπλάσια+...αυτή φαίνεται να είναι η πολιτική της εταιρίας....

Αυτό εννοώ λέγοντας μοντέλο...
Μάλιστα, να δούμε λοιπόν...

-Κ.

xibatzis
11-04-05, 15:44
αυτο ειναι καλο για ολους μας αφου οι τιμες θα πεσουνε : ))))

profitis
11-04-05, 16:02
Ερμή,το πουλάκι πρόκειται για αξιόπιστη πηγή;Μακάρι όλα αυτά να βγούν αλήθεια...


Δηλαδή απο 2006 θα δίνει τελειως ανεξάρτητα απο τον OTE(δικά της Dslams,κέντρα κτλ...)

Κάτι άλλο.Η Tellaw δεν έχει περάσει οπτικές σε αρκετά μέρη της Αθήνας κυρίως μέσω των στύλων της ΔΕΗ;

ermis333
11-04-05, 16:09
Ερμή,το πουλάκι πρόκειται για αξιόπιστη πηγή;Μακάρι όλα αυτά να βγούν αλήθεια...


Δηλαδή απο 2006 θα δίνει τελειως ανεξάρτητα απο τον OTE(δικά της Dslams,κέντρα κτλ...)

Κάτι άλλο.Η Tellaw δεν έχει περάσει οπτικές σε αρκετά μέρη της Αθήνας κυρίως μέσω των στύλων της ΔΕΗ;

Η Πηγή είναι αξιόπιστη.

Όχι το 2006 δεν θα γίνει εντελώς ανεξάρτητη από τον ΟΤΕ, θα αρχίσει πρώτα να καλύπτει τα μεγάλα αστικά κέντρα και σιγά σιγά θα επεκταθεί παραπέρα, ούτε στην Ιταλία δεν έχει φύγει εντελώς από τον ΟΤΕ.


Τέλος ναι η Tellas έχει έτοιμο το δίκτυο της, αλλά βγάζει αράχνες.

mastermind
11-04-05, 16:23
Αντε να δούμε μια άσπρη μέρα! Με την teledome να προσπαθεί επίσεις να αποκολληθεί απο τον οτε ελπίζω σε ανταγωνιστική αγορά και όχι καρτέλ! Τουλάχιστον να καλυφθούν τα παιδιά που μένουν σε περιοχές με πιττάρισμένα dslam και αυτοί που περιμένουν στις ουρές! Αρε πΟΤΕ ήρθε η ώρα σου!!

BoGe
11-04-05, 16:43
Επίσης έχει ήδη αρχίσει δοκιμαστικά η παροχή γραμμών σε πελάτες, αλλά σε περιορισμένο αριθμό, μιας και περιμένουν το νέο νόμο, γιατί ο ΟΤΕ αρνήται τη συνεγκατάσταση.


....


Μακάρι μέσα στην χρονιά να ξεκινήσει και η Tellas.
Ως προς το κόστος δεν νομίζω να έχουμε τίποτα εκπλήξεις μεγάλες, όπως φαίνεται από την έως τώρα τιμολογικά πολιτική της συγκεκριμένης εταιρείας.

Μου κάνει εντύπωση το εξής

Παλιά η Intraconnect είχε κάνει κάτι παρόμοιο
Η Vivodi τώρα επίσης και το ίδιο ισχύει για την Telepassport, και Teledome (προσωρινά φωνή)

Οι πιο πάνω εταιρείες (χωρίς καμιά υποστήριξη από πίσω) πως τα έχουν καταφέρει έως τώρα και διαθέτουν τέτοιες υπηρεσίες, έστω και μικρή κάλυψη, και η Tellas με την υποστήριξη της ΔΕΗ από πίσω, δεν έχει ξεκινήσει απολύτως τίποτα ακόμα;

Δεν αμφιβάλλω ότι ο ΟΤΕ δημιουργεί προβλήματα, αλλά εδώ όχι μόνο μία, αλλά 4 εταιρείες έχουν ξεκινήσει. Πως λοιπόν αυτές χωρίς την δύναμη και την υποστήριξη που έχει η Tellas, έχουν καταφέρει και έχουν ξεκινήσει, εδώ και πααααααρα πολύ καιρό, και η Tellas ακόμα;

ermis333
11-04-05, 16:50
Μάλλον περιμένουν πρώτα να καλύψουν κάποιες Χ περιοχές και μετά να βγούν με δικές τους γραμμές.

Palikaridis
11-04-05, 20:13
xaxaxax φαντάζωμε γιατί έχουν καθηστερήσει τόσο στο ΥΠΕΧΩΔΕ.
-"κυριε Σουφλιά μια υπογραφή?"
-"Τι?"
-"μια υπογραφή βάλτε εδώ"
-"πως τι?...πιος τι έπαθε?!" (τα αυτιά μου τα περήφανα...)

ΠΣ : ermis ρώτα σε παρακαλώ αυτο το πουλάκι

Pinging 62.169.255.4 with 32 bytes of data:

Reply from 62.169.255.4: bytes=32 time=186ms TTL=255
Reply from 62.169.255.4: bytes=32 time=168ms TTL=255
Reply from 62.169.255.4: bytes=32 time=139ms TTL=255
Reply from 62.169.255.4: bytes=32 time=137ms TTL=255

Ping statistics for 62.169.255.4:
Packets: Sent = 4, Received = 4, Lost = 0 (0% loss),
Approximate round trip times in milli-seconds:
Minimum = 137ms, Maximum = 186ms, Average = 157ms


ΜΕ ΑΥΤΟ ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ?

sdikr
11-04-05, 21:57
Εγώ πάντος δεν είμαι τόσο αισιόδοξος :(

Οταν θα γίνει τότε θα αλλάξω άποψη

chatasos
11-04-05, 22:04
Μου κάνει εντύπωση το εξής

Παλιά η Intraconnect είχε κάνει κάτι παρόμοιο
Η Vivodi τώρα επίσης και το ίδιο ισχύει για την Telepassport, και Teledome (προσωρινά φωνή)

Οι πιο πάνω εταιρείες (χωρίς καμιά υποστήριξη από πίσω) πως τα έχουν καταφέρει έως τώρα και διαθέτουν τέτοιες υπηρεσίες, έστω και μικρή κάλυψη, και η Tellas με την υποστήριξη της ΔΕΗ από πίσω, δεν έχει ξεκινήσει απολύτως τίποτα ακόμα;

Δεν αμφιβάλλω ότι ο ΟΤΕ δημιουργεί προβλήματα, αλλά εδώ όχι μόνο μία, αλλά 4 εταιρείες έχουν ξεκινήσει. Πως λοιπόν αυτές χωρίς την δύναμη και την υποστήριξη που έχει η Tellas, έχουν καταφέρει και έχουν ξεκινήσει, εδώ και πααααααρα πολύ καιρό, και η Tellas ακόμα;

Κάποιοι ρισκάρουν...κάποιοι όχι... Λεφτά είναι αυτά!
Ο χρόνος θα δείξει ποιοι έπραξαν σωστά και βγήκαν κερδισμένοι. :|

Πάντως από τις 4 που έχουν ξεκινήσει (σύμφωνα με τα λεγόμενά σου), η 1η έκλεισε, η 2η πέρασε πρόσφατα δύσκολες στιγμές, και οι υπόλοιπες 2 έχουν αρκετά περιορισμένη κάλυψη εδώ και αρκετό καιρό. :shock:

ipo
11-04-05, 22:26
Αρε πΟΤΕ ήρθε η ώρα σου!!χαχαχαχαχα



Μάλλον περιμένουν πρώτα να καλύψουν κάποιες Χ περιοχές και μετά να βγούν με δικές τους γραμμές.
Αυτό είναι μία μεγάλη αλήθεια. Κάποιοι πάροχοι φοβούνται μήπως χάσουν την αξιοπιστία τους και δεν δίνουν μία υπηρεσία πριν εξασφαλίσουν μεγάλη πληθυσμιακή κάλυψη. Υπάρχουν αρκετοί που κατηγορούν τις εταιρείες αν δεν έχουν μεγάλη κάλυψη, αν κι εγώ διαφωνώ. Καλύτερα να έχει μικρή και ποιοτική κάλυψη μία εταιρεία και σταδιακά να εξαπλωνέται, παρά να περιμένει να γεμίσει DSLAM και να τα δώσει όλα με τι μία στην αγορά.

Προσωπικά παραδέχομαι την Telepassport. Έχει μικρή, αλλά ποιοτική κάλυψη. Αν είχε και καλές τιμές...

Ας ελπίσουμε ότι η Tellas δεν θα κάνει τα λάθη του ΟΤΕ όσον αφορά την ποιότητα της υπηρεσίας.

Τα νέα είναι πολύ ευχάριστα. Προσωπικά δεν ελπίζω σε Σεπτέμβριο, αλλά σε Ιανουάριο με τιμές αρχικά λίγο χαμηλότερες από τον ΟΤΕ. Σε κανένα χρόνο θα φανούν τα αποτελέσματα του ανταγωνισμού.

Περιμένουμε Teledome, το come back της Vivodi, το ADSL2+ του ΟΤΕ και ενδεχόμενες κινήσεις από γνωστούς ISP που προφανώς θα ζηλέψουν το μερίδιο αγοράς της Tellas.

Το μέλλον είναι ευοίωνο!

Es_PagAn
11-04-05, 22:43
Τα δείγματα γραφής της Tellas μέχρι τώρα ήταν απογοητευτικά. Οπότε κρατάτε και μικρό καλάθι...

mavlok
11-04-05, 22:53
Μπραβο. Επιτελους, η αρχη του τελους.

apostol70
12-04-05, 23:23
Μήπως το πουλάκι ξέρει τι θα γίνουμε και τα κακόμοιρα του izy?

ermis333
13-04-05, 06:55
Μήπως το πουλάκι ξέρει τι θα γίνουμε και τα κακόμοιρα του izy?

Μάλλον Θα σας κάνουν αυτόματη αναβάθμηση γραμμής internet, οι ISP όταν δίνουν χονδρικής μέσω ΟΤΕ είναι αναγκασμένοι να κρατάνε τη γραμμή για 12 μήνες...αλλά εντάξει ώσπου να βγεί και να σε καλύψει η υπηρεσία μάλλον θα σου εχει τελειώσει το συμβόλαιο....αν το έκανες κατά Δεκέμβρη μεριά.

FABARMBOY
13-04-05, 07:46
καλημερα παλικαρια μου,
ευχαριστα νεα απο τον ερμη πιστευω ηταν αναμενομενο οτι καποια στιγμη η μεγαλη TELLAS θα κανει το βημα.
εγω παντως ελπιζω οτι οταν θα γινει αυτο να μπορουμε εμεις οι συνδρομητες απλης adsl να μπορουμε να αλλαξουμε πακετο και να ανεβουμε σε αλλη ταχυτητα συνδεσης!
ευελπιστω σε ενα καλυτερο μελλον συνδεσεων internet

organus
13-04-05, 10:36
καλημερα παλικαρια μου,
ευχαριστα νεα απο τον ερμη πιστευω ηταν αναμενομενο οτι καποια στιγμη η μεγαλη TELLAS θα κανει το βημα.
εγω παντως ελπιζω οτι οταν θα γινει αυτο να μπορουμε εμεις οι συνδρομητες απλης adsl να μπορουμε να αλλαξουμε πακετο και να ανεβουμε σε αλλη ταχυτητα συνδεσης!
ευελπιστω σε ενα καλυτερο μελλον συνδεσεων internet


wtf lol?

sv2evs
13-04-05, 13:01
το ADSL2+ του ΟΤΕ...

Το μέλλον είναι ευοίωνο!

Το ADSL2 Ποιανού ; του (π)ΟΤΕ ; Μα φυσικά....(π)ΟΤΕ ! : :( :mad:

Απολαμβάνουμε την κλασική aDSL...αυτό είναι αρκετό νομίζω.:smile:

chrismasgr
13-04-05, 18:31
Όντως είναι ευχάριστα νέα αν και είμαι συγκρατημένος αισιόδοξος τόσο για τις τιμές όσο και για την κάλυψη. Οι άλλες 3 εταιρείες δεν έχουν κάλυψη στην περιοχή που μένω γιατί να το κάνει η tellas και μάλιστα αμέσως.

stehellas
13-04-05, 19:58
Η γιαγιά μου πάντα έλεγε , παιδί μου όπου ακούς για πολλά κερασιά παίρνε μικρό καλάθι ..

Invisible
13-04-05, 22:06
Η δική μου γιαγιά πάλι έλεγε, παιδί μου όπου ακούς για πολλά κεράσια εκεί υπάρχουν σίγουρα κεράσια. :)

sdikr
13-04-05, 22:09
Και η δικιά μου οπου υπάρχουν πολλά κεράσια υπάρχουν και πολλοι που τα μαζέυουν! :mrgreen:

[+=]Neo_Geo{Ech13}
14-04-05, 00:30
Ευχαριστω και γω για την ειδηση αλα ειμαι ιδιαιτερα επιφυλακτικος προς ενα τετοιο ενδεχομενο και ας μην ξεχναμε οτι δε θα γινει τον επομενο μηνα. Μεχρι τοτε οι παραμετροι του παιχνιδιου μπορει να εχουν αλλαξει αρκετα απο αλλους, μπορει να μην ειμαστε πια σε ετουτο τον ντουνια, μπορει να μας εχουν καταλαβει οι Τουρκοι(καλα οτι ναναι γινεται στις ειδησει πλεον) και χιλια 2 αρρωστα...

ipo
14-04-05, 01:32
Η γιαγιά μου πάντα έλεγε , παιδί μου όπου ακούς για πολλά κερασιά παίρνε μικρό καλάθι ..Το κλασσικό.



Η δική μου γιαγιά πάλι έλεγε, παιδί μου όπου ακούς για πολλά κεράσια εκεί υπάρχουν σίγουρα κεράσια. :) Σωστό! :thumb_dup



Και η δικιά μου οπου υπάρχουν πολλά κεράσια υπάρχουν και πολλοι που τα μαζέυουν! Αρκετά σωστό...


Το ηθικό δίδαγμα είναι ότι οι γιαγιάδες έχουν μεγαλώσει γενεές και γενεές.

xakasou
14-04-05, 20:21
Δεν είναι τυχαίο οτι οι μεγάλες εταιρίες δεν έχουν μπει στο "παιχνίδι" αυτό.
Για την Τελλας το εχω ακούσει και παλιότερα και δεν ειμαι αισιοδοξος, το ίδιο και για τη φορθνετ.
το σίγουρο είναι οτι ακομα κι οταν ξεκινησουν ΔΕΝ θα ειναι η πανάκεια για όλα μας τα προβλήματα για 2 λόγους:
1. Η ανάπτυξη ιδιόκτητου δικτύου ΠΡΟΣΒΑΣΗΣ είναι χρονοβορα και ακριβή.
2. Δεν θα δουμε κατι θεαματικό στις τιμές διοτι απο κει περιμενουν να βγαλουν τα σπασμενα...

σορρυ αν ακουγομαι Κασσάνδρα :-(

Sovjohn
14-04-05, 20:49
Το περίμενα ότι κάτι τέτοιο θα ανακοινωνε η Tellas, γιατί σε συγκεκριμένες αιτήσεις του Izi της (όχι στην online, σε αυτή που δίνει αν θυμάμαι καλά προς εκτύπωση και αποστολή) αναφέρει την ταχύτητα 2 MBps ήδη, με αστερίσκο που λέει "μόνο σε περιοχές που καλύπτονται από το επικοινωνιακό δίκτυο της Tellas". Βέβαια, όταν (τότε, το Γενάρη) είχα πάρει τηλέφωνο για να ρωτήσω τι εννοούσε αυτό, οι υπάλληλοι δεν ήξεραν που παν' τα 4, οπότε ελπίζω και εγώ να έχουμε εξελίξεις στο θέμα αυτό...

wintech2003
14-04-05, 22:16
Εγώ πάντως θέλω να δώ και η FORTHnet τί ετοιμάζει...

Το θεωρώ απίθανο να μεινει έξω απο το παιχνίδι.

ermis333
15-04-05, 00:17
Εγώ πάντως θέλω να δώ και η FORTHnet τί ετοιμάζει...

Το θεωρώ απίθανο να μεινει έξω απο το παιχνίδι.


Πάντως παίζει πολύ...η συγχώνευση Τellas-Forthnet......(αυτό ΔΕΝ μου το πε το πουλάκι, αλλά οι οικονομικές εφημερίδες)

xakasou
15-04-05, 01:08
Πάντως παίζει πολύ...η συγχώνευση Τellas-Forthnet......(αυτό ΔΕΝ μου το πε το πουλάκι, αλλά οι οικονομικές εφημερίδες)
Ναι, αυτό το σενάριο "φοριέται" πολύ τελευταία.
Από μία άποψη είναι λογικό:
η Τελλας εχει φοβερό όνομα ειδικά στην τηλεφωνία και έχει μεγάλο μερίδιο αγοράς στους οικιακούς πελάτες. Η φορθνετ είναι εξαιρετική στο ιντερνετ κι έχει μεγάλη πελατειακή βάση από εταιρίες. μια συγχώνευση θα δημιουργούσε ένα ολοκληρωμένο φορέα που ίσως να μπορούσε επιτελους να αντιμετωπίσει τον πΟΤΕ.

Από την άλλη μπορεί απλά να είναι και οι διάφορες φήμες που διαδίδουν κατά καιρούς κατι εξυπνάκηδες μεγαλομέτοχοι της φορθνετ για να τσιμπάει η μετοχή και να κονομάνε από τις υπεραξίες.

Ελπίζω στο πρώτο!!

billpeppas
13-05-05, 01:52
xaxaxax φαντάζωμε γιατί έχουν καθηστερήσει τόσο στο ΥΠΕΧΩΔΕ.
-"κυριε Σουφλιά μια υπογραφή?"
-"Τι?"
-"μια υπογραφή βάλτε εδώ"
-"πως τι?...πιος τι έπαθε?!" (τα αυτιά μου τα περήφανα...)

ΠΣ : ermis ρώτα σε παρακαλώ αυτο το πουλάκι

Pinging 62.169.255.4 with 32 bytes of data:

Reply from 62.169.255.4: bytes=32 time=186ms TTL=255
Reply from 62.169.255.4: bytes=32 time=168ms TTL=255
Reply from 62.169.255.4: bytes=32 time=139ms TTL=255
Reply from 62.169.255.4: bytes=32 time=137ms TTL=255

Ping statistics for 62.169.255.4:
Packets: Sent = 4, Received = 4, Lost = 0 (0% loss),
Approximate round trip times in milli-seconds:
Minimum = 137ms, Maximum = 186ms, Average = 157ms


ΜΕ ΑΥΤΟ ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ?

Palikaridis, το έχεις checkάρει το DSLAM σου?

Εγω τώρα, με average 55ms μέχρι DSLAM,

στην IP που δίνεις έχω average: 41ms maximum 55ms.

sdikr
13-05-05, 01:55
Εγω τώρα, με average 55ms μέχρι DSLAM,

συγνώμη δεν είναι με το dslam αλλά με τον πρώτο server της τελλας,

ermis333
13-05-05, 06:59
συγνώμη δεν είναι με το dslam αλλά με τον πρώτο server της τελλας,


Σωστά αλλά έτσι παίρνεις μια ιδέα για το κατα πόσο φταίει ο ΟΤΕ ή ο ISP.

NoYmErOs
13-05-05, 07:54
Δεν είναι τυχαίο οτι οι μεγάλες εταιρίες δεν έχουν μπει στο "παιχνίδι" αυτό.
Για την Τελλας το εχω ακούσει και παλιότερα και δεν ειμαι αισιοδοξος, το ίδιο και για τη φορθνετ.
το σίγουρο είναι οτι ακομα κι οταν ξεκινησουν ΔΕΝ θα ειναι η πανάκεια για όλα μας τα προβλήματα για 2 λόγους:
1. Η ανάπτυξη ιδιόκτητου δικτύου ΠΡΟΣΒΑΣΗΣ είναι χρονοβορα και ακριβή.
2. Δεν θα δουμε κατι θεαματικό στις τιμές διοτι απο κει περιμενουν να βγαλουν τα σπασμενα...

σορρυ αν ακουγομαι Κασσάνδρα :-(

Το καλό όμως είναι οτι θα έχουμε φτηνότερο dsl ..οκ δέν θα έχουμε 2Μβιτ γραμμή με 30 Ε αλλα 1 με 50 ίσως...μπορεί 512 με 30Ε... πάντος φτηνότερο θα είναι αναγκαστηκά και αυτό θα αναγκάση όλλους τους ISP να προσχωρίσουν ραγδαία στην ανάπτυξη και όχι με απλά ενημερωτικά φυλλάδια.. τύπου vivodi....

shaq141a
04-09-05, 23:59
Ρε παιδιά μήπως μας έλεγε ψέματα το πουλάκι.

Αυτόν τον κωλονόμο πότε θα τον ψηφίσουν.

Μήπως πρέπει να κάνουμε ξεχωριστή διαμαρτυρία για αυτήν την υπόθεση η οποία έχει τραβήξει πολύ καιρό.

ermis333
05-09-05, 07:06
Ρε παιδιά μήπως μας έλεγε ψέματα το πουλάκι.

Αυτόν τον κωλονόμο πότε θα τον ψηφίσουν.

Μήπως πρέπει να κάνουμε ξεχωριστή διαμαρτυρία για αυτήν την υπόθεση η οποία έχει τραβήξει πολύ καιρό.

Το πουλάκι δεν έλεγε ψέμματα......αλλά ανέμενε το νόμο πριν κανα 3 μηνο......

Χρειάζονται τουλάχιστον 4-6 μήνες από τη στιγμή που θα ψηφιστεί ο νόμος μέχρι να γινουν οι ετοιμασίες για LLU.

Απότι φαίνεται μάλλον για του χρόνου το κόβω...


ΥΓ. Ξέρετε το κλασσικό......κάθε καλοκαίρι θα λένε Χριστούγεννα μετά όταν έρθουν τα χριστούγεννα θα λένε πάσχα κ.ο.κ :D

TearDrop
10-09-05, 14:29
Μήπως το πουλάκι τελικά δεν ήταν πουλάκι αλλά παπαγαλάκι? :-k

waste
19-09-05, 23:47
νομιζω πως ο θειος σωκρατης ταρακουνησε πολλούς και τώρα τα πουλάκια αρχιζουν να κελαιδανε πως κι αυτα μπορουν να δωσουν κατι καινουργιο.

Οταν ο θειος σωκρατης τα βρηκε με τη ΝΔ και αρχισε να αγοραζει ιντερνεταδες, τοτε οι υπολοιποι σκεφτηκαν. Τι να το κανει το ιντερνετ ο θειος σωκρατης? και τότε είδαν πως το μαγαζί του θειου σωκρατη πουλουσε εξοπλισμο για ιντερνετ. αρα ο θειος σωκρατης θα θελησει να χρησιμοποιησει τον εξοπλισμο στους ιντερνεταδες που αγορασε. κι ετσι ομορφα κι ωραια και οι υπολοιποι ιντερνεταδες πηραν χαμπαρι πως εαν δεν αρχισουν να κελαιδανε ο θειος σωκρατης θα τους κανει μια χαψια.

αυτή είναι η αληθεια κυριοι ενορκοι κι οχι τα ψεματα που λεει η μητερα της 15χρονης.

xakasou
20-09-05, 01:41
όλα αυτά είναι θεωρητικά και ακούγονται σωστά. η πράξη βέβαια θα είναι διαφορετική: ο θείος δεν έχει ιδέα από λιανικές πωλήσεις και αγορά οικιακών καταναλωτών. μέχρι τώρα είχε μάθει να πουλάει στον οτε από εξασφαλισμένα συμβόλαια χωρίς να ιδρώνει. τώρα πρέπει να βγει στην αγορά να ΑΠΟΔΕΙΞΕΙ οτι αξίζει. και θέλει δίκτυα πωλήσεων και διαφήμιση (=λεφτά). Κι επιπλέον θα πρέπει να πουλάει σε ανταγωνιστικές τιμές κι όχι σε ληστρικές (βλέπε 60 ευρώ το νετμοντ!) γιατί και οι άλλοι (π.χ. κινέζοι) δεν θα κάτσουν να τον κοιτάνε. Δε λέω οτι δε μπορεί να τα κάνει όλα αυτά. Απλά δεν είναι στρωμένος με ροδοπέταλα ο δρόμος. Θα έχει ενδιαφέρον πάντως να δούμε πως θα τα πάει και πως θα αντιδράσουν οι λοιποί.

waste
20-09-05, 01:58
να σημειωσω πως δεν ειμαι κανενας φανατικος ολυμπιακος και υποστηρικτής του θείου.

απλα η κινηση του εθεσε τους τροχους σε κινηση. φυσικα και πρεπει να αποδειξει οτι αξιζει, αλλα σε μια αγορα που βρισκεταια ακομα σε νηπιακο σταδιο γιατι κανεις απο τους παικτες δεν ενδιαφερθηκε σοβαρα να επενδυσει. αρα το παιχνιδι ειναι σαν να βρισκεται στην αρχη.

Ακόμα και με οχι τοσο καλα προιοντα, ολοι θα αγοραζαμε μια γραμμη 8Mbit απο ένα dslam του θειου με 60 ευρώ γιατι ο ανταγωνισμος προσφερει 512/128 με τα ιδια χρηματα. Φυσικα τα προιοντα του θειου δεν ειναι τα καλυτερα, αλλα αυτο θα ειχε μεγαλη αξια σε μια ωριμη αγορα. το jetspeed 520 μπορει να ειναι ενα κακο ακριβο μοντεμ, αλλά είναι ενα καλο φθηνο μοντεμ, πιο καλο από εκείνο το απίθανο που εδινε η forthnet μαζι μετο πακετο της και θα είναι ακομα καλυτερο εαν χρονιστει στα 8μβιτ...

για να τελειωνουμε τη φιλολογια θα συμφωνησουμε πως εχει ενδιαφερον πως θα αντιδρασουν οι υπολοιποι και τα πουλακια με τα ιδιοκτητα DSLAM εχω την αισθηση πως αυτο ακριβως ειναι. Αντιδραση στον θειο πουλαρο.

ipo
20-09-05, 14:17
όλα αυτά είναι θεωρητικά και ακούγονται σωστά. η πράξη βέβαια θα είναι διαφορετική: ο θείος δεν έχει ιδέα από λιανικές πωλήσεις και αγορά οικιακών καταναλωτών. μέχρι τώρα είχε μάθει να πουλάει στον οτε από εξασφαλισμένα συμβόλαια χωρίς να ιδρώνει. τώρα πρέπει να βγει στην αγορά να ΑΠΟΔΕΙΞΕΙ οτι αξίζει. και θέλει δίκτυα πωλήσεων και διαφήμιση (=λεφτά). Κι επιπλέον θα πρέπει να πουλάει σε ανταγωνιστικές τιμές κι όχι σε ληστρικές (βλέπε 60 ευρώ το νετμοντ!) γιατί και οι άλλοι (π.χ. κινέζοι) δεν θα κάτσουν να τον κοιτάνε. Δε λέω οτι δε μπορεί να τα κάνει όλα αυτά. Απλά δεν είναι στρωμένος με ροδοπέταλα ο δρόμος. Θα έχει ενδιαφέρον πάντως να δούμε πως θα τα πάει και πως θα αντιδράσουν οι λοιποί.Αυτό είδε ο θείος και βρήκε τρόπο να εξασφαλίσει προμήθειες από εξοπλισμό χωρίς να αγχώνεται για τον ανταγωνισμό. Διότι αν του ανήκει η HOL και μέρος της FORTHnet, μπορεί να κάνει μειοδοτικούς διαγωνισμούς για τα μάτια του κόσμου και να πουλάει ό,τι θέλει.

Αν σου ανήκει μία εταιρεία, μπορείς να την κάνεις να αποφασίσει να αγοράσει από άλλη εταιρεία σου, ό,τι προϊόν θέλεις. Δεν είναι ανάγκη να είναι καλό το προϊόν.

Και πάλι δηλαδή εξασφάλισε συμβόλαια.

shaq141a
20-09-05, 16:43
Ναι αλλά όμως αν ο εξοπλισμός είναι σκάρτος και πανάκριβος οι θυγατρικές της Ιντρακομ, Φόρθνετ και ΧΟΛ θα φαληρίσουν

waste
21-09-05, 08:07
οχι βρε κουτα τα πανακριβα τα πουλαμε στον οτε. στους αλλους θα πουλαμε τα φθηνα πια
;-)
και στο κατω κατω εμας δεν μας ενδιαφερει. ας πουλησει η ιντρακομ dslam στη hol κι ας ειναι κι απο χρυσο. σημασια εχει να δημιουργηθει ανταγωνισμος, να ανοιξουν πορτες να ξεπιταρουν τα δσλαμ και να παρουμε γραμμουλες 2μβιτ

@ ADSLgr.com All rights reserved.