PDA

Επιστροφή στο Forum : Netsystem satellite



Poseilus
07-01-03, 20:18
Paides eida se ena post tou forum gia to satellite internet access pou prosferei a netsystem.

Koitaksa amesws to website kai mou fenete ligo mperdemeno. yparxei kanenas pou xreisimopoiei ti netsystem?

Kai tha mporouse na mas dwsei perissoteres plirofories giati fenete poli kali prosfora.

sharky
28-09-03, 17:24
Paides eida se ena post tou forum gia to satellite internet access pou prosferei a netsystem.

Koitaksa amesws to website kai mou fenete ligo mperdemeno. yparxei kanenas pou xreisimopoiei ti netsystem?

Kai tha mporouse na mas dwsei perissoteres plirofories giati fenete poli kali prosfora.

αν ενδιαφέρει ακόμα, ήμουν συνδρομητής!

lkalam
02-12-03, 00:11
ΜΗ! ΜΑΚΡΙΑ! ΚΟΨΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΡΗΜΑΔΙ!

Δεν σταματάνε να σε χρεώνουν - κάθε τρίμηνο... μιλάω ήδη με την πιστωτική μου κάρτα για να τους πάμε δικαστικώς...

Και από εξυπηρέτηση; Δε δούλεψε ποτέ ικανοποιητικά...

ΚΛΕΦΤΕΣ!!!

sharky
02-12-03, 11:35
ΜΗ! ΜΑΚΡΙΑ! ΚΟΨΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΡΗΜΑΔΙ!

Δεν σταματάνε να σε χρεώνουν - κάθε τρίμηνο... μιλάω ήδη με την πιστωτική μου κάρτα για να τους πάμε δικαστικώς...

Και από εξυπηρέτηση; Δε δούλεψε ποτέ ικανοποιητικά...

ΚΛΕΦΤΕΣ!!!

Εγώ ευτυχώς δεν είχα τέτοια προβλήματα. Το συμβόλαιο λέει ότι πρέπει να τους προειδοποιήσεις τουλάχιστον χχ μέρες πριν λύξει η συνδρομή σου.
Την ίδια εβδομάδα που πήρα μια τρίμηνη συνδρομή, ζήτησα να μη γίνει αυτόματη ανανέωση. Χρειάστηκε να στείλω τρία e-mail μέχρι να μου επιβεβαιώσουν ότι δε θα γίνει.

Μάλλον δεν είχες διαβάσει αρκετά προσεκτικά το συμβόλαιο. Έτσι;

lkalam
02-12-03, 11:57
Δυστυχώς, φίλε Sharky, τους είχα στείλει email που να ζητά τη διακοπή, την εβδομάδα που έκανα τη συνδρομή...

Τι να πω...

sharky
08-12-03, 15:47
Δυστυχώς, φίλε Sharky, τους είχα στείλει email που να ζητά τη διακοπή, την εβδομάδα που έκανα τη συνδρομή...

Τι να πω...

Τότε σε καταλαβαίνω! Το πρώτο e-mail που τους έστειλα ή το απόριψαν ή μου απάντησαν κάτι άσχετο... όπως.. μα πρέπει να μας στείλετε e-mail (απάντηση στο e-mail!!!).
Μέχρι να μου επιβεβαιώσουν τη διακοπή χρέωσης εγώ έστελνα e-mail... άσε τα υπεραστικά με Ιταλία όταν είχα τεχνικά προβλήματα! (πάρτε αύριο έλεγαν που θα υπάρχει κάποιος που να μιλάει Αγγλίκα!!!).

Ελπίζω να σου πάνε όλα καλά με την πιστωτική!

lkalam
08-12-03, 16:26
Και γω αυτό ελπίζω... είναι αμερικάνικη πιστωτική κάρτα (Μαστερ) και έτσι έχω λίγο καλύτερες πιθανότητες νομίζω!!!

sharky
08-12-03, 16:33
Και γω αυτό ελπίζω... είναι αμερικάνικη πιστωτική κάρτα (Μαστερ) και έτσι έχω λίγο καλύτερες πιθανότητες νομίζω!!!
Γιατί; Τι καλύτερο έχει η MasterCard απο την Visa?

lkalam
08-12-03, 16:36
Δεν το έγραψα καλά - εννοούσα είναι αμερικάνικη Mastercard, όχι ελληνική... Στην Ελλάδα, οι πιστωτικοί οργανισμοί δεν πολυσκοτίζονται για τα δικαιώματα μας... στην Αμερική όμως, με τον ανταγωνισμό που υπάρχει, φοβούνται μη τους φύγεις και σε προσέχουν πολύ!!!

shaq141a
08-12-03, 20:59
Ρε παιδια γιατί δεν βάζετε καμια visa electron που είναι χρεωστική να έχετε το κεφάλι σας ήσυχο.

sharky
13-12-03, 19:56
Electron έχω, αλλα δε την δέχονται όλες οι εταιρίες :-(...
Η NetSystem standar δεν....

Lunacy
13-12-03, 21:36
Αυτό με την Electron ποτέ δεν το κατάλαβα... εγώ έχω Electron, ΔΕΝ ειναι χρεωστική και λειτουργεί σαν κανονική Visa (την περνάω σαν Visa και δουλεύει).

Και απ'ότι έλεγε και το φυλλάδιο της τράπεζας, η μόνη διαφορά τους είναι οτι η Electron δεν περνάει σε χειροκίνητα μηχανήματα (δεν έχει ανάγλυφο τον αριθμό).

Η καινούρια (που στο εξωτερικό υπάρχει τουλάχιστον 2000 χρόνια τώρα :P ), η προπληρωμένη, τί λέει; (Τη δίνει η Τράπεζα Αττικής)

Johny4
14-12-03, 20:23
Ρε παιδια γιατί δεν βάζετε καμια visa electron που είναι χρεωστική να έχετε το κεφάλι σας ήσυχο.

Tι εννοείς όταν λες χρεωστική;

Lunacy
14-12-03, 20:52
Ρε παιδια γιατί δεν βάζετε καμια visa electron που είναι χρεωστική να έχετε το κεφάλι σας ήσυχο.

Tι εννοείς όταν λες χρεωστική;

Αν εννοώ ότι εννοεί, εννοεί Cash card (αν έχεις λεφτά στο λογαριασμό, πληρώνεις, αν δεν έχεις, δεν πληρώνεις) και όχι πιστωτική (που μπορείς να μην έχεις καν λογαριασμό).

(Σημείωση: Οι Visa Electron ΔΕΝ είναι χρεωστικές! (η τουλάχιστον όχι όλες))
(Σημείωση 2: Τώρα που το σκέφτομαι, ίσως έχει μπερδευτεί η δουλειά, γιατί μερικές τράπεζες δίνουν Electron σαν cash card. π.χ. Eurobank. Αλλά (τουλάχιστον η δική μου και όσες έχω δει) λειτουργούν -βασικά- σαν πιστωτικές ΚΑΙ δίνουν και πρόσβαση στους λογαριασμούς σου.)

psyxakias
15-12-03, 03:15
Εγώ χρησιμοποιούσα ένα χρόνο την Netsystem...Παρατηρήσεις:

1. Δεν με χρέωσαν πότε τίποτα παραπάνω

2. Τις περισσότερες ώρες έπιανε κάκιστες ταχύτητες λόγω ότι είχαν λίγη shared bandwidth

3. 10 μέρες πριν μου λήξει η συνδρομή, μου διακόπηκε η υπηρεσία από τεχνικό τους πρόβλημα. Και μου έδωσαν δωρεάν άλλον έναν μήνα και μάλιστα με αυξημένο όριο στην ταχύτητα (για να με ξαναπιάσουν πελάτη) που ξεπερνούσε τα 80 kb/sec

4. Παλιότερα δεν είχαν όριο στο GB και ψιλοέλεγε, τώρα δεν λέει...

----------------------

Τέλος, για να προτιμήσω το DSL μετά από 3 χρόνια SAT (Europe Online OFFline Fetch, E-Sat, Skybooster, Netsystem) είναι αυτονόητο ότι με εξυπηρετεί καλύτερα και από θέμα υπηρεσιών και τιμών.

idleboneZ
15-12-03, 09:25
ego den eixa pote Sat internet re paidia alla apo filoys poy eixane, mono o xeirotera exo akoysei..ase poy prepei na setareis meso proxy kai na kaneis preorder ayta poy 8eleis na katebaseis...

Re as kataferoyme emeis siga siga to DSL na einai se logikes times kai me sta8erh apodosh kai poios to xez** to satelite :mrgreen:

psyxakias
15-12-03, 09:27
Η Netsystem λειτουργεί με VPN οπότε δεν χρειάζεται proxy. Αυτό για το 'preorder' δεν το πιασα.

Αλλά συμφωνώ ότι η λύση είναι το DSL...

idleboneZ
15-12-03, 10:40
@ psyx

otan leo preorder ennoo oti toy kanane queue ta downloads kai toy ta petagane kapoia sygkekrimenh ora sto systhma toy...asta file, poly mapa to karpoyzi

europe online h kati tetoio moy fainetai oti legotane..

psyxakias
15-12-03, 10:43
Α τώρα κατάλαβα τι έλεγες.. το ανέφερα πιο πάνω... OFFline Fetch της EOL.

Το θέμα είναι οτι υπήρχαν και υπηρεσίες online κανονικές.. Skybooster, E-Sat και NetSystem είναι κανονικές online υπηρεσίες.

Για την pre-dsl εποχή δεν ήταν ΚΑΘΟΛΟΥ μάπα το καρπούζι... αν και προβλέπω αν συνεχιστεί το θέμα με τα υπερφορτωμένα DSLam, να ξαναγυρνάνε μερικοί στο sat..

Τέλος, για να κρίνω ένα καρπούζι αν είναι μαπα.. το δοκιμάζω, δεν κρίνω από την γνώμη των άλλων.. γιατι μπορεί να ήταν μάπα η γεύση τους όταν το δοκίμασαν. χεχεχε :lol:

idleboneZ
15-12-03, 10:57
re psyx mporei kai na exeis kai dikio file moy, kakos eipa oti einai mapa xoris na exo dokimasei o idios..apla ta paidia einai kollitoi kai to eixa dei na doyleyei sto spiti toys, milame gia prin 1,5 xrono tora.

Thn epoxh poy olo legane gia dsl kai den erxotane, apo thn mania moy eixa cajei kapoia sites gia doryforiko internet kai eixa rotisei kai sto plaisio gia to sat internet poy poylagane aytoi, alla den moy ka8hse kala tipota..Sta forums grafane oti eixane problimata, oti eixane downtimes, eixane problimata me pliromes, oti to support den apantoyse (sygkekrimena gia ena italiko diabasa pola mpinelikia) kai to kyriotero einai oti eixane caps sto download..(limit). Esy mallon 8a jereis polla perissotera alla toylasiston symfonoyme oti h kalytereysh toy dsl einai h lysh..
tespa, ayta..
:mrgreen:

psyxakias
15-12-03, 11:01
χεχε το αποτέλεσμα μετράει (το ότι συμφωνούμε :P)

Φαντάσου όμως να κρίναν όλοι από τα forum... μπαίνοντας στο ADSLGR, και βλέποντας τι λέει ο καθένας για προβλήματα στις γραμμές του ΟΤΕ και στις συνδέσεις των ISP... πιστέυεις ότι θα βάζαν DSL? 8O

idleboneZ
15-12-03, 11:08
http://www.netsystem.com/eng/satadslpluspci.asp

apo periergeia mias kai milagame gia to 8ema piga kai tsekara thn selida toys kai brika tin parapano prosfora. To cap toys einai 6GB alla prosferoyne kai 50GB xtra mesa sthn prosfora mexri to telos toy xronoy. H syndesh einai 300kbps kai h timh gia 12 mhnh syndesh bgainei 38,25 ton mina kai soy stelnoyne thn sat pci karta me 30 europoula..
mmmm...prepei na exeis kai enan provider gia to upload omos giayto e psyx?

den einai kai poly asxima ama doyleyei roloi

psyxakias
15-12-03, 11:13
Φυσικά θες σύνδεση για upload...

Το θέμα όμως είναι ότι και οι ταχύτητες τους δεν είναι σταθερές...

Το 300 kbps δεν πρόκεται να το πιάσεις ποτέ. Μέχρι 280 kbps το πολύ και αυτό με το ζόρι (ζόρι = Πάνω απο 5 segments σε κάθε αρχείο).

Όσον αφορά P2P (kazaa, winmx, edonkey κλπ), άστο καλύτερα.

Ρολόι πηγαίνε η e-sat.gr (300-400 kb/sec - unlimited gb το μήνα) και το Skybooster της EON (80-120 kb/sec) αλλά το skybooster ήταν πανάκριβο... Γύρω στα 3 ευρώ η ώρα απ'όσο θυμάμαι γιατί ήταν με χρονοχρέωση.

psyxakias
15-12-03, 11:13
Α και στην E-Sat αυτό ήταν στην αρχή.. μετά βάλανε όρια και εκεί.. και μετά την κλείσαν.

Johny4
15-12-03, 15:30
Με την Cash Card μπορείς να παραγγείλεις μέσο Internet :?:

idleboneZ
15-12-03, 16:52
oxi file, mono me visa

astzan
03-01-04, 04:22
Η e-sat ηταν πολυ καλη για την εποχη της μια πολυ καλη λυση και για τωρα
αν δεν εκλεινε θα ημουν ακομα εκει!

@ ADSLgr.com All rights reserved.